صدای معلم

" فرهنگیان جامعه‌ای پویا و منتقد هستند که انتظارات بالایی از وزیر خود دارند "

حاجی‌ میرزایی 20 سال است که در حوزه آموزش و پرورش نه حضور و نه اظهارنظری نداشته است !

گروه رسانه/

سوابق  محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

روزنامه ابتکار نوشت :

رونالدینیو‌ شاعر فوتبال، دریبل ویژه‌ای داشت که در آن با نگاه کردن یا وانمود کردن به حرکت به یک سمت، به سمت دیگر پاس می‌داد یا حرکت می‌کرد و این چنین مدافعان را هاج و واج باقی می‌گذاشت. این شیوه رونالدینیو، امروز مثال خوبی از برخی حرکت‌های افراد و به ویژه سیاستمداران است؛ به عنوان مثال، آنجا که بر خلاف همه پالس‌ها، گمانه‌زنی‌ها و اخبار، ناگهان حرکتی می‌کنند که نه تنها حریف که هواداران خودی هم انگشت به دهان بمانند. ماجرای انتخاب محسن حاجی‌میرزایی به عنوان گزینه پیشنهادی هیئت دولت برای تصدی وزارت آموزش و پرورش نیز در زمره همین موارد است.
وزارت آموزش و پرورش را به عنوان بزرگ‌ترین وزارتخانه کشور از نظر حجم دربرگیری نیروی انسانی و جمعیت درگیر مسائل مربوط به آن می‌دانند. به همین نسبت، مسائل این حوزه نیز همواره بزرگ و گسترده بوده است؛ مسائلی که اغلب ریشه‌های عمیق در گذشته داشته‌اند و تاکنون رشد کرده و قد کشیده‌اند. موضوعی که باعث شده است هر وزیری بر این صندلی بنشیند، چالش‌های فراوانی پیش روی خود ببیند.


آن که رفت
هنگامی که حسن روحانی برای بار دوم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد، برخی اعضای کابینه دولت یازدهم را به دولت دوازدهم نیاورد و وزیر آموزش و پرورش نیز یکی از این موارد بود. سیدمحمد بطحایی جایگزین فخرالدین احمد دانش‌آشتیانی شد که خود در دولت یازدهم پس از استعفای علی‌اصغر فانی بر صندلی وزارت آموزش و پرورش نشسته بود.

بطحایی نیرویی از بدنه وزارت آموزش و پرورش بود و با سابقه سال‌ها مدیریت در این عرصه، انتظار می‌رفت که آشنایی خوبی با میدانی که به آن وارد شده است، داشته باشد. در افتادن با مافیای کتاب‌های کمک درسی و کنکور، شهریه مدارس غیرانتفاعی لوکس، موضوع تکراری همیاری والدین در مدارس دولتی و اخذ وجه در ازای ارائه کارنامه، حذف یا ادامه فعالیت مدارس استعدادهای درخشان، مدارس کپری و غیرایمن و به کارگیری وسایل گرمایشی ناامن در برخی مدارس از جمله مسائل این وزارتخانه در دوران بطحایی از بعد دانش‌آموزی بود.

بروز حادثه برای برخی مدارس در سیل فروردین امسال و بروز وقفه در تحصیل دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده و نیز انتشار کلیپ‌هایی از شادی دانش‌آموزان با آهنگ یک خواننده خارج‌نشین به مناسبت روز معلم نیز از دیگر چالش‌های بطحایی در ماه‌های آخر وزارتش محسوب می‌شد.

در امور مربوط به فرهنگیان، اعتراض و اعتصاب صنفی معلمان در دو برهه طی یک سال گذشته که منجر به بازداشت چند تن از فعالان حقوق فرهنگیان شد، مطالبات معوقه فرهنگیان و بازنشستگان آموزش و پرورش و وقوع فساد در صندوق فرهنگیان، از جمله مسائلی بودند که ریشه آن‌ها در گذشته بود.

موضوع طرح رتبه‌بندی فرهنگیان و طرح تحول آموزش و پرورش که در دوره بطحایی کلید زده شد، در واقع تلاشی برای حل بخش عمده‌ای از این مسائل بود. با این حال متوقف شدن طرح رتبه‌بندی در انتظار تصویب هیئت دولت، این روند را ناکام گذاشت و حتی برخی معتقد بودند که استعفای بطحایی به بهانه حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی در 16 خرداد ماه امسال، درواقع به دلایلی از جمله همین موضوع انجام شده است. هرچند علی ربیعی، سخنگوی دولت، این موضوع را رد کرد، اما این تکذیبیه هم نتوانست این مسئله را که بطحایی با دلخوری از هیئت دولت خارج شد را از اذهان عمومی خارج کند؛ به ویژه آنکه این سومین مورد پذیرفته شده از چهار مورد استعفای وزرا در دولت دوازدهم به شمار می‌رود که لااقل در دو مورد چنین موضوعی دیده می‌شود.


آن که آمد
علی‌رغم گمانه‌زنی‌های فراوان، فردی که به عنوان سرپرست، جایگزین بطحایی شد، سید جواد حسینی بود. حسینی که به عنوان چهره‌ای نزدیک به اصلاح‌طلبان شناخته می‌شود، سابقه محدودی در حوزه آموزش و پرورش داشت به جز فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تربیت معلم و استخدام به عنوان معلم، مدیرکلی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی و رئیس استانی هیئت امنایی دانشگاه فرهنگیان از سال 92 تا 95 و عمده سوابق او مربوط به حوزه وزارت کشور به عنوان فرماندار، معاون استاندار و مدیرکلی در استانداری می‌شد. از آنجا که در نظام انتخاب مدیران و وزرا در بسیاری از موارد، قاعده بر این بوده است که سرپرستان گزینه اصلی احراز مدیریت یا وزارت باشند، بسیاری فکر می‌کردند که حسینی گزینه دولت برای وزارت آموزش و پرورش خواهد بود. درواقع عملکرد حسینی از روز اول در سمت سرپرستی وزارت آموزش و پرورش نیز این نگاه را پیش روی مخاطبان اخبار این وزارتخانه می‌گذاشت که حسینی برای وزارت دورخیز کرده و آمده است که بماند. هرچند در این مدت مطالبات و حتی اخباری از تلاش برای انتخاب وزیر زن برای وزارت آموزش و پرورش مطرح شد و حتی نام گزینه‌هایی نیز به میان آمد، اما شواهد و اخبار حضور حسینی در راهروهای مجلس برای جلب نظر نمایندگان، این ظن را تقویت می‌کرد که وی گزینه مورد نظر دولت برای وزارت خواهد بود. اما چرا حسینی که حتی گفته می‌شد در ابتدای دولت دوازدهم هم صندلی وزارت آموزش و پرورش به او پیشنهاد شده و رد کرده است، به عنوان گزینه پیشنهادی دولت معرفی نشد؟ هرچند دلیل یا اظهارنظر رسمی در این زمینه مطرح نشده است، اما گمانه‌زنی‌ها از احتمال دخالت سوابق حسینی در استاندارای خراسان و اختلاف با برخی جریان‌های سیاسی در‌این‌باره حکایت دارد. دلایل سیاسی مربوط به درون دولت (به دلیل نزدیکی حسینی به جهانگیری)، تصمیم اصلاح‌طلبان به عدم ائتلاف با اعتدالگرایان در انتخابات مجلس یازدهم، انشقاق در فراکسیون امید برای انتخاب یک وزیر زن به جای حسینی و مخالفت یک طیف سیاسی در مجلس با وزارت وی از دلایل معرفی نشدن سرپرست وزارت آموزش و پرورش به عنوان وزیر پیشنهادی دولت عنوان شده است. درواقع به نظر می‌رسد که با این دلایل، حتی اگر حسینی به عنوان گزینه وزارت به مجلس معرفی می‌شد، احتمال رای نیاوردن او زیاد بود.

سوابق  محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

آن که معرفی شد
در شرایطی که از یک سو، برخی فرهنگیان در فضای مجازی برای حمایت از حسینی گروه تشکیل دادند و از سوی دیگر، بحث و مطالبه درباره معرفی یک زن به عنوان وزیر آموزش و پرورش ادامه داشت، ناگهان اوایل هفته گذشته، محسن حاجی‌میرزایی، دبیر فعلی هیئت دولت به عنوان گزینه دولت برای تصدی پست وزارت آموزش و پرورش به مجلس معرفی شد. در سوابق حاجی‌میرزایی به عنوان سابقه مرتبط به آموزش و پرورش، تنها مواردی مربوط به سال‌های دور در نهضت سوادآموزی دیده می‌شود که آن هم هرچند زیر نظر وزارت آموزش و پرورش است، اما تشکیلاتی جداگانه و فضای خاص خود دارد. هرچند در رزومه ارائه شده از سوی دولت در معرفی وی، دریافت سه جایزه بین‌المللی از سازمان فرهنگی ملل متحد یونسکو در دوران مدیریت در سازمان نهضت سوادآموزی مربوط به همین دوران آورده شده و تلاش شده است سوابق تدریس وی در مراکز آموزش عالی به عنوان سوابق آموزشی لحاظ شود. با این حال حتی سنگین‌تر کردن رزومه پیشنهادی دولت با عناوین مربوط به آموزش و پرورش باعث نشده است که این گلایه از سوی فرهنگیان و سایر ناظران موضوع به وجود نیاید که چرا فردی نزدیک‌تر به بدنه آموزش و پرورش برای تصدی این وزارتخانه انتخاب نشده است.
حاجی‌میرزایی که سال‌هاست – به قولی از سال 1378 تا کنون – در حوزه آموزش و پرورش نه حضور و نه اظهارنظری نداشته است، از 4 شهریور ماه به این سو، در توئیتر خود که از دی‌ماه سال گذشته تا کنون توئیتی نداشته و غیرفعال بوده است، درباره آموزش و پرورش توئیت می‌کند تا این خلاء را پر کند. با این حال محتوای کلی این توئیت‌ها در کنار اظهارنظرهای کلی که هفته گذشته بعد از اعلام خبر معرفی‌اش به عنوان وزیر پیشنهادی در یک برنامه بیان کرد، باعث نشده است که کارشناسان حوزه آموزش و پرورش و فرهنگیان از آن استنباط تسلط وی به مباحث مربوط به این وزارتخانه را داشته باشند. همزمان شبکه‌های اجتماعی نیز پر از انتقادها به این انتخاب بوده است. هر چند حسام‌الدین آشنا، از نزدیکان دولت، می‌گوید که «از نظر رئیس‌جمهوری در شرایط سخت فعلی جناب آقای محسن حاجی‌میرزایی مناسب‌ترین شخصیتی هستند که می‌توانند با حمایت دولت و همکاری مجلس محترم باری از دوش آموزش و پرورش بردارند و بر کارایی و اثربخشی آن بیفزایند»، اما منتقدان این انتخاب می‌گویند که چنین انتخابی، دهن‌کجی به بدنه وزارت آموزش و پرورش از نظر مدیران قابل معرفی برای این وزارتخانه و نشانه اولویت پایین مسائل این حوزه نزد دولت است. منتقدان این انتخاب، علاوه بر عدم اشراف حاجی‌میرزایی به مسائل آموزش و پرورش، او را نه از نظر وابستگی به فرهنگیان، نه از نظر ارتباط مدرک تحصیلی (وی جامعه‌شناسی خوانده است) و نه از نظر وزن سوابق مدیریتی و کاریزمای فردی، مناسب چنین پستی نمی‌دانند.

سوابق وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

کار دشوار حاجی‌میرزایی حتی پیش از شروع وزارت
وزارت آموزش و پرورش، با توجه به میزان گستردگی نیروی انسانی جامعه درگیر و البته مسائل و مشکلات گوناگون، عرصه‌ای سخت و دشوار برای هر وزیری است. با این حال به نظر می‌رسد سختی ماجرا برای حاجی‌میرزایی حتی پیش از تصدی وزارت آغاز شده است. فرهنگیان جامعه‌ای پویا و منتقد هستند که انتظارات بالایی از وزیر خود دارند و همین موضوع باعث فشار فراوان به وزیر آموزش و پرورش می‌شود. در عین حال گستردگی جامعه فرهنگیان، دانش‌آموزان و خانواده‌های آن‌ها، باعث می‌شود که اثرگذاری آن‌ها در مسائلی مثل انتخابات پررنگ باشد و همین موضوع، وزنه مسائل این حوزه را نزد سیاسیون اعم از دولت، مجلس و جریان‌های سیاسی بالا می‌برد و به همین دلیل مسائل حوزه آموزش و پرورش در بسیاری موارد بهانه اقدامات سیاسی‌کارانه می‌شود. تغییر 15 وزیر در 40 سال در وزارت آموزش و پرورش، خود نشان دهنده میزان فشار این مسائل بر صاحبان کرسی این وزارتخانه است.

حال باید دید حاجی‌میرزایی و دولت با آغاز فشارها و انتقادها پیش از حضور گزینه پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش در مجلس چه می‌کنند و حتی درصورت رای‌آوری، وی چگونه از پس مدیریت این مجموعه بزرگ بر خواهد آمد؟


سوابق  محسن حاجی میرزایی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

یکشنبه, 10 شهریور 1398 08:39 خوانده شده: 565 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
دبير 1398/06/10 - 09:53
با حاجي ميرزائي كار نداشته باشيد.توقع داريد چه كسي را وزير كنند. روحاني كسي را وزير نمي كند كه مطالبه اي داشته باشد براي فرهنگيان. كسي را مي خواهد كه تو سرش بزند و هر چه گفت انجام دهد. ميرزائي نباشد كسي ديگر. چه فرقي دارد.اصلا آوپ وزير نمي خواهد. معلم ها مي دانند كه اول مهر بايد به مدرسه بروند و خود به خود اداره خواهد شد. يقين داشته باشيد كه آوپ بدون وزير و با وزير هيچ فرقي نخواهد داشت.بخيل نباشيد و اجازه دهيد ميرزائي نيز مثل بطحائي طعم وزارت را بچشد و نزد اقوام و آشنايان براي مدتي پز وزارت بدهد.در ضمن ظاهرا عيالوار هم است.
پاسخ + +1 -2 --
فرهنگي 1398/06/10 - 10:46
به جناب ميرزائي عرض مي كنم از ايراد سخنان دهان پر كن و لفاظي اجتناب كند. اتفاقا معلم كارمند دولت است و آموزش نيز مانند ديگر كالاها و خدمات جنبه كالائي و خدمتي دارد كه در بازار خريد ئو فروش مي شود.معلملن نيازمند قانون خاص نيز نيستند. ديگر دستگاهها توانستند با لابي كردن از تبصره هاي قانون مديريت خدمات كشوري استفاده كنند و در قالب فوق العاده شغل دريافتي كارمندان خود را بالا ببرند. آموزش و پرورش نتوانست.مشكل دريافتي اندك فرهنگيان مشكل نبود قانون و يا قانون نامناسب نيست.حاكميت اراده اي براي اختصاص اعتبارات بيشتر به آموزش و پرورش ندارد.شما خود مي داني كه با لايحه رتبه بندي چه كرديد و آن را در كميسيونهاي دولت معطل باقي گذاشته ايد. مي گويند شما انسان سليم النفس و دست پاكي هستيد. لذا صلاح نيست آبروي خود را با عوام فريبي و دروغ گفتن به فرهنگيان مظلوم و منهدم شده در زير بار گراني ببري. كناري بنشين و وزارتت را كن و با هيچ چيزي كار نداشته باش.
پاسخ + +2 0 --
جعفري 1398/06/10 - 11:03
ميرزائي كاره اي نيست و از آموزش و پرورش هم چيزي نمي داند. در امور آموزشي، نويد همچون دوره هاي پيشين بر گرده اش سوار خواهد شد و او را به هركجا كه بخواهد مي كشد.عمادي هم كه با نامه تأئيديه اش جاي پاي خود را سفت كرده است.الهيار كذاب هم كه سوگلي و نماينده نوبخت در آوپ است،حوزه مسائل مالي را از او جدا خواهد كرد. لذا فضائي براي فعاليت ميرزائي و امثال ميرزائي باقي نخواهند گذاشت.او هم تماشا خواهد كرد تا اين مدت باقيمانده از عمر دولت به پايان برسد و براي بار دوم بازنشسته شود. علي بركت الله
پاسخ + +2 0 --
دماوندي 1398/06/10 - 11:56
رانت خواران مجمع فرهنگيان و ديگر تشكلهاي صنفي كه هيچ جايگاهي در ميان معلمان ندارند و به عنوان گروههاي فشار براي دريافت پست و منافع و امتيازات مالي دست و پا مي زنند، بايد هم تمام قد حمايت كنند. اين تشكلها آيا مي توانند همه باهم تنها بيست معلم را در جائي گردهم آورند؟و يا اگر مثلا به جاي حاج ميرزائي صدام به عنوان وزير معرفي مي شد، آيا تمام قد از او حمايت نمي كردند؟ راستي ماجراي فولاد وند و واگذاري امتياز مدارس رود هن و بومهن به كميجاني به كجا انجاميد؟
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/06/10 - 12:56
انشاا...یا رای اعتماد نیاره
یا اگه وزیر شد مردانه کار بکنه و وعده هاش دروع نباشه
پاسخ + +2 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/06/10 - 13:06
حراستی ها و فرماندهان انها فردی مثل حاجی میرزایی را می خواهند تا سیطره خود را بر اموزش و پرورش حفظ کنند. اینطوری کما فی السابق مردم و مملکت رو به عقب میروند - سیستم مدیریتی در حال .... شدن است و این برای ایرانیان و اینده انها مهلک و مخرب است.
پاسخ + +3 0 --
محمود محقق 1398/06/10 - 14:52
رنگ رخساره نشان می دهدازحال دردون
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/06/10 - 20:23
حرف های میرزایی عوام فریبانه است تا چند صباحی فرهنگیان را با این شعارها سرگرم کنند
وزیر ی که بدون پیش شرط تن به وزارت می دهد فایده ای برای آ.پ نداردوباید این پست را نپذیرد چون اوضاع را پیچیده وغیرقابل رفع خواهد کرد
پاسخ + +2 0 --
بی نام 1398/06/10 - 20:55
به به چه سری چه دمی نیست بالاتر از قیافه او ادمی واقعا ....
پاسخ + +2 -4 --
ناشناس 1398/06/11 - 07:55
هرچه به سوابق نهضتی آقای حاجی میرزایی عقلگرایانهنگاه می کنم. وزن ایشان در حد وزیر آموزش آموزش و پرورش نیست، با مدرک فوق لیسانس ایشان وزیر شوند، ظلم بزرگی در حق هزاران معلم دکتری در آموزش و پرورش است و در کل بیشتر از همه توهین ودست کم گرفتن معلمان توانمند و مدرک بالا در این وزارتخانه است.
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/06/11 - 08:00
درود

دوست عزیز ناشناس

مدرک تحصیلی نمی تواند دلیلی برای موفقیت و یا پیش بینی عملکرد یک مدیر باشد ضمن آن که کثرت این گونه مدارک ارزش و اعتبار آن ها را تنزل داده است .

مدیریت موفق و موثر تابع شاخص های مهم تر و راهبردی است که صدای معلم قبلا به آن ها اشاره کرده است .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/06/11 - 13:34
صدای معلم ! شک نکن ،که معلمی که در این سالهای اخیر دکتری گرفته است اغلب از دانشگاه دولتی و معتبر بوده است و شک نکن که هوش و استعداد داشته که نمره زبان گرفته که مقاله علمی پژوهشی نوشته...سمینار داخلی وخارجی داشته کتاب نوشته و از همه مهمتر تجربه معلمی داشته و..... و همین تجربه معلمی خودش کافیه که در حد و اندازه وزیری توانمند تاکید می کنم وزیری توانمند و با هوش ظاهر شود، نه اینکه فوق لیسانسی از دانشگاه آزاد و چند سال سابقه نهضت سواد آموزی بیاورند وزیر این همه معلم توانمند بکنند که حداقل ۵۰درصد انها از علمی سطحشان از وزیر پیشنهادی بالاتر است. اگر دانش و آگاهی و فضیلت ملاک نیست پس جهل و نادانی معیار است!!! لطفا بعنوان یک رسانه مستقل با قسمت دوم همسو مباش( شاید هم دلیل مخالفت با وزیر مدرک بالا ذینفع نبودن خودت است.)
پاسخ + 0 0 --
صدای معلم 1398/06/11 - 13:52
دوست عزیز

درود

فقط یک بار با دقت متن خودتان را مطالعه کنید .

چند درصد فکت ها و گزاره های علمی را بیان کرده اید ؟

حداقل آن را از لحاظ " املایی " و " نکارشی " بازبینی کنید .


پرسش این است که آیا افرادی که اکنون در مسندها و مصادر و پست ها حضور دارند دارای تحصیلات تکمیلی نیستند ؟

اتفاقا خیلی از آن ها دارای عنوان " دکتر " هستند و روزمه بلند بالایی هم دارند .


( فرضا آقای الله کرم سردسته انصار حزب الله دارای دکترای مدیریت استراتزیک هست و یا آقای حسن عباسی و یا آقای رحیم پور ازغدی و یا همین آقای عادل پیغامی که گزارش آن در صدای معلم منتشر شده است . )

باید نگاه سیستماتیک و علمی به موضوع داشت .

برای وزارت یکی از موضوعات مهم داشتن تخصص و سواد است و نه مدرک .

این که فهم درستی از آموزش و پداگوژی داشته باشد و...

اما کسانی که موافق گزینه پیشنهادی هستند دائما بحث " ارتباط گیری " را مطرح می کنند .

و اما در پاسخ به بخش آخر نظر شما باید گفت که :

فعلا این رسانه را یک " غیردکترا " اداره می کند و آن خیل عظیم دارندگان مدرک دکترا در آموزش و پرورش هنوز یک رسانه رسمی و مطالبه گر برای پی گیری مشکلات صنفی خودشان هم ندارند ...

حتی شجاعت بیان نام خودشان برای یک کامنت معمولی را نیز ندارند !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 14:15
چه ربطی داشت، همه فاعل شناسا هستند.لطفا " یا سخن دانسته گو ای مرد عاقل یا خموش!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور