صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

دلیل این همه هرج و مرج روحی و روانی، التهابات کنکوری، اضطرابات امتحانی و ... چیست؟

بچه ها ! امشب شام استرس داریم !

رضا قاسم‌ پور/ مدیر هنرستان هنرهای زیبای زنجان

عوارض و پیامدهای استرس و اضطراب آزمون و کنکور


در بیمارستان ولیعصر زنجان هنگام بازگشت از عیادت آشیق مسلم عسگری پدر معنوی آشیق‌های ایران، چشم در چشم گریان سید محسن شفیعی (برادر مدیرکل پارلمانی آموزش و پرورش) می‌شوم.
پس از احوالپرسی متوجه می‌شوم که خواهرزاده ۱۸ ساله پشت کنکوری ایشان، در فرجه تعطیلات عید به‌خاطر ایست قلبی ناشی از استرس به رحمت ایزدی پیوسته است مسئله چیست؟

این روزها اخبار ناگوار مرگ‌های شب امتحانی، حین و پساکنکوری تقریبا از چهار گوش کشور شنیده می‌شود. ایست‌های قلبی، سکته‌های ناشی از مصرف ریتالین، استرس‌های حاد، افسردگی های شدید، بی اشتهایی، ضعف و بیهوشی سر جلسه امتحان، ضربان قلب، فشارخون، تیک‌های عصبی، سردرد، تهوع، خواب آلودگی، خستگی و... سکه رایج بازار آشفته آموزش می‌باشد. مشکل کجاست؟

عوارض و پیامدهای استرس و اضطراب آزمون و کنکور

دلیل این همه هرج و مرج روحی و روانی، التهابات کنکوری، اضطرابات امتحانی و ... چیست؟
کجای کار ما می‌لنگد؟
جامعه سالم متشکل از شهروندان سالم بوده و برای تربیت شهروند (نه لزوما شهرنشین) دولت باید هزینه در آموزش و پرورش را به مثابه سرمایه‌گذاری در آتیه کشور تلقی نماید  کدامین پل ارتباطی ترک برداشته و چرا جاده‌های عاطفه به بن‌بست رسیده است؟

به گفته ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت و درمان، در ایام امتحانات شاهد رشد پنجاه درصدی استفاده خودسرانه از قرص‌های ریتالین و... برای رفع بی‌خوابی و افزایش تمرکز در امتحانات هستیم.
پنج درصد از دانشجویان و دانش‌آموزان سال آخر معتاد به مصرف ریتالین هستند.

ریتالین همانند قرص روان‌گردان اکس بوده و مصرف بیش از حد آن اعتیادآور است و عوارضی چون ضربان قلب، فشارخون، مشکلات معده، تیک‌های عصبی، حرکات تکراری بی‌هدف، سردرد، خستگی، مشکلات گوارشی، تهوع و سکته مغزی را به همراه دارد.

 

 استرس امتحانات و اضطراب کنکور

استرس و اضطراب نوجوانان و جوانان حاصل از امتحانات در سالهای مدرسه و دانشگاه معطوف به فشار غیرمنطقی والدین، فشارات روحی و روانی معلمان و کلیت سیستم آموزشی، التهابات روحی و روانی به ارث رسیده از اجتماع، رسانه‌های گروهی، شبکه‌های اجتماعی، ماهواره و بازی‌های کامپیوتری، گروه همسالان و... می‌باشد. دلیل این همه هرج و مرج روحی و روانی، التهابات کنکوری، اضطرابات امتحانی و ... چیست؟

 

چرایی استرس و عوامل استرس‌زا

به گفته روانکاوان استرس به معنای فشار و تنش روح و روان و واکنش بدن به آن می‌باشد. شرایط استرس‌زا می‌تواند عامل ایجاد افسردگی و اضطراب باشد.
حوادث پر استرس شامل پایان دادن به یک رابطه عاطفی طولانی‌مدت، از دست دادن شغل، طلاق، از دست دادن اعضای خانواده و نزدیکان، و تغییرات غیرمنتظره و بزرگ در زندگی است. البته وجود استرس کنترل شده می‌تواند اثرات مثبتی در کمک به ارتقا و نیز افزایش خلاقیت‌های فردی داشته باشد. بالعکس استرس شدید و طولانی اثرات منفی فیزیولوژیکی، احساس خستگی ممتد، بی‌حالی، بی‌میلی و افسردگی را به همراه دارد.

عوارض و پیامدهای استرس و اضطراب آزمون و کنکور

عوامل مؤثر در اضطراب امتحان

عوامل شخصیتی، اجتماعی، خانوادگی، فرهنگی، آموزشگاهی و...، ترس از آینده، تصویر غیرواقعی از خود، پیشینه منفی، عوامل عاطفی و فیزیکی حین و قبل و بعد امتحانات، اعتماد به نفس پایین، شکست‌های پیشینی اختلالات وراثتی و... قابل ذکرند.

روانشناسان از برنامه‌ریزی، استراحت، خواب راحت، تغذیه سالم، تمرکز فکری، مثبت‌اندیشی، آرامش روحی روانی به‌عنوان هفت قانون طلایی برای کاهش استرس یاد می‌کنند.

 

مدارس سمپاد

به دلیل غربالگری معیوب و انتخاب نادرست دانش‌آموزان تیزکوش به جای تیزهوش در مدارس خاص، در ادامه شاهد آسیب‌های روحی و روانی شدیدی خواهیم بود. فشار روانی اولیا و مربیان به دانش‌آموزان برای کسب حد نصاب نمرات و معدل بیشتر، فشار بر دانش آموز برای کسب رتبه‌های جشنواره‌هایی چون خوارزمی و همچنین قبولی در رشته‌های خاصی چون گروه پزشکی، از عوامل اصلی بروز استرس‌های شایع می‌باشد.

عوارض و پیامدهای استرس و اضطراب آزمون و کنکور

 چه باید کرد؟

مثلث خانواده، مدرسه و اجتماع هر سه در توفیقات و ناکامی‌های آموزشی و تربیتی فرزندان ما دخیل هستند.
اگر دانش‌آموزی با تربیت خانوادگی نرمال و شرایط اجتماعی خوب به مدیر، معاون و یا معلم مسئله دار برخورد کند، احتمال لغزش او افزایش خواهد یافت.
همچنین دانش‌آموز با خانواده و مدرسه سالم، در جامعه ای مریض و آلوده، به راحتی نمی‌تواند از آسیب‌هایی چون اعتیاد اینترنتی، قرص‌های ریتالین و... در امان بماند.
ضمن اینکه دانش آموز خانواده مسئله‌دار، مشکل خود را به مدرسه منتقل خواهد کرد.

برای تربیت دانش‌آموزان مبتنی بر منشور حقوق شهروندی در هزاره سوم لازم است بین خانواده، مدرسه و اجتماع تعادل و تعامل مناسب صورت گیرد.
جامعه سالم متشکل از شهروندان سالم بوده و برای تربیت شهروند (نه لزوما شهرنشین) دولت باید هزینه در آموزش و پرورش را به مثابه سرمایه‌گذاری در آتیه کشور تلقی نماید.

معلم با منزلت و معیشت مجروح و مخدوش توانایی پرورش دانش آموز سالم را نخواهدداشت و معلم مسافرکش فرهنگ‌ساز نخواهد بود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 14:25 خوانده شده: 435 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +8 0 --
امامی 1397/03/04 - 20:39
سلام

البته باید به وزیر بهداشت تبریک گفت که شکر خدا

داروخانه ها چنین داروهای اعتیاد آور را بدون نسخه

و بی هیچ محدودیتی در اختیار دانش آموزان این مرز

و بوم قرار می دهند. حتی برای این آزادی عمل باید

تبریک گفت. اگر چیز مفید و اثرگذاری بود با هر

حربه ای مانع دسترسی افراد می شدید . شاید هم

چنین برای عده ای بهتر است!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/03/05 - 14:50
یک تبریک دیگر هم برای وزیر بهداشت
آنقدر درامد پزشکان را بالا برد که همه می خواهند به هر نحوی که شده پزشکی قبول شوند. در حال حاضر بجز رشته پزشکی مابقی رشته ها اصلا استرس قبولی ندارد،چون تقریبا قبولی در آنها قطعی است.امان از وزیر پزشکان!!
پاسخ + +2 0 --
رضایی 1397/03/05 - 00:02
همه از مافیای کنکور است.
و مسوولینی که شاید شهامت مقابله با آن را ندارند.
شاید هم...........
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/03/05 - 00:53
باسلام

مطالب فوق العاده
تشکر
اینجور مطالب باید آموزش وگفته بشه
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/03/06 - 13:20
سلام
ضمن تشکر از آقای قاسمپور
تا وقتی که بازار کار رشته های غیرپزشکی کساد است هجوم دانش آموزان و خانواده ها به رشته های پزشکی مولد استرس و اضطراب برای جامعه خواهد بود. باید فکری برای اشتغال اینهمه فارغذالتحصیل بیکار کرد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور