صدای معلم

خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان در آیین نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران :

کلاس درس باید رقص اندیشه باشد نه محلی برای رنج‌نامه و افسوس نامه !

گروه اخبار/

دانشگاه فرهنگیان و تربیت معلم و وظیفه حرفه ای معلمان در آموزش و پرورش

به گزارش روابط عمومی دانشگاه فرهنگیان، دکتر حسین خنیفر در آیین نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران و گرامی‌داشت مقام معلم که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با بیان اینکه انسان وجود دوگانه‌ای دارد؛ پایی در زمین و سری در آسمان، گفت: آموزش، رسش، کوشش و پژوهش درباره انسان مصداق پیدا می‌کند و کشور ما برای معلمی و آموزش به لحاظ تاریخی متمایز از دیگر تمدن‌هاست.

وی با بیان اینکه قدیمی‌ترین شیوه آموزش، استادشاگردی بوده است، افزود: در دین مبین اسلام نیز جایگاه معلمی بسیار والاست، معلمان بزرگ چون ابوریحان شبانگاهان در حیاط خانه می‌آمد و با خویش نجوا می‌کرد که همان با صدای بلند فکرکردن است و امروز باصدای بلند فکر کردن را یکی از روش‌های تحقیق می‌دانند، او می‌گفت که کجایند شاهان و شاهزادگان که ببینند آیا لذتی که از محفل درس امروز بردم آنان از تاج و تخت و مکنت خود می‌برند؟

رییس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به اینکه نکوداشت مقام معلم و تربیت معلم، تکریم آموزش و پرورش است، گفت: عباس میرزا ۲۰۷ سال پیش عده‌ای را به خارج از کشور برای آموزش اعزام می‌کند و ۱۶۷ سال قبل دارالفنون تأسیس می‌شود. امیرکبیر برعکس عباس میرزا، عده‌‌ای را از خارج آورد به مدرسه دارالفنون که آن‌ها تدریس کنند و آموزش بدهند. ۱۰۰ سال قبل دارالمعلم تسیس شد و چندسال بعد دارالمعلمات  و ما امروز مراسم تکریم آن را برگزار می‌کنیم.

وی ضمن تأکید بر اینکه نصب‌العین ما بیانات رهبری درباره گام دوم انقلاب و توجه به منویات ایشان است، ادامه داد: باید مشمول امر الهی بود که بتوان در وادی معلمی قدم گذاشت، معلم شدن شغل نیست و شأن است. کار تعلیم و تربیت در دنیای امروز پیچیده‌تر است. دنیای امروز دنیای انفجار، تغییر، دانش و فضای مجازی است و عبور سریعی دارد. حرکت باید در سیستم آموزش‌وپرورش تزریق شود.

دکتر خنیفر با بیان اینکه ۲۵۷ پادشاه را از سر گذراندیم و تحولات عجیبی دیده ایم و اکنون به تحول در آموزش و رسش نیاز داریم، گفت: کشورهای موفق، زمینه‌های تحول را در قاعده‌گذاری آموزش روی هرم جمعیت به دست آورده‌اند یعنی آموزش عمومی و آن را گذرنامه زندگی می‌دانند.

وی  با تأکید بر اینکه در نظام آموزشی نیازمند تحولات اساسی هستیم و این تحول زائیده تفکر انسان است، خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم جامعه را قوی کنیم باید آموزش ما هم قوی باشد.

دکتر خنیفر ادامه داد: خلاق‌بودن، افق‌مندی، کارآفرینی، ریسک‌پذیری و جسارت ویژگی‌های تحول است. یک‌درصد هر جامعه‌ای خلاق‌اند که باید آن را کشف و هدایت کرد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه باید در آینده زندگی کنیم تا بتوانیم نسل فعلی را برای زندگی در آینده تربیت کنیم، گفت: ۱۲ اصل برای نظام آموزش‌وپرورش بالنده مطرح می‌کنند که افق‌مندی، بانک اطلاعات سیال، امکان‌سنجی مداوم، رصدسازی مداوم تحولات، استفاده از تجارب ملل پیشرو، بررسی خلاهای نظام آموزشی، استقبال از ایده و غنی‌سازی، آینده‌نگری، دسترسی به اطلاعات ناب، کیفیت و کارایی و مهارت و نگاشت آینده و انطباق از جمله این اصول است.

وی افزود: کلاس درس باید رقص اندیشه باشد نه محلی برای رنج‌نامه و افسوس نامه. به عنوان معلم حق نداریم در کلاس تزریق ناامیدی در ذهن دانش‌آموز داشته باشیم. باید دانش‌آموز را آماده زندگی آینده کنیم؛ برای حضور در دنیای آینده باید پله‌پله و عرق‌ریزان جلو رویم.

دکتر خنیفر با بیان اینکه امروز با نسل پرسشگر روبه‌رو هستیم، گفت: به دانش‌آموزان علاقه داشته باشیم و بدانیم آینده مملکت ما همین‌ها هستند. آیات صداقت را در چشم دانش‌آموزان می‌توان تلاوت کرد.

پایان پیام/

شنبه, 14 ارديبهشت 1398 22:15 خوانده شده: 335 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
معلم روستا 1398/02/15 - 07:06
استاد، میشه لینک رزومه اتان را اینجا بذارید تا "رقص و نوع اندیشه اتان را ببینیم؟! تا ببینیم رانتی و متخصص کپی پیست هستید یا به معنای واقعی کلمه آکادمیک و اوریجنال. امیدوارم جسارت و صداقت کافی برای اینکار داشته باشید. گذاشتن لینک رزومه کار سختی نیست. ما مشتاقیم ببینیم.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو معلم 1398/02/15 - 12:26
درست می فرمایند. لازمه ما رقص اندیشه های پویای اساتید یونیک خودمون رو تو کتب و مقالاتشون ببینیم تا از اونا الگو برداری و به دانش آموزانمون ارایه بدیم. با سپاس.
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دکتر 1398/02/15 - 07:10
به آقای خنصیر پیشنهاد میدم از اساتید دانشگاههای فرهنگیان بخوان تا همانند دکتر حسینی لینک مقالات و یافته های علمی و بویژه خلاقیت ها و نو آوری ها و ویدیوهای روش تدریسشون رو از طریق این فضاها در اختیار معلمان بگذارند.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو اسبق دکتر 1398/02/15 - 12:52
یکی از انواع مدل های رقص اندیشه دکتر رو - که انعکاس رقصش در کلاس هاش هست - در این کتاب 700 صفحه ای که به زبان انگلیسی در یه انتشارات بین المللی در آلمان منتشر شد ببین آقای خنفیر. رایگان دانلود و مطالعه اش کن. همین کتاب در سایت آمازون 200 دلار داره فروش میره. آیا شما و سایر اساتید در ایران می توانید چنین شاهکاری/رقصی در چنین لولی داشته باشید؟!:

https://www.researchgate.net/publication/331973094_Competitive_Team-Based_Learning_Beyond_Current_Didactic_Methods
پاسخ + 0 0 --
فرهادی 1398/02/15 - 16:32
این کتاب رو دانلود کردم و باید بگم ننگ بر مسیولانی که بجای بخدمت گیری دانش و تخصص این نابغه در حال آزار و اذیت و تحقیر و حتی شکنجه او هستند. مردم شما را نمی بخشند.
پاسخ + 0 0 --
دانشجو اسبق دکتر 1398/02/15 - 20:57
جلده های 15 کتاب دیگر دکتر را که در آلمان منتشر شده ببینید:

https://docs.google.com/presentation/d/11l-ptuxyOLhdUsmWTBMyWL0VkJCor8xHq_wuo8pFvHY/edit#slide=id.g444c8e4268_1_6
پاسخ + 0 0 --
لرستانی 1398/02/15 - 07:50
آقای دکتر خنیفر لطف کنید امر بفرمایید روسای دانشگاه ها و اساتیدتون رزومه های علمی شون رو تو سایت دانشگاههاشون بذارن. اینکه نمیذارن این شایبه رو در ذهن متباطر میکنه که خدای نکرده آکادمیک نیستند و با قبیله بازی جذب شده اند. با تشکر از حضرت غالی.
پاسخ + 0 0 --
معلم مخ لص 1398/02/15 - 10:15
رقص اندیشه ها در برابر شمشیر بدستان شما؟!
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/15 - 23:06
آقای دکتر خنیفر، همین الان 15 اردیبهشت 201 مین مقاله علمی ام را که به زبان فارسی است و با برادرم که معلم ابتدایی است نوشته ایم برای مجله علمی پژوهشی دانشگاه فرهنگیان تحت عنوان "مطالعات آموزشی و آموزشگاهی" که شما سردبیرش هستید فرستادم. امیدوارم منتشر کنید تا لینکش را برای استفاده همکاران در اینجا و گروه های تلگرامی بگذارم. سایر مقالاتم در آمریکا و اروپا منتشر شده اند.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/16 - 10:46
همین مقاله علمی پژوهشی م را که با امار و اساتیستیک برتری روش تدریس خودم را بر روش تدریس یک پروفسور آمریکایی بر ارتقای مهارت درک مطلب دانش آموزان ابتدایی اثبات می کند به مجله علمی پژوهشی "فصلنامه تعلیم و تربیت" وزارت آموزش و پرورش با سردبیری حجت الاسلام دكتر بهرام محمديان هم فرستادم. امیدوارم یکی از این دو مجله مقاله تخصصی من معلم که دکترای ریسرچ بیسد هم دارم را برای استفاده همکاران محترم منتشر کنند. تا حالا که هر مقاله ای فرستادم در ایران منتشر نکرده اند! دلیلش رو نمیدونم.... اگه منتشر نکنند در همین سایت منتشر می کنم و این مسایل را یادآوری می کنم و از همکاران محترم میخوام با مطالعه این مقاله ام خودشان قضاوت کنند.
پاسخ + 0 0 --
مألّم 1398/02/16 - 12:35
پس برقص تا برقصیم
پاسخ + 0 0 --
قاسمعلی 1398/02/21 - 08:07
عمیقا مایه تاسف هست که حتی مدیران کل هم رزومه علمی و آکادمیک خودشون رو تو سایت های آموزش و پ خودشون نذاشتن. این در شان یه جامعه مردم سالار که ادعای شایسته سالاری هم داره نیست. اینکه رزومه هاشون رو نمیذارن امثال بنده رو به این نتیجه میرسونه که بنده خداها مدارکشون رو با رانت و تقلب بصورت کیلویی خریده اند و با سیاست کاری و دغل بازی مدیر شده اند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/21 - 10:52
آقای خنیفر که خود دم از رقص اندیشه می زند بهتر است سری هم به زندان اوین بزند و ببیند افرادی را که به خاطر رقص اندیشه شان در سلول های انفرادی عمرشان می گذرد و اگر ابزار دست بالادستی هم که باشند ببینند سالها اختلاس از حقوق ملت را و در مقابل رقص چند دانش آموز رگ گردنشان را کلفت نکنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور