صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

حسن بهنام/ معاون پژوهشی اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار اهواز ، فعال فرهنگی - اجتماعی و مدیر کانال فرهنگ و توسعه

کنکور زدگی، بلای بزرگ تعلیم و تربیت کشور : چرا قانون حذف کنکور " اجرا نمی شود ؟ آیا این بار اراده دولتمردان بر اراده مافیای کنکور غلبه خواهد کرد؟

امروزه نه تنها کنکور حذف نشده بلکه برگزاری آزمون های تستی و ویرانگر به دوره ابتدایی هم کشیده شده و ذهن و روح کودکانمان را در سنین بازی و شادابی نشانه گرفته، به راستی منافع چه کسانی در میان است که کنکور حذف نمی شود/ آن چه امروز متأسفانه شاهد آنیم, نابودی و فرسایش ذهن و روح و روان جوانان و کشتن استعداد های سازنده آنان در یک رقابت پرهزینه و افسرده کننده از یک سو و خروج نظام تعلیم و تربیت از ریل و مسیر اصلی اش از سوی دیگر, که همانا تربیت شهروند مسئول، وظیفه شناس و جامعه پذیر است؛  یعنی آموزش برای زندگی بهتر/ " ” در بحث مؤسسات تست و کنکور قطعاً پای منافع برخی افراد و مؤسسات خاص هم وسط هست وگرنه پدیده ای که از نظر همه صاحبنظران و کارشناسان تا این حد مذموم است، نباید تا این اندازه دوام می آورْد.”/ « نمی گذارند قانون حذف کنکور اجرایی شود.منفعت مالی نمی گذارد نظام آموزش عالی کشور مانند دنیا عمل کند!!  »/ امروزه، " کنکور " به تجارتی با سود سرشار و گردش مالی مولتی میلیاردی در دست اقلیتی قرارگرفته که دغدغه اصلی شان نه توسعه علمی - فرهنگی کشور و تعلیم و تربیت فرزندان ما، که حفظ منافع خود و تسلط بر اراده ها، سیاست گذاری ها و ارکان آموزش و پرورش کشور است/ قابلیت حذف کنکور نیازمند بررسی جنبه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی جامعه است یعنی باید به زیرساخت ها، شرایط محیطی، عناصر و تبعات تشکیل دهنده آن توجه شود تا بدیل های جایگزین کنکور به صورت دقیق تعریف و تبیین شوند...


کنکور زدگی و دلایل عدم اجرای قانون حذف کنکور  موضوع حذف کنکور و تبعات منفی آن سال هاست که در کشور در بین مسئولان و سیاستگذاران از یک سو و صاحب نظران علوم اجتماعی و تربیتی از سوی دیگر، مطرح است.
اما سؤال جدی این است که چرا کنکور حذف نمی شود؟
امروزه نه تنها کنکور حذف نشده بلکه برگزاری آزمون های تستی و ویرانگر به دوره ابتدایی هم کشیده شده و ذهن و روح کودکانمان را در سنین بازی و شادابی نشانه گرفته، به راستی منافع چه کسانی در میان است که کنکور حذف نمی شود؟
سودبرندگان این همه آزمون از دوره ابتدایی تا پیش دانشگاهی و کنکور چه کسانی هستند؟
با اعلام نتایج کنکور امسال در مردادماه ۹۶، یک سال دیگر از عمر ۴۸ ساله راهی که قرار بود کشور را از نشاط علمی جوانان با استعداد بهره مند سازد تا مسیر توسعه و پیشرفت به کمک نهاد دانشگاه هرچه استوارتر، قوی تر و البته علمی تر پیموده شود، گذشت.

اما آن چه امروز متأسفانه شاهد آنیم, نابودی و فرسایش ذهن و روح و روان جوانان و کشتن استعداد های سازنده آنان در یک رقابت پرهزینه و افسرده کننده از یک سو و خروج نظام تعلیم و تربیت از ریل و مسیر اصلی اش از سوی دیگر, که همانا تربیت شهروند مسئول، وظیفه شناس و جامعه پذیر است؛  یعنی آموزش برای زندگی بهتر.
امروزه، " کنکور " به تجارتی با سود سرشار و گردش مالی مولتی میلیاردی در دست اقلیتی قرارگرفته که دغدغه اصلی شان نه توسعه علمی - فرهنگی کشور و تعلیم و تربیت فرزندان ما، که حفظ منافع خود و تسلط بر اراده ها، سیاست گذاری ها و ارکان آموزش و پرورش کشور است.
نگارنده تاکنون در چندین نوشتار از زوایای مختلف تربیتی و آموزشی به موضوع کنکور زدگی- این انحراف بزرگ در تعلیم و تربیت -  با هدف ارتقای آگاهی عمومی پرداخته است.
اظهارات روزهای اخیر دو وزیر جدید دولت دوازدهم، وزرای علوم و آموزش و پرورش، درباره حذف کنکور، علاوه بر یادآوری اهمیت موضوع و تأکید بر آن، دستمایه ای شد تا بار دیگر به این بحث مهم پرداخته شود و نقش برنامه ریزان و خانواده ها مورد بررسی جدی قرار گیرد.

 


تربیت شهروند مسئول، وظیفه شناس و جامعه پذیر است؛  یعنی آموزش برای زندگی بهتر  سید محمد بطحایی، وزیر جدید آموزش و پرورش در گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوی سیما(۱۱ آذرماه ۹۶) به صراحت به دامنه نفوذ و تأثیرگذاری مافیای کنکور اشاره کرده و می گوید:” در بحث مؤسسات تست و کنکور قطعاً پای منافع برخی افراد و مؤسسات خاص هم وسط هست وگرنه پدیده ای که از نظر همه صاحب نظران و کارشناسان تا این حد مذموم است، نباید تا این اندازه دوام می آورْد.”
فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در روز دانشجو (آذر ۹۶) در پاسخ به خبرنگار مهر، ۸ هزار میلیارد تومان گردش مالی کلاس های کنکور (شما بخوانید مافیای کنکور) را دلیل عدم اجرای قانون حذف کنکور اعلام کرده و می گوید:« نمی گذارند قانون حذف کنکور اجرایی شود.منفعت مالی نمی گذارد نظام آموزش عالی کشور مانند دنیا عمل کند!!  »


جالب است بدانید براساس قانون حذف کنکور که در سال ۸۶ اعلام شد، قرار بود کنکور تا سال ۹۰ مطلقاً حذف شود، اما این اتفاق نیفتاد و در سال ۹۲ ” قانون” توسط مجلس شورای اسلامی اصلاح و چند تکلیف بر عهده سازمان سنجش و آموزش و پرورش گذاشته شده که سوابق تحصیلی جایگزین کنکور شود.

کنکور زدگی و دلایل عدم اجرای قانون حذف کنکور

وزیر جدید علوم، دکترمنصور غلامی هم در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اعلام این که حذف کنکور به ۵ سال زمان دیگر نیاز دارد،ضمن رد این تصور غلط که عامل اصلی ادامه کنکور، سازمان سنجش است، گفت:” این سازمان از گردش مالی چندهزار میلیاردی پیرامون کنکور بی نصیب است.”

وی این گردش مالی را مربوط به کلاس های کنکور دانست که خانواده ها برای قبولی فرزندان خود، قبل از ثبت نام در سازمان سنجش، هزینه می کنند.
آنچه مسلم است حذف کنکور و قطع ید از مافیای منفعت طلب کنکور، عزم جدی و اراده بالای دولتمردان و نمایندگان مجلس و ارکان عالی سیاستگذاری آموزشی کشور را در اصلاح روش های جذب و پذیرش دانشجو و انطباق آن با نیازهای جامعه و آمایش سرزمین می طلبد و در این راه، همراهی صاحبنظران و پژوهشگران و هدایت خانواده ها و توجیه دانش آموزان می تواند به تغییر نگاه ها و نگرش ها و عوض کردن فضای کنکور در مدارس و خانواده ها و به طور کلی جامعه، به حصول نتایج موفق و مثبت بینجامد.


کنکور زدگی و دلایل عدم اجرای قانون حذف کنکور قابلیت حذف کنکور نیازمند بررسی جنبه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و پژوهشی جامعه است یعنی باید به زیرساخت ها، شرایط محیطی، عناصر و تبعات تشکیل دهنده آن توجه شود تا بدیل های جایگزین کنکور به صورت دقیق تعریف و تبیین شوند.
اتخاذ الگوی جدید پذیرش در دانشگاه ها مطابق آنچه وزرای جدید علوم و آموزش و پرورش بیان کرده اند یعنی کیفیت برگزاری امتحانات در مدارس و جایگزینی سوابق تحصیلی دانش آموزان به جای کنکور حتماً باید هرچه سریع تر به حذف کنکور، کاهش استرس و نگرانی مخاطبان اصلی این بحث ها یعنی خانواده ها و دانش آموزان علاقه مند برای ورود به دانشگاه ها منجر شود.
چنین اظهاراتی این انتظار را در آحاد جامعه، خانواده ها، دانش آموزان، جامعه فرهنگیان و دانشگاهیان ایجاد کرده است که دولت دوازدهم عزم جدی در تحقق این موضوع دارد.
به گفته بطحایی، فرزندانمان باید شیرینی دوران نوجوانی و جوانی را بیشتر بچشند و نه فشارهای روحی و روانی بابت رقابت های ویرانگر آزمون های کنکور.
باید منتظر ماند و به قضاوت نشست که آیا این بار اراده دولتمردان بر اراده مافیای کنکور غلبه خواهد کرد؟

https://t.me/FarhangTose-eh


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 21:08 خوانده شده: 434 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -3 --
باکسر 1396/10/06 - 21:56
همکار محترم لطفا جایگزین مناسب رو برای کنکور ارائه کنید.
کنکور خوب نیست، ولی تنها راهی است که داریم.
اگر به آزمونهای نهایی آموزش و پرورش تکیه کنیم، به معدنی از تقلب و حق کشی تکیه کرده ایم. خودمان رو گول نزنیم. من در هر دو حوزه اجرا و تصحیح نهایی سوم بودم. به راحتی نمره ۲ به ۱۸ تبدیل میشه.
در یک مورد در درس فیزیک ، بیست برگه کاملا مشابه هم نوشته بودند و همه هم نمره بالا. علی رغم اعتراض ما کسی محلی به این اعتراض نگذاشت. من شخصا شهادت میدهم که آزمونهای آموزش و پرورش غرق در تقلبه.
برادر من کنکور تنها راه عادلانه با کمترین تقلب ممکنه. اون رو از طبقات ضعیف جامعه نگیرید.
البته جمع کردن مدارس خاص در آموزش و پرورش بساط کنکور را در مدارس راهمایی و ابتدایی جمع خواهد کرد‌. این یک فقره رو آموزش و پرورش اجرایی نخواهد کرد. چون نان خیلی ها آجر خواهد شد.
پاسخ + +7 0 --
خط شکن 1396/10/07 - 08:10
مقاله مرتبط دکتر حسینی

"کنکور؛ ابزاری برای غارت و چپاول مردم"

http://melliun.org/iran/144849

راه حل "جایگزین کنکور" از نظر دکتر حسینی:

https://www.tribunezamaneh.com/archives/141250#respond
پاسخ + +6 0 --
Agent of Change 1396/10/07 - 08:30
این مافیا که همه صحبت از آن میکنند کسی نیست جز گردانندگان رژیم تعلیم و تربیتی ما در وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش:

http://news.gooya.com/politics/archives/2016/07/214863.php

من در این کتاب راه حل جایگزین کنکور را اریه دادم که نتیجه اش این شد که من را با کتابم زنده به گور کردند:

http://ktbr.ir/b26640
پاسخ + 0 -1 --
چغندربگ 1396/10/08 - 23:59
حذف کنکور هرگز حتا یک درصد چیزی را درست نخواهد کرد حاضرم با کسی که ادعایی داره بحث کنم یک جور سرگرمیه! حذف کنکور، برای خیلیها جذابه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور