صدای معلم

" مدیران و مقامات در وزارت آموزش و پرورش در سطوح مختلف از کارکرد واقعی و اصلی رسانه با رویکرد انتقادی گریزان بوده و تمایل چندانی برای پاسخ گویی و مسئولیت پذیری در آنان مشاهده نمی شود "

نشست خبری مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی به سبک " قاسمعلی خدابنده " ؟!

گروه رسانه/

سال تحصیلی تا چند روز دیگر آغاز می شود اما هنوز وزیر آموزش و پرورش نشستی با خبرنگاران و رسانه ها نداشته است .

به نظر می رسد رسانه عیل رغم جایگاه بی بدیلش در عصر دانایی هنوز جایگاه واقعی خود را در جامعه و نیز آموزش و پرورش سنتی و متصلب ما باز نکرده است .

مدیران و مقامات در وزارت آموزش و پرورش در سطوح مختلف از کارکرد واقعی و اصلی رسانه با رویکرد انتقادی گریزان بوده و تمایل چندانی برای پاسخ گویی و مسئولیت پذیری در آنان مشاهده نمی شود .

کسی هم برای این موضوع معمولا بازخواست نمی شود .

این وضعیت از قاعده به راس هرم و بالعکس جاری است .

علی رغم گنجاندن درس " سواد رسانه ای " در مواد درسی مدارس اما لازم التعلیم ترین افراد پیش از دانش آموزان ، معلمان و مدیران هستند .

نشست های رسانه ای در آموزش و پرورش بیشتر به صورت سخنرانی و یک طرفه برگزار می شود و مدیران به رسانه ها به دید " روابط عمومی " می نگرند .

در مراسم تکریم و معارفه « محسن حاجی میرزایی » وزیر آموزش و پرورش مسئولان برگزاری نشست هیچ جایگاهی را برای رسانه ها و خبرنگاران پیش بینی نکرده بودند .

اگر چه اقدام مدیر کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در تعامل با رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی قابل توجه و تقدیر است اما این که در پرتال این اداره کل حتی یک پرسش خبرنگار و  یا سخن و صدای معلمان شنیده نمی شود قابل تامل و تاسف است .

این موضوع می تواند الگوی مدیرانی مانند عبدالرضا فولادوند مدیر کل آموزش و پرورش شهر تهران قرار گیرد که از زمان انتصابش نه نشستی با رسانه ها گذاشته و نه ارزش و اهمیتی برای روز خبرنگار قائل شد .

 

نشست خبری مدیر کل آموزش و پرورش  استان خراسان رضوی به سبک قاسمعلی خدابنده

نشست خبری مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی، معاونین و مشاورین این اداره کل با اصحاب رسانه با محوریت آغاز سال تحصیلی 99-98 و بازگشایی مدارس در مرکز فرهنگی تربیتی امام رضا (ع) مشهد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی، قاسمعلی خدابنده مدیرکل این سازمان در این نشست با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: قریب به 90 هزار همکار فرهنگی در ابتدای سال تحصیلی کار تعلیم و تربیت یک میلیون و 290 هزار دانش آموز را در 9 هزار مدرسه و 53 هزار کلاس درس استان آغاز خواهند کرد.

وی افزود: تعداد 293 پروژه آموزشی و پرورشی با شروع سال تحصیلی جدید افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید و با افتتاح این پروژه ها تعداد یک هزار و ۲۰۴ کلاس درس به فضای آموزشی استان اضافه می شود و آموزش و پرورش استان خراسان رضوی در ابتدای سال تحصیلی بیشترین پروژه آموزشی، پرورشی و ورزشی را نسبت به استان های سایر کشور افتتاح خواهد کرد.

خدابنده تصریح کرد: تاکنون بیش از یک میلیون و 260 هزار دانش آموز در سامانه سناد ثبت نام شده است و پیش بینی می شود این آمار به یک میلیون و 290 هزار دانش آموز برسد و از این حیث بالاترین تعداد دانش آموز کشور را به خود اختصاص داده ایم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی اظهار کرد: با آغاز سال تحصیلی جدید آموزش و پرورش استان با کمبود 16 هزار نفر نیرو مواجه است و تلاش داریم با اتخاذ تدابیر و سیاست های مختلف مانند افزایش سهمیه دانشگاه فرهنگیان، افزایش جذب ماده 28، حق التدریس شاغلان، حق التدریس بازنشستگان، سرباز معلم، طرح خرید خدمات و ...  این چالش را برطرف سازیم تا در ابتدای سال تحصیلی هیچ کلاسی بدون معلم نماند.

وی عنوان کرد: در همین راستا سهمیه دانشگاه فرهنگیان استان را از 460 نفر در سال گذشته به دو هزار نفر در سال تحصیلی جدید و نیز سهمیه استخدامی ماده 28 را از 280 نفر به 960 نفر افزایش دادیم و تقریبا با جذب این سه هزار نفر در این زمینه رشدی چهار برابری داشتیم که می تواند مقداری از کمبود نیرو را جبران کند.

خدابنده با اشاره به اینکه با آغاز سال تحصیلی جدید، سیستم گرمایشی تمام مدارسی که گازکشی شده اند اصلاح شده و هیچ کدام از این مدارس از ابتدای مهرماه 98 از بخاری های نفتی و چکه ای استفاده نخواهند کرد عنوان کرد: اعتبار مربوط به استاندارد سازی سیستم گرمایشی مدارس استان در سال گذشته ۱۷ میلیارد تومان بوده است، این در حالی است که در شش ماهه نخست سال جاری این اعتبار به ۳۵ میلیارد تومان رسیده و رشدی دو برابری داشته است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: تعداد 330 هزار دانش آموز تا بدین لحظه متقاضی دریافت لباس فرم بوده اند و تلاش می شود این لباس ها با کیفیت و قیمت مناسب برای استفاده آن ها توزیع شود.

وی افزود: در جهت برقراری عدالت آموزشی و تحصیل همه لازم التعلیمان در سطح استان، ۲۰۰ کلاس کانکسی داریم که بیشتر این کانکس ها در مدارس عشایری و مناطق صعب العبور استان قرار دارد.

خدابنده ادامه داد: میانگین تعداد دانش آموزان در کلاس های درس استان ۲۴ نفر است اما در برخی شهرهای استان این عدد به بالای ۴۰ نفر نیز می رسد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی بیان کرد: در جهت استفاده از فناوری ها و روش های تدریس نوین قریب به 60 درصد مدارس استان مجهز به حداقل یک کلاس درس هوشمند می باشند که این آمار از لحاظ کمی و کیفی باید ارتقاء یابد.

وی گفت: با توجه به شعار رونق تولید، مراسم نمادین بازگشایی مدارس در ابتدای مهرماه 98 در یکی از هنرستان های آموزش و پرورش ناحیه هفت برگزار خواهد شد تا مهارت آموزی و توجه به هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش به عنوان یکی از رویکردهای اصلی آموزش و پرورش استان در دستور کار قرار گیرد.

خدابنده با اشاره به اینکه قریب به 60 هزار دانش آموز نسبت به سال گذشته به جمعیت دانش آموزی استان اضافه می شود اظهار کرد: اداره آموزش و پرورش ناحیه هفت و ناحیه یک مشهد و نیز منطقه تبادکان بیشترین رشد دانش آموزی را در مشهد داشته اند و گلبهار و حاشیه شهرهای بزرگ استان نیز با رشد جمعیت دانش آموزی قابل توجهی مواجه هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی تصریح کرد: در سال تحصیلی جاری تعداد هفت هزار و 200 همکار فرهنگی در استان شرایط بازنشستگی را داشتند که از این تعداد سه هزار نفر استمرار خدمت دادند و تعداد چهار هزار و ۲۰۰ نفر نیز به افتخار بازنشستگی نائل آمدند.

قابل ذکر است در انتهای این جلسه مصطفی اسدی معاون سوادآموزی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی گفت: در استان تعداد چهار هزار آموزش دهنده سوادآموزی کد دار وجود دارد که قرار است تعدادی از آن ها به صورت حق التدریس مشغول به خدمت شوند که از میان این سوادآموزان پرونده یک هزار و 300 سوادآموز تایید شده و جهت صدور ابلاغ به امور اداری و تشکیلات ارسال شده است و مابقی در دست تکمیل شدن است.


 

نشست خبری مدیر کل آموزش و پرورش  استان خراسان رضوی به سبک قاسمعلی خدابنده

سه شنبه, 26 شهریور 1398 22:22 خوانده شده: 529 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
معلم مشهدی 1398/06/27 - 08:23
قاسمعلی هدابنده را با این مقاله دکتر حسینی بیشتر بشناسید:
....
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/06/27 - 11:02
چرا از ۷ماه حق التدریس دبیران و...خبری نیست؟
انشاا...تعیر همه معاونان وزیر و مدیران کل و نواحی و...
پاسخ + +1 0 --
مژگان 1398/06/27 - 08:33
بعد از اینکه ما معلمان در روز معلم جلو اداره کل شعارهایی از قبیل

مدیر کل ریاکار .... استعفا استعفا

....

سر دادیم شش ماه حقوق محمد حسین سپهری و سه ماه حقوق دکتر حسینی را که لیدرهای ما بودند قطع کردند! که اقای سپهری هم به براندازانی چون سید هاشم خواستار که قبلا به تیمارستان برده بودنش پیوست! اقای دکتر حسینی رو نمیدونم بعد از اینکه برای دومین بار به تیمارستان بردند چه کار کرد و برنامه اش چی هست....
پاسخ + +1 0 --
مشهدی زاده 1398/06/27 - 08:36
کسی که بداند افراد متخصص تر از او هستند و مسیولیتی را بپذیرد تقوا ندارد و کسی که تقوا نداشته باشد دین ندارد ....
پاسخ + +1 0 --
مشهد مقدس 1398/06/27 - 08:38
بعضی ها بواسطه .... که لزومی به پاسخگویی به افکار عمومی نمی بینند!!!؟؟؟
پاسخ + +1 0 --
حاجی طالبی 1398/06/27 - 08:41
اموزش و پرورش مشهد مجوز موسسات اموزشی و مدارس غیر انتفاعی و ... را به افراد متخصص نمیدهند اما به هم باندی های خودشان میدهند که انها هم این مجوزها را به دیگران «کرایه» میدهند!!!!؟؟؟ اگر نمونه میخواهید در همینجا بیاوریم؟
پاسخ + +1 0 --
ع.خسروی 1398/06/27 - 08:48
قاسمعلی با چه جراتی با این همه دکترای تخصصی در استان سعید صالح را که تنها کار علمیش پایان نامه فوق ش تحت عنوان
تاثیر بنرهای خیابانی بر پیاده روی زوار!!؟؟؟!!

هست معاون پژوهشی استان گذاشته؟!!!!

معاونت های دیگرش هم فاجعه بارتر هست: معاون متوسطه یه فوق جغرافی و .... خود قاسمعلی هم معلوم نیست دکترای زیست شناسی ش رو از .... چون یه مقاله و یا کتاب هم از ایشان ندیدیم.... البته ....
پاسخ + +1 0 --
دبیرم 1398/06/27 - 09:04
تو رو خدا بیاین یه تحقیق میدانی در اموزش پرورش مشهد داشته باشید ببینید معاونت های پژوهش و متوسطه و مسیولان پژوهشکده ها و پژوهشسرا ها و سرگروه ها و دفاتر پژوهشی رو چرا با این همه افراد متخصص که داریم به .... داده اند؟!!!
پاسخ + 0 0 --
بچهپرستومشهدی 1398/06/28 - 04:34
برای بعضی ها

هدف وسیله را توجیه می کند!؟!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور