صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" حال اردو و اردوگاه های دانش آموزی نیز به تأسی از وضعیت بیمار آموزش و پرورش ناخوش است "

اوقات فراغت، اردوگاه های دانش آموزی و یک پیشنهاد

رضا قاسم پور

اوقات فراغت و اردوگاه های دانش آموزی و لزوم توجه به هنرستان کشاورزی زنجان

 بر اساس سند تحول بنیادین، تربیت عمومی دانش آموزان به عهده آموزش و پرورش است و اردوهای دانش آموزی یکی از مکمل های ترمیمی با هدف پرورش روحیه مسئولیت پذیری و مهارتهای زندگی در سیستم تعلیم و تربیت ماست.

قبل از انقلاب به منظور آماده کردن دانش آموزان برای ورود به جامعه و شکل گیری رفتار اجتماعی و قانون پذیری، آموزش و پرورش وقت اقدام به تأسیس پیشاهنگی و اردوگاه های دانش آموزی در کشور نمود. پس از انقلاب نیز مربیان تربیتی و معاونت پرورشی این مسئولیت را با شکل و شمایل متناسب با ارزشهای انقلاب تداوم بخشید.


 قالب و محتوای اردوها

شکل اردو می تواند دانش آموزی، دانشجویی، خانوادگی و صنفی باشد. همچنین محتوای اردو مشتمل بر فرهنگی_تربیتی، المپیاد ورزشی، تشویقی، علمی و همچنین مسابقات هشتگانه رایج در رشته های قرآن و نهج البلاغه، سرود، تئاتر، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و... برای خروج از تکلیف پذیری و حرکت به سمت و سوی مهارت آموزی باشد. سیستم دولتی_سنتی مدیریت و اداره  اردوگاهها از یک طرف و بی توجهی به تحولات سریع جهانی شدن از دیگر سو، لزوم بازنگری در فلسفه اردو و اردوگاه را دوچندان می کند


 پرچم های نیمه برافراشته اردوگاهها در اوقات فراغت تابستان

حدود ۳۰۰ اردوگاه فعال دانش آموزی در سه سطح ملی (چهار اردوگاه بزرگ تهران، اصفهان، رامسر و نیشابور)، استانی (۵۴ اردوگاه) و شهرستانی (حدود ۲۵۰ اردوگاه) در اقصی نقاط کشور مشغول خدمات رسانی به دانش آموزان هستند.این اردوگاهها در قالب اردوهای تفریحی، ورزشی، فرهنگی، آموزشی برای دانش آموزان در مقاطع مختلف فعالیت می کنند.

در سالهای اخیر وقوع تصادفات و خسارتهای جانی متعدد که در برخی از اردوها (به ویژه در اردوهای راهیان نور) رخ داد از یک طرف، و از دیگر سوی به دلیل دولتی و ناکارآمد بودن مدیریت اردوگاهها و فقدان منابع مالی و تشکیلات و  نیروی انسانی خبره (نتیجتا کلیشه ای و تفننی شدن اردوها ) برای اداره بهینه اردوگاهها رفته رفته میزان استقبال از اردوها سیر نزولی دارد.

ماههای فروردین و اردیبهشت بازار اردوها پر رونق بوده و در ایام پاییز و زمستان چراغ اردوها و اردوگاهها سوسو می زند.
مهمتر از آن انتظار می رود که در سه ماهه تابستان اردوگاه ها مملو از جنب و جوش دانش آموزان کشور باشد ولی بنا بر دلایل مختلف از جمله عدم اعتماد خانواده ها و تکراری و کلیشه ای بودن برنامه اردوها عملا پرچمهای اردوگاهها برای اردوهای دانش آموزی نیمه برافراشته و به قولی کرکره ها پایین است.

اوقات فراغت و اردوگاه های دانش آموزی و لزوم توجه به هنرستان کشاورزی زنجان

اردوگاه ها، کاتالیزور صنعت توریسم

واقعیت آنست که حال اردو و اردوگاه های دانش آموزی نیز به تأسی از وضعیت بیمار آموزش و پرورش ناخوش است.
سیستم دولتی_سنتی مدیریت و اداره  اردوگاهها از یک طرف و بی توجهی به تحولات سریع جهانی شدن از دیگر سو، لزوم بازنگری در فلسفه اردو و اردوگاه را دوچندان می کند.

برای خروج از انفعال فعلی در سیستم اردو و اردوگاهها باید ضمن باز تعریف و بروز رسانی مفاهیم و حرکت به سمت توریستی کردن اردوگاهها، پای بخش خصوصی (البته نه بخش اختصاصی) را به میان آورد تا جان تازه ای به این مهم بدمد.


 هنرستان کشاورزی زنجان پتانسیل اردوگاه ملی را داراست

با توجه به سهم ناچیز  استان زنجان و شمال غرب کشور از اردوگاههای مجهز ملی، پیشنهاد می شود هنرستان ۱۲۰ هکتاری کشاورزی زنجان، واقع در کیلومتر ۷ جاده زنجان تبریز و مشرف به راه ترانزیت اروپا ضمن حفظ اصالت  هنرستانی، کاربری های جدیدی برایش تعریف گردد.

اوقات فراغت و اردوگاه های دانش آموزی و لزوم توجه به هنرستان کشاورزی زنجان

ظرفیت این هنرستان ۱۲۰ هکتاری مشتمل بر ۵ چاه عمیق، ۴ استخر پرورش ماهی، ۲ گلخانه ، مرغداری، گاوداری، دامداری، ۱۲ هکتار باغ میوه، سالن ورزشی، خوابگاه برای بیش از ۵۰۰ نفر، مستعد برای کشت زعفران، باروری موز، ۴خانه سازمانی ۳۵۰ متری دو کله و ... هم اکنون معطل ۴۰ الی ۵۰ هنرجوی کشاورزی استان بوده و عملا بیش از نود درصد آن بلا استفاده و بایر است و برای گذران امورات خود چشم به تزریق بودجه از طرف آموزش و پرورش استان دارد.

پیشنهاد می شود مسئولین استانی اعم از استاندار و خانم رشتچی مدیرکل آموزش و پرورش و همچنین مسئولین مربوطه وزارت آموزش و پرورش با بررسی پیشنهاد راقم مبنی بر اختصاص ۱۰۰ هکتار از هنرستان رو به تعطیلی کشاورزی (در استراتژیک ترین موقعیت جاده ترانزیت شمال غرب) به اردوگاه چند منظوره ملی با استانداردهای جهانی، علاوه بر حل و فصل دغدغه های تربیتی آموزش و پرورش، کمکی به روانی صنعت توریسم در مسیر جاده ابریشم داشته باشند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 14 تیر 1397 ساعت 12:05 خوانده شده: 671 دفعه چاپ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با طرح " معلم تمام وقت " وزارت آموزش و پرورش موافقید؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور