صدای معلم

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت:

از نظر کمیته فنی وزارت بهداشت، تعطیلی مدارس در پیشگیری، کاهش شیوع و انتشار بیماری ( کرونا ) تاثیری ندارد ؛ تعطیلی مدارس در دستور کار نیست

گروه اخبار/

آیا مدارس به خاطر ویروس کرونا تعطیل است و نظر وزارت بهداشت چیست

به گزارش  خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره برخی اخبار مبنی بر کمبود تجهیزات پزشکی و لباس ایمنی و حفاظتی برای کادر درمان اظهار کرد: قرار نیست برای افراد در شرایط متفاوت از لحاظ ایمنی حفاظت یکسان در نظر گرفته شود، برای مثال ایمنی کادر درمانی در یک درمانگاه تخصصی از یک فرد در‌ آی‌سی‌یو بیمارستان با حفاظت و ایمنی از بیمار مبتلا به کووید ۱۹  یکسان نیست. نباید انتظار داشت که لباس‌های ایمنی ۱۰۰ هزار کادر درمانی یکسان باشد. سطح ایمنی بر اساس ریسک در هر بخش تعیین می‌شود. 

او افزود: اضطراب و وسواس می‌تواند توقع ایجاد کند اما ما بر اساس استاندار‌ها وسایل حفاظتی تامین کنیم، نه از روی اضطراب و وسواس؛ بنابر پروتکل‌های ملی سطح هشدار میزان ایمنی و تجهیزات لازم تامین می‌شود. تجهیزات تا ماه‌ها موجود است و در اختیار پرسنل قرار خواهد گرفت؛ قرار نیست در عرض یک هفته، همه تجهیزات را توزیع کنیم.

جهانپور در پاسخ به این سوال که افراد دارای علائم به کجا مراجعه کنند، گفت: از روز گذشته افراد با ۱۱۵ تماس می‌گرفتند که موج شلوغی روی خط ایجاد شد و دسترسی مردم را دچار مشکل کرده بود. در تلاشیم تا سامانه مجزایی برای پاسخگویی در زمینه کرونا راه اندازی کنیم که همزمان قادر به پاسخگویی به ده ها نفر باشد و ظرف روزهای آینده این اقدامات بالفعل خواهد شد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت اظهار کرد: برای تسهیل کار به ویژه در تهران و جلوگیری از تراکم بیماران از امروز ۲۲ مرکز به عنوان درمانگاه کرونا فعال و آدرس مراکز اطلاع رسانی خواهد شد همچنین مکان این درمانگاه ها روی اپلیکیشن‌های مسیریابی در دسترس خواهد بود و پزشکان در این مراکز شهر حال و علائم را بررسی می‌کنند و در صورت نیاز با اورژانس به بیمارستان‌های معین اعزام خواهد شد افزون بر این با توجه به اینکه افراد ممکن است دغدغه و اضطراب داشته باشند این کار مسیر را برای تشخیص تسهیل خواهد کرد و از مشکلات شهروندان تهرانی خواهد کاشت.

 

در صورت نیاز تعداد آزمایشگاه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد

او در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران جوان درباره تعداد ازمایشگاه‌های تست ویروس کرونا گفت: بیش از یک ماه و نیم قبل یک آزمایشگاه مرجع برای تست کرونا تعیین شده بود و اکنون تعداد آزمایشگاه‌های کرونا به ۳ مورد رسیده است. آزمایشگاه‌ها ظرفیت محدودی دارند، یک آزمایشگاه در تهران و ۴ مورد در سایر استان‌ها فعال خواهند بود و در صورت نیاز تعداد آزمایشگاه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد.

جهانپور درباره تامین کیت آزمایشگاهی کرونا گفت: کیت تشخیص تعداد کرونا از ماه‌ها قبل در دسترس بود و چهارمین محموله کیت آزمایشگاهی جمعه از انبار این سازمان در دبی وارد کشور و تحویل انستیتو پاستور داده شد که تولید ۲ کشور اروپایی است. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که آمادگی دارد تا درصورت نیاز کیت و وسایل حفاظتی در اختیار ما قرار دهد.

 

تعطیلی مدارس در انتشار بیماری، تاثیری ندارد

جهانپور درباره تعطیلی مدارس پس از بروز کرونا بیان کرد: از نظر کمیته فنی وزارت بهداشت، تعطیلی مدارس در پیشگیری، کاهش شیوع و انتشار بیماری تاثیری ندارد . ما همچنان معتقدیم که تعطیلی مدارس نمی‌تواند در کاهش شیوع و محدودیت انتشار تاثیرگذار باشد،  بعضی کارشناسان اعتقاد دارند که تعطیلی مدارس و مهدکودک ها ممکن است تردد خانوارها را افزایش دهد.

او افزود: شواهد نشان داده است که تعطیلی روزهای اخیر منجر به رفت و آمد بین شهری بسیاری از خانوارها شده است و می‌تواند ‌خطر ابتلا به بیماری و شیوع را افزایش دهد، بر همین اساس ما تاکنون ابلاغیه یا توصیه‌ای مبنی بر تعطیلی مدارس نداریم.

جهانپور ادامه داد: موضوع تعطیلی مدارس با تعطیلی کلاس های آموزشی دانشگاه ها، سینماها، سالن های تئاترها و برگزاری مسابقات ورزشی بدون حضور تماشاگر تفاوت دارد و همچنان تعطیلی تجمعات، همایش ها، اردوهای دانشجویی، سفرهای سیاحتی و زیارتی همچنان و حداقل تا پایان هفته جاری به قوت خود باقی است. البته پنجشنبه و جمعه مجدد ارزیابی ریسک می‌کنیم و ممکن است این تعطیلی ها تمدید شود.

او با تاکید بر اینکه تعطیلی مدارس در دستور کار نیست، گفت: توصیه ای در این زمینه نداریم و اگر در جایی هم این تعطیلی اتفاق افتاده از مراجع دیگری بوده است، حتی شاید در برخی جاها به تعطیلی مدارس انتقاد هم داشته باشیم.

 

تهران و قم قرنطینه می‌شوند؟

جهانپور درباره احتمال قرنطینه تهران و قم، گفت: وزارت بهداشت اعتقادی به قرنطینه ندارد، قرنطینه یک شیوه کارآمد و مدرن در حوزه مدیریت و پیشگیری از بیماری‌هایی مثل ویروس کرونا نیست. در این زمینه سازمان بهداشت جهانی هم توصیه ای ندارد، آنچه که در ووهان هم اتفاق افتاد، یک استثناء بود. به علاوه اینکه ساختار اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی ما کاملا با ووهان و چین متفاوت است و این موضوع قابل تعمیم به ایران نیست و نمی‌توان نسخه مشترکی برای ما و چین پیچید. طرح موضوع قرنطینه تهران به هیچ وجه صحت ندارد و در دستور کار هم نیست و همه اینها شایعه است، حتی اگر روزی قرار باشد قرنطینه صورت گیرد، قم در اولویت خواهد بود اما برای قم‌ هم بحث قرنطینه مطرح نیست.

او افزود: ما محدودیت در ترددهای داخل شهری و بین شهری و کاهش مراودات را دنبال می‌کنیم و توصیه ما این است که تا حد امکان مردم از سفرهای درون شهری و بین شهری پرهیز کنند، در خانه ماندن برای بسیاری از افراد به ویژه افراد پرخطر مثل بیماران خاص، افراد دارای سن بالای ۶۰ سال توصیه می‌شود، اما قصد نداریم که شهر را به یک زندان بزرگ تبدیل کنیم، در عین‌حال فعلا ارزیابی ریسک هم ضرورت این اقدام را نشان نمی‌دهد.

مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تعطیلی کادر اداری دانشگاه‌ها تاکید کرد: ما توصیه ای برای تعطیلی کادر اداری و هیئت علمی نداریم و فقط تعطیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ۱۰ استان در حد کلاس های آموزشی مدنظر بود، در عین حال به طور خاص این تعطیلی در دانشگاه های علوم پزشکی شامل دانشجویان ترم هفت و هشت پرستاری و انترن ها نمی‌شود بلکه تعطیلی فقط برای کلاس های آموزشی است.

جهانپور درباره بستن مرزها به روی ایران اظهار کرد: زمانی که کرونا ویروس در چین شیوع پیدا کرد ما نیز درخواست لغو پروازها را کردیم . بسیاری از کشورهایی که پروازهای ایران را متوقف کرده‌اند نظام بهداشتی پایین تری از ایران دارند و حتی نظام بیماریابی آنها درست نیست؛ امیدواریم به عدد صفر مورد ابتلا در کشورشان دل خوش نباشند. با اطمینان می‌گوییم در بسیاری از این کشورها تعداد مبتلایان چهار رقمی و قربانیان آنها ۲ رقمی است و برخی ادعاها در این کشورها جنبه سیاسی دارد، بزرگترین هنر نظام سلامت ایران ارائه شفاف بلافاصله ایران است و اجازه ندیدم حاشیه از جنس سیاست و اقتصاد برای سلامت تعیین تکلیف کند.

 

به دنبال پنهان کاری و عددسازی نیستیم

او اظهار کرد: شمار مبتلایان به کرونا بیش از عددهای اعلامی است چرا که بسیاری از مبتلایان به بیماری علامتی ندارند و بسیاری گرفتار علائم خفیف می‌شوند و بهبود پیدا می‌کنند و حتی نیاز به پزشک ندارد. شماری بهبود پیدا کرده اند و ما آنها را به عنوان مبتلایان کووید- ۱۹ نمی‌شناسیم. ما تنها افراد دارای علائم حاد را بستری و ثبت کرده ایم و به دنبال پنهان کاری عددسازی هم نیستیم.

جهانپور با اشاره به سن مبتلایان به کرونا گفت: بین مبتلایان، هیچ تشخیص قطعی کودک و نوجوان مبتلا به ویروس کرونا جدید نداریم و مبتلایان قطعی از جوان تا سالمند هستند و اغلب فوتی‌ها مسن بوده‌اند و بالای ۶۰ سال سن داشته اند یا به بیماری زمینه ای مبتلا بوده اند. مردم باید توجه داشته باشند که تزریق کورتون بسیار خطرناک است خطر مرگ و میر را بالا می‌برد و یکی از موارد مهم در رعایت نکات بهداشتی است و موارد فوتی ثبتی برخی کورتون تزریق کرده بودند.

انتهای پیام/


آیا مدارس به خاطر ویروس کرونا تعطیل است و نظر وزارت بهداشت چیست

دوشنبه, 05 اسفند 1398 16:59 خوانده شده: 698 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
شناس 1398/12/05 - 17:37
برخی از کارشناسان، کورشناسند و برخی دیگر ...
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 17:53
ما به امثال شما هیچ اعتمادی نداریم ،صندلی برای شما از جان ما با ارزشتر است ، تجمعی و شلوغی مدارس شیوع را بیشتر خواهد کرد
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 18:00
فعلا که دانشگاه تا بعد عید تعطیله
مدارس هم همچنین.
یکبار هم هماهنگ عمل کنید ملت شگفت زده بشه
که آدم سرکاره!!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 18:03
چند ماهه چین کروناست؟
چند روزه ایرانه؟
سلطان ماسک ایران دستگیر شد!!!
سیر و مرکبات و ماسک گران شد. بازار سیاه
برای اینها که برای پیشگیری لازمه

تفاوت فرهنگ با فرهنگ
ملت با ملت
کشور با کشور!
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 18:19
اینجا یک کمیته نظارت بر قیمت کالا نیاز است
نه ماسک و تعطیلی و درمان و غیره
قیمت لیمو ترش و زنجبیل تازه و سیر افزایش
یافته . کشور بی قانون‌ اگر شرایط چین در ایران
باشه گوشت همدیگر را خواهیم خورد آخه
اینجا تگزاس ِ قدیمه
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 19:04
بالاخره پشت میز راحت لم دادید ما رو هم چند تا عدد و آمار میبینید ،چند تا پرواز لغوکردید ؟ بعد از شیوع در مدارس میگید ما درخواست تعطیلی مدارس رو دادیم ولی آموزش پرورش موافقت نکرد ،کی بود کی بود من نبودم ،خسته نباشید خیلی زحمت میکشید
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 19:04
کمیته جان
استعفای وزیر شاید پذیرفته نشده و گر نه تا نباشه
چیزی ، ادعایی هم نخواهد بود.
تلفات ۱۲ نفر مبتلایان ۶۴ نفر آخرین اطلاعات.
اگر درست باشد. اگر کنترل اطلاعاتی در اینترنت
در مقایسه با شبکه های مختلف نبود این را هم
نمی گفتید ، نه؟
قدری با خودتان و بعد با ملت صادق باشید.
راستی انتخابات تمام شد دیگر نماینده ای شبه روشنفکر عرضِ اندام نمی کند یا هو عجب اسارتی!
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/12/05 - 20:19
ساختار اجتماعی، اقتصادی و مدیریتی ما کاملا با ووهان و چین متفاوت استساختار؟ بابا نخندونمون دلمون درد میگیره بابا از ساختار حرف میزنی؟ ....لااقل بفهم چی میگی توی مملکت ما ساختار وجود داره؟ نداره عزیزم اگه ساختار داشت تو مطمئنا در مورد ساختار حرف نمیزدی. برو بابا جان برو حوصله خندیدن به تو یکی رو نداریم.

کیانوش جهانپور، مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت
برو .....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/12/06 - 14:15
یه بچه مدرسه ای هم می دونه که حضوردرمدارس امکان گسترش بیماری رابیشترمیکنه حالااگه بعضی به فکرنیستندوتعطیلی رامیرن به سفربقیه که رعایت می کنن که نبایدچوبه بی فکری اون یه عده بی فکررابخورندمن فکرمی کنم این آقاکه ای حرف رامیزنه بجه مدرسه ای نداره وبراهمین راحت همچین چیزی میگه گوربابای بچه های دیگه
پاسخ + 0 0 --
سازمان پژوهش 1398/12/06 - 16:30
بسمه تعالي

آقاي حاج ميرزايي
وزير محترم آموزش و پرورش

با سلام و احترام
به استحضار مي رساند تعداد قابل توجهي از مسئولان سازمان پژوهش همه روزه در مسير قم - تهران در حال تردد هستند.

با عنايت به شرايط خاص بيماري كرونا خواهشمنديم فكري به حال سازمان پژوهشي ها بشود.

فشارهاي روحي و رواني يكسال گذشته كم نبود، امروز شاهد گسترش كرونا در سازمان هم بايد باشيم.

ظاهرا تا سازمان پژوهش تا يكجا مانند ساختمان پلاسكو با همه افرادش منهدم نشود، دست بردار نيستند.

اميدواريم تا كار از كار نگذشته است مسئولان، براي اين سازمان گرفتار در انواع بلايا فكري كنند وگرنه امكان سرايت به ساير حوزه هاي ستادي نيز محتمل است.

پبشنها مي شود موقتاً هم كه شده همه اين بزرگوران را از آمد و شد از تهران به قم و به سازمان پژوهش معاف بفرماييد.

با تشكر از درك شرايط
و اقدام عاجل و موثر

همكاران گرفتار سازمان پژوهش در انواع بلايا
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/06 - 17:05
معاون وزیر بهداشت کرونا گرفت.
پاسخ + 0 0 --
مظلوم 1398/12/07 - 08:59
کرونا ژن خوب و بد نمی‌شناسد

کاش یک بیماری می آمد که دندانهای ژن خوب و بد را درگیر میکرد آنگاه ثروتمندان و قدرتمندان در درمان جلو نمی افتادند و فقرا و ایثارگران عقب و جامانده تا همیشه
پاسخ + +4 0 --
شهاب 1398/12/06 - 17:21
شما عرضه ی تامین یک ماسک وژل ضدعفونی کننده را ندارید
پس درمورد سلامت جامعه حق اظهار نظر نداری مردم خوب می دانند قرار گرفتن فرزندانشان در محیط آموزشی با وجود این بیماری جان آن ها را به خطر خواهد انداخت شما وظیفه ات رادرست انجام بده
پاسخ + +1 0 --
حسینی مجتبی 1398/12/08 - 20:36
شلوغی کلاسها ، نشستن دانش آموزان کنار هم و دوره ۱۰ روزه که کرونا میتواند بدون نشانه باشد و البته امکانات ضعیف برای ضدعفونی کردن مداوم مدارس ادامه فعالیت آموزشی را سخت و نامعقول میکند...
امیدواریم طوری تصمیم گیری شود که این بیماری کنترل شود نه اینکه ما به کنترل کرونا دربیایم...
پاسخ + 0 0 --
محغوظ 1398/12/09 - 23:11
با توجه به امکانات رسانه ی ملی اموزش از راه دور به راحتی از طریق شبکه اموزش امکان پذبر است به نظر من یک سایت نیز فیلم ها ی اموزشی دروس را اگر ارشیو کند و یا سی دی و نرم افزار دروس هم رایه شود هم مورد استقبال اولیا هم دانش اموزان فرار خواهد گرفت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مورد اجرای بخشنامه وزیر آموزش و پرورش مبنی بر لزوم انتخاب شبکه اجتماعی داخلی مناسب هر مدرسه ، شما خودتان کدام پیام رسان را ترجیح می دهید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور