صدای معلم

علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش :

نظرسنجی‌ها نشان داده است که رضایت از اجرای طرح معلم تمام وقت حداکثری است ؛ در سه دهه گذشته الگوی مشخصی برای منابع مالی آموزش‌ و پرورش وجود نداشته است

گروه  گزارش/

سابقا و در زمان ریاست علیرضا جدایی بر مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش در پرتال وزارتخانه بخش " نظرسنجی " تعبیه شده بود که در تغییرات بعدی حذف گردید .

همچنین ستون " تلنگر " هم  که قرار بود  با انتشار یادداشت هایی از افراد مستقل تلنگری بر مدیریت وضعیت فعلی این وزارتخانه هم باشد آن هم حذف گردید .

در گفت و گویی که استودیو الفبا با علی الهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش انجام داده است به نظر می رسد خبرنگار و یا اصحاب رسانه ای نبوده و اگر هم حضور داشته تصویری از آن ها منتشر نشده است .

« صدای معلم » وزارت آموزش و پرورش و به ویژه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی را به شفافیت بیشتر و رعایت اصول خبرنگاری حرفه ای و نیز پاسخ گویی موثر به افکار عمومی فرا می خواند .

معلم تمام وقت و مدیریت بودجه آموزش و پرورش

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی با حضور در استودیو الفبا طرح معلم تمام‌وقت، لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان و قرارداد بیمه تکمیلی را تشریح کرد.

در ادامه سلسله نشست‌های پاسخگویی استودیو الفبا، علی الهیار ترکمن  معاون  توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش  با اشاره به سه برنامه در دست اقدام و اجرای وزارت آموزش‌ و پرورش، اظهار کرد: وزارت آموزش‌ و پرورش در دوره‌های زمانی مختلف  برنامه‌های خاصی دارد که باید  در راستای برنامه‌های  توسعه‌ای  باشد، اول مهرماه  برنامه‌هایی داشتیم و امروز  هم برنامه‌های داریم و این باور راداریم که برنامه‌ها را رسماً اعلام کنیم تا با مشورت با فرهنگیان برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای بر اساس اسناد بالادستی داشته باشیم  و در این مسیر نباید سلیقه‌ای و سیاسی عمل کنیم و تنها باید به  بستر توسعه‌ای توجه داشته باشیم.

 

آغاز سال تحصیلی با احتساب سنوات حق‌التدریس، برگرداندن سختی کار به احکام حقوقی  و موضوع تسویه پاداش بازنشستگان سال٩۶

وی افزود: در شروع سال تحصیلی احتساب سنوات حق‌التدریس، برگرداندن سختی کار به احکام حقوقی  و موضوع تسویه پاداش بازنشستگان سال٩۶ را داشتیم که هر سه وعده عملی شده است  و خوشبختانه آموزش‌ و پرورش نسبت به نهادهای دیگر بهتر اقدام کرده است، چون‌که تاکنون هیچ دستگاهی پاداش بازنشستگان سال ٩۶ را پرداخت نکرده است.

 

آموزش‌ و پرورش تنها دستگاهی که پاداش بازنشستگان سال 96 را پرداخت کرده است

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی بابیان اینکه در حال حاضر سه برنامه در دست اقدام داریم، گفت: در حال حاضر به دنبال بررسی‌ها و انجام لایحه بودجه ٩٨ هستیم که دستورالعمل‌های مشخص دارد و باید بتوانیم  برای سهم مطلوب آموزش‌ و پرورش، در این حوزه به شکل مفیدی  برنامه‌ریزی کنیم. تمدید قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان عزیز  و استفاده از بیمه  پایدار را در حال پیگیری هستیم و   طرح رتبه‌بندی و طرح معلم تمام‌وقت را هم‌زمان با دیگر برنامه‌ها جلو می‌بریم.

 

علت مشکلات امروز عدم وجود الگوی مشخص برای منابع مالی آموزش‌ و پرورش در سه دهه گذشته

الهیار با اشاره به اینکه باید در راستای برنامه تحولی وزیر آموزش‌ و پرورش؛ مدرسه محوری، کیفیت‌بخشی، نشاط مدارس و حذف آزمون‌ها حرکت کنیم، اظهار کرد: معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی در حال مشارکت و برنامه‌ریزی در برنامه‌های تحولی است و البته شرایط سختی را در پیش داریم چراکه در سه دهه گذشته الگوی مشخصی برای منابع مالی آموزش‌ و پرورش وجود نداشته است و امروز با این مشکلات مواجه هستیم. برای داشتن آینده خوب در آموزش‌ و پرورش باید به سمتی برویم که الگوی کاربردی داشته باشیم و بهبود معیشت معلمان و ارتقای کیفیت فعالیت‌ها را تدوین و طراحی کنیم تا خروجی‌های مثبتی از نظام آموزشی داشته باشیم و برای اتخاذ الگو از تمام صاحب‌نظران و اساتید کمک می‌خواهیم تا از نظرات آن‌ها برای برنامه‌ریزی بهتر استفاده ‌کنیم و مسیر هموارشده‌ای را ترسیم نماییم.

 

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان؛

تلاش می‌کنیم تا هم‌زمان با بودجه پیشنهادی دولت به مجلس طرح رتبه‌بندی در بودجه پیش‌بینی شود

علی الهیار ترکمن بابیان اینکه لایحه رتبه‌بندی در شهریور ماه به دولت ارائه‌ شده است، اظهار کرد: رتبه‌بندی موضوعی تخصصی در حوزه منابع و نیروی انسانی است که مدل مفهومی خاص خود را دارد و با توجه به نیاز آموزش‌ و پرورش باید در آن از چارچوب‌های تخصصی استفاده شود . رتبه‌بندی نظامی است که از استانداردهای شغلی برخوردار است تا فعالیت‌ها و کیفیت ارتقا پیدا کند و در این نظام رفتارهای خودتنظیمی مدنظراست که بتوان از آن طریق رفتار معلمان برای مشوق‌های لازم تنظیم شود و در حقیقت لایحه رتبه‌بندی یک حرکت برد - برد است.

الهیار در ادامه گفت: مرحله اول رتبه‌بندی در سال 1394 انجام‌شده است و برخی از کارشناسان می‌گویند طرح اجراشده جزء اجرای قانون خدمات کشوری بوده است و این غیرمنصفانه است که آن را به‌عنوان رتبه‌بندی لحاظ کنیم. باید طرح قبلی از طرف کارشناسان مورد آسیب‌شناسی قرار می‌گرفت و درصورتی‌ که این اتفاق می‌افتاد برای تدوین مرحله دوم رتبه‌بندی اطلاعات و ارزیابی‌های مناسبی را داشتیم.

 

طبق جزء 2 بند الف ماده 63 برنامه توسعه، دولت مکلف است لایحه رتبه‌بندی را با سه محور تدوین نظام رتبه‌بندی، جبران خدمت فرهنگیان و مهندسی نیروی انسانی به مجلس ارائه دهد

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی تصریح کرد: یک مرحله از نظام رتبه‌بندی اجراشده است و بر طبق جزء 2 بند الف ماده 63 برنامه توسعه، دولت مکلف است لایحه رتبه‌بندی را با سه محور تدوین نظام رتبه‌بندی، جبران خدمت فرهنگیان و مهندسی نیروی انسانی به مجلس ارائه دهد و در حال حاضر در کمیسیون امور اجتماعی طرح رتبه‌بندی در حال بررسی است و در این طرح پنج رتبه تعریف‌شده که برای هر رتبه امتیازاتی مترتب شده است

وی تأکید کرد: در لایحه قانونی برای موضوع رتبه‌ها و امتیازات هر رتبه، مجوز می‌خواهیم و تلاش می‌کنیم تا هم‌ زمان با بودجه پیشنهادی دولت به مجلس ارائه شود تا ما به ازای آن‌هم در بودجه در نظر گرفته شود البته در غیر این صورت هم آمادگی ارائه داریم.

 

طرح معلم تمام‌وقت؛

مزایای این طرح:

حل تأخیر در پرداخت حق‌التدریس به‌صورت پرداخت منظم ماهانه و همراه با حقوق

پرداخت دوازده‌ماهه به‌جای پرداخت‌های نه‌ماهه حق‌التدریس

لحاظ شدن در احکام

محاسبه در بازنشستگی

علی الهیار ترکمن با اشاره به ابعاد طرح معلم تمام‌وقت، اظهار کرد: در راستای ارتقای وضعیت معیشتی فرهنگیان تصمیم داریم طرح معلم تمام‌وقت را انجام دهیم که برای این کار لازم است علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های موجود ‌باید نسبت به خلق ظرفیت‌های لازم اهتمام داشته باشیم و در طرح معلم تمام‌وقت مجوزهای لازم را کنار هم قرارداده ‌ایم. در یک سال تحصیلی دو میلیون ساعت حق تدریس در کشور انجام می‌شود که ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار ساعت توسط معلمان رسمی و٨٠٠  هزار ساعت توسط سرباز معلمان و نیروهای خرید خدمت و حق‌التدریس است. در طرح معلم تمام‌وقت معلم علاوه بر ساعت موظف با رضایت خودش ساعتی را بابت حق تدریس می‌گیرد که در پرداخت حقوقی وی منظور می‌شود.

 

ورود یا خروج از طرح معلم تمام‌وقت کاملاً اختیاری است

وی در ادامه گفت: این طرح مزایایی دارد که مشکلات حق‌التدریس اعم از تأخیر در پرداخت حق‌التدریس، پرداخت فقط برای نه ماه و منظور نشدن در احکام را ندارد و با توجه به نیاز مناطق آموزشی و رضایت معلم، وی می‌تواند در این طرح شرکت کند و از حق تدریس غیرموظف استفاده کندو ١٨ درصد فوق‌العاده ویژه دریافت می‌کند که در دوازده ماه پرداخت می‌شود.

الهیار در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود وزارت آموزش‌ و پرورش اگر منابع مالی دارد چرا حق‌التدریسی را پرداخت نمی‌کند، گفت: چون میزان پرداختی در طرح معلم تمام‌وقت وارد پرداخت حقوق می‌شود وظیفه خزانه است که این میزان را پرداخت کند.

 

در طرح طبقه‌بندی معلمان و مشاغل تغییری نداده‌ایم و معلمان به‌هیچ‌وجه نگران افزایش ساعت تدریس نباشند.

وی به بیان اینکه منتقدان می‌گویند وزارت آموزش‌ و پرورش می‌خواهد با حرکت تدریجی ساعت تدریس معلمان را افزایش دهد، خاطرنشان کرد: در طرح طبقه‌بندی معلمان و مشاغل تغییری نداده‌ایم و از شورای حقوق و مزایا و شورای توسعه فقط بخشی از ساعات موظف را درخواست کرده‌ایم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: اگر معلم شرکت‌کننده در طرح، بعد از یک سال بخواهد از این طرح خارج شود به‌راحتی امکان‌پذیر است و این طرح به نفع معلمان است و نظرسنجی‌ها نشان داده است که رضایت از اجرای طرح حداکثری است. در حال حاضر ابلاغ نهایی طرح را گرفتیم و به استان‌ها اعلام خواهیم کرد.

 

قرارداد بیمه تکمیلی؛

در قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان به دنبال بیمه گری پایدار و خدمات متنوع هستیم که قدرالسهم آن از رشد زیادی برخوردار نشود.

علی الهیار ترکمن معاون با اشاره به قرارداد بیمه تکمیلی فرهنگیان اظهار کرد: حوزه بیمه تکمیلی دستخوش نگاه غیر کارشناسی شده است و در قوانین موجود در بیمه، چیزی به نام طرح طلایی بیمه نداریم. در دولت دهم طرح طلایی به شکل محدود انجام شد که مبنای کارشناسی نداشت و به دلیل نداشتن پشتوانه مالی به شکست رسید که بدهی هزارمیلیاردی برای آموزش‌ و پرورش در سال 92 باقی گذاشت که با احتساب بودجه آموزش‌ و پرورش در آن زمان رقم بدهی زیادی می‌شد و امروز شرکت‌های بیمه به دلیل ضرری که بیمه ایران در آن زمان متحمل شده است ریسک بالایی را در بستن قرارداد با آموزش‌وپرورش متحمل می‌شوند و به همین علت یا وارد قرارداد نمی‌شوند و یا با لحاظ ریسک بالا قیمت‌هایی را برای بیمه تکمیلی عنوان می‌کنند که خیلی گران است.

 

در قوانین بیمه، چیزی به نام طرح طلایی بیمه نداریم.

طرح بیمه طلایی مبنای کارشناسی نداشت.

طرح بیمه طلایی بدهی 1000 میلیارد تومانی برای آموزش‌ و پرورش به‌جا گذاشت که با احتساب بودجه سال 92 آموزش‌ و پرورش بدهی زیادی بود.

 ضرر زیاد بیمه ایران در طرح بیمه طلایی باعث شده تا شرکت‌های بیمه تمایلی به بستن قرارداد و تحمل ریسک بالا با آموزش‌ و پرورش را نداشته باشند.

وی افزود: بعد از شکست در طرح بیمه طلایی و بدهی و عدم تمایل شرکت بیمه‌ها، بالاجبار شکل صندوقی بیمه ارائه شد که بر اساس قرارداد نوع توافق، اسناد هزینه درمان پرداخت می‌شود. این طرح مشکلی ندارد و اگر در تأخیر پرداخت دارد برای این است که نمی‌توانیم ماهانه قدرالسهم رفاهی را پرداخت کنیم وقتی تخصیص دستخوش تأخیر می‌شود، پرداخت هم تأخیر پیدا می‌کند.

 

افزایش هزینه‌های پزشکی در دوره اخیر مسبب گران شدن بیمه تکمیلی

 معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی گفت: شکل صندوقی با استقبال همراه نبوده است که انشالله شکل بیمه‌ای دیگری را وارد می‌کنیم، اما محدودیت‌هایی داریم و خیلی از هزینه‌های پزشکی افزایش پیداکرده است و شرکت‌های بیمه بر اساس همین افزایش‌ها پرداختی می‌خواهند و تمام تلاش ما بر این است که بیمه فرهنگیان شکل بیمه گری پایدار و خدمات متنوع داشته باشد و قدرالسهم  از رشد زیادی برخوردار نشود .

الهیار تصریح کرد: از فرهنگیان و صاحب‌نظران می‌خواهیم که در خصوص بیمه تکمیلی درمان فرهنگیان و سایر طرح‌ها و برنامه‌ها مشورت و مساعدت فکری با ما داشته باشند تا حداقل افزایش و حداکثر خدمات را داشته باشیم.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی در پایان اضافه کرد: تمرکز وزارت آموزش‌ و پرورش برای ارتقا معیشت فرهنگیان است و این اقدام، یک امر تدریجی است و از کنار هم قرار گرفتن همین طرح‌های اصلاحی انجام می‌شود. امیدواریم با استقرار یک الگوی کاربردی با مشارکت علمی صاحب‌نظران و فرهنگیان عزیز بتوانیم این راه را هرچه سریع‌تر طی کنیم .

مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌ و پرورش


معلم تمام وقت و مدیریت بودجه آموزش و پرورش

یکشنبه, 20 آبان 1397 16:45 خوانده شده: 366 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +9 0 --
ناشناس 1397/08/20 - 17:36
جناب ترکمن مزایای طرح معلم تمام‌ وقت شما همانند شکلات دادن به کودکان است برای حرف شنوی.یک وزارتخانه را با توجیه و تفسیر اسید معده نمی توان اداره نمود.ما معلمان نیک می دانیم که حنای شما خالص نیست و رنگ دلخواه ندارد. از شما اصرار و از ما انکار.
حتی اگر حقوق من معلم سه برابر هم شود، این طرح اِعمال زور علیه معلمان است. ما خواستار افزایش حقوق خود همسان با سایر وزارتخانه ها با همین ساعت کاری هستیم. ما عمله نیستیم معلمیم.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/08/20 - 19:59
مگه دروغ شاخ و دم داره؟؟؟؟!!!
پاسخ + +3 -1 --
یاحق 1397/08/20 - 17:47
فردوسی :

شما داد جویید و پیمان کنید
زبان را به پیمان گروگان کنید

مکن ای برادر به بیداد رای
که بیداد را نیست با داد پای

به هرکار فرمان مکن جز به داد
که از داد باشد روان تو شاد
پاسخ + +3 -1 --
یاحق 1397/08/20 - 17:50
فردوسی :

ز کژی گریزان شود راستی
پدید آید از هر سوی کاستی

به دشت اندرون گرگ آدم خورد
خردمند بگریزد از بی خرد

مکن شهریارا گنه تا توان
به ویژه کزو شرم دارد روان

بی آزاری و سودمندی گزین
که این است فرهنگ و آیین و دین

✦✦✦

مکن بد که بینی به فرجام بد
ز بد گردد اندر جهان نام بد

نگیرد ترا دست جز نیکویی
گر از مرد دانا سخن بشنوی

هر آن‌ کس که اندیشه‌ای بد کند
به فرجام بد با تن خود کند

و گر بد کنی جز بدی ندروی
شبی در جهان شادمان نغنوی

جهان را نباید سپردن به بد
که بر بد کنش بی گمان بد رسد
پاسخ + +6 0 --
شهاب 1397/08/20 - 20:29
فقط عدم پذیرش این طرح می تواند توطئه ی بزرگی را خنثی کند
پاسخ + +4 0 --
حسینی 1397/08/20 - 20:57
سختی کار چرا رفت و چرا برگشت؟؟ برای تبلیغ و سرگرمی انتخاب خوبی هست.
آیا واقعا تنهاترین دستگاه که پاداش را پرداخت کرده آپ بوده؟؟؟ وقتی سایر دستگاه تسویه پاداش را اعلام نمیکنند و ما پاداش یک سومی را در بوق و کرنا میکند و به سان فتح الفتوح تبلیغ میکند.
مدیریت مالی از نظر شما یعنی حذف سرانه، حذف خرید تجهیزات، عدم تامین نیروی انسانی و....
رتبه بندی هم بحث خوبی هست برای مشغول کردن معلم ؛؛ امیدوارم بعد از ۳ سال انتظار اختلاف حقوقها را بردارید و بعد مصاحبه کنید.حتما حقوق را مثل سایر وزارتخانه ها ۵۰ درصد افزایش خواهید داد‌.
طرح تمام وقت بدعتی نامیمون برای سیستم آموزشی هست و کیفیت آموزش پایین خواهد آمد شما هم بخوبی این نکته را میدانید کاش بین موافق و مخالف مناظره و گفتگو برقرار میشد تا مشخص شود حقیقت طرح چیست‌
بیمه طلایی و....
مهم ارائه خدمات هست تعیین اسم با شما
مثل سایر وزارتخانه‌ها به معلم خدمات ارائه بدهید و هر اسمی که دوست دارید روی بیمه بگذارید...مشکل اسم بیمه نیست..
پاسخ + +6 0 --
علی 1397/08/20 - 20:59
اون همه کارهای زیادی که احمدی نژادکرد این دولت تدبیر لااقل 5هزارتومن به یارانه هااضافه نکردتا بگیم یه کار کوچولو انجام داد.
پاسخ + 0 0 --
morteza 1397/08/21 - 12:50
شاید لیاقت معلمان همین قدر باشد
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/08/21 - 01:36
همکاران عزیز وفرهیخته بیدار باشید وگول نخورید
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/08/21 - 01:54
جناب ترکمن سفسطه می کنید برادر. ما بچه نیستیم اخوی!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/22 - 12:15
کدام اخوی اینکه میخواهد نسل معلمان را بر چیند میخواهد یک حرف غلطی را به زور به همه معلمان تحمیل کند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/08/23 - 14:22
نظر سنجی را با کدام ابزار و جامعه آماری عملی ساختید ؟
راستی نظرسنجی هم بلدید و یا استفاده استراتژیک از آن
می کنید ؟ وزارتخانه با خدعه و نیرنگ اداره نمی شود بلکه
با درایت و خرد رهبری و هدایت می شود .
پاسخ + 0 0 --
یک معلم استثنایی 1397/08/24 - 15:35
کی ، کجا و از کی نظر سنجی کرده اید که نشان داده رضایت حداکثری است . اون بدبختی که مجبوره اضافه کار بگیره ، طبعا مجبوره به ساز شماها برقصه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور