صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حضور انبوه مردم در تشییع جنازه آتنا اصلانی، دختری که در پارس‌آباد به قتل رسید

اگر آتنا یادگرفته بود، باز هم کشته می‌شد؟ آن هایی که سند 2030 را تا حد آموزش همجنس گرایی تنزل دادند !

 «تیم پزشکی آثار آزار و اذیت جنسی را تایید کرد»/ شاید اولین جایی که برای آموزش به ذهن هر فردی برسد «مدرسه» باشد؛ بی‌شک آتنا در مدرسه نیاموخته که نباید خیلی راحت با مردان و پسران غریبه معاشرت کند؛ حرف آن‌ها را گوش کند؛ برود خانه‌شان یا حتی برود مغازه‌شان آب بخورد/ در مدرسه حتی به کودکان ما نمی‌آموزند که «نباید اجازه دهند بزرگ‌ترها به جاهای خاصی از بدنشان دست بزنند»/ چندی پیش، اتفاقی در حوزه آموزش رخ داد که اخبار و واکنش‌های مربوط به آن در صدر اخبار قرارگرفت؛ سندی به نام 2030؛ منتقدان سند که از قضا انتقادهای تند و تیز و غیرمنطقی خود را به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری موکول کرده بودند، معتقد بودند که این سند نه آموزش مسائل جنسی به کودکان که آموزش همجنس گرایی به آ‌ن‌ها است؛ کار به جایی کشید که شبانه نامه‌هایی با مضمون آموزش همجنس گرایی توسط دولت روحانی به دست مردم در دورترین روستاهای کشور افتاد/ سرانجام با فشارهای تندروها این سند مسکوت ماند؛ سندی که به امضای کشور ما هم رسیده بود و مسئولان تاکید کردند که این سند باید در کشور خودمان نوشته شود/ شاید اگر همه آدم‌های عصبانی( که به حق ناراحت و عصبانی هستند) به نقش مهم و تاثیرگذار «آموزش» پی برده بودند، آموزش‌هایی که در کشور ما وجود ندارد، اولین خواسته‌هایشان بر روی همان بنرهایی که نصب کرده‌اند، تقاضای آموزش مسائل جنسی به کودکانشان در مدارس بود...

قتل آتنا اصلانی و سند 2030
 
پدر آتنا اصلانی در نزدیکی این مغازه دستفروشی می‌کرد و «آتنا» گاهی برای آب خوردن به آنجا می‌رفت. اما این مغازه جایی نبود که جنازه آتنا در آن‌جا کشف شد؛ 20 روز پس از گم‌شدن آتنا، جنازه‌اش در یک بشکه رنگرزی در پارکینگ خانه فرد مظنون (همان مغازه‌دار) پیدا شد. پلیس با توجه به پاک‌شدن دوربین مداربسته این مغازه، به صاحب آن شک کرده بود؛ خبرگزاری صدا و سیما هم گفته متهم سابقه کیفری داشته است. ناصر عتباتی، دادستان اردبیل، به خبرگزاری میزان گفته است که «تیم پزشکی آثار آزار و اذیت جنسی را تایید کرد».
پیش از پیداشدن آتنای هفت‌ساله موجی برای یافتن او نه تنها در استان اردبیل که در تمام ایران به راه افتاده بود و کاربران شبکه‌های مجازی با توئیت عکس او سعی در همدلی و همراهی مردم برای یافتن او داشتند. تلاشی که از همان ابتدا به نظر بیهوده می‌آمد به این دلیل که ناپدیدشدن دختربچه‌ها در ایران سابقه خوبی را به ذهن نمی‌آورد؛ سال گذشته دو دختربچه و هر دو به نام ستایش؛ یکی ایرانی در نیریز فارس و دیگری افغانستانی در ورامین تهران، به ترتیب توسط مرد و پسر همسایه مورد تعرض و تجاوز قرارگرفته و سپس به طرز فجیعی کشته شدند.
پلیس می‌گوید متهم بازداشتی به قتل آتنا اصلانی اعتراف کرده است. با پیدا شدن جنازه آتنا اصلانی جمعیتی خشمگین به محل کار این فرد حمله کرد و با پرتاب سنگ و دشنام، اعتراض خود را نشان دادند.
حالا تشییع جنازه آتنا اصلانی است؛ دختربچه هفت‌ساله‌ای که در پارس‌آباد مغان، در استان اردبیل، به قتل رسیده بود؛ حضور جمعیتی انبوه، تصاویر تشییع او را به رسانه‌های خارجی هم کشانده است.
سوای هیجانی‌شدن‌های گذرا و تحریک احساسات و همدردی با خانواده مقتول، شاید یکی از مهم‌ترین مواردی که در گم‌شدن‌ها و قتل‌های این‌چنین، باید مورد دقت قرار بگیرد، ریشه‌یابی دلیل این اتفاقات باشد.
و شاید اولین جایی که برای آموزش به ذهن هر فردی برسد «مدرسه» باشد؛ بی‌شک آتنا در مدرسه نیاموخته که نباید خیلی راحت با مردان و پسران غریبه معاشرت کند؛ حرف آن‌ها را گوش کند؛ برود خانه‌شان یا حتی برود مغازه‌شان آب بخورد؛ آتنا، ستایش یا هر کودک دیگر با هر نام دیگری(تفاوت نمی‌کند دختر یا پسر) به راحتی به بزرگ‌ترهای خود که فرق نمی‌کند همسایه‌شان باشد یا مغازه‌شان کنار بساط دستفروشی پدر، اعتماد می‌کنند؛ در مدرسه حتی به کودکان ما نمی‌آموزند که «نباید اجازه دهند بزرگ‌ترها به جاهای خاصی از بدنشان دست بزنند»

چه کسی باید به کودکان مسائل جنسی را بیاموزد؟
چندی پیش، اتفاقی در حوزه آموزش رخ داد که اخبار و واکنش‌های مربوط به آن در صدر اخبار قرارگرفت؛ سندی به نام 2030؛ منتقدان سند که از قضا انتقادهای تند و تیز و غیرمنطقی خود را به زمان انتخابات ریاست‌جمهوری موکول کرده بودند، معتقد بودند که این سند نه آموزش مسائل جنسی به کودکان که آموزش همجنس گرایی به آ‌ن‌ها است؛ کار به جایی کشید که شبانه نامه‌هایی با مضمون آموزش همجنس گرایی توسط دولت روحانی به دست مردم در دورترین روستاهای کشور افتاد.
سرانجام با فشارهای تندروها این سند مسکوت ماند؛ سندی که به امضای کشور ما هم رسیده بود و مسئولان تاکید کردند که این سند باید در کشور خودمان نوشته شود؛ کاظم صدیقی در نماز جمعه روزی که قراربود شهدای حادثه تروریستی را تشییع کنند، بر نگارش سند در داخل کشور تاکید کرد. اما به نظر می‌رسد که تاکنون برای نگارش چنین سندهایی چاره‌ای نشده؛ سندهایی که شاید بتواند جان دختربچه‌های این سرزمین را نجات دهد و مانع تکرار فاجعه‌ای که نه تنها یک خانواده و شهر که فرهنگ یک کشور را داغدار می‌کند.

آموزشی حیاتی که در کشور ما وجود ندارد
در جای‌جای شهر، پارچه‌نوشته‌هایی در همدردی با خانواده آتنا نصب شده. در شبکه‌های اجتماعی هم موجی از ابراز همدردی با خانواده به راه افتاده است. در پارس‌آباد اردبیل، صدها نفر از اهالی شهر در مراسم تشییع جنازه حاضر شده‌اند؛ شعار می‌دهند«بی‌شرف، بی شرف»؛ به سمت مغازه فردی که آتنا را به خانه‌شان برده بود سنگ می‌اندازد؛ مرد و زن می‌دوند و خشم و عصبانیت را می‌توان در چهره و رفتارشان به وضوح دید.
شاید اگر همه آدم‌های عصبانی( که به حق ناراحت و عصبانی هستند) به نقش مهم و تاثیرگذار «آموزش» پی برده بودند، آموزش‌هایی که در کشور ما وجود ندارد، اولین خواسته‌هایشان بر روی همان بنرهایی که نصب کرده‌اند، تقاضای آموزش مسائل جنسی به کودکانشان در مدارس بود؛ آموزشی که برای پدرها و مادرها هم لازم است تا به کودکانی هم داده شود که هنوز به مدرسه ورود پیدا نکرده‌اند. آموزشی که اگر بود فاجعه آتنا در ادامه ستایش‌ها رخ نمی‌داد.
روزنامه همدلی/ آساره کیانی
پنج شنبه, 22 تیر 1396 ساعت 11:56 خوانده شده: 2393 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +19 -3 --
علیرضا 1396/04/22 - 12:39
آنگاه که به همه چیز،ازدیدسیاسی نگاه شود،حتی «آموزش» شاهدچنین اتفاقات دلخراشی خواهیم بود.
راستی چرادربرنامه های کلان آ.پ مسائل مهم واساسی گنجانده نمی شود؟چراباوجوداینکه اکثرکتابهای درسی به مسائل دینی پرداخته اند،جامعه ماچنین جامعه ای است؟چراباوجوداینکه اینهمه واعظ ومنبری واینهمه تبلیغات اخلاقی وسخنرانی درتمام شبکه های رادیویی وتلویزیونی،جامعه مااینقدربیماروفاقداخلاق است؟
چراقدرت تجزیه وتحلیل خودراموردتجزیه وتحلیل قرارنمی دهیم؟؟
پاسخ + 0 0 --
سقز کرد 1396/04/22 - 14:17
اردبیل شهر مدهبی است من سنی بودم و خیلی اذیتم کردن در اردبیل
سنی را پوست میکندند تا شیعه بشه بعد ......
...
پاسخ + 0 0 --
معلمی 1396/04/23 - 08:07
سند 2030 همش بد نبود لااقل همین بحث اشنایی با خطرات تجاوز و... کاش منطقی و منصفانه و عادلانه تصمیم بگیریم نه سیاسی جناحی و تنگ نظرانه و...
پاسخ + 0 0 --
یه مثقال تامل... 1396/04/30 - 22:09
چون اونوریا هم بیکار ننشستند
شونصد تا شبکه ماهوار‌ای و ...
در داخل هم که به اسم آزادی...
تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
علی برکت الله...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1396/06/31 - 04:37
آخه ملعون با دست دهن بچه رو یهویی گرفته بردتش آتاق پشتی. ۲۰۳۰ یا هر سند کثیف دیگه که دنیای کودکانه بچه هارو به لجن میکشه و باعث میشه همین بچه ها در نوجوانی خودشون تبدیل بشن به همچین متجاوز هایی از این قبیل بشن هیچ اثر مثبتی نداره. آدم شبهه روشن فکر بیسواد! برو تحقیق کن ببین تمامی این مریض های جنسی و متجاوز ها کسانی بودن که در کودکی به نوعی متوجه مسایل جنسی شدن(خواه از طریق فهمیدن رابطه بین پدر مادر یا سو استفاده جنسی توسط اطرافیان یا ...) برو سند ۲۰۳۰ رو کامل بخون کتاب لکلکی در کار نیست آموزش کامل آمیزش جنسیه. پیامبر فرمودن بچه ای که در سنین کودکی متوجه رابطه جنسی ببن پدر و مادرش بشه هرگز سعادتمد نخواهد شد. حالا ما بیایم سندی که گندش دراومده و همه فهمیدن چه پیامد هایی داره تو کشور اجرا کنیم، تو اگه خیلی مایلی آروغ روشنفکری جاهلانه بزنی خودت به بچه خودت همه چیزو از سیر تا پیاز توضیح بده( آیا کسی جلوتو گرفته؟؟؟؟؟؟) ولی حق نداری راجع به بچه های عزیز ما و دیگرون که مستقیما به آیندشون مربوط میشه و اثرات هولناکش در آینده ظاهر میشه نظر بدی. ما این اجازه رو به امثال تو متوحش مدرن نمیدیم.
پاسخ + +11 -2 --
جمشید 1396/04/22 - 13:53
یک سوال چرا در جامعه ای که ایدئولوژیک است و باید اخلاق در اوج باشد اینگونه بی اخلاقی بیداد می کند،چرا دیگر آموزش های دینی جواب نمیدهد براستی مشکل کجاست ؟ به نظر من زمانی که از دین استفاده ابزاری میشود تا هر کاری را با آن توجیه کنیم آنجاست که دیگر آموزش های دینی جوابگوی نیازهای انسانی نیست و دیگر در چنین جامعه ای اخلاق و انسانیت مقدم نیست ،آی کاش حداقل اخلاق را نمی باختیم که در واقع همه چیز را باختیم.
پاسخ + +5 -2 --
ناشناس 1396/04/22 - 14:12
والا انچه ما از اداره و کارکنان آ.پ اردبیل میدانیم کارکنان رده بالا ......
مشکل اموزش سند 2030 را نداره اردبیل دایره فعالیت از2030 گذشته ما عین کبک سرمان زیر برف است
پاسخ + +3 -4 --
سقز کرد 1396/04/22 - 14:14
من روش امورش و پرورش تایوان و تایلند را به ا.پ اردبیل توصیه میکنم
وقتی معلم و کارکنان آ.پ بوی فسادشان بلند شده اما به اسم سند 2030 میخوان ماست مالی کننن
البت کارکنان بانک و ..... بماند
پاسخ + +6 -2 --
معلم امیدوار 1396/04/22 - 23:32
عاقبت رها شدن و بی انگیزگی معلم مدرسه و دانش اموز و...
پاسخ + +9 -1 --
حسن درویشی 1396/04/23 - 01:08
اینکه با توجه به وجود چنین جانوران انسان نمایی در میان مردم ضرورت آموزش این مسائل به کودکان محرز ومشخص است چندان جای بحث ندارد ولی چرا تا کنون هیچ کس ضرورت آموزش به پدر ومادران را جدی نگرفته مطرح کردن این اموزش ها به پدران و مادران بسیار راحتتر است و آنها هم می توانند درمحیط خانه مواردی را که ضرورت دارد فرزندشان بیاموزد به او منتقل کنند
اینکه پدر ومادر ها آموزش ببینند که فرزندان خود را حتی المقدور بدون نظارت خود با افراد غریبه وحتی اشنا تنها نگذراند چون یک کودک به فرض اینکه آموزش هم دیده باشد اگر با افرادی چنین مریض و دیو سیرت تنها بماند کار چندانی در دفاع از خود نمی تواند انجام دهد کاش روانشناسان و کارشناسان محاکم قضایی که بیشتر با این موارد سر وکار دارند بدون شرم وحیای بیخود به پدران و مادران خطراتی را که متوجه فرزندانشان است اموزش دهند
پاسخ + +9 -2 --
بی نام 1396/04/23 - 03:30
من اجازه نمیدم ذهن معصوم دخترم از کودکی درگیر توهمات پوچ جنسی بشه والبته سعی میکنم خودم آموزشش بدم که در کودکی همیشه باید همراه من باشه و در اماکن عمومی تنهایی قدم نگزاره
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1396/04/23 - 16:57
همراه کودکان بودن گزینه مناسبی نیست اولیا موظفند این مسائل را به فرزندان آموزش بدهند تا فرزندان در برابر چنین اسیب هایی واکسینه شوند البته با روش های مناسب ودولت ها هم باید مراکزی را برای تخلیه انرژی جنسی تاسیس کنند تا آتش آن دامن کودکان معصوم وحتی افراد صالح وسالم را نگیرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/14 - 23:19
حالت خوشه شهاب؟؟؟؟؟؟
پاسخ + +10 0 --
بی نام 1396/04/23 - 03:30
من اجازه نمیدم ذهن معصوم دخترم از کودکی درگیر توهمات پوچ جنسی بشه والبته سعی میکنم خودم آموزشش بدم که در کودکی همیشه باید همراه من باشه و در اماکن عمومی تنهایی قدم نگزاره
پاسخ + +2 0 --
بی نام 1396/04/23 - 03:31
زنگنه وظریف !هه
پاسخ + +3 -2 --
سلیمی ساعتلو 1396/04/23 - 08:31
متاسفانه به این نوع آموزشها در کشور ما پرداخته نمی شود و تبدیل به یک تابو شده است در حالی که این آموزشها در مدرسه و از طریق معلم باید اتجام گیرد تا جلوی بسیاری از این نوع جنایتها گرفته شود. نمونه ای از انیمیشن آموزش این نوع مسائل را می توانید در این لینکها مشاهده کنید.
https://t.me/khabgard/942
http://www.aparat.com/v/1Qm2s
پاسخ + +7 -1 --
دوست 1396/04/23 - 19:21
حناب نویسنده آن گونه که می خواهی صحبت و بعد هم نتیجه گیری می کنی ، به هرحال در همه جا انسانهای بیمار و جاهلی مانند این قاتل وجود دارد.هیچ جا مدینه فاضله نیست حتی در آن کشورهایی که آموزش مسایل جنسی صورت می گیرد . می بینیم که یک فرد حتی کسی که به اصطلاح سابقه دینی خوبی در دینشان دارد به راحتی دختران و پسران را مورد تجاوز جنسی قرار می دهد.به هر حال این مسایل توسط پداران و مادران باید در خانواده ها آموزش داده شود.هرجند که در مورد این طفل معصوم ، قاتل متوسل به زور شده است.پس هزاران آموزش هم دیگر کار ساز نبود.
پاسخ + +5 -9 --
حق التدرس بدبخت 1396/04/24 - 14:04
سند ۲۰۳۰ یک سند بسیار خوب بود که در بسیاری از زمینه ها با عدالت آموزشی یازگار بود ولی افسوس که بخاطر بازی های سیاسی حاضریم کشور و ملت را فنا کنیم
پاسخ + 0 0 --
علی شیخی 1396/04/27 - 17:43
گویا نظرات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام را در مورد سند2030 نمیدانید شما که این طور باز از اون دفاع میکنید!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟//
بابا باطل شد رفت.دولتم گذاشتش کنار.به هوش باشید لطفا
پاسخ + 0 0 --
یوسفی 1396/04/27 - 20:16
جناب شیخی
سلام
شما قرار است فقط در مساله معیشت اظهار نظر کنید !
این جور حرف ها به کلاس شما نمی خورد !
لطفا فقط معیشت !
ای معلم خسته !
پاسخ + +5 -1 --
ناشناس 1396/04/26 - 02:21
واقعا عجیبه که در این سایت به اسم معلمان مشتی اکاذیب به خورد مردم میدین!!البته که سمت و سوی آشکار این سایت با خوندن فقط دوتا مقاله برام روشن شد!!

در سند 2030آموزش مسائل جنسی آن هم به منظور پیشگیری از بارداری یا انتقال بیماریها و ...هست!!یعنی در اصل روشهای کنترل جمعیت یاد داده میشه!چطور عنوان میکنین که درباره جلوگیری از تجاوز موضوع هست؟؟برای پیشگیری از این مسئله و مسائلی ازاین دست باید خانواده ها آموزش ببینن تا مراقبت بیشتری از فرزندانشون داشته باشند...نه اینکه مستقیما به کودک معصوم و پاک مسائلی که آموزش اون میتونه عواقب نامناسبی داشته باشه ،آموزش داد...
عقلانی تر اینه که والدین به کودکانشون در مورد رابطه با غریبه ها و نامحرمها در غالب خود توصیه های اسلامی ،تذکر بدهند که هیچگاه تنهایی با این افراد نباشند یا سمت غریبه ها نروند...ضمنا آمار تجاوز و آزارهای کشورهای غربی مدعی توسعه پایدار رو هم انصافا نگاه کنین!
پاسخ + +2 0 --
مهدی 1396/04/26 - 10:32
کاش همه چیز درباره #آتنا_اصلانی گفته می شد حتی از #فقر خانواده اش و #دستفروشی او در کنار پدرش....

شاید هم سر و صدای برخی رسانه ها صرفا برای سرپوش گذاشتن روی همین موضوع باشد!!
پاسخ + +3 -1 --
فرهنگی 1396/04/27 - 22:22
شما صدای معلم نیستید، شما اسم شریف معلم را برای توجیه افکار پوسیده و به بن بست خورده بر خود گذاشته اید
کدام عقل سلیمی باور دارد که با آموزش سند ۲۰۳۰ از این دست اتفاقات نمی افتد؟ توصیه بنده به شما این است سند را مرور کنید و تحت تأثیر مسائل جناحی قرار نگیرید. این سند اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی
در کشورهایی که سالهای سال است که سند در آنها اجرا میشود آمار کودک آزاری و حتی حیوان آزاری !! سر به فلک کشیده . شما را به یک جستجوی ساده در گوگل با زبان لاتین (اگر آشنایی دارید) ارجاع میدهم تا آمار آزار جنسی کودکان و حیوانات را در کشورهایی که آنها را الگو میدانید به دست آورید.
.بگذریم
در این سند حریم محرم و نامحرم و ... آموزش داده نمیشود بلکه روشهای پیشگیری از بارداری و بیماریهای مقاربتی آموزش داده میشود و همسان دانستن جنس زن و مرد این یعنی شما آزادی با هرکسی رابطه داشته باشی منتها با رعایت موارد بهداشتی!!!!!
آن آموزشهایی که مد نظر شماست در اسلام مشخص شده و والدین فهمیده ی مسلمان همه ی این آموزشها را به فرزندان خود میدهند
پاسخ + +3 0 --
حسین 1396/04/28 - 18:08
سلام چرا برخی به غلط معتقدند که مثلا اگر نکته مثبتی در سند 2030 هست آن نکته در دین کامل و تربیتی اسلام نیست که بیایند از بیگانگان به تعالیم دینی قرض بگیرند در حالیکه صورت عالی آن در مکتب و آموزه های دینی موجود است و یا خدای ناکرده می خواهیم کلمه حق بگوئیم و باطلی را اراده کنیم مگر داریم موردی که مکتب الهی نادیده گرفته باشد ...وا عجبا
پاسخ + +2 0 --
یه مثقال تامل... 1396/04/30 - 22:03
فقط یک سوال مطرح میشه:
به نظر نویسنده محترم آیا در کشورهایی که سند 2030 اجرایی شده و همجنس بازی و... آزاد است (اصطلاحا آموزش) آمار تجاوز از کشور ما کمتر است؟
چرا خودتونو برای بازی های کثیف سیاسی گول میزنید؟
اونی که اون زمان سند 2030 رو برجسته کرد و گفت من از 2030 نخواهم گذشت، به خاطر پرت کردن حواس ها بود...

نمی‌دونم میذارید این نظر رو یا نه؟!! به هر حال حرفهایی بود که باید زده میشد
پاسخ + 0 0 --
احمد 1396/05/04 - 19:58
مثلا الان تو کشورهای غربی که سند 2030 داره اجرا میشه ، تجاوز رخ نمیده؟؟؟
شما که اسم نویسندگی رو یدک می کشی بد نیست آمار تجاوز به عنف خصوصا به کودکان رو در کشورهای به ظاهر متمدن غربی بررسی کنی ... بعد بیای نسخه سند 2030 رو برا مملکتمون بپیچی...
پاسخ + 0 0 --
ی دختر! 1396/06/30 - 14:17
یکم فکر!!
اینطور بچه ها دچار بلوغ زودرس میشن!!
سند 2030 همه چیز رو هدف گرفته بود!دین!اعتقادات!
با وارد کردن این کتاب ها به مدرسه ذهن دانش اموزا مشغول میشه و مطمناا نمیتونن درس بخونن!
این اموزش ها وظیفه یخونوادس !!
میشه توی مدارس توضیحاتی داده شه!!اما ن توضیحاتی ک ذهن بچه ها مشغول شه!فقط چیزای ابندایی!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور