چاپ کردن این صفحه

آیا دانشگاه فرهنگیان تافته ای جدابافته از دولت تدبیر و امید است ؟

نامه یک دانشجو معلم به سرپرست دانشگاه فرهنگیان

نامه یک دانشجو معلم به سرپرست دانشگاه فرهنگیان

به نام خدا

جناب آقای دکتر محمود مهر محمدی

با سلام
* اگر دانشجويان بخواهند قدرت تحليل پيدا كنند، بايد فعّاليت سياسى بكنند؛ بايد سياست را بخوانند، بنويسند، بگويند، مذاكره و مباحثه كنند. تا اين كار نشود، دانشجويان توانايى پيدا نمى‏ كنند. (بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در جلسه پرسش و پاسخ دانشگاه تهران( ‏ ۷۷/۲/۲۲)
* اگرچه دانشجو وظیفه اصلی اش دانش پژوهی و فراگرفتن علم و دانش، عالم و فرهیخته و نخبه شدن است اما این تنها وظیفه یک دانشجو نیست. دانشجو به دانشگاه نمی آید که از لحاظ علم و دانش پله های پیشرفت را طی کند؛ او می خواهد از لحاظ فرهنگ، احساس مسئولیت، مشارکت اجتماعی و نقادی و نقادی قدرت کند. (دکتر حسن روحانی، در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران (  16 / 9 / 93 )

سرپرست محترم دانشگاه فرهنگیان
اگرچه تمام مسئولان ارشد و دلسوزان نظام به نقش دانشجو در پیشبرد نظام مقدس جمهوری اسلامی اذعان دارند، اما گویی برخی از مسئولان دانشگاه فرهنگیان پنبه در گوش خود گذارده اند و سکوت و خاموشی را به تکاپوی سیاسی و فرهنگی دانشجویان ترجیح می دهند. شخصا به عنوان دانشجویی که دوسال است در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنم هیچ فعالیت سیاسی خاصی در پردیس های مختلف این دانشگاه ندیده ام، حداکثر فعالیت سیاسی در این دانشگاه صرفا برگزاری کرسی های آزاد اندیشی به تعداد بسیار محدود و یک طرفه و با یک نفر سخنران نه چندان مطرح بوده است که به تکرار مکررات پرداخته اند. برای اینکه بیشتر به این شرایط واقف شوید تنها لازم است به مناسبت های دانشجویی و سیاسی دو سال گذشته نگاهی بیندازید. به عنوان مثال در حالی که در روز دانشجو در اکثر دانشگاه های مطرح و غیر مطرح کشور سخنرانی ها، جلسات پرسش و پاسخ و مناظره های مختلف برگزار شده است، اما در یک صد پردیس دانشگاه فرهنگیان در سراسر کشور هیچ مراسم خاصی که در شان دانشجو معلمان باشد برگزار نشده است!

تنها مراسم بزرگی(!) که برگزار شده و شخصیت بزرگی(!) در آن حضور یافته مراسم روز دانشجو در پردیس شهید بهشتی مشهد بوده که معاونت دانشجویی دانشگاه در آن حضور پیدا کرده و طبق معمول آخرین خبرهای اعطای کارت دانشجویی را به دانشجو معلمان داده است! علاوه بر این ها طبق قانون نانوشته ای که در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد، تشکیل انجمن های اسلامی در پردیس ها ممنوع است!

در دوسال گذشته به هیچ گروهی در یک صد پردیس و مراکز آموزش عالی این دانشگاه مجوز تشکیل انجمن های اسلامی به بهانه های مختلف داده نشده است. اگرچه مسئولان بالادستی دانشگاه فضا را باز می دانند و هرگونه محدودیتی را تکذیب می کنند، اما مسئولان پایین دستی و روسای بعضی از پردیس ها علت این فضای بسته  و عذاب آور را فشار برخی دوایر و فرار از حاشیه ها می دانند...

  وجود فضای بسته و غیردانشجویی این فرضیه را به ذهن متبادر می کند که دانشگاه فرهنگیان تافته ای جدابافته از دولت تدبیر و امید است ؛ دولتی که نقادی و آزادی بیان را سرلوحه کار خود قرار داده است.

امید داریم که جناب عالی توجه به این موارد را سرلوحه کار خویش قرار داده و اقدامات لازم را در این مورد مبذول فرمایید .


 آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem

شنبه, 06 دی 1393 20:53 خوانده شده: 3760 دفعه

در همین زمینه بخوانید: