صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

انتقاد وزیر سابق آموزش و پرورش از رفتار سیاسی برخی از نمایندگان مجلس

دکتر اکرمی : " عده ای از نمایندگان مجلس دوست دارند که آقای فانی برای افرادی که آنها معرفی مي‌کنند حکم مدیر کل بزند! "

majlis  «در روزگاری که نفت بشکه ای 100 دلار فروخته مي‌شد، آقايان نماینده مجلس چقدر وزیران آن موقع آموزش‌و‌پرورش را به مجلس خواستند و تذکر دادند؟ 
این آقایان نماینده آیا از سند تحول اطلاع دارند - که حتما دارند - در این سند تحول آمده که دوره تحصیل ابتدایی دو تا سه سال است و کلاس متوسطه هم دو تا سه سال. اما وزیر محترم وقت آموزش و پرورش – حاجی بابایی - دوره را دوتا شش سال کردند!!»

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه مي‌دهد: «این باعث شد در یک سری نقاط کشور که کلاس و امکانات نداشتند، با عجله یا کانتینر گذاشتند یا زیر زمین و نمازخانه و کتابخانه را کردند کلاس! از سوی دیگر کتاب مناسب با شیوه جدید آماده نبود و گفتند به هر قیمت کتاب آماده کنید.  معلم متناسب با این شیوه هم وجود نداشت و  مجبور شدند معلم از دوره راهنمایی و دبیرستان ببرند برای دبستان! اکرمي‌ادامه مي‌دهد: «معلم نه آمادگی دارد و نه آموزش مرتبط را دیده است. 
در برخی جاها معلم‌ها دکترا و تحصیلات دانشگاهی داشتند و در دبیرستان تدریس مي‌کردند اما گفتند بیا برو دبستان و آنجا تدریس کن!! این مسئله تبعات و مشکلات بسیاری را در آموزش‌‌و‌پرورش ایجاد کرد اما نمایندگان مجلس هیچ برخوردی نداشتند.» وی به برخی مشکلات عجیب ایجاد شده در شیوه جدید نظام تحصیلی آموزش و پرورش اشاره کرده و مي‌افزاید: «این شرایط سبب شد تا دانش‌آموزانی که سال‌های قبل مي‌خواستند وارد دوره راهنمایی شوند، ناگهان گفتند به کلاس ششم بروند و این امر سردرگمی‌هايی در دانش آموزان ایجاد کرد. در برخی جلسات، افراد زیادی از مشکلات اخلاقی به وجود آمده در دبستان‌ها نکاتی مطرح مي‌کردند که خیلی‌هایش را نمي‌توان گفت و کودک 7 ساله با بچه‌های بالغ سر یک کلاس درس نشستند و ... این آقایان نماینده آیا آن موقع سوال کردند که اقدام وزیر بر خلاف مطالعات و تحقیقات و سند تحول است و شما چرا این کار را کردید؟»


استخدام‌های بی رویه و کوه مشکلات امروز
مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش در ادامه گفت‌وگو با «قانون» به برخی دیگر از سکوت‌های مجلس در قبال وزارت آموزش و پرورش دولت قبل و مشکلات زیادی که ایجاد کرد، اشاره کرده و مي‌گوید:  از سال 88 به بعد در وزارت آموزش‌و‌پرورش بیش از 100 هزار آموزگار استخدام شده‌اند که عمدتا آموزش ابتدایی ندیده اند، نه روان شناسی کودک و نه روش تدریس نخوانده اند. عده ای از آنها حتی دیپلم نداشته و خدمتگزار بودند که در برخی مناطق به شکل خاص برای آنها دیپلم درست کرده اند و گذاشتند روی دست وزیر فعلی!

آقایان نماینده مجلس این موقع‌ها کجا بودند که سیاست‌های غلط آموزش‌و‌پرورش را از ریشه زد. چرا آن احضار مدام به مجلس و کارت زرد و قرمز و آبی و ... نبود؟ آقای فانی وارث این همه مشکلات است و مي‌توانست نباشد الان هم دولت تعهد کرده که ساماندهی کند و اما طور دیگری از سوی مجلس رفتار مي‌شود.


مي‌گويند فلان‌كس بايد مديركل شود
اکرمي‌با اشاره به برخی خواسته‌ها و سوال‌های نمایندگان مجلس که منجر به کارت‌های زرد وزیر آموزش و پرورش شد، تاکید مي‌کند: «در یکی از احضار‌هایی که آقاي فانی در ماه های گذشته به مجلس شد، یکی از نمایندگان سوال کرده که در برخی مناطق شهر تهران برخی کلاس‌ها در روز اول معلم نداشته است! آخر این چه سوالی است که از وزیر مي‌شود؟ طبیعی است که برخی کلاس‌های درس در روز اول مهر معلم نداشته باشد، در کل کشور بالغ بر 5 هزار مدرسه داریم که ممکن است چندتا از آنها در روز اول مهر معلم نداشته باشد.» مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ادامه مي‌دهد: «بسیاری از اینها سوال نیست و عده ای از نمایندگان دوست دارند که آقای فانی برای افرادی که آنها معرفی مي‌کنند حکم مدیر کل بزند! آقاي فانی هم مي‌گوید افرادی که معرفی کرده اید با ضابطه‌ها همخوانی ندارند و نمي‌توان برای آنها حکم زد.

در یکی از شهرهای کشور دوره مدیریت رئيس اداره آموزش‌و پرورش آن شهر تمام شده است که مدیرکل مربوط باید وی را عوض مي‌کرده است اما یکی از نماینده‌های مجلس زیر بار این تعویض نمي‌رود و مي‌گوید که کسی من مي‌گویم باید باشد!!

در چنین شرایطی وزیر را به مجلس مي‌خواهند و کارت مي‌دهند. وی با بیان اینکه نماینده مجلس باید تنقیح قانون و نظارت بر اجرای آن را داشته باشد، اینکه این فرد را رئيس کن و آن را بردار، این وظیفه نمایندگان نیست.

اکرمي‌که خود دوره ای تصدی وزارت آموزش‌و‌پرورش را داشته است به فشارهای آن دوران مجلس و مقاومت وزارتخانه اشاره مي‌کند و اظهار مي‌دارد: در آن دوره‌ای که در وزارتخانه بودم، زیر بار هیچ یک از این فشارها نرفتم. نمونه اش هم که یکی از نمایندگان آذربایجان – نمي‌گویم شرقی یا غربی - اصرار داشت رئيس منطقه اش برداشته شود. اول گفتم چشم اما بعد بررسی کردم دیدم که صحیح نیست و آن مدیر خلافی هم نکرده و ایرادی برکارش نیست اما آن آقای نماینده مي‌خواست یکی از نزدیکانش را به ریاست بگذارد و حتی گفت که اگر نصب نشود، از وزارتخانه سوال مي‌کنم! در مجلس هم نوشته من را – که در آن نوشته بود فرد مورد نظر نماینده منصوب مي‌شود - نشان داد اما گفتم بررسی کردم و دیدم حق نیست و انجام ندادم. 


هزينه افطاري وزير قبل را ما مي‌پردازيم
اکرمي‌ادامه مي‌دهد: آموزش و پرورش پهنه وسیعی است که برای رای آوردن دور بعد نمایندگان بسیار مهم است اما نهاد‌ها و ادارات دیگر این طور نیست.

آقایان نماینده انتظارات زیادی دارند و برخی جاها سوالات واقعا رنج آور است. این طور برخورد کردن با وزارتخانه ای که از قبل وارث مشکلات زیادی بوده صحیح نیست. وی به یکی دیگر از سوال‌های نمایندگان از فانی اشاره مي‌کند و مي‌گوید: مثلا در مورد بیمه طلایی معلمان مي‌گویند چرا آقای فانی بخش دندان پزشکی و عینک را حذف کردید؟ وزیر هم گفته که از دوره قبل وزارت آموز‌ش‌و‌پرورش، بدهکاری بسیاری در  این بخش وجود دارد.

از سویی بسیاری از باشگاه‌های فرهنگیان در کشور به خاطر شام و ناهارهای دوره قبل وزارتخانه و افطاری‌هايی‌ که در دوره احمدی نژاد داده شده است، از وزارتخانه بستانکار است، چرا آقایان نماینده به اینها توجه نمي‌کنند؟ چرا به خاطر سوالات کوچک وزیر را درگیر مي‌کنند. خدا کند یکی از اینها – نمایندگان مجلس معترض به فانی - در دوره‌های آینده بر روی صندلی وزارتخانه بنشیند و بفهمد چقدر اذیت شدن وزیر مشکل ساز است.


تبعات فشار به وزیر بر جامعه فرهنگیان
مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش معتقد است که فشارهایی که از سوی مجلس به وزیر آموزش و پرورش وارد مي‌شود، تاثیرات سوء و منفی بسیاری بر جامعه فرهنگیان دارد: «وقتی وزیر را به مجلس مي‌خواهیم و این‌چنين از وی سوال مي‌کنیم، قطعا تاثیر روی جامعه معلمان و فرهنگیان مي‌گذارد، ممکن است چندتا از معلمانی که تفکر اصولگرایی دارند، خوشحال شوند اما اکثر معلمان به آقای روحانی رای داده اند و در اغلب استان‌ها  معلمان به دولت اعتماد دارند.

قطعا جامعه فرهنگیان با این رفتارهای نمایندگان ناراحت و دچار ضعف مي‌شوند. آرامش جامعه به هم مي‌ریزد یک زمانی سوال‌های اساسی از وزیر مي‌شود اما اکنون سوال‌هایی که مي‌شود بسیار عجیب است و باید مسیر وزارتخانه برای عمل به تعهداتش هموار شود.

 

شنبه, 18 بهمن 1393 ساعت 09:39 خوانده شده: 1869 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/11/18 - 12:21
پیشنهاد عزل ونصب مدیران مختلف اجرایی حوزه انتخابی و تاکید واصرار بر انجام آن ؛ هم کارآیی حیطه تقنینی مجلس را پایین می آورد و هم حیطه نظارتی مجلس را مخدوش می سازد.البته این سخن به معنی رایزنی و دریافت نظرات مشاوره ای (درصورت درخواست مشاوره) نیست .اما دو سوال برایم پیش آمده :
1- اگر فردی مثلا با داشتن مدرک دکترای آموزش ابتدایی در مقطع غیر مرتبط اشتغال داشته و حالا به مقطع تخصصی اش باز گردانده شده ایرادی دارد؟
2-چطور ممکن است در یک دبستان (که قاعدتا روزانه است)به خاطر تغییر سیستم در تعداد پایه؛ "کودک 7 ساله با بچه‌های بالغ سر یک کلاس درس " تاکید میکنم "سر یک کلاس درس"بنشینند؟
پاسخ + 0 0 --
علی 1393/11/18 - 15:29
آقای موسوی عزیز همه جا که مثل تهران مدارس بزرگ نیست . اکثر مناطق آموزش وپرورش روستایی است و در روستاها کلاس چندپایه داریم که الزاما دانش آموز ششم و اول کنار هم در یک کلاس هستند . 700 هزار دانش آموز در کلاس چندپایه درس میخوانند به نظر شما تعداد کمی است ؟؟ باد همه جانبه نگاه کرد و برنامه ریخت نه فقط برای شهرهای بزرگ مدارس ابتدایی را 3،3 تنظیم کرد و روستاها را فراموش کرد!!!
پاسخ + 0 0 --
سیدابراهیم موسوی 1393/11/18 - 22:54
سلام علی اقا . ممنون از توضیحاتی که مرقوم فرموده اید . اما این نکات را هم تقدی میدارم:
1-حدود 70درصد مدارس ابتدایی روستایی است که تقریبا 30درصد دانش آموان در آن مشغول تحصیلند .
2- مطابق توضیحات معاون محترم آموزش ابتدایی ؛00 7هزار نفر در 52 هزار کلاس چند پایه -که به دو دوره سه ساله اول و سه ساله دوم تقسیم شده اند- مشغول تحصیلند.(به نقل از ایسناکد خبر: 93092514992)
3-نچه که نقد شده است این است که آیا مشکل اشاره شده ؛ محصول سیستم جدید است یا در سیستم قبلی نیز همین مساله میتوانست بروز نماید؟
پاسخ + +7 0 --
یک معلم 1393/11/18 - 15:02
با عرض ادب واحترام -
اینجانب سخنان جناب آقای دکتر اکرمی را درست نمی دانم - وبه عنوان عضوی کوچک ازجامعه بزرگ فرهنگیان کشور از بی عدالتی در رسیدگی به وضعیت معیشتمان گله مندم -واین را از ناتوانی وزارت خانه وشخص محترم وزیر در دفاع از حق مسلم زیر دستانشان می دانم وازجناب آقای دکتر فانی استدعا دارم که با توجه به عدم موفقیت شان در احقاق حقوق معلمان در اسرع وقت استعفا بدهند
پاسخ + +9 0 --
علی 1393/11/18 - 15:09
من به این دولت رای داده ام اما این وزیر بهتر است استیضاح شود. هیچ کدام از معلمان این وزیر را قبول ندارند
پاسخ + +12 0 --
باران 1393/11/18 - 15:26
جناب فانی جسارت و شهامت و شخصیت گرفتن حق فرهنگیان را از دولت و مجلس ندارد ..؟ به اصطلاح پرستیژ ندارد .. والسلام
به نظرم محترمانه خودش استعفا بدهد بهتر است، تا استیضاحش کنند
پاسخ + +6 -1 --
طاهری 1393/11/18 - 23:57
زیاد خودشو ناراحت نکن امسال کی در منطقه دو به بعضی اقایان افطاری داد?اونم افطاری سیاسی!? پس لطفا یه طرفه به قاضی نرو
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1393/11/21 - 23:53
طاهری عزیز :افطاری داده شده ربطی به منطقه دو نداشت وهزینه های آن مربوط به متولیان جلسه بوده است .شما که ایمانتان را می سوزانید!
پاسخ + +6 0 --
كدو تنبل 1393/11/19 - 14:51
مگه تا حالا بقيه ي وزارا انتخاب مدير كل ها شون و و...................بدون اجاز ه ي نمايندگان و امامان جمعه و..........ديگر افراد محلي مي تونستند انتخاب كنند.كه ايشون يعني فاني تافته ي جدا بافته باشند.يعني به نظر نويسند ه ي محترم فرهنگيان هيچ مشكلي خاص و عامي ندارند كه دليل استيضاح باشه به جز بهانه گيري نمايندگان براي انتخاب فلان شخص جهت پست مديركلي.از ماست كه بر ماست.
پاسخ + +1 0 --
مانی 1393/11/19 - 20:02
ریاست به دست کسانی خطاست
که از دستشان دست ها بر خداست ..؟
پاسخ + +1 0 --
تیمور دانشفر 1393/11/19 - 21:34
با سلام من هم با اقای طاهری موافقم
پاسخ + 0 0 --
طباطبایی 1393/11/20 - 20:46
نگاه به آموزش وپرورش از طرف مجموعه سیستم اشتباه می باشد .اشخاص تاثیر چندانی ندارند در زمان اقای اکرمی وضع خیلی مناسب بود؟
پاسخ + +2 0 --
احمد 1393/11/21 - 09:53
آقای اکرمی ماکه شمارا می شناسیم خیلی بی کفایت بودی والان هم از بی کفایت ترین وزیر یعنی آقای فانی حمایت می کنی دادن افطاری وخدمات رفاهی به معلمان عرضه می خواهد که حاجی بابایی داشت
پاسخ + +1 0 --
محسن 1393/11/22 - 18:58
لازم است آقای اکرمی بدانند که موارد و مشکلاتی که ایشان فرمودنداکثریت معلمان می دانند و برآن اشراف دارند.امابخشی از سوالاتی که در بین فرهنگیان اصفهان مطرح است این است که
1-با محکوم کردن دیگران می توان تااندازه ای راه راهموار کرد اما نمی توان حرکت نکردن این مدت رابه گردن دیگران انداخت
2-اگر قراربود خروجی معیارسنجش شما، افرادی مانند مدیران حاضرباشند برای دلسوختگان فرهنگ وامیدواران به دولت محترم تدبیروامیدچه تفاوتی داردکه آنهاراشماانتخاب کنیدیادیگران
3-طرح هایی مانند خصوصی سازی و تعدیل نیرواز جمله طرح هایی است که بسیاری ازآن به عنوان خودزنی آموزش وپرورش نام می برند واگربه اجرا درآید روی تمام بدی های گذشته را خواهد پوشاند و بدانیدکه جامعه و معلمان درآینده مارابرای این دوعملی که انجام داده ایم نخواهندبخشید،
پاسخ + +3 -1 --
سورنا 1393/11/22 - 19:10
یقین بدانید که فانی را هیچگاه استیضاح نخواهند کرد زیرا همانی است که احمدی نژادی ها می خواهند ،یاد دکتر فرجی دانا به خیر.
باج نداد و مردانه تا آخر ایستاد اما استیضاح کنندگان فرجی دانا تفریح وگردش شان را در مراکز رفاهی اردبیل مهمان وزیر آموزش وپرورش هستند.
پاسخ + 0 0 --
علی 1393/11/23 - 11:44
روی هم رفته معلمان از آقای حاجی راضی ترند تا فانی و بااین حرفها نمی توان کم کاری و خواب آلودگی فانی را توجیه کرد!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
reza 1393/12/04 - 21:01
اگر وزیر تشخیص میدهد که نباید کسی را عزل یا نصب کند ..نباید به حرف احدی گوش دهد و اگر گوش دهد این از ضعف اوست نه قدرت مجلس ............اینکه دایما مشکلات را به گردن وزیر قبلی بیاندازیم هم درست نیست ...با لاخره کار مثبت و منفی در کارنامه همه وجود دارد ...قطعا وزیر بعدی نیز مشکلات را به گردن جناب فانی خواهند انداخت و این درست نیست .....بی توجهی به معیشت معلم وحتی عدم پرداخت چندر غاز حق التدریس و اضافه کار معلمان و وعده های سر خرمن همین چند روز پیش که معوقات تا پایان بهمن 93 پرداخت میشود ...که الان در اسفندیم و خبری نیست ...قابل توجیه نیست ... و برای جناب فانی و تیم شان تبعات منفی خواهد داشت ...اما اینکه معلمان اصول گرا یا .....باشند یا نباشند ..معلمان افراد تحصیلکرده و مستقلی هستند و اصولا سیاسی نیستند ..آنهایی هم که ادای اصول گرایی یا اصلاح طلبی را دارند ..فقط بدنبال پست و مقام و حقوقی در خوری میباشند و بس که تعدادشان محدود است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1395/05/25 - 18:56
چقدر سایتتون ضعیفه/ مطالبتون پر از اشکاله/ اونی که متن رو تنظیم میکنه هیچ دیدی نسبت به آموزش و پرورش نداره؟

تو مطلب نوشتید در کل کشور 5 هزار مدرسه داریم!!!!!
عزیزم در کل کشور 105 هزار مدرسه داریم، نه 5 هزار مدرسه

ضمنا اقای اکرمی وزیر میرحسین بودند نه وزیر دوره اصلاحات

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور