صدای معلم

معاون رئیس جمهور :

برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند ؛ مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخ گویی هستند

گروه اخبار/

حقوق شهروندی و پاسخ گویی مسئولان

رییس سازمان اداری و استخدامی کشور می‌گوید صرفا برای کسری واقعی نیروی انسانی در آموزش و پرورش که مورد تایید این سازمان باشد، مجوز جذب نیرو می‌دهد.

 وی درباره نقش سازمان اداری و استخدامی در خصوص رفع بحران کمبود معلم در کشور توضیح داد: ما امسال مجوز به کارگیری ۲۵ هزار نفر دانشجو-معلم در دانشگاه فرهنگیان را صادر کردیم؛ ضمن آنکه این دانشگاه برای امسال فارغ التحصیلانی داشت که به منظور تدریس سر کلاس رفته‌اند.

 

۲۵ درصد نیروی کادری آموزش و پرورش باید مدیر و معاون و مربی باشند؛ نه ۳۳ درصد

انصاری با بیان اینکه ساماندهی داخلی بر عهده آموزش و پرورش است، افزود: بخشی از کمبودها ناشی از اشکالات ساماندهی داخلی آموزش و پرورش است؛ از نظر ما باید ۲۵ درصد کادرآموزشی آموزش و پرورش در مشاغل مدیریت، معاونت و مربی‌گری حضور داشته باشد ولی الان ۳۳ درصد است.

معاون رییس جمهور با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید این نیروها را آزاد کند و سر کلاس بفرستد، ادامه داد: قرار نیست آموزش و پرورش هر طور عمل کرد، هزینه عملکرد آن را دولت پرداخت کند.

 

برای کسری واقعی نیروی انسانی در آموزش و پرورش مجوز می‌دهیم

وی توضیح داد: شاخص‌ها و نسبت‌هایی برای تعداد نیروی انسانی در دوره ابتدایی، دوره اول متوسطه، دوره دوم متوسطه و حتی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وجود دارد که طبق آنها و نیز آمار دانش آموزان، میزان نیروی انسانی لازم معلوم می‌شود.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: بر اساس این اطلاعات، وضعیت موجود تراز و برای تامین کسری‌ها اقدام می‌شود؛ ضمن آنکه سال به سال این آمار از سوی آموزش و پرورش اعلام می‌شود.

 

سازمان اداری به تکالیف خود درباره قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی عمل می‌کند

انصاری همچنین درباره نحوه اجرای قانون استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: آنچه در مجلس تصویب شد، تعیین شرایطی بود تا تعدادی از نیروهای حق‌التدریس تبدیل وضعیت شوند؛ وزارت آموزش و پرورش، طبق شرایط مجلس بررسی پرونده این افراد را انجام می‌دهد و اگر مواردی باشد که باید طبق قانون در مورد آنها تصمیم‌گیری شود، حتما عمل خواهد شد.

 

شرایط بازنشستگی و بازخرید نیروهای مازاد دولتی سال آینده چیست؟

مژگان خانلو سخنگوی ستاد بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور درخصوص اخباری مبنی بر اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند سال آینده حداکثر ۱۰ درصد نیروهای مازاد خود جابه جا، بازخرید یا بازنشسته کنند، توضیح داد.

وی درخصوص اخباری مبنی بر اینکه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند سال آینده حداکثر ۱۰ درصد نیروهای مازاد خود را با لحاظ یک شرط اقداماتی مثل فسخ قرارداد، جابجایی و بازخرید انجام دهند، گفت: اجرای جزء (۳) تبصره (۲۰) لایحه بودجه سال آینده در راستای افزایش کارایی و اثربخشی نیروی انسانی است که جزءوآثار مترتب بر اجرای بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد است.

اجرای این بند از رسوب نیروی انسانی مازاد برای انجام فعالیت‌های مصوب دستگاه‌های اجرایی جلوگیری کرده و با انتقال آنان به دستگاه‌هایی که به تجربه و تخصص آنان نیاز دارند، منجر به افزایش کارایی نیروی انسانی خواهد شد.

طبق اعلام سازمان برنامه و بودجه، خانلو گفت: دستگاه اجرایی موظف است محل خدمت دیگری برای این افراد مشخص کند و سپس آنها را انتقال دهد.

به گفته او، درصورتی‌که فرد با این جابجایی موافقت نکند، دستگاه اجرایی می‌تواند وفق قوانین و مقررات و در صورت دارا بودن شرایط، وی را بازنشسته یا بازخرید کند.

 

استان های ما مشکل کمبود اختیار ندارند مشکل اصلی جسارت اعمال اختیار از سوی مدیران است

جمشید انصاری در نشست شورای اداری استان آذربایجان شرقی در تبریز با اعلام اینکه لایحه شفافیت در نظام اداری نیز در آینده نزدیک تقدیم مجلس می شود، یادآوری کرد: تعابیر و تعاریف مختلفی از حکمرانی خوب بیان می شود ولی تعریف ساده اش این است که اداره امور دارای سه ضلع است که یک ضلع آن حاکمیت یا نهاد دولت قرار دارد که تنظیم و اداره امور را برعهده دارند در ضلع دیگر بخش خصوصی و در طرف سوم نیز نهادهای مدنی قرار دارند.

حکمرانی خوب وقتی محقق می شود که توازن بین اختیارات و عملکرد این سه ضلع ایجاد شود و این طور نباشد که دولت اختیار بیشتری داشته باشد بلکه باید هر کدام از اینها جایگاه و تاثیرگذاری مناسب و در خور خود را در اداره امور کشور داشته باشند .

معاون رئیس جمهوری گفت: وظیفه دیگر دولت تأمین زیرساخت ها است ، این زیرساخت ها باید توسط دولت تامین شود تا مردم با بهره مندی از آنها فعالیت اقتصادی انجام داده و با تولید ثروت امکان تأمین منابع مورد نیاز اداره کشور را فراهم کنند.

انصاری با بیان اینکه مجموعه خدمات و وظایف دولت توسط کارکنان دولت انجام می شود، گفت: کارمندان اگر احساس همدلی از سوی مدیران داشته باشند با دلگرمی بیشتر کار کرده و اثربخشی بیشتری خواهند داشت.

برای توانمند سازی، بهسازی و تقویت روحیه و انگیزه کارکنان باید از سوی مدیران وقت گذاشته شود و از ارتقاء ظرفیت نیروی انسانی دستگاه ها در رسیدن به اهداف دولت و خدمت رسانی بهتر به مردم استفاده گردد.

وی با اشاره به اینکه برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند ،گفت: آموزش حقوق شهروندی در نظام اداری به کارکنان بر اساس برنامه ای که از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است باید در دستور کار مدیران باشد.

انصاری با اشاره به اینکه ناآشنایی مردم با حقوق شهروندی هم در جای خود مشکل زاست، یادآوری کرد: بسیاری از مردم برای دریافت حقشان تا حد منت کشیدن و خواهش از کارکنان پیش میروند و این در شان ملت بزرگ ایران نیست این بنوعی فروش حقوق قانونی مردم به آنان با منت نهادن به آنها است و اگر مردم به حقوق اساسی خود واقف باشند و آن را مطالبه کنند بسیاری از مفاسد در محیط اداری امکان بروز و شیوع پیدا نمی کنند.

حقوق شهروندی و پاسخ گویی مسئولان

مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخ گویی هستند.

وی تقویت نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه های اجرایی از طریق سازمان های مردم نهاد را قدم مناسبی در پیگیری درست مطالبات مردم برای تامین حقوق شهروندی آنان دانست و گفت: میدان برای اعمال نظارت سازمان یافته مردم بر دستگاه های اجرایی باید فراهم شود.

وی در خصوص تقویت اختیار استان ها و تفویض امور به ادارات استانی و تمرکززدایی گفت: استان های ما مشکل کمبود اختیار ندارند مشکل اصلی جسارت اعمال اختیار توسط مدیران است که با تشدید مداخلات دستگاه های نظارتی کاهش یافته است.

معاون رئیس جمهوری گفت: کمتر اختیاری است که شما مدیران برای پیشبرد امور مردم لازم داشته باشید و آن را نداشته باشید.

در استان ها، ابتکار عمل بیشتر و بهتری برای عبور از تحریم ها می توان داشت به ویژه در استان‌های مرزی همچون آذربایجان شرقی که با دارا بودن منطقه آزاد می تواند کمک زیادی در جهت حل مشکلات شرایط تحریم حتی به اقتصاد ملی ما داشته باشد.

 

لایحه شفافیت در نظام اداری تقدیم مجلس می‌شود

همچنین معاون رئیس جمهور گفت: لایحه شفافیت در نظام اداری طی روزهای آینده تقدیم مجلس می شود.

 

۳میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیروی بیکار در کشور وجود دارد

انصاری با اشاره به اینکه دولت با احتساب نیروهای مسلح ۳ میلیون نفر کارمند دارد، ادامه داد: این در حالی است که هر سال حدود ۱۰۰ هزار نفر از سیستم دولتی بازنشسته و خارج می شوند.

انصاری با تاکید بر اینکه مشکل اصلی خروجی دانشگاه ها است، ابراز داشت: تعداد دانشجویان دوره تکمیلی ایران به اندازه آمریکا است و در حالی که جمعیت ایران تقریبا یک سوم آمریکا است.

رئیس سازمان امور استخدامی کشور همچنین با تاکید بر اینکه حدود ۳۰ درصد از متقاضیان جویای کار کشور دارای تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری هستند، ادامه داد: ۵۰ درصد نیروی کار متقاضی اشتغال کشور را یقه سفیدها تشکیل می دهند که تصور انجام کار دستی و مهارتی وجود ندارد.

 

ثبت نام آزمون استخدامی به زودی انجام می شود

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: ثبت نام آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی تا اوایل ماه آینده برای آن دسته از سازمان هایی که مجوزهای استخدامی آنها صادر شده است، انجام می شود.

جمشید انصاری در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: آزمون استخدامی در موعد خود سالی ۲ بار، یکی در نیمه نخست امسال و دیگری در ۶ ماه دوم سال برگزار می شود.

خانه ملت

پایان پیام/

چهارشنبه, 19 دی 1397 17:30 خوانده شده: 361 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
فکوری 1397/10/19 - 18:47
اگرمعلمان به حقوق شهروندی خودآشناباشنداجازه نخواهنددادامثال شماونوبخت،آنهاراازحقوق اولیه خودمحروم گردانند.
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1397/10/20 - 00:17
آفرین، موقع اش بشه(منافع شان به خطر بیفته) همه حرف های خودشان را هم نقض می کنند.
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1397/10/19 - 19:11
کادر اداری آ.پ را بسیار بیشتر از 8درصدبایدکاهش داد یعنی حدود20 درصد نیاز به کاهش دارد
با 13زدرصد نیروی فعلی می توان کاراداری را انجام داد
برای انجام این کار دریافتی نیروهای اداری با نیروهای اجرایی همسان سازی شوداین کار خودبه خودباعث کاهش نیروهای اداری وافزایش نیروهای اجرایی می شود
حقوق مدیرومعاون مدرسه هم نیاز به همسان سازی با حقوق فرهنگیان را دارد تا جذابیت اینگونه پست ها نیز کاهش پیدا کند
درآ.پ اصلاح ساختار از جمله ضروریات مهم است
وبسیاری از کارهای اداری به صورت اینترنتی قابل انجام است
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1397/10/20 - 00:26
یکی ازبیشترین آسیب ها را اجرای اقتصاد مقاومتی به آموزش و پرورش زده و می زند،همان طور که کلاس های ما نیاز به معلم دارند ،مدارس ما نیز به کادر کاملی برای ارائه با کیفیت خدمات دارد.کتاب دار، مشاور تمام وقت،مدیر ،معاونان مربوطه،مسئول آزمایشگاه ، خدمتگزار و ... هریک جایگاه خود را در پیش برد اهداف آموزش و پرورش دارند.وجودشان لازم است و این مهم است که مدیر مدرسه چگونه از توانایی آن ها بتواند به بهترین نحو استفاده کند.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/10/20 - 18:44
جناب آقای حسین زاده
باافزایش بودجه ی آ.پ موافقم
ولی ساختارآ.پ اشکالات فراوانی دارد بسیار قدیمی است وکاغذبازی درآن بیدادمی کند با این ساختار کهنه هربودجه ای که تزریق شود باز بی نتیجه است
نیاز نیست مدارس هم آزمایشگاه وهم کتابخانه داشته باشند می توان باساخت آزمایشگاه مجازی وکتابخانه ی مجازی دربسیاری ازهزینه هاصرفه جویی کرد
امروز باالکترونیکی شدن بسیاری از کارها می توان نیروی انسانی راکاهش دادوتجهیزات زائدراخریداری نکرد درهزینه ها صرفه جویی نمود این بودجه به سمت ارتقای معلم ،بهبود معیشت او وتجهیزمدارس به تکنولوژی روز هدایت شود
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/10/19 - 21:39
تا آن وقت خودتان از مطالبه گران شکایت کرده و به تهدید
و ارعاب بپردازید. از یکسو خود را فیلسوف دموکراسی
معرفی می کنید از سوی دیگر منتقدان را حبس می کنید !!
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1397/10/20 - 00:27
متاسفانه سیستم همینی است که شما به آن اشاره کردید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/19 - 22:48
«قرار نیست آموزش و پرورش هر طور عمل کرد، هزینه عملکرد آن را دولت پرداخت کند.»
نتیجه همین تفکر ایشان و سایر مسئولان دولتی شده است کسری نیروی شدید در مناطق که برای جبران آن به تدریس غیرمؤظف معلمین حتی تا 14 ساعت! و طرح‌های عجیب و غریبی چون «معلم تمام‌وقت» روی آورده‌اند و شرم‌آور این است که این سخنان از زبان کسی بیان می‌شود که سوابقی چون مدیرکلی آموزش و پرورش استان را دارد!
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1397/10/20 - 00:28
درود بر شما
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1397/10/20 - 00:37
تا این نگاه ها به آموزش و پرورش وجود دارد کماکان باید شاهد حرکت رو به پایین آموزش و پرورش باشیم.
الان مدارس کمبود معلم دارند و فعلا این مشکل حادترین و در دید رسانه ها است،مدرسه کتاب دار می خواهد چه کار؟ مسئول آزمایشگاه و مشاور تمام وقت و سرپرست کارگاه می خواهد چه کار؟ مگر به مدیران و معاونان درس دادیم و بار مشکلات مالی مان کم شد مشکلی به وجود آمد؟ مگر سرانه مدارس را ندادیم و یا ناچیز کردیم اتفاقی برای آموزش و پرورش و دانش آموزان افتاد؟معاونان اجرایی هم بروند کلاس درس بدهند وظایف شان را مدیر و معاون به دوش می کشد و بار مالی آموزش و پرورش باز هم کاهش می یابد،مگر اتفاقی می افتد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/20 - 13:44
احسنت بر شما جناب حسین‌زاده
تا تفکر فعلی حاکم بر دولت تداوم دارد، هیچ امیدی به اصلاح و بهبود شرایط نیست.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/10/20 - 07:36
تا زمانیکه دکتر محمد باقر نوبخت مغز متفکر دولت باشد وضعیت اموزش وپرورش وبودجه ان خوب نخواهد شد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور