صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

رضا قاسم‌پور/ مدیر هنرستان هنرهای زیبای زنجان

دیوار کوتاه مدیر در ساماندهی سرویس مدارس

مشکلات سرویس مدارس و وظایف مدیر مدرسه
دغدغه مشترک :

از دیرباز مسئله ایاب و ذهاب دانش‌آموزان در قالب سرویس مدارس یکی از دغدغه‌های اصلی و البته مشترک خانواده‌ها، مسئولین مدرسه، پلیس، فرمانداری‌ها، شهرداری و دیگر مقامات مسئول می‌باشد.

 

مصاحبه‌های نمایشی:

هر ساله در شروع سال‌تحصیلی معمولاً رئیس انجمن و اولیا، مقامات آموزش و پرورش، پلیس راهور و ... مصاحبه‌های نمایشی و تبلیغاتی انجام داده و متعاقباً در فرآیند کار، پای خود را کنار کشیده و عملاً تمام مسئولیت‌های اجرایی سرویس مدارس را به گردن اولیای مدرسه می‌اندازند و البته در حوادث احتمالی معمولا دیواری کوتاه‌تر از دیوار مدیر مدرسه یافت نمی‌شود.

مشکلات سرویس مدارس و وظایف مدیر مدرسه

مسلسل بخشنامه‌های غیرضرور:

متأسفانه نیروهای ستادی که در سطوح عالی آموزش و پرورش برای خیل عظیم نیروهای صف، بخشنامه و دستورالعمل صادر می‌کنند، عموما کسانی هستند که از حجم کار اولیای مدرسه بی‌اطلاع بوده و یا حداکثر دستی از دور بر آتش دارند.
امروزه حجم عظیم بخشنامه‌های ارسالی رنگارنگ امان از مدیر و معاونان مدرسه بریده است و مدیران مدارس را عملا از وظایف ذاتی و اصلی (متون واجبی آموزش و پرورش) خارج کرده و به حواشی عمدتا غیرضرور و مستحبی مشغول کرده است.

 

مدیر مدرسه مسئولیتی در نقص فنی ندارد:

یکی از این حواشی نفس‌گیر بحث پیچیده و پرمسئولیت سرویس مدارس می‌باشد.
بر طبق ماده 19 مصوب کارگروه ساماندهی سرویس مدارس (اعضای کارگروه متشکل از پلیس راهور، وزارت کشور و آموزش و پرورش) در حوزه عمل، تاکسی‌رانی، پلیس راهور و شهرداری باید پاسخگوی نقص فنی اتومبیل و امنیت سرویس مدارس باشند.
مدیر مدرسه فقط در صورتی که با شخص حقیقی یا پیمانکار بدون مجوز قرارداد ببندد، در خصوص نقص فنی و سایر حوادث احتمالی مسئولیت خواهد داشت.
مسئولیت انتخاب پیمانکار برای سرویس مدارس بر عهده انجمن اولیا و مربیان است و در صورت بروز خطا و مشکل نیز آموزش و پرورش، انجمن اولیا و مربیان را مخاطب قرار می‌دهد.

 

مدیر اجرایی (مراقب) بازوی مدیران مدارس:

بر اساس مصوبات آموزش و پرورش یک نفر مدیر اجرایی با نظر و پیشنهاد کارگروه مدرسه و یا انجمن و اولیا از بین بازنشستگان فرهنگی و یا سایر ادارات با داشتن صلاحیت‌های لازم و با تایید اداره باید به‌عنوان مدیر اجرایی و مراقب سرویس دانش آموزی عمل کند.
مراقب (مدیر اجرایی) مسئول کنترل رفتارهای خطر‌آفرین، کودک آزاری و ... در طول مسیر می‌باشد. (حال بماند که در یک مدرسه با تعداد دانش آموز زیر صد نفر، حق‌الزحمه این مدیر اجرایی از کجا باید تامین گردد؟!)

در نظر آوریم بسیاری از مدارس ما به خاطر عدم احراز نصاب مد نظر آموزش و پرورش فاقد عوامل اجرایی لازم (معاونت‌های چهارگانه اجرایی، پرورشی، آموزشی و امور اداری) می‌باشند. همچنین درگیر کردن مدیر با مباحث پیچیده مالی سرویس مدارس و حساب و کتاب رانندگان و ... تخلیه انرژی آنها در جاده خاکی است.

مشکلات سرویس مدارس و وظایف مدیر مدرسه

مسئولیت پلیس جریمه 40000 تومانی:

متأسفانه ما سالانه بیش از 3000 کشته کودک و نوجوان در سرویس مدارس داریم.
پلیس راهور برای نداشتن برچسب سرویس مبلغ 40000 تومان جریمه در نظر گرفته و عملاً پای خود را از معرکه بیرون می‌کشد و مسئولیت اجرایی سرویس مدارس را به گردن مدیر منتقل می‌کند.

 

سخن آخر:

از منظر منِ مدیر آموزش و پرورش وظیفه ذاتی یک مدیر در چهارچوب مدرسه (نه خارج از آن) تعریف می‌شود.
درگیر کردن یک مدیر (با مسئولیت‌های سنگین و چند بعدی داخل مدرسه) با داستان سرویس دانش‌آموزان اجحافی عظیم در حق اولیای مدرسه می‌باشد.
چون ایاب و ذهاب دانش‌آموزان می‌تواند بخشی از فرآیند آموزش تلقی گردد، لذا حداکثر نقش مسئولین مدرسه در بحث سرویس مدارس باید بحث نظارتی باشد نه اجرایی.

بهتر است اولیای دانش‌آموزان، پلیس و شهرداری نقش پررنگ‌تری در بحث مهم سرویس مدارس ایفا نمایند و اجازه دهند مدیر به وظایف اصلی خود که همانا سازماندهی، کنترل، برنامه‌ریزی و هدایت مجموعه تحت امر خود می‌باشد بپردازد و با تهیه فضا و تجهیزات لازم و نیروی انسانی متخصص و متعهد به تعلیم و تربیت فرزندان این مرز پرگهر اهتمام ورزد.

در نظر آوریم که عملاً بخش مهمی از انرژی مدیران مدارس ما را بحث ملال آور پرداخت قبوض حامل‌های انرژی و چرخاندن مجموعه با جیب خالی (تشویق و ترغیب اولیا به مشارکت در حل و فصل مشکلات واحد آموزشی فرزندانشان) به هدر می‌دهد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 14 دی 1396 ساعت 20:54 خوانده شده: 406 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
محمدرضا ولی زاده 1396/10/14 - 23:20
نگارنده این مقاله کمترین آگاهی را از قوانین و مقررات مربوط به حمل و نقل دانش آموزان را دارد و بر اساس عدم آگاهی مطالبی را که غیر منصفانه عملکردهای مطلوب دست اندرکاران را زیر سوال می‌برد برای مثال مرگ 3000 دانش آموز سالانه در تصادفات سرویس مدارس از کدام منبع اطلاعاتی ذکر شده
برای دریافت هر نوع اطلاعات صحیح در مورد حمل و نقل دانش آموزان با شماره تلفن 88827516 تماس بگیرید
این گونه مقالات بر خلاف اخلاق حرفه ای تهیه شده
پاسخ + +1 0 --
چغندربگ 1396/10/15 - 20:25
دیوار کوتاه نیست! اتفاقا یکی از سوراخهای بخور بخور همینه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور