صدای معلم

" کدام یک درست می گویند ؟! "

اظهارات معاون متوسطه اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در مورد وضعیت مدارس در زمان شیوع کرونا و یک پرسش ؟!

گروه استان ها و شهرستان ها/

پانته آ درّی، معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در نشست معاونان متوسطه شهر تهران در خصوص بحران کرونا و وضعیت آموزش و تعطیلی مدارس اظهاراتی بیان کرده است . ( این جا )

دری می گوید : « با وجود موضوع کرونا راهبری مدبرانه مدیران مدارس و معلمان باعث شد ما امتحانات پایان سال را چه در آزمون های حضوری و چه در آزمون های غیر حضوری به خوبی به سرانجام برسانیم . »

ایشان در موضوع " امتحانات " عنوان می کند :

« به همت مسئولین محترم آموزش و پرورش شهر تهران همه چیز عالی پیش رفت و ما حتی برای تامین نیروی مصحح کمترین مشکل را داشتیم. در ادامه کار ثبت به موقع نمرات از سوی معلمان جای تقدیر دارد و همین باعث شد خیلی سریع نتایج امتحانات را اعلام کنیم. »

این سخنان در حالی بیان می شود که در پرتال اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران یک نظرسنجی با عنوان " آیا میزان اثربخشی کمی و کیفی آموزش های مجازی مورد رضایت شماست " ؟ قرار داده شده است .

78 درصد از مخاطبان به این سوال ، پاسخ منفی داده اند . ( 1 )

در نظرسنجی « صدای معلم » با عنوان "  کیفیت آموزش را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟ " 66 درصد مخاطبان گزینه " خیلی ضعیف " و " ضعیف " را انتخاب کرده اند . ( 2 )

کدام یک درست می گویند ؟!

ایشان گفته است : " سرپیچی از دستورات ستاد کرونا جرم است "

پرسش « صدای معلم » که در نشست رسانه ای با مدیر کل ارزیابی عملکرد و پاسخ گویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش نیز مطرح شد این است که آیا این ستاد خودش جایگاه قانونی و حقوقی دارد ؟ , آیا اصل " سلسله مراتب قوانین " مقدم بر سلسله مراتب اداری توسط شما ، وزیر و سایر مسئولان رعایت شده است ؟

اظهارات معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در مورد تعطیلی مدارس و آزمون ها در زمان شیوع کرونا و پرسش صدای معلم

پانته آ درّی، معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در نشست معاونان متوسطه شهر تهران ( دوشنبه 16 تیر )  درباره باز تعریف نقش منطقه و کارشناسی ها از نظر نظارت و مداخله موثر در امور آموزشی در شرایط کرونا سخن گفت و راجع به مدلهای مختلف و شرایط تطبیق مدرسه و منطقه در مواجه آموزش و پرورش با موضوع کرونا در سال تحصیلی پیشرو پیشنهاداتی را ارایه کرد.

درّی گفت: با وجود موضوع کرونا راهبری مدبرانه مدیران مدارس و معلمان باعث شد ما امتحانات پایان سال را چه در آزمون های حضوری و چه در آزمون های غیر حضوری به خوبی به سرانجام برسانیم.

وی با تقدیر از ستاد برگزاری امتحانات گفت: ستاد برگزاری امتحانات با در نظر گرفتن حوزه های امتحانی کم جمعیت و صرف هزینه هایی برای تهیه ابزارهای تب سنجی و لوازم رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس باعث شد امروز شاهد به پایان رساندن سال تحصیلی با افتخار باشیم. همه می دانیم اگر در شهر تهران مشکلی پیش بیاید کشور تحت تاثیر قرار می گیرد اما به همت مسئولین محترم آموزش و پرورش شهر تهران همه چیز عالی پیش رفت و ما حتی برای تامین نیروی مصحح کمترین مشکل را داشتیم. در ادامه کار ثبت به موقع نمرات از سوی معلمان جای تقدیر دارد و همین باعث شد خیلی سریع نتایج امتحانات را اعلام کنیم.

وی با اشاره به موضوع بازگشایی مدارس گفت: ما بازگشایی مدارس را پیش رو داریم اما ارکان آموزش و پرورش نقش های متفاوتی دارند که نیاز به تعریف و بازتعریف آن وجود دارد. نقش ما و شورای معاونین می طلبد که مفاهیم مجدد بازتعریف شود و حتی نقش ارکان مدرسه هم نیازمند بازتعریف است. برای اینکه بتوانیم نقش ها را تعریف کنیم باید بدانیم راهبردهای پیش روی ما چیست. البته که وزارت آموزش و پرورش در مستندسازی خود پیگیر این مهم است اما تا آن زمان که اعلام شود پیشبینی ما سه سناریو است.

درّی با اشاره به سه سناریوی پیش روی آموزش و پرورش گفت: در سناریوی اول شرایط سفید کرونا را داریم که راهبردهای آموزش به صورت حضوری برگزار می شود. البته با توجه به مشکلات پیش رو احتمال اجرای این سناریو کمرنگ است. من خواهش می کنم که حتی اگر وضعیت سفید شد این فعالیت های مهم و اثرگذاری که در تولید محتوای آموزشی انجام شده است و روش هایی که به سمت به روز شدن می رود، فراموش نشود.

وی افزود: در گزاره دوم، در صورتی که شرایط هر استانی قرمز باشد سیاست آموزش و پرورش راهبرد آموزش غیر حضوری است. این شرایط اکنون وجود دارد و رسما اعلام شده با توجه به بحرانی شدن شرایط تهران هیچ گونه برنامه رسمی در مدارس دولتی و غیردولتی نداریم. ممکن است در آینده شرایط تغییر کند و خب در آن شرایط باید ابتکار عمل داشته باشیم.

درّی با اشاره به راهبرد سوم پیش روی آموزش و پرورش گفت: راهبرد سوم شرایط زرد است. این شرایط نه به خوبی سفید است و نه به وخامت قرمز. در این شرایط سیاست آموزش و پرورش راهبرد آموزش های ترکیبی است. یعنی حضوری و غیر حضوری. در شهر تهران قبلا ۹ مدل را باهم بررسی کردیم و البته ۱۰ مدل را هم بازگذاشتیم تا مدارس خلاقانه کارشان را پیش ببرند. اکنون آنچه اینجا بیان می شود پیشنهاد است. در شرایط زرد مدیران وقتی برنامه ای را برای مدرسه می نویسند حتما باید دقت کنند که ثبات داشته باشد و دایم تغییر نکند و دیگر اینکه بار اضافی به نیروی انسانی تحمیل نکند. باز هم در شرایط زرد فاصله گذاری اجتماعی در مدارس مهم است.

اظهارات معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در مورد تعطیلی مدارس و آزمون ها در زمان شیوع کرونا و پرسش صدای معلم

در ادامه نشست معاون متوسطه شهر تهران به بررسی مدل های پیشنهادی نحوه برگزاری کلاس ها در مدارس پرداخت و گفت: در گام اول مدیران مدارس می توانند لیستی از دانش آموزان شان داشته باشند که در دو گروه طبقه بندی می شوند. این دو گروه در هفته اول شروع سال تحصیلی در قالب لیست زوج و لیست فرد تقسیم می شوند. در این مکانیزم هفته اول یک لیست از دانش‌آموزان در روزهای شنبه و دوشنبه و چهارشنبه به کلاس می آیند و یک لیست در دو روز یکشنبه و سه شنبه به مدرسه می آیند. در ادامه هفته بعد این دو لیست جابه جا می شوند و در نهایت دانش آموزان به تعداد روز مساوی به مدرسه آمده اند. درواقع بچه ها یک هفته دو روز به مدرسه می آیند و یک هفته سه روز می آیند. اصل مهم در این چینش این است که حتما مدیر مدرسه در کنار لیست دانش آموزی مشخص باید برنامه هفتگی اصلی مدرسه را تهیه کند. در واقع آموزش غیر حضوری 50درصد است. البته تاکید می کنم این راهبرد ترکیبی فقط برای شرایط زرد است.

وی در ادامه با اشاره به ساعت کاری معلمان در شرایط زرد و برگزاری زوج و فرد بودن کلاس ها گفت: با توجه به اینکه ساعت تدریس معلم ها مشخص است و هدف ما این است که نیروی انسانی ما در فشار نباشد یکی از راهکارهای پیشنهادی این است که وقتی معلم برای یک گروهی درس می دهد آموزش را ضبط کند. پس همزمان فایل آموزشی اش تولید می شود و بعد برای گروه بعدی پخش شود. البته فقط برای آموزش نه پرسش و پاسخ های دانش آموزی. در این حالت برای تولید محتوا هزینه اضافه ای به معلم داده نمی شود و از سوی دیگر این راهکار کمک می کند تا معلم در فشار نباشد و این راهکار بهتر است تا اینکه به معلم بگوییم 24ساعت بیایید مدرسه و 24ساعت فایل تولید کنید.

درّی گفت:‌در این شرایط تابستان مدیران مدارس بدترین شرایط را در نظر بگیرند و برنامه ریزی کنند. با توجه به اینکه ما برای نیمه اول سال هنوز محتوای تولیدی نداریم پس باید برای این مهم حتما برنامه داشته باشیم تا نیروی انسانی تحت فشار نباشد.

درّی درباره نحوه برگزاری کلاس ها در هنرستان ها گفت: در خصوص هنرستان ها برای شایستگی های فنی در شاخه فنی و حرفه و مهارتی ها در کاردانش، الزاما در شرایط زرد آموزش های عملی و کارگاهی باید حضوری برگزار شود. درواقع هنرستان ما باید اول برای دروس عملی برنامه حضوری با رعایت پروتکل های بهداشتی داشته باشد و بعد برای بقیه دروس برنامه ریزی کند. همچنین برای مدارس بزرگسال و ایثار گر و غیره هم راهبرد حداقل حضور را برای یک نیمسال داریم.

در پایان درّی با تاکید بر اینکه تمامی این پیشنهادها برای شرایط زرد است و نه شرایط قرمز گفت: ‌در راهبرد زرد و سفید و قرمز هر مجوزی صادر شود مسئولیت اجرا و رعایت شیوه نامه ها بر عهده صادر کننده مجوز است.

درّی با اشاره به اینکه شرایط کرونا فرصتی است برای توسعه مدرسه محوری در آموزش و پرورش است گفت: قدرت تطبیق و جابه جایی این سناریوها چه در مدرسه و منطقه بیشتر جای گفت و گو دارد. باید مدیران مدارس دعوت شوند و برای شان تبیین شود و البته فرصت خلاقیت از مدیران مدارس مان گرفته نشود.

همچنین باید نظارت کنیم مبادا راهبردهای شرایط قرمز و زرد جابه جا شود زیرا سرپیچی از دستورات ستاد کرونا جرم است و باید توجه شود.

( 1 )

اظهارات معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در مورد تعطیلی مدارس و آزمون ها در زمان شیوع کرونا و پرسش صدای معلم

( 2 )

اظهارات معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در مورد تعطیلی مدارس و آزمون ها در زمان شیوع کرونا و پرسش صدای معلم

 پایان پیام/


اظهارات معاون متوسطه آموزش و پرورش شهر تهران در مورد تعطیلی مدارس و آزمون ها در زمان شیوع کرونا و پرسش صدای معلم

سه شنبه, 17 تیر 1399 09:48 خوانده شده: 366 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/04/17 - 11:39
با سلام. من به عنوان اولیای دانش آموز سال سوم عرض کنم که آزمون حضوری بچه های سال سوم آرامش همه ی خانواده ها رو بهم زده بود و عینا در حوزه ی امتحانی دخترم دیدم سه دانش آموز و دو معلم به کرونا مبتلا شدند و به نظرم میشه گفت یکی از دلایل گسترش بیماری کرونا در یک ماه اخیر همین امتحان حضوری سال سوم بود و البته عواقبش هنوز ادامه خواهد داشت.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/17 - 11:52
سلام و عرض ادب ، وقتی زیر ساخت و امکانات لازم و ضروری وجود نداشته باشه چه انتظاری از همکاران باید داشت من معلم مقطع ابتدائی هستم از ۳۳ شاگرد کلاسم ۱۵ نفر امکانات داشتند و همکاری می کردند و بقیه گوشی نداشتند برای همین همکاری نمی کردند اما نگران اوضاع بچشون بودند و هستند درسته ما بعد از باز شدن مدرسه تا ۲۷ خرداد حضوری رفتیم کلاس برا رفع اشکال اما خانواده ها اجازه نمی دادند بچه ها بیان .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1399/04/17 - 19:21
به نظرم بهتر بود صدای معلم به جای زیر سئوال بردن جایگاه حقوقی ستاد کرونا، راهکارهایی را برای این‌که هم آموزش در سال تحصیلی جدید تداوم داشته باشد و هم مسائل بهداشتی رعایت شود ارائه می‌داد. وقتی کشور درگیر مسائل اضطراری می‌شود، معلوم است که چنین ستادهایی هم برای مدیریت چنین مسائلی تشکیل شوند و این مسئله عجیبی نیست. مشکل فعلی سردرگمی و ابهام در تصمیمات ستاد کرونا در مورد وضعیت فعالیت مدارس در سال جدید است نه جایگاه این ستاد. معلمان و دانش‌آموزان و اولیا هنوز نمی‌دانند نحوه فعالیت مدارس به چه صورت خواهد بود.
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1399/04/17 - 20:45
خسته نباشید می گیم به عوامل ستاد کرونا و اجرشون با خدا .
اما از قرار معلوم ستاد کرونا تکلیفش با خودش مشخص نیست از طرفی به ملت می فرمایند رعایت کنید موقع ضرورت از خونه بیرون بیایید و رعایت اصول بهداشتی فراموش نشه از طرف دیگه اجازه به برگزاری آزمون حضوری می دهند اونم تحت شرایطی که ۱۳ استان وضع قرمز هستند و تعجب آورتر زمانی هست که قرار هست در این آزمون ۲۳ هزار نفر جابجا بشوند و تشریف بیاورند مراکز استان ها اما باز هم ستاد اجازه صادر کردند. واقعا فرد کرونایی در جمع این تعداد نفرات حضور نخواهد داشت ؟؟ من باب مثال استان آذربایجان غربی بالای ۱۰۰۰ نفر آموزش دهنده داره و اونوقت این تعداد روز جمعه ۲۰ و البته از شب قبلش در تکاپو خواهند بود و چه کسی و کدوم مسئول پروتکل رو در مسیر شهرستان ها و روستاها به مراکز استان ها اجرا خواهد کرد؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1399/04/17 - 20:52
یا تکلیف ستاد کرونا با خودش مشخص نیست!!!! یا با ملت مشکل دارند ؟؟؟ !!! یا قضیه چیه پناه بر خدا پناه بر خدا
خدا روز جمعه به داد این ۲۳ هزار نفر برسه .‌

فرم تعهد نامه هم باید پر بشه که خودمون قتلنامه ی خودمون رو امضا کرده باشیم خدای نکرده خدای نکرده مسئولین محترم کاری نکردند که فقط دارند به قانون عمل می کنند اونم بعد از ۲ سال .

صرفا جهت اطلاع عرض کنم آموزش دهندگان لرستان بالای دو هزار نفر هستند .
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1399/04/17 - 22:30
جسارتا، این که نوشتم ستاد کرونا با ملت مشکل دارند بخاطر این هست که داخل هفته ی اخیر ده ها آموزش دهنده به ستاد کرونا و شماره تلفن های مختلفی که ارائه کردند تماس تلفنی گرفتند و شرایط رو توضیح دادند اما عوامل فرمودند از سازمان نهضت و وزارت آ . پ بخواهید آزمون رو تعویق بیاندازند دست ما نیست !!!!!!! عوامل محترم اگر شما اجازه اخذ آزمون رو صادر نفرمائید سازمان و وزارت محترم چطور آزمون رو اجرا خواهند کرد؟؟؟

خوب هست لحظه ای وقت صرف کنید و به پیج اینستا گرام جناب باقرزاده مراجعه بفرمائید مجوز اجرای آزمون تو این پیج تلالو خاصی بوجود آورده و هزاران حرف نگفته رو با زبان بی زبانی پخش می کنه!!!!!
پاسخ + 0 0 --
نسرین اینانی 1399/04/18 - 16:40
سلام همکار محترم، درسته مثل اینکه جان مردم ارزش نداره اگر ارزش داشت مجوز این آزمون در شرایط کنونی صادر نمی شد چون تعداد کشته های روزهای اخیر بخاطر کرونا مثل روزهای تقریبا اول شیوع بیماری و گاها در بعضی استانها بیشتر هم هست اما باز هم ستاد کرونا مجوز صادر می کنند.
پاسخ + +2 0 --
ت 1399/04/20 - 10:21
کرونا ویروس نیست یک باکتری است
پاسخ + 0 0 --
معلم 1399/04/29 - 14:57
هرچه باشد روسیه واکسنش را ساخت.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

هدف، محتوا و فرایند مصاحبه های گزینش داوطلبان حرفه معلمی در ایران تا چه اندازه معتبر و با معیارهای علمی سازگار است؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور