صدای معلم

انتقاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از عملکرد وزارت آموزش و پرورش ؛

تأمین هزینه های ادارات آموزش و پرورش از جیب مردم ؟!

صدای معلم ؛ شناسه 16057

گروه اخبار/

حاجی دلیگانی، تأمین هزینه برخی ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها را از طریق کمک مدارس و اولیاء تامل برانگیز خواند.

دریافت وجه در مدارس و تأمین هزینه های ادارات آموزش و پرورش از جیب مردم

برنامه "صبح و گفت و گو" با موضوع " کمک به مدارس قانونی است یا غیرقانونی" ، در ارتباط تلفنی با زهرا مظفر مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش و حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

مظفر در برنامه "صبح و گفت و گو" در رابطه با الزام والدین به کمک به مدارس در زمان ثبت نام و دریافت کارنامه گفت: در حال حاضر بیش از 105 هزار مدرسه در کشور داریم که مدیران آنها با سلیقه های متفاوتی عمل می کنند.

وی افزود: طبق مواد 30 و 31 آئین نامه اجرایی، دریافت وجه اجباری در زمان ثبت نام صرفاً مربوط به وجه بیمه و کتب درسی است ضمن اینکه سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی سازوکارهایی را فراهم کرده تا اولیاء برای خرید کتاب در سامانه اینترنتی ثبت کنند تا حتی دریافت وجه نقدی کتاب نیز حذف شود.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش دریافت اجباری وجه در زمان ثبت نام را اقدامی کاملاً غیرقانونی و تخلف عنوان کرد و گفت: مردم در صورت مشاهده این اقدام خلاف قانون، در سامانه های آنلاین پاسخگویی به شکایات، گزارشات و شکایات خود را ثبت نمایند.

مظفر در رابطه با روش های برخورد با این اقدام غیرقانونی بیان داشت: برخورد ما با این مدارس، ابتدا در حد تذکر شفاهی و کتبی است اما در صورت استمرار این فعالیت غیرقانونی، بر اساس قوانین پیش بینی شده در هیئت تخلفات وزارت آموزش و پرورش، به برکناری مدیر اقدام خواهیم کرد.

وی در رابطه با کمک های داوطلبانه اولیاء به مدارس گفت: موضوع مشارکت های مردمی (وجه اختیاری) پس از شروع سال تحصیلی و تشکیل شورای مدرسه مطرح و درباره آن تصمیم گیری می شود که در جهت رفع مشکلات و مسائل مدارس است.

مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش با اعلام اینکه سرانه مدارس طی دو ماه اخیر به مدارس پرداخت شده افزود: این رقم از سرانه، کفاف مشکلات فعلی مدارس را نمی دهد لذا جا دارد که از اولیاء نهایت تشکر را داشته باشیم. فرهنگ مشارکت و تعامل بین همه اولیاء تا حد زیادی دیده می شود و برخی اولیاء که تمکن مالی دارند به مدارس کمک داوطلبانه می کنند.

مظفر با اشاره به آمار تخلفات مدارس در این زمینه بیان کرد: با توجه به استقرار ستادهای نظارتی بر ثبت نام در کلیه استان از ابتدای تیرماه تا پایان مردادماه آمار این گونه تخلفات به شدت کاهش یافته است. تعداد دریافت وجه در زمان تحویل کارنامه خیلی کم بوده و به تعداد انگشتان دست هم نمی رسد.

در ادامه برنامه"صبح و گفت و گو"، حاجی دلیگانی بیان کرد: طبق اصل سی ام قانون اساسی بهره مندی رایگان از تحصیل تا دوران دیپلم حق شهروندان است. بنابراین دریافت هرگونه هزینه از اولیای دانش آموزان و دانش آموزان برخلاف اصل سی ام قانون اساسی است.

این نماینده مجلس مطرح کرد: از طرفی، هزینه های مدرسه برای نگهداری از ساختمان و مصارف روزانه آب و برق و غیره باید تأمین شود. بر اساس قانون هزینه ای تحت عنوان سرانه مدارس باید به مدیر مدارس برای اداره مدرسه پرداخت شود اما مشکل اینجاست که حدود پنج سال است که هیچ سرانه ای به مدارس پرداخت نشده است.

حاجی دلیگانی با انتقاد از کم توجهی سازمان برنامه و بودجه و دیگر دستگاه های دولتی به این موضوع گفت: هرچند که این سرانه در بودجه پیش بینی شده اما عملا پولی اختصاص داده نمی شود. بنابراین وقت طلایی که مدیر باید صرف تربیت و آموزش کند صرف تأمین هزینه مدرسه می شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: دولت باید سرانه را جداگانه به نحوی به مدارس بپردازد که حتی وزارتخانه هم امکان دخل و تصرف نداشته باشد و این شدنی است اما کوتاهی هایی در این خصوص صورت می گیرد.

حاجی دلیگانی در خاتمه از پدیده جدیدی در مدارس یاد کرد و گفت: برخی ادارات آموزش و پرورش شهرستان ها به دلیل اینکه قادر به تامین هزینه های جاری اداره خود نیستند هزینه های خود را از طریق مدارس و اولیاء تامین می کنند و این جای تامل دارد.

پایان پیام/

دریافت وجه در مدارس و تأمین هزینه های ادارات آموزش و پرورش از جیب مردم

شنبه, 01 تیر 1398 23:41 خوانده شده: 523 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/02 - 13:45
من خودم از اخذ شهریه تا 4 ملیونی در مدرسه راهنمایی "ابن سینا"ی مشهد که در انجا معلم بودم و نیز اخذ شهریه 12 تا 16 ملیونی در مدرسه انرژی اتمی مشهد و اینکه این اخاذی ها غیر قانونی و غیر شرعی است و .... گفتم و مسایلی از این دست که همین مسیولان رسیدگی و پاسخگویی به شکایات آموزش پ مشهد برای من پرونده تشکیل داد که دارم تشویش اذهان عمومی می کنم و با همکاری حراست و ... من را به تیمارستان "ابن سینا"ی مشهد بردند و ... علاوه بر اینکه مجوز تدریس موسسه آموزش زبان ندادند مجوز تدریس م در کلاسم در مدرسهابن سینا را هم لغو کردند و کلاسهای مکالمه ای که در آپارتمانم هم می گذاشتم را با ایجاد ارعاب در دانش آموزان تعطیل کردند و یارانه ان را هم قطع کردند. این در حالی است که مسیولان موسسه زبانسرای نمایندگی دانشگاه آکسفورد به من مجوز تاسیس موسسه زبان داده بودند اما مسیولان آموزش و پ از من و روش تدریس و باورهای من وحشت دارند و هر کاری دوست دارند با من می کنند!!!؟؟؟ اکی. Will tell u later
پاسخ + 0 0 --
کوروش 1398/04/02 - 17:23
موسسه زبان ملل سر میلان ما اول جلال در مشهد رو به یه پسر جوان "کرایه" دادن!!! مجوز موسسه زبان به امثال دکتر حسینی که در آموزش زبان در سطح بین المللی صاحب سبک و نظریه پرداز و شناخته شده است نمیدن در عوض به اقوام و نور چشمی های خودشون میدن و اونا هم تجارت می کنن - مجوز رو کرایه میدن!!! به این میگن فساد سیستماتیک و سو استفاده از موقعیت و بیت المال.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مشهدی 1398/04/03 - 06:16
اینطوری که مجوز به نور چشمی های خودشون میدن و اونا مجوز هاشون رو کرایه میدن یا حتی میفروشن رو ده ها مورد در مشهد سراغ دارم. اینجا نظام مدیریتی ارباب رعیتی پادشاهی است.
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1398/04/02 - 13:46
مسئول ارزیابی وزارت کتمان حقیقت یا فرافکنی...
مشارکت مردمی یا اجبار مردمی؟؟
سرانه تقریبا صفر مدارس...شما بفرمائید در سال بابت هر دانش آموز چه مبلغی به حساب مدارس عادی واریز میشود؟
برخورد میشود یعنی چی؟
اخطار و عزل مدیر مضحک هست شما مسئله اصلی که حذف سرانه مدارس، مدارس فرسوده، تجهیزات ناایمن و فرسوده، فضای سرد و بی روح محوطه و کلاسهای مدارس و...را درست کنید تغییر مدیر بی معنی است.

و جناب نماینده و کمیسیون آموزش قدری به وظایف و جایگاه خود دقت کنید و بعد صحبت کنید .
شما به نحوی صحبت میکنید گویا یک فرد عادی در جامعه هستید که توانی برای حل مشکلات یا حداقل حرکت برای رفع بخشی از موانع را ندارید و سالهاست بجای حل مشکلات ، زبان به شمردن موانع می رانید...

جناب نماینده شما و سایر نمایندگانِ مشغول به مصاحبه و دیگر هیج؛ در وقت تصویب بودجه کجا تشریف دارید چرا سخن و اقدامی از شما شنیده نمیشود؟
و ...؟؟
خسته ایم و نگران از این دست پاسخ ها...
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/04/03 - 10:03
سلام وقتی برای 200 دانش آموز 200هزار تومن در طول یک سال واریز میشه چی بگیم
پاسخ + 0 0 --
اریاشهری اصیل 1398/04/08 - 10:52
دقیقا فولتدشهر مصادق کاملی از هزینه روزمره و جلسات از جمله افطاری برای مدیران مدارس از کمک های مردمی و شهریه یکی از مدارس بود. بازرسی وزارت بیاید ببیند تو این ۳ سال چندصدمیلیون و وسایلی که باید تو مدارس باشد را به اداره برده اند و اونجا خاک می خورد. مدارس حوزه امتحانی شده اند و کاعد و و دستگاه تکثیر و... باید اجاره کنند برای امتحانات نهایی و اونوقت چند دستگاه بالای۲۰ میلیونی تو اداره خاک می خورد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور