صدای معلم

اسحاق جهانگیری در نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست‌جمهوری :

با توجه به شرایط فعلی یک‌ سوم بودجه پیش‌بینی‌شده محقق نمی‌شود اما علیرغم وجود مشکلات آموزش ‌و پرورش را در اولویت قرار داده‌ایم

گروه اخبار/

عضو کابینه تدبیر و امید اظهارکرد: توجه به سرمایه انسانی یعنی توجه به آموزش ‌و پرورش، لذا توسعه همه‌جانبه کشور درگرو توجه به آموزش ‌و پرورش است چنانکه کشورهای توسعه‌یافته همین مسیر را طی کردند و به پیشرفت رسیدند .

مشکلات اقتصادی و جایگاه آموزش و پرورش در بودجه

معاون اول رئیس‌جمهور در نوزدهمین کنگره پرسش مهر ریاست‌جمهوری، آموزش‌ و پرورش را مسیر اصلی توسعه و پیشرفت کشور معرفی کرد و گفت: با وجود شرایط نامطلوب اقتصادی، آموزش ‌و پرورش همچنان در اولویت اول بودجه‌ای قرار دارد.

صبح امروز اسحاق جهانگیری در نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست‌جمهوری که با حضور سرپرست وزارت آموزش‌ و پرورش و 250 نفر از برگزیدگان کشوری پرسش مهر و در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، اظهارکرد: پرسش مهر سنت حسنه‌ای است که از دولت اصلاحات شروع شد و روسای جمهور بعدی آن را  ادامه دادند.

 وی افزود: اجرای این طرح اهداف زیادی از جمله تقویت موضوع پرسشگری را در دانش آموزان دنبال می‌کند.

جهانگیری ادامه داد: اینکه رئیس‌جمهور هرسال در اول مهر در یک مدرسه حضور پیدا می‌کند و سؤالی را مطرح می‌کند به‌ این‌ علت است تا همه دانش آموزان بتوانند مسائل جامعه را نقد کنند، تعامل و تحقیق کنند و ده‌ها هدف دیگر از نتایج این پرسش است.

 

دانش‌آموز نقاد و تحلیل‌گر می‌خواهیم

وی افزود: دانش‌آموز نقادو تحلیل‌گر می‌خواهیم لذا انجام کارگروهی از نتایج پرسش مهر است و به همت آموزش‌ و پرورش در اجرای این طرح تبریک می‌گویم.

معاون اول رئیس‌ جمهور خاطرنشان کرد: نظام تعلیم و تربیت جایگاه خاصی در کشور دارد بنابراین اگر به آینده کشور توجه داریم باید به آموزش ‌و پرورش بپردازیم.

 

با توجه به آموزش‌ و پرورش  و مدرسه؛ ابر چالش‌های امروز قابل‌ حل است

وی ادامه داد: هرچه کشور با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شود  اهمیت علم و آموزش ‌و پرورش بیشتر نمایان می‌شود.

جهانگیری گفت: برخی از چالش‌های دیروز، امروز به ابر چالش تبدیل‌شده است لذا هیچ‌ یک از این چالش‌ها بدون بهره‌وری از علم و نیروی انسانی برطرف نمی‌شود، بنابراین اگر به دنبال بازسازی مادی و معنوی جامعه و توسعه کشور هستیم تنها راه حل مشکلات، توجه به آموزش ‌و پرورش و مدرسه است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین سرمایه یک کشور سرمایه انسانی است زیرا می‌تواند میزان بهره‌وری از سایر سرمایه‌های مادی و معنوی کشور را افزایش دهد.

 

توسعه همه‌جانبه کشور در گرو توجه به آموزش ‌و پرورش است

عضو کابینه تدبیر و امید اظهارکرد: توجه به سرمایه انسانی یعنی توجه به آموزش ‌و پرورش، لذا توسعه همه‌جانبه کشور درگرو توجه به آموزش ‌و پرورش است چنانکه کشورهای توسعه‌یافته همین مسیر را طی کردند و به پیشرفت رسیدند.

وی ادامه داد: مسیر توسعه و پیشرفت کشور از مدرسه و آموزش ‌و پرورش می‌گذرد لذا چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز همواره اشاره کرده اند، بالاترین بازدهی را آموزش ‌و پرورش در بین دستگاه‌ها به‌ویژه در بحث نیروی انسانی دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد: کشورهای توسعه‌یافته نیروی انسانی نخبه سایرکشورها را جذب می‌کنند، بنابراین اگر فرهنگ، اقتصاد و جامعه‌ای توانمند می‌خواهیم باید آموزش ‌و پرورشی پویا داشته باشیم.

 

مدرسه باید انسان‌هایی متفکر، نقاد و محقق تحویل جامعه دهد

وی افزود: فناوری‌های نوین شرایط جدیدی را به وجود آورده است لذا به مدرسه‌ای باید فکر کنیم که انسان‌هایی متفکر، نقاد و محقق تحویل جامعه دهد.

جهانگیری، تنگناهای اقتصادی، فرهنگی و فکری را از جمله مشکلات آموزش ‌و پرورش برشمرد و خاطرنشان کرد: در دولت تدبیر و امید می‌خواهیم تمام ذهن معلم معطوف به علم‌آموزی باشد و با این باور به آموزش ‌و پرورش نگاه می‌کنیم.

وی ادامه داد: آموزش ‌و پرورش بزرگ‌ترین نهاد و حلقه اتصال مردم با نظام و حاکمیت است.

عضو کابینه تدبیر و امید اذعان کرد: در برجام ایران یک‌طرف و شش کشور در طرف دیگر قرار داشت. هنر دیپلماسی ایرانیان موجب شد تا به توافقی برسیم که دولت بعدی آمریکا بگوید در این توافق سر آمریکا کلاه رفته است و در کاری غیراخلاقی دولت آمریکا از برجام خارج شد.

وی اضافه کرد: در این شرایط سخت اقتصادی منابع درآمدی ما تحت تأثیر قرارگرفته است، لذا فرهنگیان باید در جریان مشکلات بودجه‌ای قرارگیرند لذا با توجه به شرایط فعلی یک‌سوم بودجه پیش‌بینی‌شده محقق نمی‌شود اما علیرغم وجود مشکلات آموزش ‌و پرورش را در اولویت قرار داده‌ایم.

جهانگیری افزود: در سال 98  هدف عمده ما صرفه‌جویی در بودجه است و این موضوع کاهش بودجه‌ای را در برخواهد داشت  و این کاهش همه دستگاه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

تعریف آموزش ‌و پرورش از پیشرفت دنیا تغییرکند و متناسب با نیازهای جدید جامعه مهارت به دانش آموزان بیاموزد

وی افزود: مهارت‌آموزی باید جز اولویت های اصلی آموزش ‌و پرورش باشد به‌ویژه مهارت‌های زندگی لذا راه درست کردن ترویج فرهنگ نقد است چنانکه حضرت امام (ره) راه سعادت جامعه را گسترش فرهنگ نقد می‌دانستند.

معاون رئیس‌جمهور اظهار کرد: توانایی مقابله با هیجانات مهم‌ترین مهارتی است که افراد باید بیاموزدند البته مهارت کسب‌ و کار امروز با ده سال قبل متفاوت است لذا تعریف آموزش ‌و پرورش از پیشرفت دنیا باید تغییر کند و متناسب با نیازهای جدید جامعه مهارت‌ها را به دانش آموزان بیاموزد.

وی گفت: آموزش‌ و پرورش باید استعدادها را کشف و هدایت کند لذا بر اساس برنامه ششم توسعه برای هم‌افزایی و آموزش بهتر مهارت‌ها شورای عالی مهارت‌آموزی تشکیل‌شده است.

معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌ و پرورش

پایان پیام/

مشکلات اقتصادی و جایگاه آموزش و پرورش در بودجه

سه شنبه, 25 تیر 1398 03:03 خوانده شده: 276 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +7 0 --
دبیر 1398/04/25 - 14:31
یک مقدار از حقوق های چند ده میلیونی خودتان کم کنید بودجه مشکلاتش حل می شود ...
واقعا از این همه تعریف و تمجید توخالی از آموزش و پرورش خسته نشده اید .
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/04/26 - 06:23
احتمالا حق التدریس دبیران رسمی هم پررررر شده یا میشه!!!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/04/26 - 10:56
یادس بخیردر دولت سیداصلاحات شما وزیر قوی بودید تا معاون اول صعیف!!
پاسخ + +3 0 --
حمید حسین زاده 1398/04/25 - 14:55
«اما علیرغم وجود مشکلات آموزش ‌و پرورش را در اولویت قرار داده‌ ایم»
احتمالا منظور ایشان در اولویت قرار دادن پرداخت معوقات آ.پ است وگرنه که از این قسمت حرف ایشان یک لطیفه و شوخی، برداشت می شود.
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1398/04/25 - 18:39
باورکردنی نیست شما از جیب خودتان کم کنید وپولی به آ.پ بدهید فعلا همه ی منابع مالی را برای خود واطرافیانتان می خواهید چقدر زیاده خواهید در کشور همه دارادباشند بهتر است یا عده ای دارا وبسیاری فقیر باشند؟
پاسخ + +4 0 --
م.ر.ه 1398/04/25 - 19:02
با این اوصاف رتیه بندی اجرا میشه؟یانه اجرا نمیشه؟
پاسخ + +2 0 --
رض 1398/04/26 - 07:06
جسارتا با توجه به کاهش بودجه پس چرا اینهمه استخدام جدید در اموزش .و پرورش قرار است صورت پذیرد 105 هزار حق التدریسی و نیروهای نهضت دهها هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و هزارن نیروی پیمانی و.؟
پاسخ + 0 0 --
محقق 1398/05/01 - 11:53
به اون بنده های خدا که بیکارند ودنبال کار مگه پولی می دهند؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدارس سمپاد ( تیزهوشان) به کدام گزینه نزدیک تر است؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور