صدای معلم

دکتر محمود مهرمحمدی در مستند ۳۶۰ درجه:

در سند تحول بنیادین نیاز به یک بازاندیشی داریم

صدای معلم ؛ شناسه 16060

گروه اخبار/

بازاندیشی در سند تحول بنیادین

دکتر محمود مهرمحمدی در مستند ۳۶۰ درجه اظهار کرد: آموزش‌ و پرورش دستاورد خوبی به لحاظ توسعه جغرافیایی و فراهم‌ کردن زمینه دسترسی به آموزش برای افراد واجب‌التعلیم داشته که افتخارآمیز بوده و جزو شاخص‌های مهم ارزیابی علمکرد میزان توسعه در دنیاست.

وی افزود: در دسترس بودن آموزش فارغ از جنسیت، قومیت و سطح اقتصادی شاخص بسیار مهمی است. هرچند با آموزش‌ و پرورش مطلوب، فرسنگ‌ها فاصله داریم که بیشتر به تأمین فرصت‌های کیفی آموزش برمی‌گردد.

عضو هیئت‌ علمی دانشگاه تربیت مدرس و سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان با اشاره به کیفیت آموزش گفت: اگر بخواهیم شاهد یک اتفاق مناسب و چشمگیر در این زمینه باشیم، نیازمند یک توافق نخبگانی و واقعاً سراسری هستیم، البته تلاشی در این جهت صورت گرفته و سند تحول بنیادین تهیه شده که نقاط برجسته‌ای دارد، اما در راستای رسیدن به یک فهم جمعی و چه بسا نوپدید و جدید از کیفیت در یادگیری و تعریف مأموریت‌های آموزش‌ و پرورش شاید نیاز به یک بازاندیشی داشته باشیم.

مهرمحمدی ادامه داد: اگر این اتفاق رخ دهد می‌توانیم امر بهبود کیفی آموزش را با یک هم‌افزایی قابل توجهتر دنبال کنیم. در سند تحول مفاهیمی مورد استفاده قرار گرفته که ممکن است نیاز به یک بازتعریف داشته باشد. باید انتظار داشته باشیم که یک کیمیایی به دست بیاید و این ترکیب یک تحول شیمیایی را رقم بزند که همان تحول در تربیت شهروندان آینده است.

وی افزود: باید به همه ساحت‌های تربیتی نظر داشته باشیم اما در نهایت انتظارمان این است شخصی که از سیستم آموزشی خارج می‌شود یک شهروند آگاه باشد. این یک بازتعریف و تفسیر از مضامین والایی است که در سند تحول مطرح شده است. اگر به این اجماع برسیم که کیفیت در مفهوم شهروندی تعریف می‌یابد، بسیار روشن‌تر، روان‌تر و با انرژی بیشتر به سمت تحول در کیفیت که گم‌شده آموزش‌وپرورش امروز ماست حرکت می‌کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس و سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان درباره موانع اجرای سند تحول بنیادین نیز گفت: مضامین تحولی کمتر مورد عنایت قرار گرفته و در کف مدرسه یا به عبارتی در خط مقدم تعلیم و تربیت یعنی کلاس درس نشانی از مفاهیم تحولی نمی‌بینیم؛ گرچه آمارهای میدانی نشان می‌دهد حدود ۳۰درصد از مضامین سند تحول اجرایی شده است.

وی افزود: در اجرای سند تحول به سمت تأسیس دانشگاه فرهنگیان حرکت کردیم که اتفاقی کاملاً همسو با مضامین تحولی در سند بود، اما در تأسیس و عملیاتی‌کردن آن شتاب بیش از اندازه به خرج داده شد. کار دیگر، تصمیم کاملاً غیرکارشناسی مبنی بر تغییر ساختار نظام آموزشی بود که به صوری‌ترین و سطحی‌ترین شکل ممکن اتفاق افتاد و مصائب فراوانی ایجاد و به لحاظ کیفیت، کمکی به آموزش‌وپرورش نکرد.

مهرمحمدی در مستند تلویزیونی «۳۶۰ درجه» با اشاره به اینکه اگر بتوانیم معلم کارآمد و واجد صلایت‌های حرفه‌ای را در حد نیاز تأمین کنیم دستمان برای ایجاد هر تحولی باز می‌شود گفت: حد و حدود اجرایی‌کردن برنامه‌های تحولی در هر نظام آموزش‌ و پرورشی را بر اساس شایستگی حرفه‌ای معلمان تعریف می‌کنند. جامعه معلمان کشور انتظار دارند به تناسب نقشی که از آنها در جامعه انتظار می‌رود؛ برای تامین نیازهایشان در ابعاد مختلف از جمله نیازهای معیشتی نیز جدیت و اهتمام بیشتری از سوی دستگاه‌های بالاسری وجود داشته باشد. ( ایسنا )

پایان پیام/

بازاندیشی در سند تحول بنیادین

یکشنبه, 02 تیر 1398 07:05 خوانده شده: 392 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
آنتی توهّم 1398/04/02 - 21:59
بسم الله الرحمن الرحیم
سند تحول بنیادین بدون نقاط ضعف نیست، آیا با اندیشه‌ها، زالو صفتی‌ها و بقای توهّمات امیدی به تشخیص و اراده دفع و رفع این نقاط ضعف هست؟!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/04/04 - 13:12
بازاندیشی خیر ، با شهامت بگویید حذف آن.
دکتر وقتی پُستی خالی می شود پیدا می شوید!!
چه خبر ؟ مشغول آباد کردن کجایید؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور