صدای معلم

سردبیر و هیئت‌ تحریریۀ مجلۀ « رشد آموزش ریاضی» استعفا دادند

زهرا گویا : گاهی لازم است که به خود نهیب بزنیم و از گذشته بیاموزیم تا مجبور به تکرار اشتباه‌ها نشویم، و حرکت‌های مثبت را واکاوی کنیم تا بتوانیم در آینده، آن‌ها را چراغ راهمان قرار دهیم

گروه اخبار/

استعفای سردبیر و هیئت‌ تحریریۀ مجلۀ رشد آموزش ریاضی و سخنان زهرا گویا

صد و سی‌و دومین شمارۀ «مجله رشد آموزش ریاضی» ویژۀ بهار ۱۳۹۸ در حالی منتشر شد که حامل خبر استعفای سردبیر این مجله بود. شمارۀ ۱۳۲، آخرین شمارۀ این مجله است که با سردبیری دکتر زهرا گویا منتشر شده است. وی  ۲۳ سال این مجله را سردبیری کرده است.

 آیندگان باید بدانند که تاریخ، با کسی سرِ تعارف یا شوخی ندارد و به هرکس، به اندازه وزن و میزانِ اثرگذاری‌اش بها می‌دهد؛ نه کمتر و نه بیشتر!دکتر گویا در «یاداشت سردبیر» این شماره، با اشاره به بعضی از مهم‌ترین دستاوردهای مجله برای «آموزش ریاضی» و «آموزش معلمان ریاضی» ایران طی سال‌هایی که در این مسئولیت بوده است، به طور ضمنی، از استعفای خود خبر داده بود.
وی در اواخر سال ۱۳۹۷ از سردبیری این مجله استعفا داده و اعضای حقیقی هیئت تحریریه مجله نیز استعفای خود را به ایشان داده‌اند. این خبر پس از انتشار این شماره، اعلام شد.
گفتنی است مجلۀ «رشد آموزش ریاضی»، اولین مجلۀ تخصصی از خانوادۀ مجلات رشد آموزشی است که با هدف آموزش معلمان ریاضی ایران، در سال ۱۳۶۳ در گروه ریاضیِ دفتر برنامه‌ریزی و تألیف کتاب‌های درسی وابسته به سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی وزارت آموزش‌ و پرورش تأسیس شد و در نیمۀ دوم دهۀ ۱۳۷۰، به دفتر «انتشارات کمک آموزشی» منتقل شد. تأسیس این مجله، با تغییر برنامه‌های درسی و تألیف کتاب‌های درسی ریاضیِ دورۀ ابتدایی همراه بود. ارتقای دانش موضوعی و روشیِ معلمان ریاضی در اولویت این  مجله قرار داشته است و تا کنون ۱۳۲ شمارۀ آن به‌طور مستمر منتشر شده است.

متن «یادداشت سردبیر» این شماره به نگارش دکتر زهرا گویا به شرح زیر است:

استعفای سردبیر و هیئت‌ تحریریۀ مجلۀ رشد آموزش ریاضی و سخنان زهرا گویا

معنای پیشرفت!

از زمانی که افتخار سردبیری مجله رشد آموزش ریاضی را داشته‌ام، ۲۳ سال گذشته است! سال‌های پرهیجانی که سرشار از حسِ خوبِ ساختن، توسعه دادن، مشارکت جمعی، آشناییِ حضوری و غیرحضوری با معلمان شریف ریاضی در سراسر ایران، تولید و تولید، و بسیاری اتفاق‌های شیرین دیگر که همگی، «پیشرفت» را معنا می‌بخشند. بدین سبب لازم دانستم که ترازی از کارنامه مجله را در قالب تنها چند بند، بیان کنم تا با یادآوریِ دستاوردها، حرکت به سوی آینده، مصمم‌تر و فزاینده‌تر، ادامه یابد.

– از سال ۱۳۷۵ تا به حال و تقریباً بدون استثنا، «یادداشت‌های سردبیر» بازتابی بر مسائل روزِ نظام آموزشی به‌طور عام و آموزش ریاضی به‌طور خاص بوده است. سپس از بین آن‌ها، معمولاً هر یادداشت بر یک مورد مشخص متمرکز شده و «طرح مسئله» کرده است. طبیعی است که طرحِ به موقعِ یک مسئله جدی، بالقوه می‌تواند مقدمه‌ای برای پیداکردن راه‌حل‌های واقع‌بینانه، بدیع و غیرتکراری برای آن مسئله باشد. این مجموعه که به نوعی، وقایع‌نگارِ آموزش ریاضی مدرسه‌ای طی ۲۳ سال گذشته نیز هست، به امید خدا به زودی، وارد بازار نشر می‌شود.

– در سال ۱۳۷۴، شور و غوغای «اقدام‌پژوهی» (تحقیق عمل) و «معلمِ پژوهنده» که از دهه ۸۰ میلادی به‌طور جدی در سطح نظری در غرب مطرح شده بود، در آموزش‌ و پرورش ایران نیز به منظور ظرفیتی جدید برای آموزش‌های ضمن خدمت معلمان، مورد توجه واقع شد. در این زمینه، با توافق اعضای محترم هیئت تحریریه وقتِ مجله، ستونی با عنوان «روایت معلمان» ایجاد شد تا معلمان گرامی، تجربه‌های متنوع کلاس درس خود را در رابطه با تدریس مفاهیم ریاضی، «روایت» کنند. امید داریم که این روایت‌ها نیز در چند جلد، آماده انتشار شوند و این منبع منحصر به‌ فرد، در اختیار معلمان ریاضی قرار گیرد و در واقع، به خود ایشان بازگردد! بدین جهت این مجموعه که توسط همکاران معلم تولید شده و به اصطلاحِ رایج امروز، برآمده از «کفِ کلاس درس» است، می‌تواند منبع قابل استفاده‌ای برای دانشجو معلمان در دوره‌های پیش‌ از خدمت معلمان در دانشگاه فرهنگیان یا همان «کارورزی» و دوره‌های ضمن‌خدمت باشد. راز بقای هر مجله‌ای، تعامل و احترام به مخاطب و شناخت نیازهای عاجل و درازمدت آنان، دانش و عمق و بی‌طرفی و صداقت، مثله نکردن علم به مصلحت! واقعیت‌پذیری و پذیرش اشتباه و توانایی «تقاضای پوزش» به وقت خطاست!

– از همان ابتدا که مجله با هدف پیشبرد آموزش معلمان ریاضی در ایران تأسیس شد، یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌ها «دانش‌افزایی» دبیران ریاضی بود. برای تحقق این هدف، مطالب ریاضی توسط ریاضی‌دان‌هایی نوشته یا انتخاب و ترجمه می‌شد که دغدغه آموزشی داشتند و به‌عنوان منابعی دقیق و ارزشمند، در اختیار معلمان ریاضی قرار می‌گرفت. در ادامه و با تأکید بر ضرورت تمرکز بر «آموزش معلمان»، مجله بیشتر و بیشتر به سمت آموزش ریاضی پیش رفت و با تأسیس و توسعه رشته آموزش ریاضی در ایران، وزن مطالب تألیفیِ آموزش ریاضی نسبت به ترجمه‌ای، بیشتر شد و کیفیت مقاله‌های ترجمه‌ای و تألیفی نیز به‌طور مستمر، بالاتر رفته است. البته طبق عادت مألوف، معمولاً در هر شماره، مقاله موضوعی ریاضی هم چاپ می‌شود.

– کوشش برای یک‌دست کردن منابع از نظر واژگانی، کاری سترگ بوده که به امید خدا، به زودی به بار می‌نشیند و صد البته که همیشه، فرصت کامل کردن آن وجود دارد. در توضیح این تلاش، لازم است یادآوری شود که تنوع معادل‌ها برای هر رشته تازه‌تأسیس، امری طبیعی است، زیرا در نبودِ واژه‌نامه‌های تخصصی، معادل‌های متفاوتی به سلیقه نویسندگان و مترجمان انتخاب می‌گردد و این کار، باعث خستگی و سردرگمی خوانندگان می‌شود. در نتیجه برای کاهش این مشکل، به اجبار در «پی‌نوشت‌ها» یا «یادداشت»‌های انتهای هر مقاله تألیفی یا ترجمه‌ای، مرسوم است که فهرستی بلند بالا حاوی واژه‌های انگلیسی معادل‌ها آورده شود که خوشبختانه به تدریج که بر اثر استفاده مکرر یک واژه، معادل آن قوام آمده و مورد پذیرش جامعه آموزش ریاضی واقع شده، از پی‌نوشت‌ها حذف شده است. این حرکتِ تدریجیِ برنامه‌ریزی شده، در راستای تهیه و تکمیل «واژه‌نامه تخصصی آموزش ریاضی» بوده و امید است که در سال ۱۳۹۸، اولین پیش‌نویس آن تمام شده و تقدیم مخاطبان مجله شود تا با تأمل بر بازتاب‌های منتقدانه و منصفانه، واژه‌نامه کامل‌تر شود و با چاپ آن، متن‌ها روان‌تر، خوش‌خوان‌تر و از نظر مفهومی، دقیق‌تر شوند.

یکی دیگر از دستاوردهای مجله در طول زمان، ایجاد ستونی با عنوان «دیدگاه» بوده تا نظرات خوانندگان- بدون ویرایش و بدون قضاوت- چاپ شود و دیگران فرصت داشته باشند تا در شماره بعد، اگر لازم دیدند، به آن‌ها پاسخ دهند. بدیهی است که نوشته‌ها، طبق چارچوب و ضوابط مجلات که برای همه یکسان است، قرار می‌گیرند و برای حفظ محرمیت افراد، اسامی خاص حذف می‌شوند.

– ظرفیت تاریخیِ دیگری که از ابتدای تأسیس مجله تا کنون وجود داشته، گزارش کنفرانس‌های اصلی ریاضی و آموزش ریاضی و اتفاقات مهم دیگر در عرصه ریاضی مدرسه‌ای در ایران و جهان بوده است که از آن میان، لازم است به گزارش‌های المپیادهای ریاضی اشاره نمود. این گزارش‌ها، دست‌مایۀ منحصر به‌ فردی برای تاریخ‌نگاران آموزش ریاضیِ مدرسه‌ای در ایران بوده و خواهد بود.

– طی سال‌ها، اگرچه تعداد میزگردها زیاد نبوده، ولی برای هر کدام، مدت‌ها برنامه‌ریزی شده است و اهمیتشان آنقدر زیاد بوده که تقریباً به مناسبتِ موضوع هر میزگرد، ویژه‌نامه‌ای تهیه شده است. این ویژه‌نامه‌ها، عمدتاً موضوعی هستند و هرکدام به تنهایی، قابلیت چاپ مستقل را به‌عنوان یک کتاب مرجع برای معلمان ریاضیِ شاغل به تدریس و شاغل به تحصیل و پژوهشگران ریاضی و آموزش ریاضی دارند. از بین این‌ها و تنها به‌عنوان نمونه، می‌توان به ویژه‌نامه‌های «اثبات»، «آموزش ریاضی در جنوب شرقی آسیا»، «سیر تاریخی تألیف کتاب‌های درسی ریاضی در ایران» و «توسعه حرفه‌ای معلمان ریاضی» اشاره نمود.

اما به‌طور خاص، سه ویژه‌نامه‌ای که برای سه ستاره‌ آموزش ریاضی ایران در سه ظرفیت تهیه شد، تا همیشه برگ‌های زرینی بر تارک ۲۳ سال تلاش گذشته هستند! زیرا نکته مهم در هر سه مورد این بود که بعد از آنکه مجله برای چاپ آماده شده بود، آن تصمیم‌های جسورانه گرفته شد! برای این سه پروژه، مدیر مسئولِ با درایت مجلات رشد جناب آقای محمد ناصری که یک فرهنگیِ تمام عیار و ظریف‌بین هستند، از هیچ حمایتی دریغ نکردند و بدون پشتیبانی ایشان، اصلاً فکر تهیه این سه ویژه‌نامه، به عمل نزدیک هم نمی‌شد! پس از موافقت و همراهی ایشان، انجام این سه پروژه بدون تیزهوشی، تعهد کاری، ذوق و دقت بالا، پیگیری، سخت‌کوشی و خوش‌سلوکیِ مدیر محترم داخلی مجله سرکار خانم پری حاجی‌خانی، بدون هیچ مداهنه‌ای میسر نمی‌شد. نسل بعدی باید بداند که در جامعه علمی، چه شد که کسی به عرش رسید و دیگری بر فرش ماند!

بعد از مدیر داخلی، نقش مهم را آقای مهدی کریم‌خانی گرافیست بسیار حرفه‌ای و جدی مجله ایفا کردند که جا دارد به‌طور ویژه، از ایشان قدردانی به عمل آید. به دلیل اهمیت این فرایند، به این سه مورد به اجمال، اشاره می‌شود؛ سه موردی که در عالم نظر، می‌توانستند با وقت بیشتر، دقت بالاتر، مطالب عمیق‌تر و ده‌ها «تر» دیگر، مجموعه‌هایی کم اشتباه‌تر و بهتر شوند. ولی در عالم عمل، مؤلفه زمان اهمیت زیادی دارد و در دنیای پر سرعت فناوری، اگر زمانِ بهینه از دست برود، معلوم نیست که امکان بازیابی داشته باشد. پس باید قدر «زمان» را دانست و از دستش نداد که چنین شد!

۱٫ مورد اول، معلم و نویسنده و مترجم و محقق بی‌بدیل تاریخ ریاضی و آموزش ریاضی ایران، زنده‌یاد پرویز شهریاری بود که وقتی خبر درگذشتشان شنیده شد، از مدیر مسئول محترم درخواست شد تا موافقت کنند که مجله آماده چاپ، با ویژه‌نامه‌ای برای این بزرگ‌مرد عرصه ریاضی مدرسه‌ای در ایران، جابه‌جا شود! کسی باور نمی‌کرد که ظرف ۱۰ روز، چنین اتفاقی بیفتد! ولی اراده جمعی خواست و شد! و چه نیکو این اتفاق افتاد! به لطف فناوری اطلاعات و ارتباطات، تا محدوده وسیعی اطلاع‌رسانی انجام شد و از جمع زیادی که به پرویز شهریاری و کارهای آموزش ریاضی‌اش دلبستگی داشتند، درخواست شد که تنها یک مطلب کوتاه یا به اصطلاحِ متداولِ امروزی، یک «دل‌نوشته» بنویسند تا بتوان جمع بیشتری از مشتاقان را در این کار، مشارکت داد. بعضی‌ها توصیه کردند که کار عجله‌ای خوب نیست و بهتر است که به مناسبت سالروز درگذشتشان ویژه‌نامه‌ای تولید شود. ولی تاریخ چیز دیگری را یاد داده است! با تأسی به خیامِ ریاضی‌دان، به اجماع رسیدیم که اگر این فرصت از دست برود، معلوم نیست که فردا روزی بشود این مشتاقان را گرد هم آورد! پس دست به کار شدیم و همه و همه کمک کردند تا مجموعه‌ای نفیس منتشر شد. سرعت عملِ تمام مسئولان محترم مجله و همراهی‌شان مثال‌زدنی و فراموش‌نشدنی است.

۲٫ وقتی خبر پرواز مریم میرزاخانی به ملکوت اعلی منتشر شد، همه در شوک بودند! کسی نمی‌خواست خبر را جدی بگیرد. پذیرش این اتفاق، خیلی سخت بود! خیلی! در این شرایط، سرکار خانم آذر کرمیان- دبیر ریاضی قم و آموزشگر ریاضی- پیشنهاد دادند که فوری، تمام مطالبی که در مورد ستاره درخشانِ ریاضی جهان مخابره می‌شوند، بدون قضاوت جمع‌آوری شوند تا تصمیم گرفته شود که چه باید کرد. این کار انجام شد و به تدریج که واقعیت خودش را بر همه تحمیل کرد، همه دست به کار شدند! باز هم با پذیرش پیشنهاد برای جایگزین کردن مجله زیر چاپ با یک ویژه‌نامه توسط مدیر مسئول مجله، بی‌وقفه و به‌طور شبانه‌روزی، حدود دو هفته همه و همه کار کردند؛ منابع دقیق شده و اخبار درست از نادرست تفکیک گردیدند. سفارش‌ها و درخواست‌ها برای یاری گرفتن از همه انجام شد. چندین نفر دست به کار ترجمه اخبار شدند. با معلمانِ مدرسه و دانشگاهِ اولین زن برنده مدال فیلدز در جهان، تماس گرفته شد. انگار که چرخ زمان از حرکت ایستاده بود تا حال و هوایی که هنگام وقوع این واقعه ناباورانه رخ داده بود، در تاریخ ثبت و ضبط شود. تقدیری که رقم خورده بود، همه ما را فلج کرده بود! ولی باید تاریخ و آیندگان می‌دانستند که در لحظه‌ای که این اتفاق افتاد، جامعه ریاضیِ جهانی چه حالی داشت! جلوی تقدیر را نمی‌توان گرفت! مرگ، بی‌ توضیح‌ترین مرحله زندگی است که چون و چرا ندارد و اجتناب‌ناپذیر است. ولی آموختن از آن، وظیفه‌ای است که بر دوش دیگران است! نسل بعدی باید بداند که در جامعه علمی، چه شد که کسی به عرش رسید و دیگری بر فرش ماند!

آیندگان باید بدانند که تاریخ، با کسی سرِ تعارف یا شوخی ندارد و به هرکس، به اندازه وزن و میزانِ اثرگذاری‌اش بها می‌دهد؛ نه کمتر و نه بیشتر!

ویژه‌نامه زنده‌یاد مریم میرزاخانی، با تمام کاستی‌هایی که ممکن است داشته باشد، یک اثر ماندگار با بیشترین تعداد نویسنده و مشارکت‌کننده است که در لحظه، احساس خود را بیان کردند و ثبت تاریخ نمودند.

۳٫نام شادروان میرزا جلیلی در تاریخ ریاضی مدرسه‌ای در ایران، با «تغییرات برنامه درسی ریاضی»، «تألیف کتاب‌های درسی ریاضی»، و «مجله رشد آموزش ریاضی» گره خورده است. ایشان همیشه یا مدیر داخلی یا عضو هیئت تحریریه مجله بودند و آخرین جلسه هیئت تحریریه که شرکت کردند، یک ماه قبل از درگذشتشان بود. مرحوم میرزا جلیلی بیمار بودند و می‌دانستیم که فرصت کم است. به این دلیل، یک گفت‌وگو با وی انجام شد که بدون آن، تاریخ تحول ریاضیِ مدرسه‌ای در ایران، ناقص می‌ماند! همچنین، بخش جدیِ خاطره‌های ایشان از تغییر و تحولات آموزشی در ایران، به همت اعضای محترم تحریریه ثبت و ضبط شده و به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی آموزشی در ایران، چاپ شد. مرگ خبر نمی‌کند! بدین سبب از «جایگزین کردن مجله آماده چاپ با ویژه‌نامه»، سه بار استفاده شد، زیرا حادثه عین واقعیت بود! ویژه‌نامه میرزا جلیلی به سرعت و با همان اهتمام جمعی، تهیه و در تاریخ ثبت شد!

به اینجا که رسیدم، اندوه از دست دادن‌ها و شادی ماندگار شدن افراد، دیگر رمقی در تن باقی نگذاشت! این زمان بگذار تا وقت دِگر!

گاهی لازم است که به خود نهیب بزنیم و از گذشته بیاموزیم تا مجبور به تکرار اشتباه‌ها نشویم، و حرکت‌های مثبت را واکاوی کنیم تا بتوانیم در آینده، آن‌ها را چراغ راهمان قرار دهیم.

راز بقای هر مجله‌ای، تعامل و احترام به مخاطب و شناخت نیازهای عاجل و درازمدت آنان، دانش و عمق و بی‌طرفی و صداقت، مثله نکردن علم به مصلحت! واقعیت‌پذیری و پذیرش اشتباه و توانایی «تقاضای پوزش» به وقت خطاست!

پایگاه خبری رب نیوز

سه شنبه, 03 ارديبهشت 1398 22:11 خوانده شده: 667 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
معلم بینا 1398/02/04 - 14:07
بروید ببینید با وجود معلمان متخصص و فرهیخته ای که داریم چه کسانی را سر دبیران و هیات تحریریه این مجلات آموزش و پرورش می گذارند و برای ماست مالی چه مقالات آشغالی را منتشر می کنند.
پاسخ + +3 0 --
حسن 1398/02/04 - 23:29
بله درست است زیرا ما باید به خودمان نهیب بزنیم و امثال شما را کنار بگذاریم که تمام ذهن بچه های مظلوم این مرز و بوم را پر از فرمولهای ریاضی می کنید و کشور را با پرورش این دانش آموزان صدها سال عقب برده اید بس است دیگر چقدر ریاضی و کلاسهای جبرانی کذایی بروید دنبال کارتان و جایی دیگر پول به جیب بزنید اگر راست می گویید کمی تربیت و فرهنگ یاد بچه ها بدهید که اینقدر جامعه از لحاظ فرهنگی عقب نیافتد من متاسفم برای مدیران این سایت که به امثال این جور افراد فرصت طلب مجال می دهد و دیگر فرهنگیان هم برایشان اشک می ریزند اگر می توانید جواب دهید
پاسخ + 0 0 --
علیرضا طالب زاده 1398/02/05 - 11:42
سلام
اگرچه پست ارسالیتان اندکی کلی است و شاید برای یک مورد خاص دست به تعمیم زده اید اما بدون تعارف دکتر گویا در طول این سالها نقش عمده ای در رشد ریاضی و روش های آموزش آن در کشور ایفا کرده است. مخصوصا مجله رشد آموزش ریاضی به سهم عمده ای در تبیین روش های تدریس نوین ریاضی داشته است. فراموش نکنیم شخصیت هایی مانند میرزاخانی و دیگر ریاضیدانان ملی و بین المللی کشور بیس و پایه های ریاضیشان را مدیون معلمان ایرانی و افردای نظیر ایشان بوده و علاقه و اشتیاقشان به ریاضی را معلمان و استادان ایرانی روشن کرده اند.
اگرچه دکتر گویا را شخصا ملاقات نکرده ام و تنها افتخار همکاری با ایشان را در ترجمه یکی از سخنرانی های جورج پولیا به صورت مکاتبه ای داشته ام (اهداف آموزش ریاضی، جورج پولیا،‌سال بیستم،‌شماره ۷۲ رشد آموزش ریاضی) اما بی انصافی است اگر منکر خدمات ارزشمند ایشان در دانشگاه و آموزش و پرورش شویم. ایشان را در کارشان متخصص و حرفه ای می دانم. مقالات و تالیفات و پژوهش ها و مطالعات متنوع ایشان در حیطه های مختلف ریاضی خود گویای این مطلب است.
روز خوبی داشته باشید!
پاسخ + 0 0 --
علیرضا طالب زاده 1398/02/05 - 18:19
نام دکتر گویا در این گزارش باعث شد تا نگاهی دوباره به سخنرانی تاثیرگذار جورج پولیا (اهداف آموزش ریاضی) که در دهه ۶۰ میلادی ایراد شده و ۱۶ سال پیش در سال ۱۳۸۲ ترجمه مشترک آن در مجله رشد آموزش ریاضی ظاهر شده بیاندازم و لینک اونو به اشتراک بزارم. این سخنرانی همچنان خواندنی و تازه می نماید مخصوصا برای همکاران ریاضی باید جالب باشد. فقط یک کوت زیبا از این سخنرانی:

«تدریس، یک علم نیست، بلکه یک هنر است. اگر تدریس یک علم بود، بهترین روش تدریس وجود داشت و همه باید مانند آن، تدریس می کردند. اما چون تدریس یک علم نیست، آزادی عمل بسیار و احتمال بیش تری برای تفاوت های شخصی وجود دارد.»

https://article.tebyan.net/80370/%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%D9%81-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D8%B6%D9%8A
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1398/02/06 - 05:18
ابله بزرگ کسی است که ارزش ریاضی حتی کوچک را نداند

دزد کسی است که کلاس کذایی بگذارد

فراوانی فرمولها از ضعف تدریس و درک فرمولهای اصلی تر است

اغلب مدرسان خود عقب هستند

هدفی جز پول بوده است؟

قسمتی از تربیت و فرهنگ قدردانی از مجلات مفید مثل همین مجلات است و لیکن جمع اینان در عمل چقدر ناقصند و الا وضع ریاضی دانش آموزان در عمل اینگونه نمی‌بود.
ادامه دارد......
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/02/06 - 05:52
س طالب زاده
"تدریس هم یک علم است و هم یک هنر" و "اگر" نقل قول شده در ادامه متن آقای طالب زاده هم درست است و هم غلط؛ (فعلاً که دکتر حسینی مدعی بهترین روش تدریس است، هر چند که می‌توان قضاوت کرد)، حقیقت اینست که روشهای تدریس عالمانه و قویتری وجود دارند که باید هنرمندانه اجراء شوند، فوتبال و جراحی هم علم است و هم هنر ذهنی و جسمی! ایشان می‌خواسته‌اند با واژه هنر، " مهارت عالمانه" را برجسته کنند!
"آزادی عمل بسیار" برای کسی است که عالمتر باشد، می خواهید بگویید اگر عالمتر می بود، یک راه علمی برتر انتخاب می کرد و نه راهها، و سپس بگویید چرا راضی به اشعث شد و لاحکم الا لله؛ یکی مجتهد است و یکی مقلّد، تفاوتهای شخصی دانش آموزان، تفاوت در روش تدریس را می طلبد! ...
و تا نااهلی و توهّم در قوانین باقیست درست تر نوشتن جایز نیست و از قلم انداختن مطلبی به عمد جایز است و راه نقد را باز گذاشتن و متهم به نادانی بهتر!!!
سلام بر قرآنها و سلام بر خطبه 18 نهج البلاغه
پاسخ + +1 0 --
فخرالسادات مدنی 1398/02/05 - 00:23
باسلام،از کارشناس مسوول حراست اداره کل شهرستان های استان تهران(الف.الف) شکایت دارم ؛کجاباید شکایت کنم؟!راهنمایی کنید،اصلا مسوولان وزارتخانه بررسی میکنند؟!بهرجا تا حالا گفتیم باهاش برخوردی نکرده اند و همین جور مشغول تخریب و تسویه حساب شخصیه...
پاسخ + 0 0 --
دلقک 1398/02/05 - 19:52
اگر ظالم نیستی و مظلومی؛.... و یا کف دستان، و به کف دستان ناچار، قلب امیدوار و عمل خالص بیش از این امیدوار باش!
و اگر ظالمی، پیش قاضی بدباور و وکیلی بگیر که باطل را حق جلوه کند! و از قوانینی سوء استفاده کند!

و اگر زیاد نوشتی، بده، مسئولان وزارتخانۀ برره سیمی

کنند و بی خیال اینکه مسوولان وزارتخانه بررسی

میکنند!
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/02/05 - 17:28
خودمونیم ۲۳ سال هم زمان زیادی است.
پاسخ + +1 0 --
آنتی توهّم 1398/02/05 - 19:30
بار الهی میزان توهّم را روز به روز از ما کمتر کن، تا دچار

افراط و تفریط نظری کمتر شویم.
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1398/02/06 - 00:02
سلام این مجلات رو به صورت مجموعه چه طور میشه تهیه کرد ....متشکرم ..لطفا راهنمایی بفرمائید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/06 - 18:25
سلام،
بیشتر شماره هایش را می توانید از این لینک دانلود کنید
https://www.roshdmag.ir/fa/technicalandartunit/archive/writtingresources/riyaarchive
پاسخ + +2 0 --
گویا زهرا شوخی 1398/02/06 - 06:04
اشرف اولاد آدم فرزند زهراست
ولی پوشا نیست چون
گویا، عزای اشرف اولاد آدم است
گویا؛ عزای اشرف اولاد آدم است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/09 - 21:34
متشکرم جناب
پاسخ + +2 0 --
معلم ریاضی 1398/02/06 - 15:47
دکتر گویا شخصیتی برجسته،ممتاز و در حوزه آموزش ریاضی نه فقط در ایران بلکه در مجامع بین المللی می باشند. ای کاش قضاوت هایمان بر اساس توانایی و خدمات ارزنده و ماندگار انسان ها باشد نه بر اساس سلیقه های شخصی خودمان. امیدوارم دوباره شاهد حضور ایشان و همکارانشان در مجله رشد آموزش ریاضی باشیم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور