صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فلاحتی : ۶ ساعت تدریس مدیران مدارس به کارهای اداری ضربه نمی زند، این شیوه باید ادامه پیدا کند و اگر نباشد به مصلحت نیست!

حمایت یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از تدریس مدیران مدارس !

گروه گزارش/

پیش تر ؛ صدای معلم گفت و گوی مفصلی را با « رضوان حکیم زاده » معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با موضوع " مدیریت منابع انسانی و تدریس اجباری مدیران و معاونین مدارس " انجام داد . ( این جا )

حکیم زاده در این گفت و گو عنوان کرد : " تصور من این بود که هدف دوستان اجرای ظاهری برنامه درسی و تشکیل دادن کلاس بود اما نگاه ما اجرای واقعی برنامه درسی توسط معلم بود ."

در این گفت و گو صدای معلم سوال کرد :

" چهاربند تفويض اختيار به استان ها براي استفاده از ظرفيت مديران و معاونين در امر تدريس را يكي از راهكارهاي ارائه شده دانست و تصريح كرد: با ارائه اين راهكار، بخشي از نياز نيروي انساني تأمين مي شود، همچنين مهارت ها و شايستگي هاي آموزشي و تدريس مديران و معاونين، تقويت و به روز مي شود و علاوه برآن، مديران و معاونين با تعامل بهتر با معلمان به درك بهتري از شرايط كلاس درس و روش هاي نوين تدريس و فرآيند يادگيري – ياددهي بهره مند مي شوند.

تفسیر این آقایان با تفسیر شما تفاوت ماهوی دارد ."

پاسخ معاون آموزش ابتدایی چنین بود :

" من در مورد چیزی نظر می دهم که در عمل اتفاق می افتاد . آیا این باعث می شد که معلمان روش های تدریس شان به روز شود ؟

آیا یافته های میدانی و یا مشاهدات میدانی این را نشان می داد .

اگر چنین بود باید همه مدیران و معاونین ما باید با اشتیاق از این کار استقبال می کردند این که بتوانند تعامل بهتری داشته باشند و روش های تدریس شان به روز آوری شود .

آن چیزی که عملا اتفاق می افتاد این نبود .

آن چیزی که اتفاق می افتاد به حاشیه رانده شدن درس های مهم بود ."

در پایان گفت و گو صدای معلم از حکیم زاده پرسید :

" دیدگاه ما نسبت به عملکرد مسئولین یا مرکز منابع انسانی دیدگاه مبتنی بر صرفه جویی است. ولی آیا سازمان های بالا دستی آموزش و پرورش یا سازمان های خارج از آموزش و پرورش این دیدگاه شما را قبول می کنند یا دیدگاه آن افرادی که می خواهند صرفه جویی در منابع بکنند؟"

و پاسخ چنین بود :

" من نمی توانم در این مورد اظهار نظر بکنم. ولی قطعا در رابطه با تعداد نیروی انسانی مورد نیاز و جذب و شرایط شان معمولا طرف مشورت و تصمیم گیری نیستیم .

ما واحدی نیستیم که در این زمینه نقشی داشته باشیم و شاید یکی از خلاهای موجود است در حالی که متولی آموزش هستیم معمولا راجع به این موضوعات از ما نظری خواسته نمی شود و زمانی که قرار است این مجوزها اخذ بشود و این تصمیم گیری ها انجام بشود از جهت ساختاری عرض می کنم معمولا ما بازیگر فعال نیستیم."

در آخرین اظهار نظر علی اللهیار ترکمن معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش گفته است :

" حذف ساعات تدریس مدیران مدارس برای سال ۹۸ است و فعلاً شامل معاونان مدارس نمی‌شود " ( این جا )

تدریس مدیران و معاونین مدارس و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس

فرهاد فلاحتی با اشاره به تدریس مدیران مدارس در کنار معلمان گفت: از گذشته نیز این گونه بوده که اجازه بیش از ۶ ساعت تدریس در کلاس درس به مدیر و معاون داده نمی‌شد. زمانی که می‌گوییم فردی مدیر یا معاون آموزشی است یعنی یک شرح وظایفی برای او در قانون تعریف شده که باید به آن شرح وظایف مثل ارتباط با اداره، سازمان، فعالیت‌های اجرایی مدرسه، مسائل بیرونی مدرسه و ارتباط با انجمن اولیا و مربیان بپردازد در واقع به نوعی همیشه درگیر است. معاون آموزشی نیز طبق قانون وظایفی دارد و با تدریس منافات دارد. بنابراین یا باید در کلاس تدریس کنند و یا کارهای اجرایی و اداری را انجام دهد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی افزود: به نظر بنده این غیرحرفه ای است که بخواهیم کسی همزمان هم کلاس را اداره کند و هم مجموعه آموزشی را اداره کند چراکه این کار هم به مدیریت در مدرسه و هم به آموزش و تربیت ضربه خواهد زد. یک مدیر اگر در مدرسه نباشد و یا معاون در بین دانش‌آموزان حضور نداشته باشد، نمی‌تواند مدرسه را به خوبی اداره کنند و یا در تعامل با معلمان و ارتباط با انجمن اولیا دچار مشکل می‌شود.

 

باید ستاد و صف را در آموزش و پرورش از یکدیگر جدا کرد

وی ادامه داد: باید ستاد و صف را در آموزش و پرورش از یکدیگر جدا کرد. کسی که سر کلاس آموزشی می‌رود، به تمام معنا واحد درسی که گذرانده و روش کاری که دارد در کلاس باشد و کسی هم که در حوزه اداری کار می‌کند صرفا باید به مسائل اداری بپردازد اما اینکه تعداد ساعت آموزشی مثل ۶ ساعت در هفته در نظر گرفته شده، یک فلسفه خوبی دارد چراکه ارتباطش با کلاس‌ها و دروس کاسته نمی‌شود و اگر خواست سال بعد به آموزش برگردد از محتوای درسی اطلاع دارد از طرف دیگر مدیر یا معاونی که تدریس حداقلی دارد، خیلی به کارهای اداری ضربه نمی‌خورد و برای تدریس هزینه اضافی هم نمی‌گیرد به همین دلیل این شیوه باید ادامه پیدا کند و اگر نباشد به مصلحت نیست از طرف دیگر اگر این ۶ ساعت بیشتر باشد به صلاح نیست و اگر کمتر باشد به مدیری که مسئولیت قبول کرده ضربه می‌زند.

 

بازداشتن مدیر از وظایفش به پیکره آموزش ضربه می‌زند

فلاحتی با بیان اینکه اگر قرار باشد کمبود نیرو، مدیر و معاون را از وظایفش بازدارد به صلاح نیست، تصریح کرد: این کار باعث می‌شود تا مدرسه از آن نظام شکل یافته اداری خارج شود و بیشتر ضربه به پیکره آموزش می‌زند تا اینکه نخواهیم نیرو جذب کنیم یا از بیرون نیرو بگیریم. اگر مدیر یا معاون در زمان زنگ تفریح بین دانش‌آموزان نباشند، منجر به حوادثی نظیر زاهدان می‌شود. به دلیل نبود نظارت و اینکه مسئولان آن مرکز آموزشی در ساعتی که باید در آنجا حضور داشته باشد نبود، حادثه سوختن دانش‌آموزان پیش آمد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با تاکید بر اینکه آموزش اصلا نباید به سمتی برود که برای کاهش ساعت تدریس خود یا کاهش حق‌التدریس، مسئول اداری را وارد کلاس کند گفت: چراکه این امر ظلم بزرگی به دانش‌آموز است.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطر نشان کرد: راه کار تامین معلم در قانون آمده و حتما معلمان باید از مجرای دانشگاه فرهنگیان و یا مرکز تربیت دبیر شهید رجایی وارد شوند و امکان ماده ۲۸برای آموزش و پرورش وجود دارد و ردیف‌های که دولت باید قرار دهد، مشخصاً در قانون آمده که باید کمک شود. اما اگر بخواهیم معلم را از معلمی یا مدیر را از مدیریت خارج کنیم، آسیب جدی بر آموزش و پرورش است و نباید به این سمت و سو حرکت کرد.

خبرگزاری خانه ملت

دوشنبه, 12 فروردين 1398 ساعت 20:08 خوانده شده: 330 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
معلم 1398/01/12 - 21:52
مدیران مدارس حتی یکساعت سر کلاس حاضر نشدند اولیا کلاسها پوشش می دادند و خود به قانون پایبند نبودند
حضور مدیران سر کلاس طرح خوبی بود تا با اوضاع کلاسها بیشتر آشنا شده شرایط معلمان را درک کنند و برخی طرحهای ابلاغ. شده اداره را اجرا کنند و موقع سخنرانی های انگیزشی و دستور دادن به معلمان کمی واقع بینانه شرایط را در نظر بگیرند
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/01/15 - 09:59
برا بعضی در دولت و مجلس و...مهم کم خرج بودن ا.پ است
حالا هر انسانی با هر مدرک و فکری بیاد کلاسداری کنه مهم نیست فقط بی معلم نبودن کلاسها براشونمهمه!!!
پاسخ + +2 0 --
حمید حسین زاده 1398/01/13 - 01:46
اگر فلسفه این کار خوب است اول از خودتان شروع کنید ، نمایندگان مجلسی که معلم و استاد دانشگاه هستند ملزم به 6 ساعت تدریس موظف در هفته باشند،اگر پزشک هستند طبابت رایگان و بقیه هم به همین شکل تا معلم شود مرغ همه غاز است یا فقط مرغ همسایه.
پاسخ + 0 0 --
حمید حسین زاده 1398/01/14 - 17:51
تا معلوم شود
پاسخ + +3 -1 --
حسن کچل 1398/01/13 - 12:44
خاک تو سر این نماینده و همه ی نمایندگان مفت خور
پاسخ + +4 -1 --
رضا 1398/01/13 - 16:18
تدریس مدیران یک خوبی دارد که بفهمند معلم بدبخت با۴۲ دانش اموز در کلاس چه مشکلاتی دارد.۶۰۰ هزار تومان حق مدیریت می گیرند.ودائم در دفتر نشسته اند ودستور می دهند.مرتب هم از پدر ومادرها پول می گیرند اخر سر هم ناله می کنند .اگر بگویی یک ماژیک وایت برد برای کلاس بدهید می گویند بودجه نداریم
پاسخ + +4 -1 --
لحظه شمار بازنشستگی 1398/01/13 - 23:59
مدیران و معاونان مدارس باید حداقل شش ساعت در هفته در سر کلاس تدریس کنند ، تااز شرایط و اوضاع مدرسه محل خدمت خود اطلاع داشته باشند و معلم را بیشتر درک کند، حتی پیشنهاد می شود وزیر و معاونانش نیز یک روز درهفته حتما تدریس کنند، تا با تمام وجود شرایط تدریس سایر معلمان را درک کنند تا در برنامه ریزی های خورد و کلان ،برنامه های آنها مورد استقبال معلمین صف اول آموزش قرار بگیرد
پاسخ
معلم 1398/01/14 - 18:25
همکاران دیدید یه نماینده مجلس که درموقع بودجه ریزی اصلا به فکرمن وتو معلم نیست الان جناب فلاحتی شده کارشناس تمام قد تعلیم وتربیت وبا یه حرف بی منطق شمادمعلمان عزیز هم بهش حق میدین وعلیه مدیران مدارس مطلب مینویسین پس مامعلمان زبانم به همکارمون ( مدیران) چقدردراز یا زود علیه مدیر متحد میشیم اما حق وحقوقمون سالیان سال ضایع میکنند ویه دهه هست بارتبه بندی و..... طرحهای مجازی سرمان راگرم میکنند اما هیچ عکس العملی نداریم مدیرمدرسه همکارمحترم باهزاران مشکل کاسه گدایی بدست میگیره تا مدرسه را اداره کنه چه ناسزاهای هم دراین راستا گوشاش نمی شنوه پس بجای اینکه یه نماینده با انداختن یه نخودسیاه تووسط مارامیخواد جان مدیرمون بیندازه ازش بپرسیم تونماینده محترم بعنوان قانونگذار موقعی که اطلاع کامل داری ۹۰درصد معلمان نون بخورنمیرزندگی دارن از مسافرکشب یاپیک فلان پیتزافروشی تا ...... چرا ازحقوق معلمان دفاع نمکینی باز کارمندبانک .دارایی.گمرک.نفت ...و......هم حقوقش ۴۰۰ تومن
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/01/14 - 23:20
بخاطر بودجه؟ خب بودجه رو تنظیم کنید.
پاسخ + 0 -1 --
حسن مجید از اردبیل 1398/01/15 - 17:25
با سلام
((فلاحتی : ۶ ساعت تدریس مدیران مدارس به
کارهای اداری ضربه نمی زند، این شیوه باید ادامه پیدا
کند و اگر نباشد به مصلحت نیست!
جناب آقای فلاحتی لطفا
از مسایل جاری در آموزش و پرورش خبر داری یا اینکه...؟
آیا واقعا مدیران در کلاس تدریس هیچ،حاضر می
شوند؟
آموزگار مدیر دبیرستان چه درسی را می تواند تدریس
کند؟
راستی شما و همفکران شما صدای دهل را
نمی شنوید؟
...
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/01/15 - 23:38
در جواب رضا .. عزیزم شما هم مدیر شو .. مسئولیت رو متوجه میشی بعدیکسال منصرف میشی ضمنا حق مدیریت 600 نیست کمتر هست ..شما به یک کلاس پاسخگو هستید مدیر به 350دانش اموز 350پدر 350مادر .350نوع نگاه در روز که چطور با هر دانش اموز ارتباط برقرار کند و خیلی چیزها که نمیدونی .. پاسخگویی به اداره ..و... ضمنا عزیزم حالا که همه دست هم دادن از صدا و سیما و دولت و مجلس و ملت دارن معلم رو تخریب میکنن حداقل خودمون همدیگه رو تخریب نکنیم ... هیچ کاری سخت تر از انسان سازی نیست ..
پاسخ + +3 0 --
ساحل 1398/01/18 - 04:39
اصالت یک معلم با تدریس در کلاس درس به اثبات می رسد لذتی که در تدریس به یک معلم دست می دهد با چیز دیگری قابل قیاس نیست من چند سال مدیر بودم اما از وقتی که تدریس دارم خیلی راحت تر هستم لذا به دوستان توصیه می کنم از این چندر غاز حق مدیریت بگذرید واصالت خود که معلم بودن است رابه اثبات رسانید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور