صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

نائب رییس مجلس شورای اسلامی در سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده :

تلاش می کنیم بودجه خوبی برای امور پرورشی و تربیتی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد

گروه اخبار/ نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده با اشاره به فعال تر شدن معاونت تربیتی نسبت به ادوار گذشته گفت: تلاش می کنیم بودجه خوبی برای امور پرورشی و تربیتی در نظر گرفته شود.

علی مطهری و امور پرورشی و تربیتی آموزش و پرورش

علی مطهری در مراسم سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری دانش آموزان برگزیده سراسر کشور که هم اکنون در اردوگاه شهید باهنر در حال برگزاری است، با اشاره به تفاوت های ذاتی و فطری انسان و حیوان، اظهار داشت: حیوان صرفا مجهز به غریزه است و کارهای خود را بر اساس آن انجام می دهد و هیچ پیشرفت و پسرفتی ندارد؛ حتی حیواناتی مثل موریانه یا زنبور عسل با ۲ هزار سال پیش، هیچ تفاوتی نکرده اند و همان نوع زندگی را دارند، چون براساس غریزه زندگی می کنند. اما انسان دارای فطرت عقل و فطرت دل و قلب است که در فطرت عقل، بعضی مفاهیم روشن است و هر انسانی که به سن تشخیص می رسد، نیازی به تفکر ندارد و مفهوم وجود را درک می کند.

وی با اشاره به اینکه از زیبا دوستی هنر به وجود می آید‌، گفت: هنر یعنی زیبا آفرینی و ابداع و ابتکار که جزو میل ذاتی هر فردی است.

مطهری اظهار کرد: فطرت دل گرایش هایی دارد؛ به طوری که هر انسانی حقیقت جوست و تمایل به دانستن دارد؛ هر انسانی از چهره و یا منظره زیبا لذت می برد و ابداع، ابتکار و اخلاق را دوست دارد و این ها نیاز به آموزشی ندارد. هر انسانی تمایل به پرستش دارد منتها گاهی افراد معبود واقعی را پیدا می کنند و گاهی خیر.

نائب رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش نباید ذهن دانش آموزان را مثل یک انبار کالا ببیند، گفت: آموزش و پرورش همان طور که وظیفه آموزش را برعهده دارد، باید قوه تعقل  و دوستی آفرینی را در دانش آموز تقویت کند؛ و این یعنی دقیقا همان چیزی که امروز در این جشنواره شاهد آن هستیم.

به گفته مطهری تربیت شبیه کار باغبانی است و باید شرایط رشد استعداد ها را در جوانان به وجود آوریم که این اقدام، وظیفه آموزش و پرورش است. فرق اجتماع توسعه یافته و عقب مانده در همین موضوع است؛ به طوری که انسان ها در جوامع عقب افتاده خام باقی مانده اند و کسی نبوده که استعدادهای آن ها را رشد دهند ولی در کشورهای توسعه یافته این استعدادها تشخیص و رشد داده میشود.

وی با بیان این مطلب که در این جشنواره ها استعداد دانش آموزان شناسایی می شود، افزود: مربیان باید جوانان و نوجوانان را در مسیر خودشان هدایت کنند به گونه ای که هر فرد به همان مسیری برود که استعدادش را دارد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن ابراز خوشحالی از فعال تر شدن معاونت تربیتی و پرورشی نسبت به گذشته، گفت: این فعالیت ها در دوره ای تعطیل شده بود و الحمدالله در حال حاضر شرایط بهتر شده است. باید علاوه بر آموزش به تربیت اهمیت دهیم و در این راستا تلاش می کنیم بودجه خوبی برای امور پرورشی و تربیتی در اختیار آموزش و پرورش قرار گیرد.

مطهری در پایان ضمن تشکر از برگزار کنندگان این مراسم، گفت: صرفا آموزش دانش آموزان و اینکه آن ها چیزی را حفظ کنند اما در مقابل مهارتی نداشته باشند، زیبنده جامعه ما نیست. باید دانش آموزان در هر دو جنبه قوه تفکر و تعقل و مهارت های زندگی و رشد استعدادهای وجودی تربیت و توانمندی‌هایشان تقویت شود.

گفتنی است؛ در این مراسم از ۲۴ عنوان کتاب که حاصل فعالیت دانش آموزان برگزیده سی و ششمین جشنواره فرهنگی و هنری است، با حضور علی مطهری و مسولان وزارت آموزش و پرورش رونمایی شد .

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش

جمعه, 19 مرداد 1397 ساعت 13:31 خوانده شده: 172 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1397/05/19 - 13:54
سلام
اولا تمام تلاش شما مسئولین در جهات مذهب دور می زند بخش های دیگر فرهنگ فراموش شده است.

ثانیا جناب مطهری فعلا آموزش نیازمندتر از بخش پرورش مورد انتظار شماست. معلم را دریابید که اوضاع معیشت اسفباری دارد.

ثالثا خدایی وظیفه اصلی معلم را به او بازگردانید و از دبیران پرورشی برای فعالیت های جانبی خارج از کلاس استفاده نمائید. ما معلمان برای نفوذ معنوی و پیشبرد اهداف آموزشی به این ترکیب شدیدا نیازمندیم.
اردو بردن خیلی خیلی خوب است به شرط تأمین امنیت جانی دانش آموزان و مربیان.
قشنگ ببرید کنسرت موسیقی ، نمایشگاه ، تئاتر و... تا شاید فرهنگ کشور از خواب ناز برخیزد. کار اساسی بکنید. اساس ثالثا ذکر شده هست.
پاسخ + +3 0 --
کشک 1397/05/19 - 14:33
یه تومن بده آش به همین خیال باش
پاسخ + +1 0 --
آش با رشته توهّم 1397/05/19 - 20:33
با تل آشی از توهّمات، تلاش کنید خوب است
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/05/22 - 15:04
غلط کردید اول مهرتلافی می کنیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور