صدای معلم

" کارهای اجرایی مدارس را به افراد توانمند بسپارید "

دل نوشته یک ولی دانش آموز سمیرمی

گروه استان ها و شهرستان ها/

نامه ی زیر توسط یکی از اولیاء دانش آموزان در مورد مشکلات مدرسه ارسال گردیده است .

« صدای معلم » آمادگی خود را برای دریافت پاسخ مسئولان مدرسه و اداره آموزش و پرورش سمیرم اعلام می کند .

انتقاد ولی دانش آموز مدرسه متوسطه اول شهید چمران سمیرم از آموزش و پرورش و مدرسه

برای دریافت کارنامه پسرم وارد مدرسه متوسطه اول شهیدچمران سمیرم می شوم. دم در ورودی تعداد زیادی از بچه ها را می بینم که دور هم نشسته اند.مدیر به دلیل کوتاه بودن آستین پیراهنهایشان اجازه ورود به آنها نداده است و از آنجا که ما ایرانی ها در محدودیت ها استعدادهایمان شکوفا می شود، کسی که پیراهن مناسب دارد نوبتی به دیگران می دهد تا شاید ملاقاتی با مدیر داشته باشند. غمی عجیب سراسر وجودم را فرامی گیرد، ناخودآگاه تمام مشکلاتی که در طول سال تحصیلی در این مدرسه می دیدم برایم تداعی می شود. یعنی فقط آستینهای کوتاه بچه ها به چشم مدیر مدرسه می آید؟
بعد از ورود به دفتر مدرسه و دریافت کارنامه متوجه پایین بودن نمرۀ قرائت فارسی که زیر 10 وارد شده می شوم .نمره ای که قبلا وعده اش از طرف معلم به بچه ها داده شده بود و از طرف اولیا حمل بر شوخی شده بود. در طول سال تحصیلی شاهد رضایت عجیب فرزندم از کلاس فارسی بودیم .با تمسخر می گفت معلممان مدام از مسایل حاشیه ای مثل داعش، سیاست، جنگ ،امام زمان و .....حرف می زند و منتظر کوچکترین اشاره بچه ها است که بحث غیردرسی را شروع کند و چندنفری هم از بچه ها که نقطه ضعف معلم را می دانند همیشه شروع کننده بحث می شوند.نگران شدم و یکبار هم به مدیر مدرسه گوشزد کردم و بعدها متوجه شدم سایر اولیا هم در همین مورد با مدیر صحبت کرده اند و حتی در مورد عدم صلاحیت معلم فارسی به اداره مراجعه کرده اند اما نتیجه نگرفته اند.
در فرصتی که برای امتحانات خرداد به بچه ها داده شده بود بی انگیزگی فرزندم را برای خواندن فارسی می دیدم . وقتی حساسیت مرا می دید می گفت : معلم قول داده که نمره فارسی تان را نمیدهم تا شهریور بیاید پس چرا بخوانم؟

معلم عزیز !

اگر به دلیل ضعف توان مدیریت کلاس را نداری از مدیر و معاون مدرسه و حتی اولیا کمک بگیر نه این که صورت مسئله را پاک کن و با روح و روان بچه های مردم این گونه بازی کن و سرشان را با موضوعات ظاهرا جذاب گرم کن که آرام باشند و اذیت نشوی.
وقتی به خانه می آیم کتابهای مختلف را جلو فرزندم می گذارم و می گویم بخوان خیلی خوب می خواند. نکاتی که قبلا خودم برایش توضیح داده بودم را می پرسم و می بینم خوب جواب می دهد.می گویم امتحان فارسی طول سال چطور بوده ؟ می گوید اصلا امتحان از ما گرفته نشده. فقط یک آزمون تستی یکبار از بچه ها گرفته که نمرات پایین گرفته بودند و قبل از این امتحان هم تاکید کرده بود که من در سطح دبیرستان از شما امتحان می گیرم.اگر هدفت یادگیری دانش آموز است این همه تهدید و ارعاب برای چیست؟ آیا نتیجه ای جز بی انگیزگی داشت؟

عزیز من! مگر با دانش آموز تستی کار کرده ای که آزمون تستی را ملاک قرار می دهی یا مگر در سطح دبیرستان کار کرده ای که در سطح دبیرستان امتحان می گیری؟
کلاس ادبیات فارسی علی رغم اسم ساده اش کلاسی نیازمند وقت بسیار است و پراز نکات ادبی که لازم است بچه ها از دوره پایین با این نکات آشنا شوند ، حتی بسیاری از دبیران به دلیل کمی وقت مجبور می شوند ساعات دبیران دیگر را هم قرض بگیرند و فرصت حاشیه پردازی درآن بسیار کم است. پس بهتر است خدایی و وجدانی کار کنیم.
مادر یکی از بچه ها می گوید: فقط فرزند شما نیست که قرائت فارسی اش کم شده نصف بیشتر ( ظاهرا از یک کلاس 24 نفری 17 نفر )زیر ده شده اند.
دیگری می گوید: معلم مشکل دارد که نصف کلاس قرائت کم شده اند.

مادری می گوید: از معاون پرورشی (س) مدرسه می خواهم دفتر کلاسی و نمرات مستمر فرزندم را در اختیارم قرار دهد تا ببینم ولی معاون می گوید این حریم معلم است و باید خودش اجازه بدهد در حالیکه نمره مستمر باید به شکل کارنامه ماهیانه در اختیار اولیا قرار بگیرد. حتی اگر معلم در مدرسه حضور نداشته باشد و ولی دانش آموز برای آگاهی از وضعیت درسی فرزندش به مدرسه بیاید باید مدیر و معاون نمرات مستمر را به او نشان بدهند.شاید اولیا فقط مجاز به ندیدن برگه امتحان پایانی نباشند ولی مستمر باید دیده شود.
وقتی با مدیر صحبت می کنم می گوید کارنامه مستمری که اردیبهشت دادیم چرا اعتراض نکردید؟ مدیر عزیز از کجا بدانم دانش آموزی که نمره مستمرش 17 یا 18 وارد شده و با این نمره من از وضعیتش باخبر شده ام قرار است زیر ده بگیرد که همان موقع اعتراض کنم؟ در حالی که همان موقع هم مشکل کلاس فارسی مجددا مطرح شد و مدیر جز سکوت عکس العملی نشان نداد.
دیگری می گوید: حتی مدرسه یکبار هم برای موضوعی با ما تماس نگرفته است و اکنون که پایان سال تحصیلی است معتقد است که قبلا شما را در جریان مسایل گذاشته ام .
در گفت و گو با اولیا متوجه می شوم معلم علوم (ص)مدرسه هم با الفاظ رکیکی که در کلاس به کار می برده است بچه ها را با واژه های رکیک آشنا می کرده است ؛ اما بچه ها زیاد تمایلی به اینکه خانواده ها در جریان قرار بگیرند ندارند.
مدیر مدرسه هم زیاد تمایلی به شنیدن درد دل اولیا ندارد و معتقد است دستش در این زمینه بسته است در حالی که از مشکلات معلمان مدرسه اش آگاه است. وقتی با او حرف می زنیم کاملا مشخص است که نمی خواهد گوش بدهد و مدام خودش حرف می زند مگر اینکه خیلی زرنگ باشی و فرصت حرف زدن بگیری.

به نظر می رسد پنهان کاری در هر زمینه ای در این مدرسه رواج دارد. مقصر دانستن اولیا و خود دانش آموزان حرف نهایی مسئولین مدرسه است. ممکن است یکبار دانش آموزی را در کوچه یا خیابان دیده باشند و مدام می گویند فرزند شما بیرون با دوستانش یا با دوچرخه و .... دیده شده و درس نمی خواند. شما که در مورد دانش آموز مدرسه ات و خانواده اش اطلاعاتت محدود است چگونه به خودت اجازه می دهی در موردش قضاوت کنی یعنی بچه های شما مدام در خانه به سرمی برند؟
مادری می گوید: هربار به مدرسه می آیم متوجه فرار معلم و مدیر می شوم انگار از اولیا می ترسند و تمایلی به حرف زدن ندارند.
معلم زبان (ط)در سه کلاس تقویتی گذاشته است و به دانش آموزی که به دلیل عدم نیاز، در کلاسش شرکت نداشته و تمام نمرات کلاسیش در درس زبان 20 بوده نمره کامل نداده است و علنا به دانش آموز گفته است چون در کلاس تقویتی شرکت نمی کردی نمره کامل نگرفته ای. مگر مدرسه جای معامله است.

انتقاد ولی دانش آموز مدرسه متوسطه اول شهید چمران سمیرم از آموزش و پرورش و مدرسه

ای کاش در گزینش معلمان بیشتر دقت می شد. کودک و نوجوان آزاری را به شکلهای مختلف در مدارس این شهرستان دیده ام ، رفتار معلم علوم که اولیا بسیاری آنرا تایید کرده اند می تواند عواقب وخیمی داشته باشد. و وخیم تر از آن رهاکردن دانش آموزان به حال خود به دلایل مختلف و برچسب کلاس بد زدن به یک کلاس و مجبور کردن دانش آموز به سکوت برای گرفتن حقش و پذیرش اینکه نباید به نمره ام اعتراض کنم چون حق من است ، نشان در راه بودن بحرانی بزرگ برای آموزش و پرورش است.
در صحبت با معاون پرورشی مدرسه که قرار است مدیر آیندۀ این مدرسه باشد متوجه حمایت های بی مورد ایشان از معلمان مدرسه می شوم. می گوید نمرۀ مستمر دست خود معلم است و هر نمره ای که خواست می تواند وارد کند. کدام قانون چنین اجازه ای می دهد؟ فرزند من بیش از ده جلسه به کلاس آمده است و باید ارزشیابی شده باشد و نمراتش در همان دفتری که اجازۀ دیدنش را به من نمی دهی ثبت شده باشد. باشنیدن حرفهای غیرمنطقی مدیر آینده نگرانی ام بیشتر می شود یعنی قرار است وضعیت سال آیندۀ این مدرسه بهتر شود یا بدتر؟
معلمی که توان مدیریت کلاس را ندارد و سعی دارد با بحث های به ظاهر جذاب دانش آموز را یک ساعت و نیم رام و آرام نگه دارد یا روخوانی دروس ، آن هم ادبیات را به دلیل کم حوصلگی، خودش انجام می دهد و کمتر به دانش آموز واگذار می کند.
معلمی که نمی داند حساب نمرۀ انضباط از درس جداست و حتی در کارنامه جدا ثبت می شود و ظلم در حق دانش آموز است که از نمرۀ کلاسی اش هم کم شود.
معلمی که نمی داند دانش آموز پی به نقطه ضعفش برده است و سوال غیرمرتبط می پرسد تا وقت کلاس هدر برود و عاقبت هم به همان دانش آموز نمرۀ بهتر می دهد و ....
چطور ممکن است دانش آموزی تمام نمراتش عالی باشد و تنها قرائت فارسی اش تجدید شده باشد ؟ اگر یک دانش آموز بود احتمال وقوع مشکل غیرمنتطره در شب امتحان برای او وجود داشت ولی وقتی کل کلاس چنین مشکلی دارند پس کم کاری از معلم است. چندنفری هم که نمره خوب گرفته اند همان هایی هستند که با برنامه ریزی قبلی آغازگر بحث های حاشیه ای بوده اند و از دید معلم فعال به حساب آمده اند. بررسی برگه امتحانی این چندنفر هم ضروری به نظر می رسد.
اما وظیفۀ آموزش و پرورش چیست؟ از کجا می داند معلم توی کلاس مباحثی را که در برگۀ امتحان داده است واقعا کار کرده است یا نه که سطح دشواری سوال را بررسی می کند و آن وقت اعلام می کند سوال بی اشکال است. شاید سوال اینترنتی و آماده باشد که استاندارد است.
هرچه قدر هم بگوییم نمره مهم نیست در حد شعار است. فعلا همه چیز حول محور نمره می چرخد وقتی ملاک انتخاب رشته نمره است پس بهتر است خودمان را کمتر گول بزنیم و با واقعیت کنار بیاییم.
وقتی مشکلات این مدرسه مرور می شود به این نتیجه می رسم که یکی از دلایلش عدم برگزاری جلسات انجمن اولیا و مربیان است. حتی یکبار هم در طول سال جلسه ای در این مدرسه تشکیل نشده است . ارتباط اولیا و مربیان برای آگاهی از مسایل آموزشی و پرورشی و شناخت معلمان و .... آن هم برای بچه هایی که در سن بحرانی بلوغ هستند از ضروریات است که متاسفانه در این آموزشگاه وجود نداشت مگر اینکه کاغذبازیهای صوری انجام شده باشد.از مدرسه ای که مدیرش نماد و الگوی بی مسئولیتی است انتظار زیادی نمی توان داشت.
مدیر مدرسه دلیل تشکیل نشدن جلسات انجمن اولیا را شرکت نکردن اولیا ، نبود سخنران خوب و اینکه اولیا بعد از پایان این جلسات سراغ معلمان می روند و می خواهند وضعیت درسی فرزندانشان را جویا شوند؛ می داند. اولا لازم نیست تمام اولیا حضور داشته باشند ، کسانی که نیاز داشته باشند شرکت می کنند. دوم اینکه سخنران و مشاوران خوب در زمینه های مختلف در شهرستان وجود دارد که مدارس دیگر از معلوماتشان استفاده می کنند.حداقل مشاور شاید بداند بچه ای که در ساعتی از روز در خیابان با دوچرخه دیده می شود نیاز به تفریح و سرگرمی داشته است و بیرون بودن نیم ساعته اش از خانه برای والدینش توجیه منطقی تری دارد. دلیل سوم اسف بارتر است. خوب معلوم است که اولیا باید از وضعیت فرزندشان آگاه شوند و بعد از پایان جلسه انجمن معلمان فرزندانشان را بشناسند (اگر چه این هم وظیفۀ شما بوده در آغاز سال تحصیلی جلسه معارفه معلمان و اولیا تشکیل دهید) مگر در مدرسه شما چه خبر است که اولیا نباید بدانند؟ نتیجه اش وضعیت فعلی فرزندان ماست . فهمیدم مدیر مدرسه به دلایل مبهمی مدرسه را به حال خود رها کرده و حتی اداره هم این مدرسه را رها کرده است وگرنه این همه مشکل واضح شگفت انگیز است. با حالی خراب و متاسف برای فرزندم و دیگران و خودم به خانه برمی گردم . سردرگمم و نمیدانم این مشکلات را با چه کسی درمیان بگذارم.

انتقاد ولی دانش آموز مدرسه متوسطه اول شهید چمران سمیرم از آموزش و پرورش و مدرسه

ای کاش بازدیدکنندگان استانی به جای اینکه مدارس ظاهرا موفق را برای بازدید انتخاب کنند چنین مدارسی را بازدید می کردند. مدرسه ای به دلیل مستندسازی و کاغذبازی نمونه می شود و بارها و بارها مسئولین استانی را به سمت خود می کشاند و مدارسی هم مثل چمران و نمونه های دیگری که ذکر نامشان را به دلایلی ناپسند می دانم همچنان به روند خود ادامه می دهند.
مطالب نوشته شده درد دلهای بسیاری از اولیا دانش آموزان آموزشگاه چمران سمیرم است که واقعا راه به جایی ندارند و بارها به صورت شفاهی و کتبی به گوش مسئولین اداره رسانده اند و عاجزانه از مسئولین مربوط می خواهند به خواستۀ شان رسیدگی شود. تقاضای ما این است که کارهای اجرایی مدارس را به افراد توانمند بسپارید نه کسی که خودش از سر خستگی و ناتوانی از تدریس، درخواست می دهد و به معلمان ناتوان و ناکارآمد مجوز تدریس داده نشود .
باتشکر


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 04 مرداد 1397 19:57 خوانده شده: 3202 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +14 -1 --
ناشناس 1397/05/04 - 20:52
سلام
روز به روز بدتر هم خواهد شد. گوش تمامی آنانی که معلم را به این حال و روز انداخته اند تیز تیز باد که بعد
از این چنین معاملاتی بیشتر و بیشتر خواهد گردید.
در بین معلمان وجدان ، دلسوزی ، ایثار ، نجابت و....
همگی منجمد گردیده است. بعد از این فرزندان این
مرز و بوم از قربانیان اصلی غفلت مسئولان بی وجدان
پول پرست مقام پرست خواهند بود.
افسوس و صد افسوس که پدران و مادران دوم فرزندان
این سرزمین یعنی همان معلمان خیلی وقت است که
رگ غیرت شان بریده شده است. مقصر اصلی رگ بُران هستند. همان هایی که کر و لال و کور و..... هستند.
متأسفم ولی محترم . بحران آموزشی یعنی همان
چیزهایی که فرمودید . انقلاب آموزشی لازم هست .
پاسخ + +7 0 --
بازنشسته 1397/05/04 - 21:54
کم کاری و بی توجهی و تعلل در امورات محوله از هیچ کس مورد قبول افراد باوجدان نیست خصوصا معلمان و آموزش و پرورشی ولی باید به این ولی با وجدان هم گفت که آقای ولی صبح که از درب منزل خود بیرون می آیی هیچ کم وکاستی در محیط خود ( کوچه و خیابان و شهرداری و پلیس و راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی ، بیمارستان و شبکه بهداشت وقاضی و دادگستری و جاده و راه وترابری ومخابرات و ...) نمی بینی که همه ی آنها هم از بیت المال مملکت همچون آموزش وپرورش و حتی چند برابرش را هم استفاده می کنند ولی نه شما ولی دانش آموزان و ما ها جرأت نداریم که به آنها پشت چشماشان ابروست. لذا باید یکجانبه هم نباید قضاوت کنیم و کم وکاستیهای مدارس را هم ( که با گدایی از اولیأ اداره می شوند ) مد نظر قرار دهیم وباید به این ولی هم گفت که در سایر ادارات ونهادها که جواب سلامت را هم نمی دهند واگر جواب هم بدهند باید اول رشوه ات آماده باشد
پاسخ + 0 0 --
بهزاد 1397/05/06 - 14:56
چه ربطی داره.هر کسی مسءول اعمال و رفتار خودشه.من و شما هم از وقت بچه بی گناه مردم می دزدیم..ای کاش آموزش و پرورش دارالایتام نبود که هر کسی که نتونست جایی کار پیداکنه واردش نشه.ب نظر من مشکل اصلی آموزش و پرورش معلماشن
پاسخ + +7 0 --
بازنشسته متنفر 1397/05/04 - 22:56
چرا کسی از دزدی در روز روشن مخابرات ( تلفن های همراه اول ) اعتراض ندارد و با انواع ترفند از مشترکانش دزدی می کند ویکی از این ترفندها که در قبض ها قید شده به نام ( خدمات مبتنی بر تولید محتوا ) می باشد که بدون اطلاع مشترکین و فعالسازی توسط آنان روزانه ۴۰۰ تومان کسر می کنند و نحوه محاسبه کارکرد موبایل از مقدار سایرهزینه ها هم که از دید مشترکین مخفی است خدا میداند ، لذا باید این آقایان اولیأ جرأت پیگیری این مشکلات را هم داشته باشند نه فقط مدارس ضعیف شده از هر لحاظ ( امکانات و بودجه و حق وحقوق معلمانش و ... )
پاسخ + +5 0 --
رضایی 1397/05/04 - 23:15
لباس آستین کوتاه
یادش به خیر دهه ی شصت دانش آموز دوم راهنمایی بودم. مدیر مدرسه مان اگر می دید یقه ی پیرهنمان باز است به ما گیر می داد و سخت گیری میکرد.
الآن کار به جایی رسیده که بعضی از حضرات توقع دارند که فرزندشان با شلوارک و پیراهن آستین کوتاه سر کلاس بیایند.
انصافا بچه های آن دوره از لحاظ شغلی و تربیتی و اجتماعی موفق تر از امروزی ها ظاهر شده اند.
پاسخ + 0 0 --
.... 1397/05/05 - 11:00
مقایسه زمان گذشته با حال بسیار کار اشتباهی است که متاسفانه همه انجام میدهیم . شرایط آنزمان با اکنون متفاوت است. متاسفانه مدیران و مسئولین مدارس آنقدر به همان اصول تربیتی و جزییاتش چسبیده اند که به روز بودن را فراموش کرده اند و مدیریت را تنها لباس و پوشش ظاهری می بینند و به همین دلیل آ.پ روز به روز ضعیف تر می شود.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1397/05/09 - 09:51
سلام
در رابطه پاسخ مقایسه گذشته با حال ، به نظر شما ادب و تربیت ربطی به گذشت زمان دارد . ایا شما در مراسمات دیگر شان و شخصیت خود را حفظ نمی کنید .
احساساتی قضاوت نکنیم .
پاسخ + +1 -1 --
نویسنده 1397/05/04 - 23:27
باتشکر از مدیر سایت. اصلاح می شود: در سطر نهم مجاز به دیدن برگۀ امتحان پایانی نباشد.
معلم زبان (ط) در مدرسه کلاس تقویتی گذاشته است.
پاسخ + +6 -1 --
ناشناس 1397/05/05 - 00:43
بد نیست به جای اینکه تمام تقصیر ها را گردن معلم بیندازید به فرزندتان در خصوص حفظ حرمت معلم آموزش دهید ،در قسمتی از نامه عنوان کردید که فرزندتان درس نمی خوانده ، چه رفتاری در کلاس داشته که معلم مجبور به تهدید شاگردش شده ،شما راه حلی برای کنترل 40نوجوان سرکش بفرمایید وقتی از پس یک بچه برنمی آیید
پاسخ + 0 0 --
نویسنده 1397/05/05 - 10:56
عزیزم دقت همیشه خوب است. ننوشته ام فرزندم درس نمی خوانده. نوشته ام عوامل مدرسه چون بچه ای را توی خیابان یکبار یا دوبار می بینند فکر می کنند درس نمی خواند و نقل قول آنها را نوشته ام . اصلا به ذهنشان نمی رسد شاید دانش اموزی که با دوچرخه مثلا در حال رفت و آمد است شاید از کلاس تقویتی می اید و ....
بحث درس نخواندن دانش آموز نیست چون معتقدم دانش آموز تلاشش را کرده که اینقدر با اطمینان نوشته ام وگرنه مثل هزاران آدم محافظه کار دیگر من هم کوتاه می آمدم و سکوت می کردم. یعنی دانش آموزی که تمام نمراتش 20 است ولی قرائت فارسیش 6 درس نمی خواند؟
پاسخ + 0 0 --
.... 1397/05/05 - 11:00
اشتباها نظر مثبت گذاشتم .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/05 - 13:04
"وقتی حساسیت من را می دید می گفت:معلم قول داده که نمره فارسی تان را نمیدهم تا شهریور بیایید پس برای چه بخوانم"
پاسخ + 0 0 --
شناس 1397/05/05 - 21:51
باسلام. آیا شما اعتیاد معلم را به چشم دیده اید یا از روی ظن و گمان است؟
کاش صدای معلم قبل از انتشار از صحت مطالب مطمین میشد و سپس با آبروی دیگران را میبرد. آیا درست است که آبروی یک مجموعه و چندین شخص را ببریم و بعد بگوییم جوابیه اگر دارید بدهید چاپ کنیم!!؟؟ بنده این مطالب را خواندم، آیا فرصت این هست که بتوانم جوابیه را بخوانم؟در ذهنیت من فقط این مطالب مانده است که در صحت آنها با قاطعیت نمیتوان نظر داد.
از کجا معلوم این مطالب با غرض ورزی نوشته نشده است؟
کاش قبل از زدن انواع برچسب و همگانی کردن آن، در تماسی با مدرسه صحت مطالب را جویا میشدید.
( ممکن است در ذهن خوانندگان نظر، این ذهنیت به وجود آید که بنده ارتباطی با مدرسه یاد شده دارم.
ما مسلمان هستیم، قبل از یقین آبروی کسی را نبریم.)
پاسخ + +5 -2 --
ali328h@gmail.com 1397/05/05 - 13:55
بدون تردید یکی از بزرگ ترین مشکلات مدارس عدم برقراری ارتباط درست با اولیا و دانش آموزان است.
معلم و مدیر مدرسه منظور خود و قوانین آموزشگاه را به درستی به دانش آموز تفهیم نمی کنند بعد انتظار رفتار مطلوب دارند که از دانش آموزان سر بزند.
مدرسه ای که فاقد فضای سبز است کتابخانه ندارد میزها خراب شده و معلم با مفهوم شیوه های نوین تدریس آشنا نیست چگونه می تواند 40دانش اموز را در یک درس ارام نگه دارد؟
در مورد درس فارسی که اشاره شده سالهاست برای این درس آزمونی در نظر گرفته نمی شود و بیشتر متکی به پرسش های شفاهی یا درک مطلب است.
معلمان فارسی بر اساس بخشنامه های ارسالی معمولا مجاز هستند آزمون کتبی نگیرند یا کم تر بگیرند و ملاک نمره را بر اساس پرسش های کلاسی انجام دهند.
با این حال این درس یکی از کلیدی ترین درس های متوسطه اول است که اگر دانش آموز در آن رشد داشته باشد می تواند رفتار وی را نیز بهبود بخشد چرا که بسیاری از پندها و تعالیم ادبیات پر بار فارسی در همین درس بیان می شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/05/05 - 16:50
کتابخانه فضای سبز و...جزء وطایف آموزش و پرورش است و ریالی سرانه به مدارس پرداخت نمی کنند و اولیای حساس هم هیچ وقت وزیر را مخاطب قرار نداده اند که چرا مدارس سرانه ندارد ، هیچ وقت فکر نکرده اند که وزیری که همواره در مورد شادی دانش آموزان شعار می دهد چرا به فکر امکانات مدارس نیست ،حق هم دارند دیواری کوتاهتر از دیوار معلم پیدا نمی کنند همچنان که خود مسئولین آموزش و پرورش هم برای شانه خالی کردن از مسئولیت معلم را سپر بلا می کنند ،اولیا تمام مشکلات جامعه حق کشی هایی که از انها می شود نادیده می گیرند و تمام انرژی و توان منفی شان را برای مدارس نگه داشته اند
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/05/05 - 17:04
تفهیم می کنند ولی کو گوش شنوا با این جایگاهی که آموزش و پرورش برای معلم و مدیر ایجاد کرده انتطاری جز این آشفته بازار نباید داشته باشیم ،چند مورد قانون انضباطی برای ملزم کردن دانش آموزان به حفظ حرمت معلم و نطم در مدرسه را ذکر کنید که بعنوان دستورالعمل به مدارس ابلاغ شده باشد ،اموزش و پرورش هیچ برنامه ای در این خصوص ندارد و مدارس را به حال خود رها کرده تا معلم و دانش آموز به جان هم بیفتند، در هیچ کشوری مدرسه بدون قانون اداره نمی شود مگر ایران
مدیران بر طبق سلیقه خود مجبور به تدوین قوانین می شوند که هیچ ضمانت اجرایی هم ندارد و افراط و تفریط در ان مشهود است
پاسخ + +5 0 --
من 1397/05/05 - 18:06
واقعا گفتن حرف زشت سر کلاس خیلی بده و حرمت معلم را پایین میاره.به هر حال مشکلات هم زیاده و به همین راحتی نمیشه قضاوت کرد.والدین محترم هم باید توجه کنن که ادب خیلی خیلی مهمه.چون اگه مثلا بعضی بچه ها درس بخونن و عالم هم باشن ولی اخلاق و ادب نداشته باشن هیچ ارزشی نداره ولی اگه اخلاق داشته باشن،حتی اگه کارگر هم بشن،همه چیز دارن.چون هدف درست زندگی کردنه.
پاسخ + 0 0 --
بهزاد 1397/05/06 - 14:57
الان این که گفتی یعنی چههههه
پاسخ + 0 -1 --
ولی 1397/05/05 - 23:49
شناس محترم تمام مطالب نوشته واقعیت است وگرنه نویسنده از سر بیکاری این چندصفحه را ننوشته. بچه های ما در سال تحصیلی گذشته در مدرسۀ مذکور دجار افت تحصیلی و اخلاقی شده اند و قبل از همه مدیر آموزش و پرورش باید پاسخگو باشد.
پاسخ + +2 0 --
ولی 1397/05/05 - 23:53
شناس جان! مطمئنا تماس با مدرسه نتیجه اش تکذیب مطلب است چرا اینقدر ساده می اندیشید.
پاسخ + 0 0 --
ولی 1397/05/05 - 23:56
از اولیا دانش اموزان همین مدرسه گزارشی تهیه کنید در سال 97-96 چندبار مدرسه دعوتنامه تشکیل جلسه برای شما فرستاده است و یا چندبار با شما تماس گرفته که فرزندتان در مدرسه مشکل دارد. این بهترین راه تشخیص صحت و سقم این نوشته است.
پاسخ + +2 0 --
ولی 1397/05/06 - 00:00
وناشناسی که بخشی از مطلب را کپی کرده ای به عنوان مدرک درس نخواندن. صرفا یک مثال است جهت اثبات این که معلم فارسی .... باعث کاهش انگیزۀ مطالعه در دانش آموز شده است. چطور 20 بودن تمام نمرات دانش آموز و 6 بودن فارسی برایت جای سوال نبوده؟
پاسخ + +2 0 --
شیما 1397/05/06 - 00:11
اب از سرچشمه گل الود است فقط تقصیر معلم نیست
پاسخ + 0 0 --
ولی 1397/05/06 - 09:13
منظور از معلم معتاد شخص خاصی نیست. در هر حال اعتیاد یک بیماری است و کلیت موضوع مورد نظر بوده
پاسخ + +6 0 --
دبیر 1397/05/06 - 09:27
قرار نیست اگر سیستم معیوب است ما هم به معیوب بودن آن دامن بزنیم . مشکلات معیشتی و..... نباید باعث شود در حق آیندگان ظلم کنیم. من معلم باید با بچه های مردم به گونه ای رفتار کنم که انتظار دارم با فرزند خودم رفتار شود. هرجا که مشکلی کشف می شود سریعا مسئولین به تکذیب و پاکسازی صورت مسئله می پردازند.تا زمانی که خودمان را اصلاح نکنیم همین وضع خواهد بود. همه به دنبال منافع خودشان هستند. بچه های خوب ما تشویق نمی شوند ولی اگر فرزند مدیر اداره یا یکی از مدیرانش یکسال خوب بود همان سال جشن موفقیت می گیرند. اینها همه ظلم است لازم نیست اسممان یزید یا معاویه باشد. مسایل برای همه قابل درک نیستند . عده ای هم حتی از سایۀ خودشان می ترسند که مبادا امتیازی از دست بدهند. حقیقت همیشه تلخ بوده است.
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/05/08 - 23:04
اتفاقا معیشت بسیار مهم است وقتی شما با تمام تلاشتان در کاری که انجام میدی نتونی نیاز خانواده ات را برآورده سازی یقینا از اون کار متنفر که میشی هیچ بلکه نمیتونی در راستای هدف اون کار موفق بشی
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/05/06 - 10:55
در میان خیل عظیم معلمان و فرهنگیان قطعا افراد فاقد صلاحیت وجود دارند اما اکثر معلمان افراد با وجدانی هستند. البته بی توجهی دولت به فرهنگیان افراد خوب را هم دلسرد کرده است. اولیای محترم باید علاقه و استعداد فرزندان خود را کشف کنند و اجازه بدهند شکوفا شود. این نمرات بالا و پایین ابدا در آینده بچه ها نقشی ندارد و تازه بعد از دیپلم و در دوران دانشگاه و یا بازار کار این حقیقت کشف می شود که: شاگرد اول های کلاس: شاگرد آخرهای جامعه هستند.
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1397/05/06 - 12:35
بانظر شما موافقم ولی همان معلمان فاقد صلاحیت که تعدادشان زیاد نیست با نمره بچه ها را آزار میدهند و تمام توانشان در نمره کم دادن خلاصه می شود. ملاک تعیین رشته فعلا نمره است و کاری نمی شود کرد و وقتی این نمره دهی قانونی و طبق استانداردها داده نشود دردناک است
پاسخ + +3 0 --
معلم 1397/05/14 - 08:45
مدرسۀ چمران مدرسه ای بسیار مشکل دار است . با هر کدام از مسئولین مدرسه حتی خدمتگزار درد دل می کنیم نهایتا می گوید من که سال آینده از این مدرسه می روم. معلوم نیست چه مشکلی وجود دارد که حتی مدیرش کناره گیری کرد. شاید از ابتدا تمایلی به مدیریت نداشته و به اجبار مدیر شده. مدیر اداره ، حراست، ارزیابی و .... همه در جریان مشکلات هستند. اینکه در حال انجام اقدامی هستند یا نه خدا می داند. شاید هم خودشان را به کوچه علی چپ زده اند.
پاسخ + +1 -4 --
همشهری 1397/07/16 - 00:46
آقای ولی محترم دانش آموز ،روزی که دیگر معلمان در آموزش فرزندتان نهایت تلاش را داشتند آیا نامه ای از باب تشکر و قدردانی در همین سایت نشر دادید یا حداقل با مراحعه به مدرسه لفظاً به این کار مبادرت ورزیدید.
پاسخ + 0 0 --
ولی 1397/07/18 - 23:32
حتما اینکار را کرده ام.مسلما معلمان کم توان و ظالم کمتر از معلمان توانمند هستند. از کجا میدانید که تشکر لفظی یا غیرلفظی انجام نشده است؟ البته که معلمانی که تاکنون حداقل برای فرزند خودم دیده ام در حدانجام وظیفه خوب عمل کرذه اند ولی کار چندان عجیبی مثل موارد گفته شده در دلنوشته ام انجام نداده اند که نیاز به اطلاع رسانی در این سایت باشد.
پاسخ + 0 0 --
ولی 1397/07/18 - 23:37
خوشحالم که این دلنوشته مقدمات تحولی در آموزش و پرورش سمیرم و مدرسه چمران را فراهم کرد ای کاش مسئولین ما نه از ترس از دست دادن پست و مقامشان بلکه برای رضای خدا وجدانی کار می کردند. باتشکر از جناب آقای پورسلیمان و سایت ارزشمندتان
پاسخ + +6 0 --
همشهری 2 1397/07/21 - 22:19
تشکر میکنم از کسانی که بعد از شنیدن موج اعتراضات نمره 6 را 17 کردند و با دست بردن در برگه تعدادی از دانش اموزان تعدا قبولیهای خرداد را زیاد کردند تا زیر سوال نروند.
پاسخ + +2 0 --
اشنا 1397/08/03 - 14:40
من هم دانش آموز احمدرضا طغرایی معلم زبان بودم او می‌گفت اگر کلاس اضافه نیایید نمره کم میکنم وبرای ۴۵ کلاس های اضافی بیشاز ۱۰ت می گرفت. در اخر هم نمره من که در نوبت اول ۱۹,۸۶شدم را به ۱۶و۱۸تبدیل کرد و در حال حاضر گوشی خود را جواب نمی دهد.
پاسخ + 0 0 --
اشنا 1397/08/03 - 14:44
مدیر مدرسه چمران عقده ای بود معلمانش(ط) ....هم با چند تایید از بچه ها جور بود و نمره های اندروید هارا که حقشان نبود را به انها می داد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدارس سمپاد ( تیزهوشان) به کدام گزینه نزدیک تر است؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور