صدای معلم

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، و مدیران کل آموزش ‌و پرورش استان‌ها:

باید اعضای شورای معاونین، مدیران کل ستادی و استانی، مدیران مناطق و نواحی به‌طور روزانه و مدت ده دقیقه با مدیران مدارس، معلمان، دانش آموزان و اولیا به‌صورت تلفنی تماس بگیرند

صدای معلم ؛ شناسه 16077

گروه اخبار/

سازمان شیشه ای و ارتباطات در وزارت آموزش و پرورش از نظر سیدجواد حسینی

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، و مدیران کل آموزش ‌و پرورش استان‌ها با اشاره به اینکه باید فاصله مدیران در همه سطوح با ذی‌نفعان کاهش یابد، تأکید کرد: باید اعضای شورای معاونین، مدیران کل ستادی و استانی، مدیران مناطق و نواحی به‌طور روزانه و مدت ده دقیقه با مدیران مدارس، معلمان، دانش آموزان و اولیا به‌صورت تلفنی تماس بگیرند و در جریان مشکلات و مسائل قرار بگیرند و بدین ترتیب فاصله تمام سطوح مدیریتی با مدارس کاهش پیدا می‌کند.

به گزارش معاونت اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش‌ و پرورش، سید جواد حسینی در گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان، مشاوران وزیر، مدیران کل ستادی و مدیران کل آموزش‌ و پرورش استان‌های کشور، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیرماه و ضمن تقدیر و قدردانی از زحمات سید محمد بطحایی، اظهارکرد: باید به جامعه تکریم بزرگان و صاحب‌نظران را  آموزش دهیم و در نفی یکدیگر سخن نگوییم و عمل نکنیم اما مهم استفاده از تجارب مدیران گذشته است لذا به‌صورت عملی این مدیریت دانش باید شکل بگیرد.

وی افزود: در این دوره دو کار را باید اولویت قرار دهیم؛ اول از کار مشترک، مستمر و مداوم دست برنداریم  و دوم  انسجام و فرهنگ‌ سازمانی را حفظ کنیم.

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش خاطرنشان کرد: همواره سازمان‌های بزرگ همچون آموزش‌ و پرورش در معرض تعارض به‌جای توافق و تعادل و واگرایی به‌جای همگرایی هستند و  باید نقطه مقابل تعارضات را نشانه بگیریم.

حسینی بابیان اینکه باید فرهنگ ادراکات ذهنی‌مان را مشترک کنیم ،گفت: لازم است به فهم مشترک برسیم و شفافیت سازمانی  داشته باشیم، در علم مدیریت سازمان‌ها سه مدل کلبه‌ای، قاره‌ای و شیشه‌ای تعریف می‌شوند که در شکل قاره‌ای فقط نزدیکان مدیر سازمان از سیاست‌ها باخبر هستند، در شکل کلبه‌ای معاونان و مدیران، مطلعین سازمان هستند اما در سازمان شیشه‌ای همه ذی‌نفعان، مطلعین سیاست‌های سازمان هستند.

حسینی بابیان اینکه برای فرهنگ‌سازمانی به ارتباط مؤثر و سالم با شرکای آموزش ‌و پرورش نیاز داریم،گفت: باید ارتباط با جامعه را از طریق شرکا برقرار کنیم و خانواده، دولت، معلمان، تشکل‌های فعال و شناسنامه‌دار، هنرمندان، اساتید دانشگاه و صاحب‌نظران، نخبگان و خیرین... را با خود همراه کنیم.

وی در ادامه اضافه کرد: در فصل تابستان به تغییر و تحول نیروی انسانی نیندیشیم ، چراکه در بسیاری از مناطق با همین نیروی انسانی تحولات انجام می‌گیرد و مدیران کل استان و مدیران نواحی باید مرتباً جلسات شورای معاونان را برای هماهنگی‌های بیشتر برگزار کنند.

 

اصلی‌ترین اولویت کاری در آموزش ‌و پرورش اجرای متوازن سند تحول بنیادین است

سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش اصلی‌ترین اولویت کاری در آموزش‌ و پرورش را اجرای متوازن سند تحول بنیادین است ،گفت: برای اجرای سند تحول بنیادین پاسخ به چند سؤال لازم است. چرا تحول بنیادین می‌گویند؟ زیرا  نهاد تحولی در جامعه آموزش ‌و پرورش است. تحول را با چه سازمانی اجرایی می‌کنند؟ پاسخ مدرسه است و در حال حاضر به‌درستی بر روی رویکرد مدرسه محوری تمرکز شده است .

 

در نهاد تحولی آموزش ‌و پرورش، سازمان تحول مدرسه است و کارگزار تحول معلمان هستند لذا معلم کارمند نیست، عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است

وی در ادامه اضافه کرد: در نهاد تحولی آموزش ‌و پرورش، سازمان تحول مدرسه است، باید یادآوری کرد که کارگزار تحول معلمان هستند لذا معلم کارمند نیست، عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است و اگر شأن و منزلت معلم را افزایش ندهیم، سطح جامعه ارتقا نمی‌یابد لذا اگر افزایش انگیزش و صلاحیت‌ها در معلم صورت نگیرد در آموزش‌ و پرورش تحول نخواهیم داشت .

 

تعلیم و تربیت امروز از آموزش زدگی،کنکور، کلاس زدگی و امتحان زدگی رنج می‌برد لذا باید به سمت مدرسه مانا و زنده حرکت کنیم

حسینی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین چند جوهره اساسی دارد که عارضه‌های تعلیم و تربیت است، تصریح کرد: تعلیم و تربیت  امروز از آموزش زدگی،کنکور، کلاس زدگی و امتحان زدگی رنج می‌برد و برخی از این وضعیت به مدرسه میرا نام می‌برند لذا باید به سمت مدرسه مانا و زنده حرکت کنیم.

سرپرست وزارت آموزش ‌و پرورش با بیان اینکه تعلیم و تربیت تمام ساحتی مهم است،گفت:  در ساحت اخلاقی و اعتقادی تلاش بیشتری کنیم چراکه تربیت بر تعلیم مقدم است و ما متولی انسان تمام ساحتی هستیم.

وی درادامه افزود: دومین جوهره سند تحول بنیادین چرخش‌های تحول‌آفرین است که درآن تعلیم و تربیت  به‌نظام آموزشی فرهنگی و اجتماعی تبدیل می‌شود و باید به‌طور مرتب خلق موقعیت‌های یادگیری داشته باشیم.

حسینی جوهره سوم را تعادل بخشی‌های هویتی دانست و افزود: در قبل از انقلاب بر هویت ملی تأکید می‌کردند و  بعد از انقلاب فقط بر هویت دینی تمرکز کردیم و کم‌کم به این جمع‌بندی رسیدیم که هویت ایرانی، اسلامی و محلی مهم است همان‌طور که در سند تحول بنیادین هم بر تربیت چند ساحتی تأکید شده است.

حسینی تصریح کرد: برای تحقق سه جوهره؛ ١٣١ راهکار در سند تحول بنیادین و شش خرده نظام دیده ‌شده است که خوشبختانه با تلاش همه همکاران کارهای خوبی صورت گرفته است و برنامه‌ها به سطح مناطق هم رفته است.

پایان پیام/

سازمان شیشه ای و ارتباطات در وزارت آموزش و پرورش از نظر سیدجواد حسینی

سه شنبه, 04 تیر 1398 14:39 خوانده شده: 422 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1398/04/05 - 13:57
از نشانه های :

افراط و تفریط ما ایرانیان است.
بعد این هزینه تلفن مدارس و ادارات افزایش خواهد یافت.
بهتر از این ، روشی برای برقراری ارتباط نبود ؟
وقتی ایمیل و تلگرام و........ وجود دارد؟
بر حجم بدگویی و غیبت افزوده خواهد شد.

و خیلی موارد دیگر.

شما را به خدا ، خلاقیت و قاطعیت و ارجحیت
دیگری برای بهبود روابط سازمانی و اصلاح امور
نبود؟!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/04/05 - 18:54
سرپرست جون ما همینجا بهت میگیم این رسم صبحونه خوری توی ادارات مناطق و مدرسه ها رو وربنداز!من حدود 12 سال توی یه مدزرسه بودم سااعت نه و نیم تا 11 مخصوص صبونه! مدیر و معوانا و خدمتگزار بود تازه خدمتگزار قهوه جوش هم اورده بود و قلیون هم داشت و سیگار هم میکشید. هر چی هم گفتیم بابا ول کنید این کثافتکاریهارو بخرجشون نرفت تا اینکه خودمون از اون مدرسه اومدیم رفتیم یه مدرسه دیگه راحت شدیم!!! سرپرست تازه یه نصیحتی هم بهت بکنم هنوز مدیرثیت و وزارت تو نه به داره و نه به بار ! فعلا این طرحهایی که با خانومت امادهخ میکنی صبح میایی توبید مثل میکنی رو ول کن شاید اصلا وزیر نشدی. قربون چشمای ابیت برم کاش بازیگر شده بودی اگرچه مسئولین جمهوری اسلامی بیشتر بازیگرو ... تا دولتمرد!
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/04/05 - 20:08
از همین خلاقیت توانمند نبودن ایشان مشخص شد
افرادتوانمند به مقام وزارت انتخاب نمی شوند این افراددنبال نام وپول وزارت هستند بقیه کار ها اهمیتی برایشان اهمیت ندارد
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/04/06 - 05:56
اهمیتی برایشان ندارد
پاسخ + +3 0 --
آخرین جن دربار سلطان 1398/04/05 - 14:07
باید فرهنگ ادراکات ذهنی‌مان را مشترک کنیم ،گفت: لازم است به فهم مشترک برسیم!!!!!؟؟؟؟
پاسخ + +3 -1 --
دانش آموز اسبق دکتر 1398/04/05 - 14:18
بجای اینکه روزی 10 دقیقه با یه نفر که معلوم نیست چطوری انتخاب میشه و سطح درکش چقدره ده دقیقه تلفنی صحبت کنید بیاید خودتون و مدیرانتون رو موظف کنید یه ویکی تعاملی برا خودشون و مدارس و مسولاشون درست کنید و از این کانال منحصر بفرد و فراگیر و موثر به تعامل سازنده با معلمان و دانش آموزان و افراد صاحب نظر بپردازید:

https://www.wiki.com
پاسخ + +4 -1 --
معلم اصفهانی 1398/04/05 - 14:20
بازم چندتا مقاله برات ترجمه کردند حفظ و ارایه دادی. راه حل و راهبرد ارایه بده. نیم قرن هست این حرفا رو میزنین.
پاسخ + +4 0 --
سولماز 1398/04/05 - 14:22
کارگزار تحول معلمان هستند لذا معلم کارمند نیست، عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است و اگر شأن و منزلت معلم را افزایش ندهیم، سطح جامعه ارتقا نمی‌یابد لذا اگر افزایش انگیزش و صلاحیت‌ها در معلم صورت نگیرد در آموزش‌ و پرورش تحول نخواهیم داشت .!!!!! خخخخخخ
پاسخ + +1 -1 --
شهاب 1398/04/05 - 14:50
نگفتید قرار است چگونه منزلت معلم را افزایش دهید از این حرف ها زیاد زده شده است که در عمل کمترین توجه به معلم صورت گرفته است بهتر است چگونگی این امر رابا تعیین زمان مشخص روشن کنید
درمورد تماس شورای معاونین با معلم وسایرین این اقدام در عمل شدنی نیست شما حساب کنید در هر شهرستان چند مدرسه چند معلم چند ولی وجود دارد خودتان ذره ای تامل کنید خواهید دید شدنی نیست حالا رسیدگی به مشکلات را فاکتور می گیریم
پاسخ + +5 0 --
امامی 1398/04/05 - 14:56
سلام
اشتباه است اگر تصور کنیم که فاصلۀ سطوح مختلف یک سازمان ، با تماس تلفنی ، کاهش می یابد. هدف از تماس تلفنی چیست ؟ آن هم با قید " باید " و به طور " روزانه " و به مدت " ده دقیقه " ؟!!
اصولا یک تماس ، زمانی برقرار می شود که ضرورت و یا اضطراری برای آن وجود داشته باشد. مدت زمان تماس اداری ، قابل پیش بینی و تضمین در حد ده دقیقه نمی تواند باشد. ضرورت تماس در مواقعی صحیح می باشد که مورد و یا مشکلی وجود داشته باشد ، در خیلی از موارد به دلیل جلسات درون اداری و یا مابین سازمانی ، مدیران کل و یا مناطق و ادرات در دسترس نیستند. یا معاونین در جلسه هستند و یا مدیران مدارس. هر منطقه دارای تعداد زیادی مدرسه است ، زمان تماس چگونه تنظیم خواهد شد ؟
پاسخ + +4 -1 --
امامی 1398/04/05 - 14:57
در حالت کلی ، تصمیمی نادرست و نشدنی است . آن هم در شرایطی که تلاش می شود تا با استفاده از تکنولوژی ، سرعت ارتباط را بیشتر و میزان ارتباط دو طرفۀ سنتی را کاهش داد. ارسال پیام ، ایمیل و یا استفاده از تلگرام و....... وقتی هست ، تماس تلفنی یعنی چه ؟
یعنی واقعا روشی بهتر از ارتباط تلفنی برای کاهش سطوح مدیریتی در یک سازمان وجود ندارد ؟! هزینۀ این تماس ها خود مشکل دیگر سازمانی خواهد بود ، طرحی وقت گیر و غیرعملی است.
فقط پیگیر باید بود که پیشرفت نظام آموزشی در کدام کشور ، از این طریق عملی گردیده است ؟ در دیگر ادرات و سازمانها چطور؟
مگر سی سال پیش است که منطبق با امکانات آن زمان عمل کنیم ؟! فاصله تمام سطوح مدیریتی با مدارس در سایۀ تقویت روابط انسانی و برخورد عالمانه مقدور می گردد.
اگر درهای مدیران به روی همان افراد یعنی مدیران مدارس، معلمان، دانش آموزان و اولیا بسته نباشد و امکان ارتباط حضوری برای دلایل ایجاد ارتباط با آنان فراهم شود ، مشکلی بر روی زمین باقی نمی ماند.
پاسخ + +4 0 --
امامی 1398/04/05 - 14:58
اگر مدیران ادارات و مدیران کل ، دارای روابط عمومی فعال ، پویا و زبده ای باشند ، در برقراری ارتباط و یا پیگیری درخواست ها ، مشکلی بوجود نمی آید.
اگر انتخاب مدیران کل ، بیشتر از تعثیب اهداف سیاسی و نفوذ نمایندگان ، از دل خود معلمان و مدیران مدارس ، انتخاب شود ، آنان زبان من معلم را و یا دانش آموز و اولیا را بهتر خواهد فهمید.
اگر در انتخاب مدیران کل ، الویت به اشخاص بومی باشد و از انتخاب افراد بیگانه با فرهنگ روابط اجتماعی آن استان ، پرهیز نمائیم ، شاهد ارتباطی مفید خواهیم بود.
اگر برای ارزشیابی دانش آموزان از روش توصیفی زمان بر و پرکار ، بپرهیزید و سیستم ارزشیابی معقولی داشته باشید ، برقراری ارتباط بین افراد هم مقدور خواهد بود.
پاسخ + +4 0 --
امامی 1398/04/05 - 15:00
اگر افراد کاردان و متخصص را برای تمامی سِمت های اداری و مدارس و از جمله معلمی ، برگزینید ، بسیاری از مشکلات خود به خود حل خواهد شد.
اگر در سیستم ارزشیابی کارکنان ، به فاکتورهای مؤثر در کارآیی بجای تهیۀ گزارش تحقیق وگذراندن دوره های کارآموزی غیرمرتبط و......توجه نمائید ، پویایی سازمان و خلاقیت افراد ، خود به خود مشکلات را مرتفع خواهد ساخت.
اگر وزارت آموزش و پرورش قدرت جذب بودجۀ در خور برای وزارتخانه را داشته باشد و یا قدرت مبارزه با مفاسد و تخلفات مدیران مدارس غیردولتی را کلی از مشکلات مدارس ، حل و فصل خواهد شد.
عمده مشکل آموزش و پرورش چندگانگی آموزشی است ، تماس تلفنی چگونه مشکلات ناشی از تنوع مدارس را حل و فصل خواهد کرد ؟
پاسخ + +5 0 --
امامی 1398/04/05 - 15:05
مدرسه مانا و زنده ، به تحریک و ایجاد روحیۀ شاد و سرزنده نیازمند است . وقتی سخن از شادی در مدارس می شود ، افکار مسئولان روی گناه و رقص و خوانندگی ، زوم می کند ، چون مغز ما برای چنین دیدگاهی تربیت شده است.
مقدم بودن تربیت بر تعلیم ، نه به معنای انجام آن توسط دبیران پرورشی بر روی کودکان زیر ده سال است ، منظور از آن تربیت کودک در نخستین نهاد یعنی خانواده است.
مسئولان جای خانواده را با مدرسه اشتباه می گیرند ، لذا بجای آموزش ، با تقدم تربیت ، به تضاد در عمل می رسند.
پاسخ + +7 0 --
امامی 1398/04/05 - 15:09
معلم کارمند نیست ؟ پس معلم چیست ؟
عنصر فعال تربیتی، علمی و اثرگذار است !!!!

همین گفته ها باعث می شود حق و حقوق معلمان داده نشود !! در تعریف مشاغل ، معلم را کارمند می شناسند و یا عنصر فعال تربیتی !!!!
آیا شغلی به نان عنصر فعال فرهنگی داریم ؟
برخورد شعاری با شغل معلمی ، باعث گردیده است معلمان جایگاه حرفه ای خود را در جامعه از دست بدهند.
پاسخ + +6 -1 --
امامی 1398/04/05 - 15:17
شأن و منزلت معلم را افزایش ندهیم، سطح جامعه ارتقا نمی‌یابد لذا اگر افزایش انگیزش و صلاحیت‌ها در معلم صورت نگیرد در آموزش‌ و پرورش تحول نخواهیم داشت .

آقای حسینی،جملات زیبا قبلا بسیار ساخته شده است ، لطفا بفرمایید چگونه ؟ شأن و منزلت معلم زائیدۀ عملکرد او در یک پروسۀ علمی - سیستمی ، هست یا جمله سازی مسئولان.
شما را به خدا دیگر با واژه های مدرسه و معلم و دانش آموز و مدیر و اولیا و...... هیچ مسئولی جمله سازی ننماید. بگذارید معلمان با تلاش خود ، ببویند. شما برحسب وظیفه ، فقط شرایط و امکانات را مطلوب و بهینه سازید. دست و پای معلمان را هر روز با آهنگی نو و سلیقه ای تازه از مدیری جدید ، نبندید. از عقیم سازی قدرت تخیل و خلاقیت و اراده و ابتکار معلمان برای امر تدریس و پیشبرد اهداف آموزشی ، دست بردارید. معلمان را آزادو مستقل درکلاس درس بگذارید ، همچون بزرگوارانی که در گذشته هیبت و عظمت داشته اند ، امروز معلم ، دیگر معلم نیست ، چون در قالب جمله سازی های مدیران ارشد ، جایگاه واقعی خود را از دست داده است. بگذارید از درون بجوشیم ، بر ما از بیرون فشار نیاورید.
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1398/04/05 - 15:19
تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد !!!
پاسخ + +6 0 --
دانش آموز ایتالیایی 1398/04/05 - 19:25
پسته بی مغز چون لب وا کند رسوا شود...
پاسخ + 0 0 --
افغانی اصل 1398/04/06 - 08:09
موافقم.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/04/06 - 12:23
اولا جناب سر پرست، در جمله ات نوعی تحکم است( باید... مدیران کل و ....تماس بگیرند )، دوم نخبگان و شایستگان آموزش و پرورش اغلب با مدرک دکتری در صف اول و در سر کلاسهای درس هستند که همفکران امثال شما مجال را برای اداره و مدیریت دلسوزانه از آنها گرفته اند و اکثر پخمگان جای نخبگان در مدیریت ها و معاونتهای استانی و نواحی و مناطق را اشغال کرده اند!!! ....و دو دیگر اینکه اگر با تمام وجود حس می کنی( پیش وجدان خودت) کسی بهتر از تو در میان این مجموعه وجود ندارد... ادامه بده در غیر این صورت به قول حافظ" ..... زحمت ما می داری" و سخن فرجامین اینکه مقدمات رتبه بندی را برای معلمان از همین روزها فراهم کن! وزارت پیشکش!
پاسخ + +2 -3 --
ی 1398/04/06 - 12:51
اگر طرح رتبه بندی اجرا شود مطمنا تاثیرات چشمگیری در حل مشکلات خواهد داشت و کلید تجول خواهد شد
پاسخ + +3 0 --
احمد 1398/04/08 - 20:56
سومین .... دولت روحانی در اپ نیامده دروغ بارمان میکند بابا حق التدریس مارا بدین تا بدهی خودرا به صاحبخانه،دانشگاه ازاد و قسط بانکی و عوارض ماشین جریمه و هزار ‌کوفت وزهر مار ادا کنیم ...
پاسخ + +2 0 --
حسینی مجتبی 1398/04/10 - 00:37
مشکلات آموزش و پرورش با شعار و راهکارهای ۱۳۶ گانه و استفاده از واژگان کلیشه ای...حل نخواهد شد هر کسی وزیر این وزارتخانه شود سعی میکند حداقل یکسال اول را با شعار بگذراند سال دوم سعی میکند مقابل سهم خواهی نمایندگان و اعتراض معلمان تاب بیاورد اگر شانس بیاورد و وارد سال سوم شود آماده عزل و استعفا و استیضاح خواهد بود و خشنود از اینکه چند صباحی صاحب کرسی وزارت بوده است و بس...

گوش معلمان پر است از شعار...

مشکلات روشن است دولت و مجلس بودحه کافی بگذارند معلم ، دانش آموز و تعلیم تربیت جان دوباره خواهد گرفت...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور