صدای معلم

حجت‌الاسلام علی ذوعلم در دومین نشست کارشناسی سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی آموزشی :

مجموعه آموزش و پرورش از کناره‌گیری آقای بطحایی راضی نبودند

گروه اخبار/

علی ذوعلم و استعفای بطحایی و مرگ مدرسه

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام علی ذوعلم در دومین نشست  کارشناسی سازمان پژوهش‌ و برنامه‌ریزی آموزشی  با موضوع"  تبیین منطق و فرآیند باز آرایی تشکیلات " با اشاره به شرایط فعلی وزارت آموزش‌وپرورش و تاکید بر اینکه  تغییرات مدیریتی نباید خللی در کار ایجاد کند، اظهار کرد:

 متاسفانه آقای بطحایی کناره‌گیری کرد، ایشان فردی سخت‌کوش، انقلابی و معتقد به تحول بود.او بسیار صریح و با قدرت در مقابله با سند 2030 موضع‌گیری و از ارزش‌های اسلامی و انقلابی دفاع کرد که برخی از این اقدام خوششان نیامد البته مجموعه آموزش و پرورش از کناره‌گیری ایشان راضی نبودند.

وی ادامه داد: گام‌های مهمی مانند  طرح بوم و مدرسه محوری در  زمان وزارت آقای بطحایی تبیین و آغاز شد که امیدواریم  از این پس نیز این طرح‌ها تداوم داشته باشد ، در حال حاضر سازمان پژوهش مسئول شورای راهبری طرح بوم است و باید راهنمای اجرای طرح را برای دوره‌های مختلف در مدارس دخترانه و پسرانه تدوین شود.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به تغییر و تحولات و جابه جایی مدیران بیان کرد: این جابجایی‌ها نباید لطمه‌ای به کار ما بزند، در حال حاضر مشغول آماده‌سازی برنامه درسی و تهیه ملزومات  آن از قبیل کاغذ برای سال 99 هستیم.

وی با تاکید بر اینکه باید در راستای بهره مندی از اجرای کامل برنامه درسی و به اقتضای اسناد بالا دستی در طراحی ساختار جدید برای سازمان به یک اقناع حداکثری برسیم و در معاونت توسعه و پشتیبانی این کار به جدیت در حال پیگیری است، گفت: آنچه امروز داریم کافی نیست و موضوعی که در سند نقشه جامع علمی کشور نیز بر آن تاکید شده است؛ لزوم عدم تفکیک بین نظر و عمل است اما  در نگاه اسلامی ما، برای یک کارگر ساده بهره‌مندی از اخلاق و توانمندی فکری به اندازه یک متخصص یا مجتهد لازم  است، فطرت الهی مرز نمی‌شناسد  نظام تعلیم و تربیت اسلامی ما نظامی است که نگاهش به همه یکسان است.

حجت‌الاسلام ذوعلم ادامه داد: در نگه‌داشت هنرجویان در مدارس فنی و کارو دانش نیز همین نگاه حاکم است. وقتی کسی از  پایه نهم متوسط به هنرستان می رود به معنای ضعیف بودن وی نیست بلکه او نسبت به قدرت ذهنی، توانایی مهارتی و عملی بالاتری دارد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هر 5 عنصر علم، تعقل، تفکر؛ عمل و اخلاق بر مبنای فلسفه انسان شناسی استوار هستند، گفت:  باید اهداف خود را در عمل  و برنامه ریزی در راستای اسناد تحولی که بر مبنای همگامی با غایت هستی و فطرت الهی تدوین شده اند تبیین کنیم. بر این اساس در اولین گام  مجزا بودن دو دفتر تالیف نظری و فنی و حرفه ای  محل اشکال است و باید آن را اصلاح کرد.

مشاوران مدارس هم روی خوشی به رشته‌‌های هنرستانی نشان نمی‌‌دهند

 ذوعلم با تاکید بر اصل یکپارچگی و لزوم به هم پیوستگی فرایند تحصیلی دانش‌آموزان در طول 12 سال مدرسه، بیان کرد: این سیر در متوسطه نظری رعایت شده و روی یک ریل ثابت در جریان است اما متاسفانه با ورود دانش آموزان شاخه فنی و کار دانش به هنرستان‌ها در یک ریل متفاوت قرار می‌گیرند تا حدی که حتی مشاوران تحصیلی در مدارس هم روی خوشی به این رشته‌ها نشان نمی‌دهند و آن را مسیر ثانویه می‌دانند.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تصریح کرد: یادگیری قرآن و یا فرهنگ و هنر فقط نباید در یک کتاب خاص تجمیع شود و باید در تمام کتاب‌های درسی ما موج بزنند و وحدت حقیقی در جان دانش‌آموزان ما رقم زده شود دانش‌آموزان باید پیام‌های نانوشته سازمان پژوهش را در تمام رویکردها و محتوای خروجی دریافت کنند و برای یک زندگی ذوابعاد  آماده شوند.

 ذوعلم تاکید کرد: اگر فرض کنیم سازمان پژوهشی وجود ندارد و فرهنگ سازمانی ما نیاز به اصلاح دارد اولین فکری که به ذهن متبادر می شود این است که: باید دفتری داشته باشیم که مدرسه محوری را کارشناسی کند؛ باید ببینیم چقدر مدارس امروز با اسناد تحولی مطابقت دارند. ما یقین داریم نهاد مدرسه نهاد ماندگاری است و انبیاء پایه گذار مدرسه بودند، مدرسه سه رکن اصلی: جمع محوری، معلم محوری و آموزش محوری را در خود دارد. کارکرد مسجد نیز در فرهنگ و ادبیات ما بخش زیادی مشابه کارکرد مدرسه است، در مساجد امام جماعت احادیثی می‌گوید که جنبه آموزشی دارد، در واقع وقتی با هم هستیم بهتر یاد می‌گیریم.

شعار مرگ مدرسه بی‌ریشه است

وی تصریح کرد: شعارهایی مثل مرگ مدرسه بی ریشه بوده و استدلال استواری بر آن نیست اما اینکه مدرسه ما الان در چه جایگاهی است باید مورد  بحث و بررسی باشد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در ادامه به ساحت‌های شش‌گانه در سند تحول بنیادین اشاره و بیان کرد: در حال حاضر فقط بر روی ساحت علم و فناوری تاکید شده است و 5 ساحت‌دیگر مغفول بوده و به حاشیه‌نشین رفته‌اند. در حالی که ساحت تربیتی، اعتقادی و اخلاقی باید مقدم بر همه مطرح و تامین می‌شد.

پایان پیام/

دوشنبه, 20 خرداد 1398 21:15 خوانده شده: 590 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1398/03/21 - 00:42
شما راضی نبودی که احتمالا پست خود را از دست میدهی
بطحایی شخصیت منفعل والتماس گونه داشت هیچ حریتی از خود دربرابر هیت دولت برای احقاق حق همکاران به خرج نداد.صدتا مثل بطحایی صدتا دیگه بیاد مسئله حل نخواهد شد
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/03/22 - 07:05
ترسیده هنوز معاونتش یسال نشده عزل بشه اما پشتش خیلی گرمه و قوی
پاسخ + +3 0 --
....مشهدی اصل 1398/03/21 - 05:33
بله. متاسفانه از آنجا که این وزیر جدید - چواد حسینی - در روسیه دوره دیده بسیار نگاه دیکتاتور مابانه و ارباب رعیتی و ... به ... دارد و به شیوه های نامتعارف ساکت کردن منتقدان شهره است. اوضاع ایشاه - که فقط و فقط در صدر نگه داشتن هم قبیله ای هایش برایش مهم است - و آموزش و پ رو به وخامت خواهد رفت. بطحایی بهتر بود. حسن بدترین گزینه امنیتی ممکن رو به ما پاس داد.
پاسخ + +4 0 --
حسين 1398/03/21 - 07:13
به من پست داده بودند .از اين بهتر دفاع مي كردم.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/03/21 - 07:24
حجت‌الاسلام علی ذوعلم یادت باشد که دوران یکطرفه حرف زدن و پشت تریبون تولید مثل کردن و در قهوه ای ترین دوران زندیگت بودن و مهمل گفتن گذشته است. من یکی از این مجموعه هستم از طرف من بیجا میکنی حرف میزنی! در ثانی بطحایی فقط هدفش این بود که امثل شما که درس دین یادنگرفته درس دین میدهید و خلاصه دین اسلام مینویسید و مردم را اسیر و بنده هواهای نفسانی خود بنام دین مبین اسلام کرده اید را شاد کند که شاد کرد! در ثالث چرا نرفتی دامنش را بگیری و بگویی که نرود؟ چون خودت میدانی بطحای خیلی مترسک تر از این حرفها بود!
پاسخ + +4 0 --
امامی 1398/03/21 - 08:56
سلام
جناب آقای ذوعلم ،
ملت ایران هر وقت ضربه خورده است و یا تاوان سختی برای ناتوانی مدیران و مسئولان داده است ، از همین کانال احساس ، عاطفه ، دلسوزی مادرانه خورده است. امروز ما شدیدا به تعقل ، عقلانیت ، ایده و نواندیشی در آموزش و پرورش نیازمندیم.با ناز و نوازش و تعظیم و تکریم و احترام ارباب رعیتی ، نمی توان به جایگاه کشورهای برتر آموزشی دست یازید. منبر و مسجد و موعظه از مقدسات ما مسلمانان است و احترام به آنها وظیفه مان است ، اما مقایسۀ این دو ، امروز بجای حرکت به جلو ، ما را در قیودات ذهنی ، مسکوت نگه خواهد داشت........
پاسخ + +4 0 --
امامی 1398/03/21 - 09:02
عنوان جلسۀ شمادر دومین نشست تان "تبیین منطق و فرآیند باز آرایی تشکیلات " است ، اما ظاهرا محتوای گفته های شما در غم از دست دادن آقای بطحایی است. بلی ، ایشان چون خیلی از ماها مؤمن ، باوقار و متین ، خوشرو و مهربان و...... بودند ، اما در قالب وزیر نبودند. وزارت روزگاری حسرت 50 - 40 سال عمر افراد بود ولی امروز به راحتی یک مدیر کل ، قادر است وزیر شود.
تخصص، خلاقیت ، جسارت در مدیریت و توانمندی های اجرایی تعهدات ، شهامت نه گفتن ، فرصت دادن به ایده ها و فکرهای غیر از خود و.... از دیگر مهارتهای لازم برای وزارت بجز سیمای مهربان و خوش رویی است......
پاسخ + +6 0 --
امامی 1398/03/21 - 09:08
ایشان یک دو اقدام جسورانه انجام دادند ، اما با مخالفت شخصیت هایی خاص ، عقب نشینی کرده و پرچم سفید نشان دادندچون : حذف آزمونها از دورۀ ابتدایی ، حذف مشق شب ( که البته به طور کلی مدنظر کارشناسان نبود ) و....
اما کارهایی با آثار تخریبی نیز انجام دادند : چون حذف روابط عمومی ، وارد ساختن افراد غیر آموزش و پرورشی به وزارتخانه ، عدم پاسخگویی جسورانه به مجموع اعتراضات فرهنگیان ، بی اعتنایی به مطالبات فرهنگیان ، عدم پیگیری مؤثر در آزادی معلمان زندانی ، بی اعتنایی به رسانه ها ، بی اعتنایی به نقدها و......
جناب ، ما به وزیر نیاز داریم نه مبصر سازمان.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/03/21 - 11:03
البته چهارپنج نفرمجموعه اموزش پرورش نیستندمجموعه مهم ومهمترین درواقع نظرتمام معلمین است که ازاو راضی باشند یا نباشند. یعنی اکثریت بالای 95%.که نتیجه معلومه .
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/21 - 15:27
پژوهش زده پارسال گفتند برای سال بعد،کاغذ
ذخیره کرده اند. پژوهش کن ببین کی خورده
کی برده ،
سرپرست جان اگر دیوار آ.م بلند بود که کاغذها
گم نمی شد که این یکی میگه قراره بخریم.
کی به کیه؟!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/23 - 18:55
البته من بسیار راضی هستم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور