صدای معلم

" خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی از اوایل دهۀ ۱۹۹۰ در آمریکا شروع شد و تا سال ۲۰۱۵ حدود ۶ درصد دانش‌آموزان آمریکایی ذیل این طرح قرار گرفته‌اند "

شتاب‌گرفتن برنامۀ خرید خدمات آموزشی در بودجه 99

وضعیت خرید خدمات آموزشی در بودجه آموزش و پرورش 99


برنامۀ خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی چند سالی است که در راستای کاهش هزینه‌های دولت در دستور کار وزارت آموزش و پرورش قرار گرفته و تا سال ۱۳۹۷ حدود ۳۰۰ هزار دانش‌آموز در این قالب به پیمانکاران بخش خصوصی واگذار شده‌اند. خرید ظرفیت خالی مدارس غیرانتفاعی و واگذاری مدرسۀ دولتی با دانش‌آموز به بخش غیرانتفاعی در ازای پرداخت سرانه از جمله اقداماتی است که ذیل این طرح اجرا می‌شود.

در لایحۀ بودجۀ سال ۱۳۹۸، دولت تبصره‌ای را پیشنهاد داده بود که وزارت آموزش و پرورش را مکلف می‌کرد سالانه ۱۰ درصد دانش‌آموزان را از طریق خرید خدمات از بخش خصوصی اداره کند و تا پایان سال ۱۳۹۹ حداقل ۵۰ درصد نیروی انسانی موردنیاز خود را از طریق خرید خدمات تأمین کند.

این تبصره در نهایت از سوی مجلس حذف شد، اما حذف آن به‌معنای توقف برنامۀ خرید خدمات نبود.

خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی از اوایل دهۀ ۱۹۹۰ در آمریکا شروع شد و تا سال ۲۰۱۵ حدود ۶ درصد دانش‌آموزان آمریکایی ذیل این طرح قرار گرفته‌اند. منتقدان، این طرح را یکی از ابزارهای تبدیل آموزش به صنعتی سوداگرانه می‌دانند که ذیل آن پیمانکاران بخش خصوصی سعی می‌کنند از طریق انواع صرفه‌جویی‌ها به‌ویژه در زمینۀ حقوق معلمان، بهره‌کشی از تحصیل‌کرده‌های بیکار، تنزل شأن آموزگاری، کیفیت پایین آموزش، و فضاهای آموزشی غیراستاندارد به سودآوری برسند.

در لایحۀ بودجۀ سال ۱۳۹۹ اعتبار برنامۀ خرید خدمات آموزشی بیش از ۲ برابر شده و تعداد دانش‌آموزان تحت پوشش این برنامه نیز نسبت به سال ۱۳۹۸ حدود ۷۰ درصد افزایش یافته است. همچنین عنوان برنامه از «خرید خدمات آموزشی در مناطق کمتر برخوردار» به «خرید خدمات آموزشی در مناطق موردنیاز» تغییر کرده که به‌نظر می‌رسد در راستای عمومی‌تر کردن پوشش این برنامه و تعمیم بیشتر آن به شهرها و کلان‌شهرها است.

کانال سیاست گذاری اجتماعی


وضعیت خرید خدمات آموزشی در بودجه آموزش و پرورش 99

سه شنبه, 27 اسفند 1398 12:03 خوانده شده: 938 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 12:38
حتما اینم برای گروه خاصیه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/01/01 - 22:05
اینجام پارتی بازی جای شایسته سالاری را خواهد گرفت
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/12/27 - 14:19
در خبری که از صدای معلم منتشر شد

بالاخره وزیر لایق بعد از معاون لایق تر از خودش اعتراف کرد!

بعد از دو هفته جنجال بر سر نحوه اجرای بخشنامه افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم و مصاحبه های کذایی الهیارترکمن بالاخره امروز حاجی میرزایی آن حماسه ساز بزرگ لب به سخن گشود و فرمود:

اعتبار رتبه‌بندی از محل فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری بود

او با اشاره به اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری گفت: در فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری ۱۰ فوق‌العاده حقوق پیش‌بینی‌ شده است و دولت هم به‌تازگی مصوبه‌ای داشته است که دستگاه‌هایی که این فوق‌العاده‌ها را افزایش نداده‌اند این کار را انجام دهند. معلمان چون در سال ۹۴ و ۹۸ که قانون رتبه‌بندی برایشان اعلام شد از همین ظرفیت فصل دهم استفاده کردند
پاسخ + +1 0 --
داود 1398/12/27 - 19:54
با سلام یکی از اساتید مدعو در میزگرد ی با اقای الهیار ترکمن در تلویزیون گفته بر که ایران در 20سال گذشته در زمینه خصوصی سازی اموزش وپرورش رتبه اول را !!!کسب کرده است.بودجه خصوصی سازی ا.وپ. برای سال 99 افزایش 100%دارد واز رقم 363 به 752 میلیارد تومان رسیده است.ودرد ناک تر این که بودجه اموش پیش پیش دبستانی (30%)واستثنایی (7%)ودانشگاه فرهنگیان(26%) وپیشگیری از اسیبهای اجتماعی (75%)(روند کاهشی )نزولی دارد.کسر بودجه ا.وپ به یک چهارم کل بودجه ا.وپ رسیده است.به نظر بنده باید به توصیه جناب حافظ گوش کنیم ونمرده به فتوای حافظ براو (ا.وپ.)نماز کنیم.
پاسخ + +1 0 --
حقی 1398/12/29 - 00:44
طرح خرید خدمات آموزشی خیانت بزرگ در حق فرزندان ومعلمان این آب وخاک است. وبه هیچ وجه قابل مقایسه با کشور قانونمندی مثل امریکا نیست. قانون کار در آنجا به درستی اجرا می شود. در کشور ما این طرح ظالمانه بهانه ای برای صرفه جویی در هزینه آموزش وپرورش است به قیمت از بین رفتن کیفیت آموزش وسرخوردگی وناامیدی معلمان این طرح.
طراحان طرح خرید آموزشی حاضرند خوشان به عنوان معلم کار کنند؟
در روایت آمده است: «الملک یبقی مع الکفر و لایبقی مع الظلم»
حکومت با کفر باقی می‌ماند ولی با ظلم هرگز
پاسخ + 0 -1 --
محمدعلی شاکر 1398/12/29 - 19:38
با سلام اینجانب وتعدادی از همکاران من با مدرک کارشناسی و بالتر از سال ۹۳ به بعد بعنوان معلم خرید خدمت بکار گرفته شدیم که البته در همان سال جلسات فوق العاده ضمن خدمت وآموزش را گذراندیم و مشتاقانه بکار مشغول شدیم والآن بعد از ۶سال دولت هیچ حمایتی از ما نداشته و مارا تعیین تکلیف نمیکند جای بسیار تاسف و تامل است که با برگزاری یک آزمون افرادی را بلافاصله بعد از قبولی در آزمون در همان سال به سر کلاس میفرستند تا آموزش را شروع کنند بدون هیچ آموزشی حال این که من وهمکارانم با ۶سال سال سابقه کار وآموزش بلا تکلیفیم
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی رزمنده ازتهرا 1399/01/04 - 01:30
باسلام بکارگیری اموزگار ازمیان لیسانسه ها وفوق لیسانس ها با800هزار وپرکردن جیب افرادی مانند ناصرالملکی توسط افای چهاربند که اکثرمدارس بسته حمایتی شهرتهران رابه ایشان واگدار کرد این این جای سوال دارد؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور