صدای معلم

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران در بیانیه ای به مناسبت روز معلم ؛

دخالت های غیر کارشناسی و نهادهای غیر مرتبط و تضعیف جایگاه مدرسه در امر تعلیم و تربیت موجب چندگانگی و به هم ریختگی در فضای آموزش و پرورش شده است و بر خشونت در سطح جامعه افزوده است

گروه استان ها و شهرستان ها/

به مناسبت فرارسیدن روز معلم ؛ « انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران » بیانیه ای صادر کرد .

در این بیانیه آمده است :

" بی تردید بخش وسیعی از مشکلات موجود در این زمینه ،  ناشی از سوء مدیریت در سال های گذشته و فقدان مدیریت منسجم و کارآمد می باشد .

این تشکل تصریح می کند :

" انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران  بر توجه ویژه مسئولان به موج روز افزون خشونت در جامعه  تاکید می نماید و مهم ترین  نهاد موثر در کاهش خشونت در جامعه را آموزش و پرورش می داند و خواستار توجه ویژه ، غیر شعاری و تخصصی به آموزش و پرورش می باشد .

متن کامل این بیانیه که در اختیار صدای معلم قرار گرفته است را می خوانیم .

بیانیه انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران به مناسبت روز معلم و انتقاد از دخالت در آموزش و پرورش و خشونت

 دوازده اردیبهشت عید و بهار معلم است و روزی است که به پاسداشت مقام تعلیم و تربیت به عنوان معلم مزین گشته است . انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران این روز خجسته را به تمامی همکاران فرهنگی که با همه سختی  ها و مشقت ها بار مسئولیت سنگین این نهاد مقدس را بردوش می کشند تبریک می گوید و یاد و خاطره شهید مطهری  و شهیدان رجایی و باهنر  و شادروان دکتر خانعلی و معلم شهید انقلاب دکتر علی شریعتی و همه معلمان شهید و پیشکسوتان عرصه ی آموزش و پرورش را گرامی می دارد و با تبریک فرا رسیدن ایام ماه مبارک رمضان نکات ذیل را یاد آور می گردد:


1) انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران با هموطنان سیل زده که روزهای ابتدای سال 98 را در سختی و مشقت گذراندند اعلام همدردی می نماید و امید دارد مسئولان در بازسازی شهرها و روستا های سیل زده و کمک به  مردم  حداکثر تلاش و اهتمام را به کار گیرند . بی تردید بخش وسیعی از مشکلات موجود در این زمینه ،  ناشی از سوء مدیریت در سال های گذشته و فقدان مدیریت منسجم و کارآمد می باشد .


2) آموزش و پرورش در سال 1398 روز های سختی را در پیش خواهد داشت و فشارهای اقتصادی و اجتماعی همچون سایر اقشار ،معلمان را نیز تحت فشار قرار خواهد داد . معضلات اقتصادی کشور آموزش و پرورش را به مرحله دردناکی رسانده است . کمبودها و قطع کامل سرانه ها موجب تضعیف جایگاه و کارآمدی مدرسه شده است و اداره مدارس دولتی  بر اساس کمک های مردمی صورت می  گیرد که خلاف « اصل سی ام  قانون اساسی » می باشد. مسئولان آموزش و پرورش به صورت مکرر دریافت وجه مالی توسط مدارس را خلاف اعلام می کنند و عنوان می نمایند که با عوامل متخلف برخورد خواهد شد ولی از سوی دیگر پرداخت هرنوع کمک به مدارس و سرانه مدارس را قطع نموده اند و مدارس را در شرایط دشواری قرار داده اند .  

موارد فوق در کنار مشکلات معیشتی و فشارهای اقتصادی بر کیفیت فعالیت مدارس نتایج غیر قابل انکاری گذاشته است .


3) آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران با حجم بالای مهاجرت و نرخ بالای رشد جمعیت دانش آموزی روبه رو است . در شرایط موجود در حالی که خروج نیروهای بازنشسته و انتقال به خارج از استان روند فزاینده ای دارد جذب نیروهای جدید ضعیف و قطره چکانی است و موجب کمبود پانزده هزار نفر نیروی انسانی شده است  . پرداخت های نامناسب حق التدریس احتمال وقوع ابربحران و کلاس های بدون معلم  را در مهرماه سال 98 بیش  از پیش محتمل کرده است .  معضل عدم توازن نیروی انسانی به عنوان یکی از مهم ترین مشکلات موجود آموزش و پرورش کشور به آموزش و پرورش شهرستان های حاشیه تهران بیشترین فشار را وارد می کند ضمن اینکه افزایش قیمت مسکن موج مهاجرت از شهر تهران به شهرستان های حاشیه آن را گسترش داده است .

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران با هشدار نسبت به شرایط موجود نیروی انسانی اداره کل ، نسبت به شکل گیری یک فاجعه در این زمینه هشدار می دهد و از نمایندگان حوزه های انتخابیه  این شهرستان ها می خواهد به جای صرف توجه به تغییر مدیران آموزش و پرورش، با پیگیری مشکلات  به ویژه در مورد نیروی  انسانی  برای  جلوگیری از فاجعه در آموزش و پرورش شهرستان های تهران  تلاش نمایند.


4) دولت جناب آقای دکتر  روحانی در بدترین شرایط موجود به اداره کشور مشغول است و نیاز اولیه شرایط فعلی ، همگرایی در جهت گذار از مشکلات می باشد .

انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران ضمن حمایت از دولت به رفتارهای موجود در زمینه آموزش و پرورش و بی توجهی به وضعیت  این نهاد و معلمان اعتراض می نماید و تاکید دارد  اعلام مکرر پرداخت معوقات  معلمان و عدم پرداخت آن توهین آشکار به مقام معلم است و این پرسش ها را از مسئولان دولت طرح می نماییم که چه لزومی به رسانه ای شدن  پرداخت هایی  است که حق معلمان  می باشد ؟

چرا دولت  مدرسه را به عنوان یک واحد اداری در نظر می گیرد  و نمی پذیرد که در مورد مدرسه و نیروی انسانی آن باید با منطق آموزشی و پرورشی برخورد کرد؟

چرا  با رفتار های غیر منطقی  و دیکته مقررات ناعادلانه در مورد نسبت دانش آموز و کارکنان تخصیصی در جهت افزایش تراکم کلاس ها و کاهش کیفیت آموزش و پرورش حرکت می نماید؟ چرا نسبت به شناخت مسائل  و معضلات اساسی آموزش و پرورش و تلاش در جهت حل تدریجی آن ها با مشارکت معلمان قدم بر نمی دارد؟


5) انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران از دولت می خواهد در حد بضاعت و توان خود در جهت کاهش بی اعتمادی موجود دربین معلمان به عنوان یکی از مهم ترین اقشار اجتماعی کشور تلاش نماید . کم توجهی و بی اعتمادی معلمان به طرحی مانند " معلم تمام وقت "( صرف نظر از درست یا غلط بودن طرح  فوق) نمونه بارز شکاف میان معلمان و دولت است  و ترمیم  این شکاف عمیق بی اعتمادی نیازمند توجه و برنامه ریزی ویژه است . متاسفانه سلب اعتماد مردم و معلمان  عواقب غیر قابل جبرانی دارد که جلوه های آن در چنین برنامه هایی  هویدا می گردد .


6) انجمن اسلامی معلمان شهرستان های تهران  بر توجه ویژه مسئولان به موج روز افزون خشونت در جامعه  تاکید  می نماید و مهم ترین  نهاد موثر درکاهش خشونت در جامعه را آموزش و پرورش می داند  و خواستار توجه ویژه ، غیر شعاری و تخصصی به آموزش و پرورش می باشد .

دخالت های غیر کارشناسی و نهادهای غیر مرتبط و تضعیف جایگاه مدرسه در امر تعلیم  و تربیت موجب چندگانگی و به هم ریختگی در فضای آموزش و پرورش شده است و بر خشونت در سطح جامعه افزوده است .


7) رویکرد مدرسه محوری که در طول دولت های مختلف  پیگیری شده است اقدامی  مفید و ارزنده است و در طول سال های اخیر وزیر فعلی آموزش و پرورش  با ابلاغ دستور العمل هایی تلاش در جهت اجرایی کردن آن دارد .مدرسه محوری اگر به دور از شعار گرایی  بتواند با محور قراردادن مدرسه ، بار سنگین بوروکراسی ناکارآمد آموزش و پرورش را کاهش دهد  ، ضمن توانمند سازی مدیران و معلمان،  سطح کمی و کیفیت  نظارت بر مدارس را افزایش داده و  به تحولات اساسی در آموزش و پرورش و حل بسیاری از مشکلات از جمله مسائل مالی  منتج خواهد شد  .

هر نوع تحول در آموزش و پرورش بدون توجه به انگیزه های نیروهای پیشبرنده تحول در سطح مدارس،منجر به شکست خواهد شد .
 در پایان با تبریک مجدد روز معلم ، امید سرافرازی و بهروزی برای ایران و همه ایرانیان و کارآمدی نهاد آموزش و پرورش و سربلندی همکارانمان را از خداوند متعال خواستاریم .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 14 ارديبهشت 1398 14:54 خوانده شده: 222 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1398/02/14 - 16:05
با سلام .همکاران گروه صدای معلم لطف کنید در مورد پرداخت مطالبات ومعوقات حق التدریس خبری بگیرید .این چند روز دیگه خبر ی از دروغهای ترکمن هم نیست که بهشون دلخوش باشیم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/14 - 16:18
بله واقعا اگه براتون مقدوره در مورد مطالبات خبر بگیرید به ما هم بگید به خدا خسته شدیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/14 - 18:32
سلام ...انجمن اسلامی ضمن حمایت از دولت .......اعتراض میکند..میکند ؟؟؟؟؟!!!! عجب ؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
دانشجو اسبق دکتر 1398/02/14 - 20:30
چرا نهادهای غیر مرتبط به امثال دکتر فشار می آورند که تولید فکر و کار های علمی نکنه؟! اصلا از دکتر وحشت دارید چرا در حال آزار و اذیت و ... هفت خواهر و تنها برادرش هستید؟! خدا و اسلام و قران این روشها رو تجویز کرده یا ....؟!

....
پاسخ + 0 0 --
امیررضا 1398/02/14 - 21:31
با وجود انتقاد هایی که به انجمن اسلامی معلمان دارم این بیانیه را بسیار خوب و موثر میدانم و از اینکه به موضاعات اصلی آموزش و پرورش پرداخته است تشکر می کنم
پاسخ + +1 0 --
مدیر 1398/02/15 - 00:03
فشار اصلی را خود انجمن اسلامی به دولت و مردم وارد می کند . مدیر کل فعلی شهر تهران نمونه ای از همین فشارهاست که البته امیدوارم اعضای انجمن ، به جای فرافکنی و انداختن توپ به زمین دیگران ، عملکرد خود را بازبینی کند . البته حرفهای گفته شده در این بیانیه اشکال اساسی ندارد بلکه اشکال اساسی در عدم انطباق این حرفها با عملکرد انجمن است .
پاسخ + 0 0 --
عضو انجمن 1398/02/15 - 12:30
دوست عزیز شما خودتان قاضی و خودتان شاکی عستید و راحت هم حکم صادر می کنید:
1)انجمن چه فشار ی وارد کرده است؟
2)مدیرکل شهرتهران چه گناهی کرده و چه ربطی به انجمن دلرد؟

3)انجمن چه فرافکنی انجام داده است؟
4)کجای بیانیه با کجای فعالیت و براساس چه شاخصی سنجیده شده است؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور