صدای معلم

حاجی بابایی رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی :

هیچ زمانی آموزش و پرورش اولویت دولت‌ها نبوده است ؛ یک وزیر آموزش و پرورش استعفا می‌دهد، می‌گویند: به سلامت!

گروه اخبار/

آیا آموزش و پرورش اولویت دولت ها است و جایگاه وزارت آموزش و پرورش

حمیدرضا حاجی بابایی با اشاره به فاصله بین فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی در جامعه گفت: باید واقع‌بینانه برنامه‌ریزی کنیم البته برنامه‌ریزی آرمان‌گرایانه خوب است اما آرمان‌گرایانه را باید به عنوان هدف کلی قرار دهیم و واقع‌بینانه را بر اساس آرمان‌ها و اهداف متوسط و کوتاه مدت قرار دهیم و بر اساس آرمان‌های کوتاه مدت به سمت آرمان‌های بلند مدت حرکت کنیم. مسائل گوناگون مثل اقتصاد در این زمینه تاثیرگذار است به عنوان مثال فردی در جامعه شغل ندارد و خانواده‌اش از نظر معیشتی مشکل دارند بنابراین به یک نوعی در برابر مسئول موضع می‌گیرد.

 

باید برای مردم شغل و رفاه عمومی ایجاد کرد

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس افزود: گاهی اوقات ناشیانه مواضع را بر روی مسائلی متمرکز می‌کنیم که هیچ ارتباطی با مسائل روز ندارد و جناح‌های سیاسی نیز کمک می‌کنند؛ به عنوان مثال در زمان انتخابات برخی از آیات قرآن خرج می‌کنند، اما در عمل این گونه که گفتند نیست؛ این حرکات باعث می‌شود که از حرف و اهداف اصلی دور و حرف‌های حاشیه‌ای زده شود. بازار سیاست نیز همین‌گونه است، در زمان انتخابات هر کسی از چیزی حرف می‌زند مثلا برخی در مورد فرهنگ می‌گویند فرهنگ را رها می‌کنند و برخی آن را سفت می‌گیرند درحالی‌که باید گفت فرهنگ جای خود را دارد؛ اگر می‌خواهید کاری انجام دهید، بگویید چگونه برای مردم شغل و معیشت و رفاه عمومی ایجاد می‌کنید.

 

سیاست و اقتصاد در فاصله فرهنگ عمومی و رسمی تاثیر دارد

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این فاصله بین فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی به سیاست، اقتصاد، نوع نگاه به جامعه، جهان بینی، انسان شناسی و به جامعه شناسی برمی‌گردد و مسائل گوناگونی وجود دارد در نتیجه بین تعلیم و تربیت رسمی با تعلیم و تربیت عمومی کاملا یک گپی وجود دارد.

 

به مدیری که مسلمانی را اعمال می‌کند نیاز داریم

حاجی بابایی در پاسخ به اینکه نهادهای متولی چطور می‌توانند این فاصله فرهنگ‌ها را کاهش بدهند، با بیان اینکه در دستگاه‌های متولی چند اشکال وجود دارد، تصریح کرد: به مدیری نیاز داریم که اعتقاد به فکرهایی که گفتیم داشته باشد یعنی نه تنها به یک مدیر مسلمان بلکه به مدیری که مسلمانی را اعمال می‌کند نیاز داریم. زمانی حرف وزیر یا هر مسئولی خریدار دارد که خود او به آنچه که می‌گوید عمل کند و اگر عمل نکند، سرمایه اجتماعی وی کاهش پیدا می‌کند در نتیجه به تدریج ضریب نفوذ حرفش کاهش می‌یابد.

 

آموزش و پرورش اولویت دولت‌ها نیست

وی در مورد اینکه چه دستگاه‌هایی می‌توانند فاصله بین فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی جامعه را کم کنند اظهار کرد: زیرساخت تمام این موارد آموزش و پرورش است به گونه‌ای که برای این نهاد در این چهل سال بسیار زحمت کشیده شده اما هیچ زمانی آموزش و پرورش اولویت دولت‌ها نبوده است. یک جایی یک وزیر خارجه استعفا می‌دهد، تمام مسئولان کشور درخواست برگشت وی را می‌کنند اما یک وزیر آموزش و پرورش استعفا می‌دهد، می‌گویند: به سلامت! بنابراین چه توقعی از این آموزش و پرورش دارید، شاید هم به او گفتند که تشریف ببر.

این نماینده مردم در مجلس دهم خاطرنشان کرد: نمی‌گویم وزیر خارجه مهم نیست اما ثابت شده که برای مسئولان کشور وزارت خارجه مهمتر از وزارت آموزش و پرورش است./

خبرگزاری خانه ملت

آیا آموزش و پرورش اولویت دولت ها است و جایگاه وزارت آموزش و پرورش

شنبه, 25 خرداد 1398 15:38 خوانده شده: 383 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/25 - 16:36
این روزها اصرار بر انتخاب وزیر توانمند و سرآمد از میان فرهنگیان بیشتر دیده می شود، چرا که وزیری که با پشتوانه دانش و تخصص در زمینه مدیریت آموزشی و تعلیم و تربیت صاحب نظر باشد ، شخصی که لااقل آموزش و پرورشهای تطبیقی دنیا رامطالعه کرده، راههای رسیدن به برنامه ریزی ها و اهداف بلند مدت سازمان تعلیم و تربیت را می داند ...و از تجربیات کشورهای توسعه یافته که تحول و توسعه را از آموزش و پرورش شروع کرده اند بهره می گیرد، در کل وقتی شخص نخبه در راس مثلث وزارتخانه قراربگیرد به تبع آن مدیرکلهای توانمند و... شخص صاحب نظر در حوزه تعلیم و تربیت قدرت اقناع دیگران را دارد و این موضوع را که آموزش و پرورش اولویت اول کشور باید باشد تبیین می کند و جا می اندازد و می تواند بودجه مناسب برای زیر مجموعه اش جذب کند ...
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/03/26 - 07:55
واقعا درد بزرگی است شنیدن این سخنان
اما ایشان در زمان وزارت یا الان که نقش مهمی در مجلس ۱۰ام دارند برا رفع و حل این مشکلات چه گامهایی برداشته اند؟؟!!
پاسخ + +1 0 --
امامی 1398/03/25 - 16:43
سلام
جناب آقای حاجی بابایی،
کاش زمانی که وزیر بودید دیدگاه و نگرش امروز را داشتید، زندگی مسابقه ای برای رفتن و رسیدن است و شما نیز چون همان به سلامت شنیدگان ، به سلامت شده اید و کِشتی به گِل نشسته همچنان در حسرت رسیدن به ساحل می سوزد، اما نمی سازد.
شما فرصت داشتید در ایام نمایندگی تان در مجلس ، با همکاری همسوی خویش با کمیسیون آموزشی مجلس ، غوغایی به پا کنید اما نکردید. پس بهشت را به بها می دهند نه بهانه . سخن نیکو ما را به سرمنزل مقصود نمی رساند اما عمل نیکو چرا. شما مسئولان از عمل غافلید و گر نه جملات زیبای بسیاری نگارش می شود، شماها می بایست نویسنده می شدید نه مسئول .
پاسخ + +2 0 --
آنتی توهّم 1398/03/25 - 19:38
آری
هیچ زمانی آموزش و پرورش اولویت دولت‌ها نبوده است
پاسخ + +4 -3 --
حسن 1398/03/25 - 20:55
دکترحاجی بابایی محبوب ترین وزیر آموزش وپرورش بعد از شهید رجایی در تاریخ بعد از انقلاب اسلامی ایران می باشد انتخاب این شخص بدون توجه به جناح بندیهای سیاسی امر ضروری نظر میرسد.
پاسخ + +5 -2 --
معلم ابتدایی 1398/03/25 - 22:13
همکار محترم جناب امامی
البته احساس می کنم خانم امامی باشید اما چون اطمینان ندارم ؛فقط سلام وادب واحترام
لطفا واقع بین تر باشید دکتر حاجی بابایی در تمام ادوار نمایندگی نهایت تلاش وانرژی خود را برای توسعه وپیشرفت آموزش وپرورش داشته اند؛در حال حاضر در کسوت رئیس فراکسیون فرهنگیان در کنار آموزش وپرورش هستند وبا هم افزایی سعی در ایجاد یک گفتمان غالب وموثر دارند لطفا اخبار مجلس را پیگیری کنید وبه عنوان یک همکار مطلع وفعال دوره ایتدایی خواهش می کنم منصفانه و با آزادگی یک معلم تلاشهای ایشان را به دوراز نگاههای جناحی وسیاسی مرور کنید،چون معلم را عاری از وابستگی میدانم وجایگاه اورا والا؛هر گونه اطلاعات وکمکی برای یک قضاوت منصفانه نیاز است خدمت شما سرور ارجمند تقدیم می کنم.
پاسخ + 0 -1 --
حمید 1398/03/27 - 11:55
اموزش و پرورش به بودجه بیشتر و مدیریت چابک نیاز مند است .
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/03/27 - 14:22
جناب آقای حاجی بابا یی مجلس برای در اولویت قرار گرفتن آوپ از گذشته تا کنون چه اقداماتی را انجام داده است یا می توانست انجام دهد
امیدوارم همه به اندازه ی اختیارات قانونی خود قصورات را بپذیرند وبه دنبال مقصر نگردند

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور