صدای معلم

آیا دانشگاه فرهنگیان تافته ای جدابافته از دولت تدبیر و امید است ؟

نامه یک دانشجو معلم به سرپرست دانشگاه فرهنگیان

نامه یک دانشجو معلم به سرپرست دانشگاه فرهنگیان

به نام خدا

جناب آقای دکتر محمود مهر محمدی

با سلام
* اگر دانشجويان بخواهند قدرت تحليل پيدا كنند، بايد فعّاليت سياسى بكنند؛ بايد سياست را بخوانند، بنويسند، بگويند، مذاكره و مباحثه كنند. تا اين كار نشود، دانشجويان توانايى پيدا نمى‏ كنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران( ‏ ۷۷/۲/۲۲)
* اگرچه دانشجو وظیفه اصلی اش دانش پژوهی و فراگرفتن علم و دانش، عالم و فرهیخته و نخبه شدن است اما این تنها وظیفه یک دانشجو نیست. دانشجو به دانشگاه نمی آید که از لحاظ علم و دانش پله های پیشرفت را طی کند؛ او می خواهد از لحاظ فرهنگ، احساس مسئولیت، مشارکت اجتماعی و نقادی و نقادی قدرت کند. (دکتر حسن روحانی، در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران (  16 / 9 / 93 )

سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان
اگرچه تمام مسئولان ارشد و دلسوزان نظام به نقش دانشجو در پیشبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی اذعان دارند، اما گویی برخی از مسئولان دانشگاه فرهنگیان پنبه در گوش خود گذارده اند و سکوت و خاموشی را به تکاپوی سیاسی و فرهنگی دانشجویان ترجیح می دهند. شخصا به عنوان دانشجویی که دوسال است در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنم هیچ فعالیت سیاسی خاصی در پردیس های مختلف این دانشگاه ندیده ام، حداکثر فعالیت سیاسی در این دانشگاه صرفا برگزاری کرسی های آزاد اندیشی به تعداد بسیار محدود و یک طرفه و با یک نفر سخنران نه چندان مطرح بوده است که به تکرار مکررات پرداخته اند. برای اینکه بیشتر به این شرایط واقف شوید تنها لازم است به مناسبت های دانشجویی و سیاسی دو سال گذشته نگاهی بیندازید. به عنوان مثال در حالی که در روز دانشجو در اکثر دانشگاه های مطرح و غیر مطرح کشور سخنرانی ها، جلسات پرسش و پاسخ و مناظره های مختلف برگزار شده است، اما در یک صد پردیس دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور هیچ مراسم خاصی که در شان دانشجو معلمان باشد برگزار نشده است!

تنها مراسم بزرگی(!) که برگزار شده و شخصیت بزرگی(!) در آن حضور یافته مراسم روز دانشجو در پردیس شهید بهشتی مشهد بوده که معاونت دانشجویی دانشگاه در آن حضور پیدا کرده و طبق معمول آخرین خبرهای اعطای کارت دانشجویی را به دانشجو معلمان داده است! علاوه بر این ها طبق قانون نانوشته ای که در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد، تشکیل انجمن های اسلامی در پردیس ها ممنوع است!

در دوسال گذشته به هیچ گروهی در یک صد پردیس و مراکز آموزش عالی این دانشگاه مجوز تشکیل انجمن های اسلامی به بهانه های مختلف داده نشده است. اگرچه مسئولان بالادستی دانشگاه فضا را باز می دانند و هرگونه محدودیتی را تکذیب می کنند، اما مسئولان پایین دستی و روسای بعضی از پردیس ها علت این فضای بسته  و عذاب آور را فشار برخی دوایر و فرار از حاشیه ها می دانند...

  وجود فضای بسته و غیردانشجویی این فرضیه را به ذهن متبادر می کند که دانشگاه فرهنگیان تافته ای جدابافته از دولت تدبیر و امید است ؛ دولتی که نقادی و آزادی بیان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

امید داریم که جناب عالی توجه به این موارد را سرلوحه کار خویش قرار داده و اقدامات لازم را در این مورد مبذول فرمایید .


 آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

شنبه, 06 دی 1393 20:53 خوانده شده: 3939 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
بدبین 1393/10/06 - 22:01
مثل ما بیچاره شدید ...؟ می بینی
پاسخ + +1 -2 --
معلم بازنشسته 1393/10/07 - 10:40
سلام
راه خوبی را انتخاب کردی چون تنها راهی است که می توانی از معلمی رهایی پیدا کنی . تازه راهی است که باز نشستگی ندارد وتا آخر عمر می توانی کار بکنی و از چند جا هم حقوق بگیری
پاسخ + +5 -1 --
اشرفی زاده 1393/10/07 - 14:07
شیوه های مدیریتی در این مراکز و سخت گیری های بی حد و حساب نسبت به نوع پوشش ( چادر اجباری ) ، فعالیت های فرهنگی و گزینش های آنچنانی آموزش و پرورش ،موجب شده است که اغلب نوجوانان تمایلی به شغل معلّمی نشان نمی دهند .
قرار گرفتن در فضای نقد و تحلیل مسائل فرهنگی و اجتماعی ، یک معلم را کارآزموده تر می کند . تجارب عملی که از این حوزه ها حاصل می شود ، از کتاب های درسی و طرح درس ها به دست نمی آید .
زمان آن نرسیده است که در نگرش ها و روش های تربیت معلّم تجدید نظری کنیم ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
دانشجومعلم 1393/10/17 - 21:17
سلام
به نظرم تمایل نشان ندادن به شغل معلمی به دلیل فیلترها نیست بلکه از جای دیگری آب می خورد و آن مشکلات رفاهی و ذهنیت بد مردم درباره ی وضع اسفناک مالی و اجتماعی و شانی و... معلمان است!
پاسخ + 0 0 --
فاطمه سیانجالی 1393/10/09 - 20:20
اینطور که معلومه دانشگاه فرهنگیان تافته جدا بافته از همه جاست.ی موقع هایی احساس می کنیم از تو غار اومدیم بیرون این قدر که همه با دانشگاه فرهنگیان آشنا هستند.اینم لطف دولت و مسئولان نسبت به ماست.
پاسخ + 0 0 --
جواد قدیری 1393/10/10 - 23:56
فدات....مادانشجومعلمان تافته جداشده از سیاست در محیط دانشگاهیم
پاسخ + +4 0 --
محمد 1393/10/17 - 02:30
عزیزم این حرفا رو به کی میزنی. ما که از دانشجو بودن چیزی نفهمیدیم. فقط دعا میکن خیلی زود از این مدرسه (دانشگاه فرهنگیان) خلاص بشیم
پاسخ + +1 0 --
م.ا 1394/11/29 - 00:09
من دانشجو معلم هستم .محیط دانشگاه خیلی بسته است و انزواطلبی حاکم است.ما پویا بودن را یادنمیگیریم.سرکوب میشویم.فردا هم قراراست با شخصیتی سرکوب شده تعلیم دهنده نسل آینده باشیم...واقعا نیاز به تجدید نظر در سیاستهای این دانشگاه هست.من حس میکنم همچنان دانش آموزم نه دانشجو وبلکه دانشجوی معلم!!!افسوس...ورودیهای اخیر این دانشگاه غالبا از بین بهترین رتبه های کنکور سراسری هستند و حرفه معلمی را برگزیدند ولی دریغ از کمی توجه ....
پاسخ + 0 0 --
دانشجو 1397/07/08 - 18:10
واقعا افسوس میخورم واسه اینکه با وجود اینکه رشته هایی که میخواستم دانشگاه های خوب تهران قبول میشدم رفتم سمت معلمی و انتخاب اولم بوده انتخاب رشته....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور