صدای معلم

نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان و مقام‌های محلی در غور در حالی از وضعیت آموزش و پرورش در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند که از یک ماه بدین‌سو معلمان غور آنچه را اندک بودن حقوق‌شان می‌گویند، اعتصاب کرده‌اند و دست‌ از درس‌دادن کشیده‌اند

هنوز دختران غوری در بدل گاو و گوسفند فروخته می‌شوند !

صدای معلم ؛ شناسه 16062

گروه بین اخبار/

وضعیت آموزش و پرورش افغانستان و دختران غوری

نتایج پژوهش «نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان» نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد دختران در غور به علت‌های ناامنی، مشکلات و سنت‌های بد حاکم در جامعه، از حق آموزش محروم‌اند.

مسئولان این نهاد در برنامۀ ستایش از زنان نخبه و دانش‌آموزان و دانشجویان پیشتاز غور، وضعیت آموزش و پرورش به ویژه مکتب‌های دخترانه را در این ولایت نگران کننده می‌خوانند و ریاست معارف را در این زمینه به بی‌توجهی متهم می‌کنند.

محمد حسن حکیمی، مسئول نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان در ولایت غور می‌گوید که ۹۵ درصد زنان در این ولایت به عدالت اجتماعی دسترسی ندارند، بیش از ۵۰ درصد دختران به ازدواج‌های زیر سن تن می‌دهند، به خون‌ بها داده می‌شوند و یا در بدل گاو و گوسفند به فروش می‌رسند.

غلام‌ ناصر خاضع، والی غور که در این برنامه حضور داشت، نیز وضعیت معارف به ویژه مکتب‌های عالی دخترانه را در این ولایت اسفبار می‌خواند و مسئولان ریاست معارف و ادارۀ مکتب‌های این ولایت را در برابر آموزش و پرورش دختران به بی‌توجهی متهم می‌کند.

او می‌گوید، هر چند به یکی از مکتب‌های عالی دخترانۀ این ولایت «بر خلاف قانون» تغییراتی را به میان آوردند، اما باز هم نتیجه‌یی در پی نداشت.

احمد صابر نوری، رئیس معارف غور وجود مشکلات در ریاست معارف و محروم ماندن دختران از آموزش را می‌پذیرد، اما می‌گوید که فقر و بیکاری وعدم علاقه‌مندی خانواده‌ها در بخش‌هایی این ولایت سبب شده تا کودکان واجد شرایط و به ویژه دختران، به مکتب فرستاده نشوند.

رئیس معارف غور می‌گوید، تلاش دارند تا در هماهنگی با ادارۀ محلی و بزرگان قوم، تغییراتی را در سطح معارف این ولایت به میان آورند.

نهاد اجتماعی و انکشاف ملی جوانان افغانستان و مقام‌های محلی در غور در حالی از وضعیت آموزش و پرورش در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند که از یک ماه بدین‌سو معلمان غور آنچه را اندک بودن حقوق‌شان می‌گویند، اعتصاب کرده‌اند و دست‌ از درس‌دادن کشیده‌اند.

ولایت غور از جملۀ بخش‌های مرکزی افغانستان به شمار می‌رود و از نگاه توسعه یک ولایت عقب‌مانده محسوب می‌شود.  

 AfghanIrca

کانال مطالبات زنان

click

دوشنبه, 03 تیر 1398 00:12 خوانده شده: 301 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/03 - 10:40
خوشبختانه فریاد مظلومیت افغان ها به گوش خداوند حکیم و مهربان رسید و خداوند نیز آنان را از شر حکمرانی طالبان و ملا عمر های بی رحم نجات داد. افغانستان "به سرعت" زخمهای صد ساله خود را التیام می دهد و بسوی آزادی و تمدن و مساوات و برابری و صلح و صفا و دوستی و یکرنگی به پیش می رود.
پاسخ + 0 0 --
معلم لاریجانی 1398/04/04 - 10:47
OK

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور