چاپ کردن این صفحه

پاسخ به یادداشت " احمد حج فروش "

"با ذهنیت چهل سال پیش درباره کنکور اظهارنظر نکنید"

شایان محمدی/ دانش آموز

صدای معلم - گروه رسانه/

چندی پیش یادداشتی با عنوان : "
170 نماینده مجلس در تله مافیای کنکور ؟!
شورای سنجش با تصویب تأثیر قطعی 60 درصدی سابقه تحصیلی، نمایندگان را از دام مافیا نجات دهد ! به قلم " احمد حج فروش " منتشر گردید . ( این جا )

ضمن تشکر ؛ « شایان محمدی » نقدی بر این مطلب نگاشته است .

نقد یک دانش آموز در مورد ضریب سابقه تحصیلی و پاسخ به احمد حج فروش

به تازگی 170 نفر از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه ای به وزیر علوم خواستار تجدید نظر فوری درباره مصوبه اخیر شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 98 شده اند. هم چنین چندین نماینده دیگر با ارسال تذکری کتبی به وزرای علوم و آموزش و پرورش ، زیر ساخت های لازم برای تاثیرگذاری قطعی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری را مناسب ندیده اند و آن را بر خلاف عدالت آموزشی دانسته اند. این مصوبه به قدری ناعادلانه است که صدای اعتراض سازمان های مردم نهاد از جمله دیده بان شفافیت و عدالت و طیف گسترده ای از دانش آموزان را نیز بلند کرده است. 
اما در این میان فردی که " بدون ارائه هرگونه سابقه و رزومه ای " خود را پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت معرفی میکند ، به شدت در تلاش است تا صدای این اعتراضات را خفه کند. این فرد تصور می کند "استاد همه چیزدان" است و بدون هیچ مدرکی ، نمایندگان مجلس و سایر معترضان به این مصوبه را افرادی در دام مافیای کنکور معرفی می کند. اما این فرد در اثبات نظر خود مبنی بر لزوم تاثیرگذاری قطعی سوابق تحصیلی ( که البته نمیتوان نام سوابق تحصیلی بر آن گذاشت چون تنها نمرات نهایی یک سال تحصیلی را شامل می شود و بهتر است آن را " سابقه تحصیلی " بنامیم ) دلایلی را ارائه می دهد که نشان از عمق نا آگاهی ایشان از فضای واقعی امتحانات نهایی است و کسانی که در بطن برگزاری امتحانات نهایی بوده اند ( از جمله دانش آموزان ) به راحتی می فهمند که این اظهارات تخیلات و رویاهای نویسنده است.

این فرد وقتی که در مناظره روز جمعه مورخ 12مرداد با مخالفت گسترده مردم و دانش اموزان با تاثیر قطعی سابقه تحصیلی در نظرسنجی برنامه مواجه شد ( پیوست1)، اظهار کرد " مافیای کنکور عوامل خود را برای شرکت در نظرسنجی این برنامه بسیج کرده است ". در جواب ایشان باید گفت 51 هزار نفر در آن نظرسنجی شرکت کردند ، مافیای کنکور چگونه می تواند این چنین جامعه آماری بالایی را بسیج کند؟ اصلا برفرض که حرف ایشان درست باشد . آیا در نظرسنجی رسمی سازمان سنجش که در روز کنکور برگزار می شود هم مافیای کنکور شرکت کرده اند؟ مگر نه اینکه این نظرسنجی از دانش اموزان حاظر در جلسه کنکور با شماره داوطلبی مشخص به عمل می آید؟ نتیجه چه بود ؟ "85 درصد دانش آموزان با تاثیر قطعی سابقه تحصیلی مخالف اند " وزیر علوم آمار این نظرسنجی را ارائه میدهد تا از منبع آن مطمئن باشید و خدای ناکرده به آنان نیز برچسب مافیای کنکور نچسبانید.(پیوست2)
مگر نه اینکه قانون حذف کنکور که البته در سال 92 لغو شد و به جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور رسید ، به منظور برداشتن فشار کنکور از دوش دانش آموزان و خانواده هایشان وضع شد؟ اما نتایج این نظرسنجی رسمی که چیز دیگری را نشان می دهد ! دانش آموزان می گویند بگذارید کنکورمان را بدهیم و بچه غول دیگری در کنار کنکور برایمان نتراشید . به قول سعدی علیه رحمه " ما را به خیر تو امید نیست شر مرسان ! " چه چیزی اشکال دارد؟
اولین دلیلی که این پژوهشگر خودخوانده حوزه تعلیم و تربیت بسیار روی آن تاکید می کند تا تاثیرگذاری قطعی سابقه تحصیلی در کنکور را موجه جلوه دهد این است که سوالات کنکور سطحی ، غیرعلمی و ترفندپذیرند در حالی که سوالات امتحانات نهایی عمیق و علمی هستند ! این اظهارات نشان می دهند که این فرد تا کنون دفترچه سوالات کنکور و امتحانات نهایی را از نزدیک ندیده است و ذهنیت ایشان درباره سوالات کنکور مربوط به دهه چهل و پنجاه است که به تازگی مفهوم " تست" اختراع شده بود! البته شاید ایشان بیش از حد تحت تاثیر هرز آموزان و تاجرانی قرار گرفته باشند که صدا و سیما را قرق کرده اند و به دروغ ادعا می کنند که سوالات کنکور را چشم بسته و در کسری از ثانیه حل می کنند !

باری ، هرکس سوالات سال های اخیر کنکور را دیده باشد می فهمد که پاسخگویی به آن ها نیارمند تسلط کامل به لایه های عمیق کتاب درسی است و ترفند ها و فرمول های تستی که هرزآموزان ارائه میدهند فقط جنبه تجاری دارد. هم چنین گاهی سوالات کنکور به قدری عمیق و علمی می شوند که بین اساتید دروس هم اختلاف نظر پیش می آید و درصد 100 در دروس کنکور به شدت نادر است. این درحالیست که سوالات امتحانات نهایی به قدری سطحی هستند و تکراری شده اند که دانش آموزان می توانند با حل کردن و حتی حفظ کردن مجموعه سوالات سال های قبل به راحتی نمره بالای 19 کسب کنند. هر ساله چندین هزار نفر در این امتحانات نمره 20 می گیرند. همین عامل که هر سال چندین هزار نفر معدل 20 کسب میکنند باعث می شود درصد تمیز سابقه تحصیلی پایین باشد و این موضوع باعث می شود تا حتی کسی که معدل 20 هم دارد ، این معدل 20 در کنکور به ضررش تمام شود! این دیگر چه جور عدالتی است؟ توضیح بیشتر درباره این اشکال فنی در این مقال نمیگنجد ولی باید بگویم این اشکال فنی وحشتناک توسط رییس سازمان سنجش آموزش کشور ، مشاور آماری ایشان و رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش تایید شده است.
ایشان می گویند مصوبه اخیر به ضرر مافیای کنکور است در حالیکه هر کس اندکی فکر کند به راحتی  پی می برد که دقیقا برعکس است و این مصوبه، در کنار کنکور بازار جدیدی برای این موسسات به وجود آورده کمااینکه ما می بینیم این موسسات درحال فروش کتاب ها و پکیج های ترمیم معدل نهایی و تبلیغ این محصولات در رسانه ملی و فضای مجازی هستند. ( مدارک آن به پیوست 3 و 4 تقدیم می شود که در صورت صلاحدید می توانید در سایت قرار دهید )
ایشان ادعا می کنند که در بسیاری از کشورهای پیشرفته ، از سابقه تحصیلی به جای آزمون سراسری برای پذیرش دانشجو استفاده می شود. درصورتی که این ادعا صحیح باشد باید بگویم که در کشور ما ،وزارت آموزش و پرورش نتوانسته است سوابق تحصیلی معتبری از دانش آموزان تهیه کند زیرا تنها چیزی که در ایران از آن به عنوان سوابق تحصیلی یاد میشود نمرات امتحانات نهایی سوم دبیرستان و چند درس پیش دانشگاهی است و این امتحانات نهایی به دلایل متعدد صلاحیت تاثیرگذاری در آینده دانش آموزان را ندارند. اولین دلیل این است که ما شاهد بودیم امتحانات نهایی قبل از برگزاری لو می رفتند و این موضوع را مسئولان آموزش و پرورش هم تایید کردند. ولی متاسفانه مسئولان آموزش و پرورش برای تعدیل این اتفاق ناخوشایند می گفتند که سوالات فقط در فضای مجازی یک استان لو رفته اند ! این هم از عجایب روز است . مگر فضای مجازی دیوار دارد ؟ مگر فضای مجازی مرز دارد؟ مگر تقسیمات کشوری دارد؟ به هر حال آنچه که ما دیدیم لو رفتن سوالات در سطح کشور بود ولی حتی اگر به قول مسئولان محترم آموزش و پرورش، سوالات در یک استان هم لو رفته باشد ، همین هم برای رد صلاحیت تاثیرگذاری امتحانات نهایی در آینده دانش آموزان کافی است. دومین دلیل برای اثبات عدم صلاحیت امتحانات نهایی دخالت عامل انسانی در تصحیح اوراق امتحانی است. آقای حج فروش می گویند که دو نفر برگه ها را صحیح میکنند و در صورت اختلاف به مصحح سوم مراجعه می کنند. در جواب باید بگویم که حتی اگر صد نفر هم اوراق را تصحیح کنند باز هم خطای انسانی به صفر نمی رسد و هم چنان وجود دارد. دلایل بسیار دیگری نیز وجود دارند که فعلا به این موارد بسنده می کنم.
اما در نهایت باید بگویم که در بین دانش آموزان این ذهنیت شکل گرفته است که این پژوهشگر تعلیم و تربیت خاطره خوبی از کنکور ندارد و اکنون در حال عقده گشایی از کنکور است یا منافعی در قبال تاثیر قطعی سابقه تحصیلی  دارد. خوب است ایشان جهت تنویر افکار عمومی سابقه و رزومه خود را منتشر کنند.

( 1 )
نقد یک دانش آموز در مورد ضریب سابقه تحصیلی و پاسخ به احمد حج فروش

( 2 )

نقد یک دانش آموز در مورد ضریب سابقه تحصیلی و پاسخ به احمد حج فروش

( 3 )

نقد یک دانش آموز در مورد ضریب سابقه تحصیلی و پاسخ به احمد حج فروش

( 4 )

نقد یک دانش آموز در مورد ضریب سابقه تحصیلی و پاسخ به احمد حج فروش


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 19 مرداد 1397 19:35 خوانده شده: 3047 دفعه

در همین زمینه بخوانید: