صدای معلم

حجت‌الاسلام و المسلمین تیمور علی‌عسگری معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش :

انتخاب مدیرکل استانی چرا باید با نظر دستگاه سیاسی باشد؟ یا استاندار و فرماندار در این مورد اعمال نظر داشته باشند؟

گروه اخبار/

حجت‌الاسلام و المسلمین تیمور علی‌عسکری معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش در مورد برخی مسائل و از جمله استعفای سیدمحمد بطحایی اظهار نظر کرده است.

عسکری در حالی به نقش استاندار و یا فرماندار در انتخاب مدیر کل آموزش و پرورش استان انتقاد می کند که مطابق تبصره 4 از ماده 3 قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش ریاست شورای آموزش و پرورش هر استان با استاندار و در سطح پایین تر با فرماندار است .

به نظر می رسد قانون تشکیل شوراهای آموزش و پرورش حدود اختیارات را برای مقامات سیاسی به درستی و شفاف مشخص نکرده است و مبهم است .

این ها در کنار دخالت نمایندگان مجلس در امور آموزش و پرورش از مواردی هستند که به نظر می رسد قانون گذار  و مجری قانون باید شفاف سازی کنند .

دخالت استاندار و فرماندار در تعیین مدیر آموزش و پرورش

حجت‌الاسلام و المسلمین تیمور علی‌عسگری معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل تغییر و تحولات اخیر وزارتخانه و  خداحافظی بطحایی اظهار کرد: استعفای آقای بطحایی یک جنبه قانونی و اخلاق مدارانه داشت که به دلیل انتخابات استعفا دادند این درخواست هم پذیرفته شد، اما اگر به کُنه قضیه برویم و انتخابات و تعیین وکیلی در کار نباشد موضوع خدمت در نظام جمهوری اسلامی را مطرح می‌کنیم که بهترین نوع خدمت فعالیت در دستگاه تعلیم و تربیت است.

وی ادامه داد: برای فعالیت در این دستگاه باید اختیار و اعتبار وجود داشته باشد تا این امر مهم به ثمر برسد، برداشت بنده این است که معادله‌های چند مجهولی در مباحث مدیریتی و از طرفی برخی مداخلات موجب این اقدام شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌عسگری بیان کرد: سال‌هاست بخشی از معوقات فرهنگیان پرداخت نشده است از طرفی ایجاد انگیزه در معلمان برای حضور با نشاط معلم بر عهده ماست که با وجود چنین شرایطی امکان پذیر نیست و هیچ جای دنیا این گونه فعالیت نمی‌کنند.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش و پرورش در برخی از کشور‌های دنیا مورد توجه ویژه‌ای قرار دارد و بهترین افراد را برای معلمی انتخاب می‌کنند، گفت: بهترین برنامه‌ها برای نشاط و انبساط خاطر دانش آموزان در نظر گرفته می‌شود تا آنها خواسته‌ها و مسائل زیرزمینی و معلمان دغدغه معیشت نداشته باشند.

وی اظهار کرد: اگر کشور‌هایی در دنیا مانند فنلاند به عنوان پیشرو و توسعه یافته شناخته می‌شوند به دلیل اهمیت به موضوع آموزش و پرورش است، البته در کشور ما امام خمینی (ره) به تمرکز و توجه ویژه  به دوره ابتدایی تأکید داشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌عسگری ادامه داد: درست است که اکنون خیرین برای مدرسه سازی وارد عمل می‌شوند و وقف دانش هم برجسته است، اما سهم دولت و حاکمیت در ارتباط با آموزش و پرورش نباید این گونه باشد یعنی اکنون آموزش و پرورش و موارد مالی مربوط به آن را به چشم هزینه نگاه می‌کنیم، این در حالی است که به تعبیر مقام معظم رهبری این موضوع سرمایه گذاری است.

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مهمترین پارامتر توسعه، موضوع نیروی انسانی است، گفت: در آموزش و پرورش درباره نیروی انسانی تعیین کننده یعنی معلمان درست عمل نکردیم، آیا صحیح است که معلم برای گذران زندگی مشاغل چند منظوره در نظر بگیرد و از آنها انتظار نقش موثر در تعلیم و تربیت داشته باشیم.

 

بهترین برنامه‌های نشاط آفرینی در مدارس را داریم

وی اظهار کرد: بهترین برنامه‌های نشاط آفرینی و مدرسه محور را داریم و روش تربیتی مناسب برای دانش آموزان یعنی سند تحول بنیادین وجود دارد، اما همه این‌ها اکنون معطل اجراست و باید اعتبار ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌عسگری تصریح کرد: بعد از استعفای آقای بطحایی اعلام شد که ۲ هزار میلیارد برای رتبه بندی معلمان در نظر گرفته شده است یا آنکه اعتبار قابل توجهی به مدارس کشور تخصیص داده می‌شود، اما فارغ از این تعهدات اگر از کسی چندین سال طلب داشته باشیم و هنوز هم حق مسلم را پیدا نکرده باشیم، رفتن از سمت واکنش طبیعی است؛ اولویت باید پرداخت معوقات فرهنگیان و تأمین معیشت آنها باشد.

 

اما و اگرهای دخالت در انتخاب مدیران کل آموزش و پرورش استانی

معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش درباره انتصابات مدیران کل استانی اظهار کرد: انتخاب مدیرکل استانی چرا باید با نظر دستگاه سیاسی باشد؟ یا استاندار و فرماندار در این مورد اعمال نظر داشته باشند؟ ؛ هرچند که اکنون این موضوع به بخشدار هم کشیده شده است علاوه بر این موضوع مداخلات غیررسمی دیگری هم وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌عسگری با اشاره به اینکه پرداخت حقوق معلمان خرید خدمت که در بخش‌های دور دست کشور فعالیت می‌کنند، به موقع انجام نمی‌شود، اظهار کرد: فارغ از سال ۹۷ که دولت تخصیص ۱۰۸ درصدی به آموزش و پرورش داد، در سال‌های گذشته توجه کافی به پرداخت معوقات نشده است .

پایان پیام/

دخالت استاندار و فرماندار در تعیین مدیر آموزش و پرورش

چهارشنبه, 22 خرداد 1398 08:40 خوانده شده: 502 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/03/22 - 10:08
قبل آن بگویید چرا جلسات آموزش و پرورش
شکل امنیتی به خود گرفته و با حضور این دو
مقام با هم یا جداگانه سالها تشکیل می شود؟
برای همین خود وزارت آنان را مجوز دخالت داده است. مسیر غلط را را طی کنید و سپس مثل جن زده ها به خود آیید که دیر شده .
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/03/22 - 20:33
۲دسته گل اخر بطحایی
انتخاب مدیرکل استان ...بعد از عزل و استعفا!!!!
بخشنامه محرمانه ممنوعیت پخش موسیقی در مدارس!!!
پاسخ + +1 0 --
معلمان معلم 1398/03/22 - 10:43
راهکارهای برون رفت آموزش و پرورش از بن بست کنونی: ۱- در اولویت اول قرار گرفتن نقش آموزش و پرورش برای حاکمیت کشور از جمله رییس جمهور،وزیران، نمایندگان مجلس و حتی عموم مردم...داشتن آموزش و پرورش باید دغدغه همگانی واولویت اول کشور باشد. ۲_ اختصاص بودجه مناسب برای سرمایه گذاری و تربیت شهروند سالم در آینده( و کاهش هزینه های بزه اجتماعی و پلیس و امنیت و زندان سازی و....) ۳- انتخاب وزیر توانمند و صاحب نظر در زمینه تعلیم و تربیت۴- استفاده از تجربیات کشورهای توسعه یافته در نظام تعلیم و تربیت با توجه به بنیانهای فرهنگ خودی ۵- توجه به شان و منزلت شغل معلمی و کسانی که در صف اول در کلاسها تدریس می کنند
پاسخ + 0 0 --
شهروند 1398/03/22 - 14:42
جناب حجه الاسلام اول بگو انتخاب خودت سیاسی
است و باجی است که بطحایی به حوزه ها داده
و روحانیان را در مدارس وارد کرده .حالا که شما رو حانیان مساجد را تعطیل ویا به خلوتی کشانده اید سراغ مدارس آمدید و مرکز تجمع
جای خودت مسجد است روضه خوانی اول برو سر جای خودت
بعد بیا انتقاد کن
پاسخ + +5 0 --
اولینانتقامجوادحسینی 1398/03/22 - 15:34
دیروز با درخواست دکتر حسینی برای مجوز تاسیس موسسه زبان در ناحیه 4 مشهد مخالفت کردند! این در حالی است که قبلا از تهران مجوز زبانسرا در بجنورد و جاجرم را به او داده بودند. ناحیه 7 مشهد هم مجوز تاسیس موسسه در قاسم آباد مشهد را به او داده بود. اما دکتر 24 سال است که اصرار دارد با توجه به تخصصش که آموزش زبان هست در داخل شهر مشهد موسسه بزند. گفتند امتیاز دکتر کم بوده! ایشان 24 سال سابقه تدریس هم دارند و 200 کتاب و مقاله راجع به آموزش زبان در سطح بین المللی نوشته. آموزش پرورش مشهد اما به هم قبیله ای های خودشان از جمله یک آقای لیسانس ابتدایی مجوز تاسیس موسسه زبان روبرو دانشگاه فردوسی داده اند و میدهند! این چیزی جز سو استفاده از قدرت و بیت المال برای ضربه زدن به منتقدان فساد و رانت خواری و باند بازی در آموزش و پ نیست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما ، جنس ارتباط نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آموزش و پرورش از کدام نوع است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور