صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دکتر سیدمحمدحسن حسینی

آزمون پیشرفت تحصیلی، کنکور و اسراف بیت المال

آزمون پیشرفت تحصیلی و مشکلات نظام آموزشی  چند روز قبل در مدرسه ای که من در آنجا درس می دهم – همانند سالهای گذشته – به اصطلاح آزمون پیشرفت تحصیلی برگزار شد. البته من با نقش بی بدیل آزمون در عرصه آموزش مخالف نیستم اما نوع آزمون و شرایط  و زمان برگزاری آن نیازمند در نظر گرفتن مواردی خاص می باشد.

آن طور که من در این سالیان دیده ام بیش از 90% دانش آموزان این آزمون را جدی نمی گیرند و یا حوصله آن را ندارند و تقلب می کنند و... بنابراین برگزاری چنین آزمون هایی به شیوه کنونی جز اتلاف بیت المال چیز دیگری نیست.

برای نمونه یکی از دانش آموزان می گفت از هر نفر 50 هزار تومان برای این آزمون گرفته اند. اگر هزینه طراحی سوالات، تایپ و پرینت و تکثیر و تصحیح و هزینه خرید کاغذ ها و ... را حساب کنیم تایید می کنیم که برگزاری این آزمون برای هر دانش آموز حداقل 50 هزار تومان هزینه دارد.

به عبارت دیگر اگر در کل کشور یک میلیون و 200 هزار دانش آموز داشته باشیم برگزاری این آزمون شصت میلیارد تومان برای آموزش پرورشی که از قبل ورشکسته است هزینه دارد – که هر سال می پردازد و یا دولت به واسطه قبوض برق و ... غیر مستقیم از جیب والدین دانش آموزان در می آورد.

اگر این را هم حساب کنیم که به خاطر برگزاری این آزمون کل کلاسها و مدرسه در یک روز کاری تعطیل می شوند و آموزش و پرورش یک روز به یک میلیون معلم و کادر اداری مدارس بدون اینکه کاری کنند حقوق می دهد متوجه می شوید که بی تدبیری مدیران  چه هزینه سرسام آور بیخودی را به بیت المال تحمیل می کند.

نکته جالب توجه تر این است که این به اصطلاح آزمون پیشرفت تحصیلی را تقریبا همزمان با امتحانات ترم اول برگزار می کنند که همان طور که گفته شد جز اتلاف بیت المال و منابع ملی چیز دیگری نیست! - تصور کنید که این برگزاری تکراری عبث و بیهوده آزمونهای مشابه، آن هم به صورت همزمان، به قیمت قطع کردن چند صد هزار درخت و هدر رفت چه مقدار آب و ... نیز می باشد؟!

آزمون پیشرفت تحصیلی و مشکلات نظام آموزشی

در مورد آزمون غیر استاندارد و غیر منطقی کنکور هم که صدمات جبران ناپذیری به بیت المال و توسعه و آبادانی کشور زده قبلا در مقاله زیر بحث کرده ام:

کنکور؛ ابزاری برای استعمار و چپاول مردم

روش پیشنهادی من برای جایگزینی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش آموزان و کنکور را که روشی با استانداردهای بین المللی و بدون هزینه است و مهمتر اینکه به ارتقای کیفیت یادگیری دانش آموزان کمک شایانی می کند در سیزدهمین کتابم مطالعه بفرمایید:

"یادگیری تیمی رقابتی" – انتشارات کتاب راه

- لینک ویدیوی روش تدریس من

 http://www.aparat.com/v/i32tK    

مقالات بیشتر در وبلاگ نویسنده

http://beyondelt.blogfa.com


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

دوشنبه, 11 دی 1396 ساعت 14:19 خوانده شده: 489 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 0 --
مهرپور 1396/10/11 - 14:59
با سلام.به راستی همین طور است که فرمودید.دبیران را هم مجبور می کنند که در این آزمون های الکی و فرمایشی مراقب بایستند و هم اینکه وقت کلاس درسشان را می گیرند.بودجه در نظر گرفته شده هم همیشه نصیب مدیر مدرسه و معاونین می شود و البته کارمندان اداره های آموزش و پرورش.و در واقع تنها هدف برگزاری این آزمون ها همین است!
پاسخ + 0 0 --
معلم 1396/10/11 - 15:38
با سلام
فارغ از نظرات دوستان موافق و مخالف در پاسخ به شما دوست عزیز، من خودم معاون مدرسه هستم تا حالا که بودجه ای بابت برگزاری این آزمون ها نصیب من نشده است.
پاسخ + 0 0 --
مهرپور 1396/10/11 - 16:23
سلام معاون گرامی.پس در این صورت تمام بودجه را مدیر مدرسه تان برای خودش برداشته است چون اغلب مدیران این کار را انجام می دهند و از طرف اداره های آموزش و پرورش هم نظارتی وجود ندارد.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1396/10/11 - 15:00
دختر من درمدرسه نمونه دولتی در ناحیه یک مشهد درس می خواند واقعا که شورش را در اوده اند هر روز از بچه های بدبخت ازمون تستی می گیرند .واقعا بچه ها رادیوانه کرده اند معلمین هم دایم بچه ها راتهدید می کنند که این نمره ها با نمره های امتحانتان جمع می شود .من اسم مدرسه را گذاشته ام مدرسه تست زنی .این مدرسه دوره اول دبیرستان هم هست .اسمش هم نمونه است
پاسخ + +2 0 --
حقی 1396/10/13 - 01:31
آزمون پیشرفت تحصیلی از کارهای ننگین آموزش وپروش است وهم دانش آموزان وهم معلمان می دانند که تنها هدفش منافع مادی آن برای ادارات آموزش وپرورش است. یک نکته هم گقتنی است که معلمان در خیلی مدارس تلاشی برای برگزاری در ست آزمون انجام نمیدهند.وبچه ها کلی تقلب می کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور