صدای معلم

علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع :

نگاه ما توزیع یکسان پول بین معلمان نیست ؛ رتبه بندی برای تک تک معلمان اتفاق نمی افتد و برای کسانی است که صاحب امتیاز و صلاحیت‌ها هستند

گروه اخبار/

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش گفت : به صراحت بگویم نه در دولت و آموزش و پرورش و نه نمایندگان مجلس هیچ نگاه معیشتی نسبت به رتبه بندی نداریم. رتبه بندی فرهنگیان را بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی شان رتبه بندی کردیم. در شرایط عمومی مواردی چون سابقه، تجربه، مدرک تحصیلی، نمره‌های ارزشیابی، میزان قبولی در کلاس و هر آنچه به عملکردشان برمی‌گردد لحاظ شده است. در شرایط اختصاصی هم فعالیت‌های علمی و حرفه‌ای، ‌ شرکت در همایش‌ها، تالیف کتاب و مقاله، اختراع، نوآوری و ... پیش بینی شده است.

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان و افزایش حقوق فرهنگیان

علی الهیار ترکمن افزود: طرح را در کمیسیون اجتماعی دولت دنبال و تلاش می‌کنیم تا بتوانیم آن را به جریان بیاندازیم و مصوبه را از دولت گرفته و احکام را اجرایی کنیم.

به گفته معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش، در سال ۹۴ دولت مصوبه‌ای را گذراند و اجازه رتبه‌بندی حرفه‌ای را داد. پولی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ گرفتیم به ۵۰۰۰ میلیارد تومان رسید و با افزایش‌های سنواتی بعدی تا ۹۸ به ۷۰۰۰ میلیاردتومان رسیده که اگر این ۲۰۰۰ میلیارد هم اضافه شود برای رتبه بندی ۹۰۰۰ میلیارد تومان بودجه داریم.

الهیار ادامه داد: مصوبه‌ای که از دولت خواهیم گرفت نحوه کار ما را مشخص می‌کند. فرهنگیان در گروه‌های حرفه‌ای طبقه بندی می‌شوند. رتبه بندی فرایند علمی است و اصلا هدف افزایش حقوق ندارد گرچه یکی از کارکردهای آن افزایش حقوق است. هدف اصلی رتبه بندی ارتقای کیفیت و رسیدن به این نقطه است که یک معلم برای کسب به مشوق‌ها یک سری صلاحیت‌ها و ویژگی‌هایی را در خود ایجاد کند و مکانیزم‌های خودتنظیمی داشه باشد. این امر موجب افزایش مشارکت فعال در فرایند آموزش شده و از این طریق هم کیفیت کار افزایش می‌یابد و هم نحوه مدیریت منابع انسانی تسهیل می‌شود. معلم در قبال این عملکرد به یکسری مشوق‌های مادی و غیرمادی دست می‌یابد که افزایش حقوق از آن جمله است.

وی با بیان اینکه مطالعات مربوط از مدت‌ها قبل شروع شده و  معلمان بر اساس ارزیابی شرایط موجود در گروه‌هایی قرار می گیرند گفت: همه معلمان در گروه اول قرار می‌گیرند اما برای رفتن به گروه دوم تا چهارم باید شرایط لازم را کسب کنند. رتبه بندی همانند فرایند جذب هیئت علمی در دانشگاه و ارتقاء به استادیاری و دانشیاری است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه به این ترتیب آیا همه فرهنگیان شامل رتبه بندی می‌شوند؟ گفت: ما پایه را روی چیزی که الان هست می‌گذاریم؛ اما معلمان باید برای افزایش، شرایط لازم را داشته باشند تا بتوانند پول بیشتری را دریافت کنند. به عبارت دیگر پایه را روی سال ۹۴ می‌گذاریم و برای رتبه بندی جدید با توجه به شرایطی که فرهنگیان کسب می‌کنند که قطعا باید همین طور باشد؛ بودجه را توزیع و کمک می‌کنیم شرایط ارتقا را کسب کنند و از این پول هم بیشتر بهره مند شوند. قطعا نمی‌خواهیم با نگاه معیشتی و صرفا افزایش حقوق به موضوع نگاه کنیم. خود فرهنگیان هم باید کمک کنند تا رتبه بندی وارد فرایند علمی شود و اولین زمینه مدیریت علمی منابع انسانی را شکل دهیم.

الهیار درباره ضرورت تصویب این طرح در مجلس اظهار کرد: قرار بر این شده با توجه به اختیارات دولت، رتبه بندی را در دولت مصوب و برای اول مهر اجرا کنیم. اگر نمایندگان ملاحظه‌ای داشتند به دولت اعلام کنند تا دولت تصمیم بعدی خودش را بگیرد؛ اگر هم مشکلی نداشت همان مصوبه مبنای کار بشود و طبق آن حرکت کنیم. در این مدت کار را روی یک سری اصول علمی پیش بردیم که تصور می‌کنم  نظر نمایندگان را هم تامین می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا در این زمان اندک  باقی مانده به اول مهر فرصت تصویب و اجرا وجود دارد؟ عنوان کرد: باید صبر کنیم دستورالعمل برسد؛ اگر فرآیند تصویب شروع شود تا قبل از ۲۰ شهریور هم می‌توانیم دستورالعمل را ابلاغ کنیم.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش درپاسخ به اینکه چگونه طبق گفته سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اعتبار ۲۰۰۰ میلیارد تومانی ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان به حقوق همه معلمان اضافه می‌شود؟ اظهار کرد: نگاه ما توزیع یکسان پول بین معلمان نیست؛ آن چیزی هم که گفته شده در مجموع و به طور کلی، بیان شده نه اینکه برای تک تک معلم ها این اتفاق بیافتد. در مجموع یک افزایشی صورت می‌گیرد؛ ولی برای کسانی که صاحب امتیاز و صلاحیت‌ها هستند.

الهیار افزود: به صراحت بگویم نه در دولت و آموزش و پرورش و نه نمایندگان مجلس هیچ نگاه معیشتی نسبت به رتبه بندی نداریم. رتبه بندی فرهنگیان را بر اساس شرایط عمومی و اختصاصی شان رتبه بندی کردیم. در شرایط عمومی مواردی چون سابقه، تجربه، مدرک تحصیلی، نمره‌های ارزشیابی، میزان قبولی در کلاس و هر آنچه به عملکردشان برمی‌گردد لحاظ شده است. در شرایط اختصاصی هم فعالیت‌های علمی و حرفه‌ای، ‌ شرکت در همایش‌ها، تالیف کتاب و مقاله، اختراع، نوآوری و ... پیش بینی شده است.

وی تصریح کرد: کار بسیار مبنایی انجام گرفته و طبق کار مشترکی با سازمان امور استخدامی و سازمان برنامه و کاملا با اصول علمی جلو می‌رویم که این امر قطعا مشارکت و همراهی فرهنگیان را می‌طلبد که ما را برای مدیریت علمی منابع در آموزش و پرورش کمک کنند./ایسنا

پایان پیام/


آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان و افزایش حقوق فرهنگیان

دوشنبه, 11 شهریور 1398 10:51 خوانده شده: 3041 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 11:10
واقعا برای نگاه حقارت آمیز معاون وزیر بی نهایت
متاسفم. توزیع پول یکسان بین معلمان یعنی چه؟
مگر با کارگر روز مزد صحبت می کنید؟
ننگ بر ادبیات و دانش ساخته شما.
ننگ بر نگاه تمسخرآمیز شما.
طرف صحبت شما کسانی است که ۹ ماه سالتحصیلی ، ابزار کارشان واژگان ، مفاهیم و معانی
است پس به هنگام سخن گفتن ، واژه ها را سبک
سنگین کنید و سپس از جیب خلیفه ببخشید.
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 11:15
اگر حقیقتا رتبه بندی یعنی استادیاری و دانشیاری
معلمان ، پس بر دانش و مهارت تدریس هوشمند
آنان بیفزایید. با جهار صدتومان من معلم فرهیخته
نمی شوم. معیار ارزشگذاری تان غلط است.
خرد تا این حد در این مملکت مفلوک گردیده است؟
آنچه که یک استاد دانشگاه را استادیار و دانشیار
می سازد سطح تحصیل و دانش افزایی است نه
فقط حقوق بیشتر.
چهارصد یا شش صد تومان گرهی از مشکلات
معیشتی فرهنگیان باز نخواهد کرد.
پاسخ + +5 0 --
123 1398/06/11 - 11:38
نگاه کنید چه جوری سنگ پرانی وطوری با منت به معلمان نگاه می کند این رتبه اجرا نشود بهتر از این منت هایی هست که بر معلمان حرف می پرانه بهتره که مجلس ودولت یک رتبه بندی هم برای این مسولان بی کفایت اجرایی کند ومعلمان خودشان برای این ها رای اظهار نظری کنند
پاسخ + +3 -1 --
مهدی 1398/06/11 - 11:43
امید وارم که حرف های ایشان اجرایی شود. تابه حال که یک نظام سالم پرداخت بر حسب شایستگی افراد در آموزش و پرورش حاکم نبوده است. اگر صلاحیت های حرفه ای لحاظ شود شاهد فرار و بی انگیزگی نیروهای دارای مدرک دکترا از آموزش و پرورش نخواهیم بود.
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/06/11 - 13:22
مدرک دکتری در آموزش وپرورش به چه دردی می خورد؟
مثلا توی کلاس ابتدایی یک لیسانس باشد یا ی دکتر مثلا چه اتفاقی می افتد.
برای تدریس کارشناسی وارشد کافی است.دکتر هم اگر واقعا صاحب نظر وایده است نباید تو کلاس وستاد باشه،باید درمراکز پژوهشی وتصمیم گیری باشه اگر هم منظورش از دکتر ی کاغذ از دانشگاهای پولی است که حرفی نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 14:07
جناب بیاتی. لطفا نگاهی بیندازید به مدرک معلمان ابتدایی کشورهای توسعه یافته و بعد قضاوت کنید. اگر معلم ابتدایی بچه های مردم در حد امکان دکتری علوم تربیتی و گرایش آموزش کودکان باشد طبیعا خیلی از خلاقیت ها ی خدادای شکوفا می شود و در نهایت سرنوشت شخصی صدو هشتاد درجه تغییر می کند چه بسا به علت کم آگاهی معلم خدا می داند که چه استعدادها که تباه شده اند...و به قول" لیچ " بچه ها ی معصوم به اندازه ی کافی خلاق و زیرک هستند و این معلمان اند که به مرور زمان آنها را احمق می کنند " چرا چون دانش و آگاهی و اطلاعات روانشناسی و مباحث تعلیم و تربیتی معلم قوی نباشد نتیجه ای جز خلاقیت کشی بدست نمی آید.
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/06/11 - 15:54
معلمان ما از جامعه نخبگان نیستند،خودشان یک وقت بدست معلمان قبلی احمق شدن.
مشکل اصلی معلم امروز نان است ونان!!!
معلم اگر دغدغه نان نداشته باشد در سه ماه تابستان اندازه یک مقطع تحصیلی میتونه مطالعه وپژوهش مرتبط داشته باشه،
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/06/13 - 06:39
بی جهت به جان هم نیفتید هنوز رتبه بندی نه به داراست نه به بار
برفرض این مبلغ کم هم اعمال شود چه مشکلی را حل می کند یا چه انگیزه ای باتوجه به گرانی های افسارگسیخته می تواند به کسی بدهد
مدرک زمانی باید اعمال شود که شرایط لازم برای ادامه ی تحصیل توسط آ.پ فراهم شده بود ولی کسی موفق به اخذ مدرک نشده است در صورتیکه راه ادامه ی تحصیل بسته است معلم زیرخط فقر زندگی می کند وتوان پرداخت شهریه دانشگاه را ندارد و آ.پ معلمانی را با مدارک مختلف استخدام کرده است ملاک قرار دادن مدرک برای رتبه بندی کاری عبث است بلاخره این معلمان چه مشمول رتبه بندی قرار بگیرند وچه نگیرند به دانش آموزان آموزش خواهند داد پس نیازی به مدرک بازی نیست وبهتر است به همه این مبلغ نا چیز اضافه شود
جذب این بازی ها نشویم ومتوجه باشیم قدرت خریدمان نسبت به سال قبل یک چهارم کاهش پیدا کرده است
پاسخ + +5 0 --
سام 1398/06/11 - 12:21
من نمیدونم چطور واسه یه کارمند بانک یا مخابرات که با فوق دیپلم ۱۰ تا خونه داره و یه ماشین ۱ میلیاردی سواره رتبه بندی اجرا نمیشه ، یا بقیه کارمندا، والا نمیدونم معلم دکتری چه فرقی با استاد دانشگاه داره ، اونا خوب تعطیلاتشون بیشتره بخدا خروجیشون هم کمتر،، والا من یکی یه مغازه زدم به این حقوق لجن معلمی هم نگاه نمیکنم ، سر کلاس هم به اندازه حقوقم زحمت میکشم که بنظرم همون ساکت کردن بچه هاس
پاسخ + +6 0 --
شهروند 1398/06/11 - 12:56
این اللهیار با توجه به اینکه میرزاخانی در مناقصه آ پ احساس میکنه
برنده شده پیمانکار جدید که در حال ورود است
داره بشکن بشکن میزنه براش وخمودی نشون میده که ای
پیمانکار جدید تو بیا من با کمتر از این مبلغ که
گفتی کار رو برات ردیف میکنم .من اگه وزیر بودم اولین کاری
که میکردم اللهیار ترکمن و معاون های دیگر
مدیران کل استان ومعاونشان را راهی کلاسهای
درس میکردم وبه هر کدامشان سی ساعت تدریس
در متوسطه اول و یا دوم میدادم در شهرهای کوچک
نه مرکز شهر .بعد از دو ماه صدای معلم برای
سرکشی وتهیه گزارش از روند کار اللهیار و سایر
محکومین اعزام گزارشی از سلامت روانی این
افراد با نظر متخصص تهیه میکرد .نظرتون چیه
صدای معلم عزیز موافقین؟
پاسخ + +2 0 --
دبیر 1398/06/11 - 13:14
در آموزش و پرورش سالهاست در حق کسانی که مدرک تحصیلات تکمیلی دارند اجحاف شده است ، سالهای قبل طرح همترازی با ۸۰ دریافتی هیات علمی دانشگاهها ،انجام شد که این طرح پس از چند سال به بهانه طرح رتبه بندی متوقف شد.در کل ، یک معلمی که از دانشگاه معتبر و معدل بالا چرا باید حقوقش از استادیار دانشگاه ( بعضا هم کلاس خودش) کمتر باشد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 14:07
به خدا من که موافقم در واقع مشتاقم که چنین اتفاقی بیفته
پاسخ + +4 0 --
بیاتی 1398/06/11 - 13:30
آقای ترکمن؛
شما بنای افزایش را از ۹۴حساب نکنید
مبنا را متوسط حقوق سایر دستگاهای دولتی حساب کنید.
شما قصد دارید یک نبرد نا برابر بین معلمان راه بیندازید
شما اول حقوق معلم را با سایر کارمندان مساوی بفرما بعدش نیاز به رتبه واز این دست مسخره بازی نیست.
معلم قشر کم بضاعت وتهیدست حساب می شود
تا این مسئله حل نشود هزار سند وچشم اندازو حرفای دهن پر کن فایده ای نخواهد داشت.ابتدا معلم را به لحاظ مالی به توانمندی نسبی برسانید،بعد سوت مسابقه علمی ورتبه رو به صدا در بیارید.
پاسخ + +4 0 --
مهدی پور 1398/06/11 - 13:46
اقای ترکمان‌ فرهنگی که تحصیلاتش دکترا هست و سابقه اش بالای ۳۰سال و نخواست در آزمونهای من درآوردی و سنجش روخوانی قران در حد عبدالباسط شرکت کند حق رتبه بندی ندارد. تمام دکره های صمن خدمت و ارتقا و... را هم‌گذرانده و....
پاسخ + +5 0 --
علی 1398/06/11 - 14:32
سلام
این آقای الهیار ترکمن فکر می کند که از جیب خودش می خو برای معلمان هزینه می کند.
وزیر جدید در اولین گام باید ایشان را برکنار کند. چون با تفکرات ایشان قطعا وضع آموزش وپرورش تغییر نخواهد کرد یا بدترخواهد شد.
این آقا اموزش وپرورش را با خاک یکسان کرد..
پاسخ + +3 0 --
علی 1398/06/11 - 14:42
سلام
این آقای الهیار ترکمن فکر می کند که از جیب خودش می خواهد برای معلمان هزینه کند.
وزیر جدید در اولین گام باید ایشان را برکنار کند. چون با تفکرات ایشان قطعا وضع آموزش وپرورش تغییر نخواهد کرد یا بدترخواهد شد.
این آقا اموزش وپرورش را با خاک یکسان کرد..
پاسخ + +2 0 --
.. 1398/06/11 - 17:27
فوری ...تا زمانی که بیگانگان بر ما حاکم باشند وضع ما بهبود نخواهد شد کدامیک از وزار از جنس معلمان بوده اند که سالها در پای کلاس گچ بخورن دستشان را بلند کنند
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/11 - 17:29
ایشان واقعا دست پرورده دکتر نوبخت ْچه طور با کلماتی بازی میکند تا بخواهد کمترین هزینه را انجام دهد۰ مرحبا به دکتر نوبخت با چنین دستیارانی ْ دست مریزاد
پاسخ + +1 0 --
آنتی توهّم 1398/06/11 - 22:58
در نظام رتبه بندی و ضلاحیت ها در دولت صاحب الزمان، مهدی بهتر از جان، نمک طعام و سرمه چشم معنا دارد نه اکنون که پشگل برای باغچه های مدارس ارزشمند تر از دانای عبور کرده از 40 سالگیست!!!!!!!
پاسخ + +1 0 --
محمود محقق 1398/06/12 - 07:59
کدام پول ؟
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1398/06/12 - 12:21
برای پشیزی افزایش حقوق چه شرایطی گذاشته اند نوشتن کتاب مقاله شرکت در همایش شما که معاون وزیرهستی حقوق نجومی می گیری چند مقاله وکتاب نوشته ای از عملکرد ضعیف شما هرچه بگویم باز حق مطلب ادا نمی شود
معلمی که مشتاقانه به دنبال طرح تمام وقت اضافه کار ومدیریت ومعاونت مدارس وغیره می رود باید شاهد چنین برخوردهایی باشد
پاسخ + +3 0 --
حسینی مجتبی 1398/06/12 - 18:14
طبق گفته وزیر وقت ، جناب فانی؛ اعتبار رتبه بندی سال۹۴ ۱۳۵۰ میلیارد تومان و سال ۹۵ مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده و این تناقضات بر ابهامات بیش از پیش اضافه میکند...

هدف سند تحول افزایش حقوق نیست چه معنایی دارد ؟
زمانی که معلمان مسائل معیشتی را مطرح میکنند وعده اجرای رتبه بندی و افزایش فلان مبلغ اعلام میشود حالا چی شده که معاون وزیر اینگونه نظر میدهد مشخص هست درک درستی از سند تحول و رتبه بندی ندارد یا...
طبق سند تحول، طی ۵سال از آغاز اجرای اولیه( سال۹۴) باید طرح به شکلی پیش برود که دریافتی معلمان به ۸۰ درصد دریافتی پرسنل همتراز خود در وزارت علوم برسد حال چگونه عنوان می شود افزایش حقوق هدف نیست باید از خود ایشان یا دیگرانی که اینگونه نظر می دهند دلیل را پرسید...
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1398/06/12 - 20:47
سال آغاز طرح سند تحول سال۹۰ هست
سال ۹۴ اولین مرحله رتبه بندی که ناقص اجرا شد.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/14 - 08:28
علی اللهیار ترکمن معاون برنامه ریزی و توسعه منابع شما حقوق نجومی میگیری ادمهایی بر صندلی معاونت آموزش و پرورش تکیه میزنن که نه سواد کافی و نه انصاف و وجدان ندارند در شرایطی که ما معلمان و فرهنگیان در این اوضاع بی سامان و خراب اقتصادی زندگیهایمان از هم می پاشد ادمهایی بی انصاف و بی عرضه تکیه بر پستی زده اند که باید از ما دفاع بکنن نه اینکه نمک به زخم معلمان بپاشند....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/06/14 - 08:35
نان مفت بخوری حرف مفت میزنی ....جایی نشستی که باید از معلم دفاع کنی نه اینکه نمک به زخمش بزنی....
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/06/16 - 17:57
چون دکتر حسینی میخواست از اول مهر استارت رتبه بندی را شروع کند اورا کنار زدن.
پس با این حساب هیچ افزایشی در اول مهر نیست.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور