چاپ کردن این صفحه

نامه جمعی از فعالین فرهنگیان و نیز ستاد فرهنگیان دکتر روحانی در استان آذربایجان شرقی نسبت به اهمال کاری مقامات وزارت آموزش و پرورش در خصوص برخورد با تخلفات و سوء مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

چرا وزیر آموزش و پرورش به انتقاد فرهنگیان نسبت به مدیریت آموزش و پرورش آذربایجان شرقی بی تفاوت است ؟

گروه استان ها و شهرستان ها/

نامه ی زیر توسط تشکل های فرهنگیان حامی دولت در استان آذربایجان شرقی و اعضا و مسئولین ستاد فرهنگیان شهرستان های استان برای صدای معلم ارسال گردیده است .

این رسانه تاکنون انتقادات مختلفی را نسبت به مدیریت این استان و نیز شهرستان های تابعه منتشر کرده است و متاسفانه مسئولان آموزش و پرورش نسبت به آن بی تفاوت بوده اند .

« سیدمحمد بطحایی »  سه شنبه 14 اسفند ماه در گفت و گو با ایسنا در مورد اعتراض معلمان گفت :" من نسبت به چالش‌های ایجاد شده برای برخی از فرهنگیان مدارس حمایتی احساس مسئولیت کرده و بی‌تفاوت نیستم."

اننظار این است که وزیر آموزش و پرورش به این روش های مدنی اعتراض بی تفاوت نبوده و مطابق با " منشور حقوق شهروندی " به افکار عمومی پاسخ گو باشد .

این نامه به امضای ستاد فرهنگیان دکتر حسن روحانی در استان آذربایجان شرقی ، انجمن اسلامی معلمان استان آذربایجان شرقی ، کانون فرهنگیان حزب اعتدال و توسعه استان آذربایجان شرقی ، کمیته فرهنگیان حزب ندای ایرانیان و فرهنگیان حزب اتحاد استان آذربایجان شرقی رسیده است .

انتقاد فرهنگیان و تشکل های معلمان به مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

* به راستی چرا برای برکناری جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی علیرغم روشن شدن انواع تخلفات و سوء استفاده های متعدد از مدیریت توسط وزیر آموزش و پرورش اقدامی انجام نمی پذیرد؟

* چرا انگیزه محکم و قاطعی برای برکناری مدیر کلی که تخلفات ایشان توسط کمیته حقیقت یاب استانداری آذربایجان شرقی و سایر مقامات نظارتی و اجرایی مورد تایید قرار گرفته؛ انجام نمی گیرد و آیا قصدهای مصلحت سنجانه پشت پرده جایگزین رویکردهای آموزشی و پرورشی قرار گرفته است؟

 

** در روزها و ماه های گذشته نامه های متعددی در خصوص تخلفات و سوء مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در رسانه های مختلف منتشر گردیده است که متاسفانه تاکنون اقدامات خاصی توسط مسئولین مربوطه انجام نپذیرفته است؛ تخلفات و سوء مدیریت هایی که نمونه های آن توسط بخش های مختلف نظارتی و اجرایی به خصوص کمیته حقیقت یاب استانداری آذربایجان شرقی در زمان مدیریت آقای محمد خدابخش مورد تصریح واقع شده است و قرار بود بلافاصله اقدام شودچرا انجام نشده است؟

بررسی های های انجام گرفته توسط تیم بازرسی وزارت آموزش و پرورش چرا مبنای عمل قرار نمی گیرد؟  به بررسی های انجام گرفته توسط سازمان بازرسی کل کشور چرا ترتیب اثر داده نمی شود؟   

پس از گذشت ماه ها از اقدامات مورد نظر تاکنون اقدامات خاصی در خصوص برکناری مدیر کل آموزش و پرورش استان توسط وزیر محترم آموزش و پرورش انجام نپذیرفته است که چنین اقداماتی سبب ایجاد شائبه هایی در ذهن فرهنگیان و ناظران امر انجام می گیرد که آیا واقعا رفتارهای مصلحت جویانه در خصوص ابقای یک شخص بر هدف های تعلیم و تربیت و دغدغه های جمع کثیری از فرهنگیان برتری یافته است و یا اینکه برنامه های واقعی آموزش و پرورش و بهبود رفتارهای مدیریتی تحت الشعاع یک فرد واقع شده است و یا سایر نهادها و یا شخصیتهای غیر مرتبط و غیر مسول و پاسخگو مانع این امر می شوند؟ که در صورت صحت این احتمال باید مسولیت و پاسخگویی نابه سامانی ها و ناکارآمدیهای آموزش و پرورش را بپذیرند و پاسخگوی افکار عمومی و فرهنگیان و دانش آموزان و اولیای محترم باشند.

 در این میان انتظار بر این است که چنین دغدغه هایی در اسرع وقت مورد توجه شخص وزیر محترم آموزش و پرورش که مسئول اصلی و رسمی و قانونی وزارت آموزش و پرورش هستند  قرار گیرد.

انتقاد فرهنگیان و تشکل های معلمان به مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

* آنچه که در متن نامه های منتشر شده در خصوص عملکرد جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی مورد اشاره واقع شده به قرار زیر است:

1. حاکم شدن رویکرد سلیقه ای مبتنی بر فامیل گرایی، قوم گرایی، رفیق گرایی و نیز معامله گرایی در واگذاری پست های مدیریتی و بی توجهی به امر شایسته سالاری که آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی سرشار از حاکم شدن چنین رویه های نامبارکی است.

2. استفاده از جایگاه مدیریتی در جهت بهره مندی خود و اعضای خانواده از فرصت های موجود به خصوص دایر نمودن مدارس غیردولتی و آموزشگاه های آزاد که نمونه های آخر آن دایر نمودن مدرسه غیر دولتی برای همسر غیر آموزشی و پرورشی خود است که مطمینا باید پرسید که آیا چنین اقداماتی سبب ایجاد ذهنیت های مختلف در بین عموم نمی گردد که تاسیس چنین موسسات و مدارسی در زمان مدیریت مدیریت کل منجر به شکل گیری انواع رانت ها در جذب دانش آموز و امکانات مختلف نسبت به چنین مدارسی گردیده است؟ و آیا انگیزه های اقتصادی و سودجویانه با چنین اقداماتی کانون توجه مدیر کل آموزش و پرورش استان واقع نشده است؟

3. غیر شفاف بودن مسایل مالی و واگذاری قراردادهای مختلف در آموزش و پرورش استان که تاکنون هیچ گزارشی در این خصوص به جامعه فرهنگیان استان ارائه نشده است که درخواست یک فرهنگی در این خصوص نیز منجر به طرح شکایت توسط مدیر کل از همکار مورد نظر با اتهامات واهی گردیده که البته نظر دادگاه دلالت بر برائت معلم مورد شکایت بوده است.

4. بی توجهی به طرفداران واقعی دولت در تصمیم گیری های مدیریتی که خیل کثیری از مخالفان دولت همواره مورد نظر جعفر پاشایی در تفویض پست های مدیریتی بوده است که موارد به صورت مستند از سالیان قبل در اختیار مسئولین اجرایی و نظارتی قرار گرفته است.

5. استفاده از ظرفیت های آموزش و پرورش استان در جهت آمادگی جعفر پاشایی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی که امروزه این واقعیت برای هر کدام از فرهنگیان استان محرز شده که جعفر پاشایی با اقدامات مختلف در آموزش و پرورش استان خود را برای انتخابات مجلس آماده می کند که پخش عکس های مدیر کل به مدارس و نصب آن ها در معرض دید معلمان و دانش آموزان در محیط های آموزشی از اقدامات منحصر به فرد جعفر پاشایی بوده است.

6. بهره مندی از امکانات باشگاه فرهنگیان در راستای اهداف خود که امکانات و ظرفیت های مختلف آن تبدیل به محیطی کارچاق کن برای مدیر کل آموزش و پرورش استان شده است.

7. بی توجهی به تشکل های فرهنگیان و تلاش گسترده در منزوی ساختن آن ها که جعفر پاشایی در سخنان خود تاکید بر خط قرمز بودن تشکل ها اشاره نموده است.

8. شکایت از افراد منتقد توسط مدیر کل آموزش و پرورش استان و رایج شدن امر شکایت از فرهنگیان منتقد توسط مدیران دیگر که بازتاب آن ها در رسانه های مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

9. حاکم شدن رفتارهای نمایشی بدون توجه به امر اثربخشی در ارتباط با شاخص های آموزش و پرورش استان که چنین رفتارهایی هیچ ارتباط منطقی با تحقق شاخص های آموزش و پرورش نداشته است.

10. اعلام آمارهای غیرواقعی به مسئولین رده های بالا از قبیل نرخ های قبولی در کنکور و امتحانات مختلف که خود سبب ایجاد انحراف در تمرکز مسئولین به مسایل آموزش و پرورش شده است.

 و موارد متعدد دیگری که در یک نگاه ساده مورد توجه قرار می گیرند.

باید برای وزیر محترم آموزش و پرورش و سایر مسئولین متذکر شد که دوران مدیریت ها روزی به سر می رسد اما مسئولین محترم باید روزی پاسخگوی اقدمات و عملکردهای خود باشند و همچنین از شخص وزیر آموزش و پرورش انتظار است تا هر چه سریعتر نسبت به اصلاح چنین رویه مدیریتی در استان مهم آذربایجان شرقی اقدام کند.

تشکل های فرهنگیان حامی دولت استان آذربایجان شرقی : ستاد فرهنگیان دکتر حسن روحانی در استان آذربایجان شرقی ، انجمن اسلامی معلمان استان آذربایجان شرقی ، کانون فرهنگیان حزب اعتدال و توسعه استان آذربایجان شرقی ، کمیته فرهنگیان حزب ندای ایرانیان و فرهنگیان حزب اتحاد استان آذربایجان شرقی

اعضا و مسئولین ستاد فرهنگیان شهرستانهای استان

انتقاد فرهنگیان و تشکل های معلمان به مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

انتقاد فرهنگیان و تشکل های معلمان به مدیریت جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 16 اسفند 1397 14:17 خوانده شده: 1620 دفعه

در همین زمینه بخوانید: