صدای معلم

حسین مقصودی : کاش بطحایی نیز برای دفاع از فرهنگیان و دانش‌آموزان مثل وزیر بهداشت استعفا می‌داد

یک نماینده مجلس وزیر آموزش و پرورش را " ترسو "خواند !

گروه اخبار/

ترسو بودن بطحایی و چالش های آموزش و پرورش در بودجه 98

حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار در مجلس، در جلسه علنی امروز (یکشنبه، 16‌دی) قوه مقننه، در جریان رسیدگی به سوال خود از سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، درباره اخذ هزینه در تمامی مدارس دولتی گفت: وزیر معتقد است به اجبار پولی از دانش‌آموزان گرفته نمی‌شود در حالی که این گفته توهین به شعور مردم است چرا که در تمامی مدارس دولتی از خانواده‌ها پول دریافت می‌شود.

وی با بیان اینکه کسری بودجه وجود دارد اما طبق اصل (30) قانون اساسی تا پایان دوره متوسطه باید آموزش و پرورش رایگان داشته باشیم، افزود: تمام کودکان کشور به یک میزان از تحصیل حق دارند اما امروز این اصل اجرا نمی‌شود و دسته‌بندی و طبقه‌بندی مدارس بسیار زیاد است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس در ادامه ضمن تشکر از وزیر آموزش و پرورش برای ساماندهی دانشگاه فرهنگیان و جذب دانشجو اظهار داشت: با این حال عزل و نصب‌های اخیر در وزارتخانه، این نهاد را تبدیل به یک بنگاه سیاسی کرده و ترسو بودن وزیر به دلیل از دست دادن میز خود مشهود است؛ زیرا آموزش و پرورش دفتر یک حزب سیاسی خاص شده است.

مقصودی در ادامه با اسفناک خواندن اوضاع مدارس تصریح کرد: قطعا اخذ هزینه از دانش‌آموزان در آینده افزایش می‌یابد و کاش بطحایی نیز برای دفاع از فرهنگیان و دانش‌آموزان مثل وزیر بهداشت استعفا می‌داد.

وی اضافه کرد: یکی از دلایل به وجود آمدن انقلاب 57 فقر طبقاتی و فقر تحصیلی بود؛ لذا مُسکن گفتاردرمانی که در دولت فعلی به کار گرفته می‌شود، فایده ندارد و باید راه چاره‌ای اندیشیده شود و نگاه وزیر به آموزش و پرورش تغییر کند.

عضو کمیسیون شوراهای مجلس با بیان اینکه در کشوری مانند نروژ سالیانه 150 میلیون تومان برای تحصیل یک دانش‌آموز هزینه می‌شود، تاکید کرد: این میزان در ایران به ازای هر دانش‌آموز تنها 3 میلیون تومان در سال است و طبق گفته رئیس‌جمهور در زمان ارائه لایحه بودجه 98 این میزان در سال آینده به یک میلیون تومان خواهد رسید که نشان می‌دهد شان معلم کاهش خواهد یافت.

مقصودی تصریح کرد: آموزش و پرورش اگر حفظ حرمت و جایگاه معلم را نکند، نمی‌تواند ابزاری برای کاهش محرومیت باشد، همچنین باید نگاه به آموزش و پرورش همراه با عدالت باشد.

وی با تاکید بر اینکه وزیر باید در سفرهای خود با والدین دانش‌آموزان جلسه برگزار کند تا از واقعیات باخبر شود،گفت: از یک دانش‌آموز برای آزمونی 7 هزار تومان دریافت می‌شود در حالی که هزینه آن دو هزار تومان است. همچنین هنرستان‌های دولتی در شهر مشهد تصویب کرده است تا 500 میلیون تومان از خانواده‌ها دریافت کند در حالی که این کار غیرقانونی است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس متذکر شد: باید آمار کسانی که دوره اول ابتدایی خود را تمام کرده اما در دوره دوم ابتدایی ثبت‌نام نمی‌کنند، اعلام شود چرا که ترک تحصیل‌ها زیاد شده است.

مقصودی با اشاره به بررسی لایحه بودجه  98 اظهار داشت: مدارس حاشیه شهرها و مناطق محروم در تأمین آب و برق خود ماندند و دانش‌آموزان روستایی خانه‌نشین شدند چنانچه در بودجه سال 96 و 97 نیز برای شیر مدارس 200 میلیارد تومان اختصاص داده شد اما در اجرا هیچ مبلغی تخصیص نیافت. همچنین در بودجه 98 نیز برای رفاه معلمان و فرهنگیان بازنشسته هیچ اعتبار اختصاص نیافته است.

عضو کمیسیون شوراها در مجلس با تاکید بر اینکه کمک هزینه مهدکودک‌ها، ریالی تخصیص نیافته است،گفت: بودجه 98 شفاف نیست، وزیر می‌گوید 9 درصد بودجه به آموزش و پرورش اختصاص یافته و معاون وی اعلام می‌کند این میزان 13.5 درصد است و در نهایت اینها در حالی است که 5 سال پیش بودجه اختصاص یافته به آموزش و پرورش 20 درصد کل میزان بودجه بود.

وی با اشاره به افزایش ساعات موظفی کار معلمان از 20 ساعت به 34 ساعت تاکید کرد: آموزش و پرورش نیروی باانگیزه به مدارس نمی‌فرستد و وضعیت آموزشیاران نهضت سوادآموزی و حق التدریسان خوب نیست اما نوبخت و رئیس جمهور اعلام می‌کنند برای دانش آموزان باید از بیت‌المال خرج کنند و منت می‌گذارند و دیواری کوتاه‌تر از مدارس در امر صرفه‌جویی ندیدند.

مقصودی با انتقاد از عدم اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تصریح کرد: دانش‌آموز باید زیر آوار برود و در آتش بسوزد چرا که پول مدارس داده نمی‌شود؛ لذا در خصوص اینکه باید برای توسعه نگاه خاص به آموزش و پرورش داشته باشیم به فهم مشترک نرسیده‌ایم و در بودجه 98 نیز امیدی برای حل مشکل مدارس و بازنشستگان نیست. ( تسنیم )

انتهای‌ پیام/


ترسو بودن بطحایی و چالش های آموزش و پرورش در بودجه 98

یکشنبه, 16 دی 1397 15:09 خوانده شده: 666 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -9 --
آرزو قویدل 1397/10/16 - 15:31
خدا را شاکریم که در اداره کل شهرستان های تهران مدیرکلی شجاع و خداترس و ثابت قدم روی کار آمده است و ضمن عرض تسلیت به ایشان جهت فوت والده ی گرانقدرشان،تقاضا داریم بعد از 5سال انتظار نسیم تدبیر و امید را در برخی از مناطق زیرمجموعه همچون ری و برخی از بخش های نیازمند تحول همچون ادارات فرهنگی،کانون ها،آسیب های اجتماعی،انجمن اولیاء و مربیان و مشارکت ها و ظرفیت های مشورتی و سایر بخش هایی که بدلیل قرار نگرفتن نخبگان و مدیران توانمند سرعت و شتاب کندی داشته است جاری و ساری کنند و مجال و فرصت بروز و ظهور توانمندی ها و داشته ها را برای جوانان اصلاح طلب و مومن به هدف فراهم نمایند و با انتصاب اخیر سرپرست معاونت سلامت این نوید داده شد که وقتی با همه ی دستاویزهای محکم و مسلم نتوانستند مانع انتصاب این بانو شوندبا بهانه های کوچکتر نمی توان مانع ارتقای افرادی که مورد اعمال سلیقه بوده اند شوند..پس این نتظار را برآورده فرمایید و امکان تحول را رقم زنید...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/16 - 21:11
تدبیر و امید خخخخخخخ
داداش فعل حال که اولین دشمن معلما و آپ رییس دولت تزویر و ریا + رییس سازمان برنامه و بودجشه و وزیر هم به قول بعضیا مترسکه . اگه یکم .... داشت عین وزیر بهداشت استعفا شو میداد. حالا اگه شما بخوای بگی فلان مسؤول خیلی کار بلده باید ثابت کنی که هیچ رابطه ای با این دولت نداره نه اینکه نسیمشو به ما قالب کنی
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/10/17 - 11:24
یعنی....مثل ....شده که از....میترسه؟!
پاسخ + +7 0 --
گرانی 1397/10/16 - 16:16
ترسو و دروغگو ومحافظه کار حق حقوق یک میلیون فرهنگی را فدای پست خویش میکند انگار نه انگار چون ابتدای کار قول داده فقط وفقط با دروغ وزرارت رااداره کند.
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1397/10/16 - 19:02
جناب آقای مقصودی وسایر نمایندگان وتمام ملت ایران متاسفانه زنگ خطر بزرگی سال هاست که به صدادرآمده وآن نداشتن عرق ملی وعشق وعلاقه به این آب وخاک است وهرکسی در هرمسندی تلاشی برای ارتقای کشور انجام نمی دهد حال این شیوه ی زندگی می تواند دانسته یا نادانسته باشد خلاصه هرچه باشد خانماسوز وریشه کن کننده است
هیچ ملتی بدون عشق به سرزمین آبا واجدادی خویش وتلاش برای ساختن آن نتوانست به هدف های سعادتمندانه ی خود نزدیک شود
منافع ملی مقدم برمنافع شخصی است
وتامین منافع ملی ضامن رسیدن به منافع شخصی است
پاسخ + +3 0 --
حسینی ... 1397/10/16 - 23:08
دولت در غفلت است...

شما نمایندگان بیدار چه کاری برای نجات آموزش پرورش انجام داده اید؟؟

اکثر نمایندگان با طرح سوال و استیضاح از آموزش پرورش سهم خواهی میکنند و هدف رفع مشکلات نیست کاش با صداقت حرف میزدیم...

برخی خیال میکنند دیگران متوجه اوضاع نیستند ولی این تنها ناآگاهی و جهالت خودشان را می رساند و بس.‌‌‌‌..

وزیر بهداشت استیضاح...
آموزش و پرورش نیز بپیوندند...
وزارت صنعت که گل کاشته ؛پس او نیز...
وزیر اقتصاد و...

پس نقش مجلس چی هست هر جا کار مثبتی هست به اسم خود مصادره میکنید هر جا کم و کاستی هست برای دولت و ابر و مه و...
پاسخ + +5 0 --
فرهنگي 1397/10/17 - 08:16
مدتي پيش وزير آموزش و پرورش از هيات انديشه ورز در ستاد وزارتخانه رونمايي كرده و تشكيل آن را رسانه اي كرد در تصاوير منتشر شده از اين جلسات فقط چهره هاي سياسي و .... مثل فرج كميجاني - فرشته قبادي و .... به چشم مي خورد چنين وزير بي اختيار و بي اراده اي حتما شايسته توهين نمايندگان مجلس است !

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور