چاپ کردن این صفحه

آموزش و پرورش و سازمان نهضت سوادآموزی به نیروهای خود شک دارند یا اینکه قصدشان از این روند آزار و اذیت آموزش دهندگان است؟!

سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش به دنبال چه هستند ؟!

" نامه ی جمعی از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی به صدای معلم "

گروه استان ها و شهرستان ها/

جمعی از آموزش دهندگان سازمان نهضت سوادآموزی در نامه ای که به صدای معلم ارسال کرده اند خواهان توجه موثر و شفاف سازی مسئولان در مورد مطالبات خود شده اند .

این رسانه آمادگی خود را برای انتشار پاسخ مسئولان اعلام می کند .

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش


 اگر خوب دقت کنیم متوجه می شویم که در هر صورت هر ورودی و خروجی به هر طریقی باید ثبت و ضبط گردد. از هر نوع و حالتی که هست.
مسلما حرکات اخیر سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت مبنی بر جمع آوری آمار و مستندات آموزش دهندگان تا به این لحظه تمامی ندارد و هر بار که حرفی از جذب و به کارگیری نیروهای مشمول تبصره ده ماده 17 به میان می آید ، فرم هایی در استان ها به تایپ می نشیند و سرگرمی تازه ای می شود برای نیروهای بلاتکلیف و در انتظار استخدام که هر لحظه تن و بدنشان می لرزد که چه اتفاقاتی در پس این تکمیل شدن ها خواهد افتاد.
نکته قابل تامل اینجاست که دفعه قبل استان هایی چون لرستان ،کرمانشاه ،همدان و چندی دیگر از شهرستان ها این جمع آوری اطلاعات را انجام دادند و مجدد در این هفته نیز فرم های مورد نظر با توضیحات تفصیلی، تهیه شده و در اختیار آموزش دهندگان قرار خواهد گرفت.
آیا اطلاعات جمع آوری شده قبلی گویای حضور و وجود این آموزش دهندگان نبوده است؟
نباید این سوال پیش بیاید که دقیقا قصد و هدف از این نوع آمارگیری برای چیست؟


از زمان تصویب مصوبه چه تعداد آمار به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و قسمت نیروی انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش ارسال شده که هنوز بعد از گذشت این همه مدت مقامات را اقناع نکرده است؟
چه ایرادی دارد که آمار قطعی و حتمی از آموزش دهندگان حی و حاضر، به صورت 99 درصدی برای ارجاع به امور استخدامی ارسال شود و چنانچه در تکاپوی یک درصد باقی ، وزارت خانه کنکاش را ادامه دهد تا نسبت به آنچه مدنظر دارد ، تحقیقات خود را تکمیل کند و این همه مدت با بهانه های واهی از به کارگیری آموزش دهندگان مشمول سر باز نزند؟

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

سازمان نهضت سوادآموزی از اهم مشکلات و مسائل مربوط به آموزش دهندگان کاملا آگاه است و بیش از آنچه یک آموزش دهنده بخواهد برای مسئولین راجع به شرایط توضیح دهد ، حرف برای گفتن دارند.

در سنوات اخیر چنانچه خود را وکیل و مدافع آموزش دهندگان در کارگروه های مورد بحث در کمیسیون و کمیته تدوین آیین نامه می بینند و مسلما پیشنهادات خود را به صورت شیوه نامه ارائه کرده اند ، بایستی تاکنون موانعی که احتمالا بر سر جذب این نیروها بوده است برطرف شده باشد و این وضع اسفباری که آموزش دهندگان را احاطه کرده است و در شان جامعه فرهنگی این کشور نیست خاتمه یابد !
از زمان ارائه پیشنهاد طرح الحاقی در مجلس و پس از رای آوردن آن تاکنون ،تعداد آموزش دهندگان مشمول زیر ذره بین مسئولین و مقامات بوده است .به نحوی که این گونه تلقی می شود که تاکید کرده ایم تا آخرین نفرات خود را اعلام کنید که بعد از آن دیگر هیچ موردی پذیرفته نیست.


سوالات زیادی از نحوه ی بی عدالتی های وزارت آموزش و پرورش در اجرای مصوبه ی 95 وجود دارد که اگر بخواهیم هر بار یادآوری کنیم ، ممکن است بگویید چکشی ست بر سرمان! لیکن با این وجود که آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی نه سوابق بیمه ای برایشان لحاظ شده است و نه اسناد مالی در حال حاضر در دست خویش دارند که بتوانند ارائه کنند و خوشایندتان باشد،از لحاظی هم این نگاه برای شما وجود دارد که آموزش دهندگان کجا و چگونه کار کرده اند و روال پرداخت حقوق و محاسبه سنوات آنان به چه شکل بوده است که صد البته این را باید از امور اداری و ذی حسابی های ادارات کل خودتان مطالبه کنید که چگونه این امر ممکن شده است؟!
 ولی پرسش ما اینجاست که چرا آمار پیش دبستانی و حق التدریس ها این قدر نوسان داشته است؟
چگونه در یک استان با وجود مشخص بودن مراکز پیش دبستانی و نیروهای شاغل در آن ، تعداد ارقام کدهای ارائه شده به بیش از دو برابر رسیده است؟
جدای از این هنوز هم جامانده ها اعلام نشده است؟
این را باید حتما در نظر بگیرید که با توجه به ظلم فاحشی که در حق آموزش دهندگان در سال 95 صورت گرفت ، شک و شبهه هایی که آموزش دهندگان نسبت به بسیاری از عملکردهای وزارت دارند ، دست کم از سو ء ظن هایی که خودتان به کادر اجرایی خود دارید نیست.وگرنه استانی که ظرف سه ماه اخیر ، بیش از یک ماه درگیر جمع آوری آمار بوده است ، چه نیازی دارد از همان جمعیت ،سرشماری کند؟

در جلسه اخیر سازمان نهضت سوادآموزی که در اوایل اسفند ماه 1397 که برای بار دوم از میان نمایندگان اختیاری معاونت های سوادآموزی استان ها در ساختمان نهضت سوادآموزی همزمان با معارفه ریاست جدید این سازمان تشکیل گردید ، این گونه شفاف سازی شد که مصوبه 95 و 97 در یکدیگر اقدام شده است و ما به جدیت پیگیر احقاق حقوق شما هستیم.
اگرچه امیدواریم این نوع جلسات و گردهمایی ها جدای از آنکه صرفا برای گزارش فعالیت های داخلی نهضت سوادآموزی و اقناع مقامات و مسئولین برای ماندگاری و تثبیت هر چه بیشتر نهضت سوادآموزی و ادامه برنامه های زیر مجموعه چشم اندازهای سند تحول بنیادین است، در حاشیه آن به اتلاف عمر و جوانی آموزش دهندگان نیز توجه جدی و ویژه ای مورد سمع و نظر همگان باشد.


البته تغییر سمت ریاست سازمان آن هم در این برهه برای آموزش دهندگان خود سوالی ست که جوابش را هم می دانند و هم نمی دانند.اما با توجه به آرامش قبل از طوفانی که در جلسه پیشنهادی در سازمان برای آموزش دهندگان صورت گرفت ، این گونه نشان داده شد که همه ی تلاش سیستم بر دفاع از آموزش دهندگان و بازپس گیری حقوق تضییع شده آنان ادامه خواهد یافت و جابه جایی تغییری در هدف ایجاد نخواهد کرد.

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

کمای آنکه آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی با وجود تمام مشقاتی که نه تنها با تصویب مصوبه از شدت و حدت آن کاسته نشده است بلکه با وجود شرایط فعلی جامعه ، در تنگناهای بیشتری نیز قرار گرفته اند ، سعی خود را برای نگه داشتن ارزش و منزلت اقدامات خود انجام داده و نسبت به آن اهمال نخواهند کرد.

شایان ذکر است با توجه به اقدامات اخیر وزارت آموزش و پرورش و ادغام های صورت گرفته در قسمت های مختلف ، حال که با توجه به کاهش شدید آمار بی سوادی در کشور، کوچک سازی در نهضت سوادآموزی هم جریانی لاینفک خواهد شد و معاونت های سوادآموزی نیز به سمت های فعلی منحصر شده ، پسندیده است در استان های کشور ، معاونت های منصوب ،قبل از اتمام زمان اشتغال خود و مشرف شدن به زمان بازنشستگی، تلاش خود را برای توجیه مسئولین استانی و نگرش منفی که بعضا از سال های گذشته نسبت به آموزشیاران نهضت سواد آموزی-که آن هم از کم لطفی تمام کسانی ست که به جای آنکه شخصیت و توانمندی آنان را دیده باشند با دیدی مغرضانه به این قشر تلقی باطل داشته اند - را با نگاه مثبت خود به نحو شایسته تغییر دهند.

آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی جدای از فعالیت های مخلصانه ای که برای آموزش و پرورش تاکنون انجام داده اند و مهارت هایی که در طی این سالها کسب کرده اند ، با توجه به کمبود شدید نیروی انسانی در استان ها مسلما بهترین نیروهایی هستند که می توانند آموزش و پرورش را یاری دهند و چنانچه مسئولین محترم نسبت به این موضوع و عدم حضور آموزش دهندگان دلایل محکم و مستدلی دارند بهتر است به جای آنکه چون جناب دکتر حدادعادل و یا مهندس نوید ادهم در مقابل آنان جبهه گیری با سمت شامخ داشته باشند ، مشکل اصلی خود را با این نیروها بدون لکنت و به دور از حاشیه بیان کنند تا شائبات برطرف شود.
توانایی آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی همان قدر که مانند صبرشان در برابر ظلمی که در جهت اجحاف حقشان صورت گرفت ،زیاد است ، اجازه نخواهند داد زحمات چندین و چند ساله شان برای این کشور و انقلاب به هدر برود. عمر و جوانی آنان و خون پاک شهیده هانیه اکبریانی نمی تواند پایمال شود.
آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی صندلی های مسئولین را طلب نکرده اند ، آنان خون دل خوردن در کلاس درس و تلاش برای ارتقای سطح آموزش و تعلیم و تربیت فرزندان خود و سایر مردم این سرزمین را با افتخار به جان خریده اند و برای آن پیکار می کنند.
بارها تمام مشمولین تبصره ده ماده 17 از وزیر آموزش و پرورش به طرق مختلف تقاضا کرده اند که تدوین آیین نامه را به اتمام برسانند و این معلمان زحمت کش را چه در گروه حق التدریس و چه در سایر گروه های مشمول از بلاتکلیفی رها نمایند.
مجدد از مسئولان و تمام تیم منتخب در این کارگروه تقاضا داریم وعده خود را نه برای بندگان متولی در هر ارگان و نهاد ،بلکه برای رضای خدا به حرمت انسانیت و آزادمردی تا قبل از شروع سال 1398 عملی نمایید و شادمانی را به جوانان کشورتان هدیه کنید.

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش

انتقاد آموزش دهندگان سوادآموزی از سازمان نهضت سوادآموزی و امور اداری و تشکیلات وزارت آموزش و پرورش


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 20 اسفند 1397 15:58 خوانده شده: 1988 دفعه

در همین زمینه بخوانید: