صدای معلم

علی اصغر فانی در در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها:

در آموزش و پرورش دچار سکوت سازمانی شده‌ایم؛ معلمان ناامید شده‌اند

صدای معلم ؛ شناسه 16073

گروه رسانه/

امروز گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها در اردوگاه منظریه ( شهید باهنر ) تهران برگزار می شود.

مطابق معمول از رسانه ها برای حضور در این نشست دعوتی به عمل نیامده است .

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در نشست شورای معاونین روز شنبه 1 تیر ماه گفته بود :" یکی از کارهای انجام‌ شده، تشکیل میزهای گفت‌وگو با شرکای آموزش‌ و پرورش است لذا نشست با تشکل‌ها، صاحب‌نظران علوم تربیتی، اساتید دانشکده‌های معماری ازجمله اقداماتی است که در این راستا انجام داده‌ایم و گفتمان را در برنامه‌ها باید به‌قدری داشته باشیم تا خواسته جامعه از دولت ارتقای نظام آموزشی باشد."

صدای معلم در پرسشی مطرح کرد :

آیا در مانیفست مدیریتی آقای سرپرست ؛ رسانه ها نیز شرکای وزارت آموزش و پرورش به شمار می آیند و اگر پاسخ مثبت است چرا تاکنون نسبت به درخواست این رسانه ( این جا ) برای برگزاری نشست با همه رسانه ها پاسخی ارائه نشده است ؟

علی رغم گذشت بیش از 2 هفته از انتصاب " سیدجواد حسینی " به سرپرستی وزارت آموزش و پرورش هنوز ایشان هیچ نشستی را با خبرنگاران برگزار نکرده است .

این تعلل این پرسش را در اذهان شکل داده است که آیا سرپرست وزارت آموزش و پرورش از رسانه ها و پاسخ گویی به پرسش های آنان هراس دارد ؟

در این نشست وزیر اسبق آموزش و پروش نیز میهمان ویژه بوده است .

فانی در سخنرانی خود ، آموزش و پرورش را یک خانواده بزرگ دانسته است .

« صدای معلم » پیش از این در مطلبی خطاب به فاطمه مهاجرانی رئیس مرکز ملی پرورش استعداد‌های درخشان و دانش پژوهان جوان که از همین عبارت استفاده کرده بود تصریح کرد که بر خلاف تصور ایشان آموزش و پرورش یک خانواده نیست . ( این جا )

سخنان فانی در اردوگاه منظریه و ناامیدی معلمان و سکوت سازمانی در آموزش و پرورش

وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش استان ها، توسعه مشارکت، بهسازی منابع انسانی، تمرکز زدایی و مدیریت آموزشگاهی را برنامه های مهمی دانست و تاکید کرد: برای ارتقای مدرسه و رویکرد مدرسه محوری، آموزش مدیران کارسازترین سیاست است چرا که منابع پاسخگو نیست و لذا کار را از مدیر مدرسه آغاز کنیم تا مهارت ها  و دانش مدیران ارتقا پیدا کند.

به گزارش معاونت اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش، در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، مشاوران وزیر، مدیران کل ستادی و مدیران کل آموزش و پرورش استان های کشور، علی اصغر فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش در دولت یازدهم که سخنران میهمان این گردهمایی بود، با اشاره به اینکه آموزش و پرورش به مثابه یک خانواده است،گفت: خانواده آموزش و پرورش یک میلیون عضو دارد و وزیر آموزش و پرورش به عنوان پدر در این خانواده نقش ایفا می کند، از خطاها می گذرد و از ناراحتی ها، ناراحت و از شادی ها شادان می شود.

 

مطابق فرهنگ همان کشوری که در آن زندگی می کنیم، سبک مدیریتی داشته باشید

وی افزود: به دنبال سبک های مدیریت آمریکایی و ژاپنی نروید لذا مطابق فرهنگ همان کشوری که در آن زندگی می کنیم، سبک مدیریتی داشته باشید، فرهنگ کشور ما  خانواده محور است و سبک مدیریت ما باید به صورت مدیریت خانواده باشد .

فانی با اشاره به اینکه وزیرآموزش و پرورش، مدیرکل، مدیر مدرسه و رهبر آموزشی است، اظهار کرد: رهبری آموزشی در مدیریت آموزشی به معنای اعمال نفوذ در همه نیروها است و مدیر مدرسه وقتی رهبر آموزشی است که بر دانش آموز ، معلم، اولیا و نهادهای محلی نفوذ داشته باشد و آنان با رغبت دستورات وی را اجرا کنند؛ در حقیقت وزیر باید در نقشش نفوذ داشته باشد.

وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: جلب اعتماد معلمان مهم ترین ویژگی یک رهبرآموزشی  است، یعنی وزیر باید اعتماد معلم، مدیر و دانش آموز را داشته باشد .

فانی با بیان اینکه چگونه این اعتماد باید ایجاد شود به پنج شرط اشاره کرد وگفت: شرط اول صداقت و شرط دوم شایستگی است که نیروها شایستگی وی را بپذیرند.

وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش شرط سوم را وفاداری دانست و گفت: ایجاد وفاداری نسبت به سازمان و همکاران است.

وی در ادامه اضافه کرد: چهارمین شرط ثبات رای و فکر است و پنجمین شرط، شفافیت است. با این پنج شرط قدرت نفوذ به وجود خواهد آمد و می توانیم رهبرآموزشی داشته باشیم . البته این پنج شرط  باید در ادراکات مخاطبین وجود داشته باشد و می دانیم که ادراک برداشتی است که از یک پدیده داریم ، بنابراین باید ادراک صداقت، شایستگی، وفاداری، ثبات و شفافیت را در همکاران به وجود بیاوریم.

فانی با اشاره به رفتار شهروندی سازمانی خاطرنشان کرد: این رفتار یعنی افرادی در سازمان داشته باشیم که فراتر از وظیفه کار کنند و انتظار پاداش نداشته باشند و در فرهنگ ما این رفتار شهروندی ‌معادل ایثار است و اگر رهبر آموزشی باشد و رفتار شهروندی سازمانی داشته باشیم، شرایط بسیار عالی خواهد بود.

وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه برای ایجاد رفتار شهروندی سازمانی چند نکته لازم است،گفت: اولین و مهمترین نکته ادراک عدالت است که سه نوع عدالت رویه ای ،توزیعی و مراوده‌ای داریم و در سازمان باید رویه و مقررات توام با عدالت باشد و در مراودات دقت در اعمال عدالت داشته باشیم.

وی در ادامه اذعان کرد: نکته دوم رضایت شغلی است لذا اگر انتظار داریم که معلم فراتر از وظیفه خودش انجام دهد،  باید وی رضایت شغلی داشته باشد چنانچه تحقیقات نشان می‌دهد که تنها پرداخت حقوق مکفی رضایت شغلی  ایجاد نمی‌کند و باید از روابط انسانی استفاده کنیم .

فانی تصریح کرد: سومین شرط، رهبری پرجاذبه است، یعنی شخصیت شما آنقدر متعالی باشد که افراد شما را دوست داشته باشند و چهارمین، ویژگی های شخصیتی کارکنان سازمان است و آخرین شرط بازنگری در شاخص های ارزیابی عملکرد است .

فانی با تشکر از زحمت های بطحایی در طول دوران وزارتش، با بیان اینکه حسینی مدیری از جنس  مدیران اجرا است، اظهار کرد: آموزش و پرورش نهاد دیر بازده است و دولت ها به دنبال فعالیت های زود بازده هستند و به همین علت ممکن است توجه کافی به آموزش و پرورش نداشته باشند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: با توجه به دو سال باقی مانده از دولت، اولین مشکل در آموزش و پرورش محدودیت زمانی است  که نمی توانیم کارهای وسیع انجام بدهیم .

وی با اشاره به اینکه باید اولویت ها را درنظر بگیریم، اظهار کرد: به استقرار ثبات و آرامش در آموزش و پرورش نیاز داریم و اکنون جای بحث های هیجانی و مطالعه نشده نیست . تا ابتدای سال تحصیلی کمتر از سه ماه فرصت داریم  و باید همه انرژی را دربازگشایی مدارس داشته باشیم  و بر فضاهای آموزشی، ساماندهی نیروی انسانی، تجهیز و نوسازی مدارس در استان سیل زده، مطالبات فرهنگیان و... تمرکز کنیم.

 

در آموزش و پرورش دچار سکوت سازمانی شده‌ایم؛ معلمان ناامید شده‌اند

فانی با بیان اینکه در آموزش و پرورش دچار سکوت سازمانی شده‌ایم، اضافه کرد: این سکوت به دلیل ناامیدی معلمان است لذا این اتفاق برای آموزش و پرورش خطرناک است که بخشی از این ناامیدی ها هم به دلیل عدم انگیزش شغلی است.

وی با اشاره به طرح رتبه بندی فرهنگیان اظهارکرد: هرچند ٢ هزار میلیارد تومان برای شش ماهه دوم سال 98 در نظر گرفته شده است اما این مبلغ کفایت نمی کند و با محاسباتی که انجام داده‌ام به 15 هزار میلیارد تومان برای رتبه بندی فرهنگیان و مرحله‌ای نیاز داریم که معلم با انگیزه سر کلاس برود.

وی افزود: اما باید اجرای رتبه بندی به شکل جدی پیگیری شود و حتما ستاد رتبه بندی با هماهنگی دولت تشکیل شود و در این مرحله هم تا قبل از مهرماه احکام رتبه بندی فرهنگیان صادر شود تا معلمان با انگیزه بیشتری در مهرماه در مدارس و کلاس‌های درس حضور یابند.

وی توسعه مشارکت، بهسازی منابع انسانی، تمرکز زدایی و مدیریت آموزشگاهی را برنامه های مهمی دانست و تاکید کرد: برای ارتقای مدرسه و رویکرد مدرسه محوری، آموزش مدیران کارسازترین سیاست است چرا که منابع پاسخگو نیست و لذا کار را از مدیر مدرسه آغاز کنیم تا مهارت‌ها و دانش مدیران ارتقا پیدا کند.

فانی در پایان اظهارکرد: توصیه می کنم در کل کشور چند مرکز دائمی آموزش مدیریت برای مدیران مدارس راه اندازی کنیم که این مراکز دارای اعضای هیئت علمی باشند که به طور متمرکز بر این موضوع کار کنند لذا اگر مدیر خوب داشته باشیم با همین منابع و تجهیزات اتفاقات خوبی می توان رقم زد.

پایان پیام/

سخنان فانی در اردوگاه منظریه و ناامیدی معلمان و سکوت سازمانی در آموزش و پرورش

دوشنبه, 03 تیر 1398 08:30 خوانده شده: 425 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
معلم 1398/04/04 - 12:33
اینها چه رویی دارند فانی وقتی وزیر بود از هر دوره ای اوضاع معلمها اسفناک تر بود
پاسخ + 0 0 --
پویا 1398/04/05 - 02:53
ولی مردم دوباره به همون دولت اعتماد کردند و با حمایت نجفی قاتل، اون دولت رو انتخاب کردند.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/04/05 - 06:56
دم فانی گرم
واقعا هم همینطوره
پاسخ + +1 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/04 - 12:45
به به.1. اون 5 شرط و عدالت محور بودن اگه در وزیری پیدا شه که ایران رو آلمان میکنه حاجی. 2. همینطور فرموده اید که : آموزش و پرورش نهاد دیر بازده است و دولت ها به دنبال فعالیت های زود بازده هستند !!! 40 سال گذشت استاذ. 3. میفرمایید این دولت متاسفانه وقت ندارد که کاری مفید برا آموزش پ و معلمان بکند!!! شش سال داشته دو سال دیگه هم داره - 8 سال کم وقتیه؟!
ضمنا صدای معلم فرموده اند با وجود دو هفته از انتصاب سرپرست جدید ایشان میلی به نشست با رسانه ها ندارد. دلیلش اینه که طرح و برنامه و راهکاری برا مسایل اصلی آم پ از قبیل بازنگری در اهداف آموزشی، منابع انسانی، مواد آموزشی، روشهای تدریس و سیستم های ارزشیابی و کنکور ندارد. البته تا دلت بخواد میتونن همانند اسلاف خود در این 40 سال گذشته راجع به جمع آوری بخاری های نفت سوز و اسکان سیل زدگان و ... صحبت کنند. با شناختی که با مطالعه رزومه ایشان و بررسی کارهای زمان مدیر کلی ش در مشهد از ایشان پیدا کردم جز به رییس مجلس یا رییس جمهور شدن نمی اندیشن. - جزو اهداف میان مدت شان هست البته.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/04/04 - 23:40
چقدر عالی
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/04/04 - 13:37
احکام رتبه بندی تا قبل از مهر ماه باید صادر شوند تا معلمان با انگیزه بهتری در آغازسال تحصیلی در کلاسها حاضر شوند
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/04/04 - 14:08
من رفتم اداره آپ ناحیه 4 مشهد ببینم مجوز موسسه ام آمده یا نه گفتند علاوه بر اینکه از وزارت با ارایه مجوز تاسیس موسسه زبان به شما مخالفت شده مجوز تدریس تان هم لغو شده!!!؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
معلم لایجانی 1398/04/05 - 09:00
اکی.
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1398/04/04 - 14:16
نظرات بی ارزشی داده است
دوران وزارت شما دوران بسیارتاریکی بود
پاسخ + +3 0 --
معلم 1398/04/04 - 15:18
بذر نا امیدی رو شما کاشتی فانی جاان!!!!!!!!!
پاسخ + +1 0 --
آرامش قبل طوفان 1398/04/04 - 19:23
اکی.
پاسخ + +3 0 --
دبیر مشهدی 1398/04/04 - 19:24
گرچه از آتش خشم چون خم می در جوشیم


مهر بر لب زده و خون می خوریم و فعلا خاموشیم
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/04/04 - 23:43
دوست عزیز کاش مهر از لب برداریم و خون دل خوردن و کنار بزاریم و بپا خیزیم
ولی افسوس.........
پاسخ + +1 0 --
حمید 1398/04/04 - 22:45
شماخیلی ساده هستید. چی داره بگه . بی مایه فتیره
پاسخ + +2 0 --
فرهنگی 1398/04/04 - 23:39
واقعا برای آقای حسینی متاسف شدم...
مقلد یکسری آدم های فسیلی که خودشان در دوران وزارت جزء بدبختی و خسارت خدمت دیگری به معلمان نکردند..‌ فانی و کفاش و محمدزاده همان هایی هستند که در دولت اول دکتر روحانی و در اوج برجام و وضعیت نسبتا خوب مالی ، از روی بی عرضگی و سیاسی کاری و سیاست زدگی به معلم و آموزش و پرورش ظلم کردند..‌ جناب دکتر حسینی اگر ذره ای امید بود با این بی تدبیری و کج سلیقگی در سرسپردن به فانی که واقعا فانی است آن هم از بین رفت..‌ مگر کم فرهنگی جوان ، جسور، متعهد و با سواد داریم که اطرافیانت پر شده از پیران و بازنشستگان.
پاسخ + 0 0 --
حجت 1398/04/05 - 17:39
یلام وعده و وعید کافیه خرج زندگی شوخی بردار نیست
بی پول هم کاری نمیشه کرد اینها که برای مانون و اب نمیشه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور