صدای معلم

گفت و گوی « صدای معلم » و « مهدی اکبری »

نماینده دانش آموزان : کسی نیست که پاسخ مطالبات دانش آموز را بدهد ؛ دانش آموز بیشتر نقش شنونده را دارد

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست هم اندیشی " گفت و گوی بین نسلی" با حضور « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش و «معصومه ابتکار » معاون  رییس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور نمایندگان و روسای شوراهای دانش آموزی و مجلس دانش آموزی به همراه برخی از مسئولان این وزارتخانه با همراهی رسانه ها و اصحاب رسانه در دفتر وزیر  و با میزبانی « دفتر امور زنان » برگزار گردید .

در این بخش گفت و گوی صدای معلم با « سید مهدی اکبری » رئیس شورای دانش آموزی در یکی از مدارس اسلامشهر را می خوانید .

گفت و گوی صدای معلم و سیدمهدی اکبری رئیس شورای دانش آموزی اسلامشهر در مورد جایگاه دانش آموزان

صدای معلم :

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

 

سید مهدی اکبری :

سید مهدی اکبری هستم. از منطقه اسلامشهر. رئیس شورای دانش آموزی در یکی از مدارس اسلامشهر.

 

صدای معلم :

در جلسه ای که شما امروز به آن دعوت شدید در رابطه با چه موضوعی برگزار شد؟

 

سید مهدی اکبری :

جلسه امروز نشست گفت و گوی بین نسلی است. یک هم اندیشی است که از دانش آموزان دعوت شده که بیایند تا درباره گرایش دانش آموزان به فضای مجازی و خانواده بحث بشود.

 

صدای معلم :

شما فکر می کنید فضای واقعی نیازهای دانش آموزان را برطرف بکند یا به عبارتی دیگر دلایل گرایش دانش آموزان به فضای مجازی چیست که جذابیت بیشتری دارد؟

گفت و گوی صدای معلم و سیدمهدی اکبری رئیس شورای دانش آموزی اسلامشهر در مورد جایگاه دانش آموزان

سید مهدی اکبری :

امروزه خانواده ها خیلی خودشان را درگیر کرده اند. هم پدر و هم مادر به سر کار می روند. یک خلأیی وارد می شود بین فرزند و والدین و باعث سوءاستفاده دوستان دانش آموز یا نزدیکانش می شود و می خواهند او را به فضای خارج از خانواده بکشند . دانش آموز نه تمایل دارد به محیط خارج از خانواده برود و هم پدر و مادر رغبتی نشان نمی دهند که با او گفت و گو کنند در نتیجه چیزی که بین خانواده ها گسترده شده فضای مجازی است و گرایش پیدا می کند به فضای مجازی و در این فضا جذابیت هایی نیز وجود دارد . دانش آموز هر چه می خواهد می تواند در آن فضا به دست بیاورد چه مواد درسی یا غیر درسی در آن فضا وجود دارد.

 

صدای معلم :

ولی در دنیای واقعی این گونه نیست؟

 

سید مهدی اکبری :

قطعا این گونه نیست. کسی نیست که پاسخ مطالبات دانش آموز را بدهد.

 

صدای معلم :

به خاطر این که فضای مجازی نیازهای دانش آموزان را بیشتر می تواند مرتفع بکند به فضای مجازی گرایش پیدا کرده اند یا می توانند خودشان را از نظر نیازهایی که دارند خودشان را ارضا بکنند؟

 

سید مهدی اکبری :

عرض کردم یکی از دلایل گرایش به فضای مجازی پربارتر از خانواده است ولی دلایلی دیگری هم دارد. بیکار بودن دانش آموزان است یعنی خانواده هیچ مسئولیتی را به آنها واگذار نمی کنند همه کارها را خودشان انجام می دهند و در این بین فرزند کاری ندارد و در این زمان  فن آوری روی می آورد به فضای مجازی.

 

صدای معلم :

اسم نشست امروز گفت و گوی بین نسلی است الآن شما فکر می کنید مدرسه ای که شما تحصیل می کنید اصولا گفت و گوی سازنده ای بین معلمان یا دانش آموزان یا شورای دانش آموزی یا مدیر و معاون مدرسه برقرار است ؟

 

سید مهدی اکبری :

امروزه آموزش و پرورش ما به نهاد آموزش تبدیل شده است. به پرورش آن اهمیت داده نمی شود. در عین حال در مدرسه همین گونه است به درس بیشتر اهمیت داده می شود. نمی دانند درد دل دانش آموز چه است. مثلا در شورای دانش آموزی خود ما هستیم جلسات پیگیری نمی شود نظرات بازخواست نمی شود بیشتر به آموزش خشک و اجباری پرداخته می شود.

 

صدای معلم :

شما سوال من را جواب ندادید؟ آیا گفت و گویی بین دانش آموزان و مدرسه یا گفت و گویی بین شورای دانش آموزی که شما منتخبینش هستید با ارکان خود مدرسه یا اداره کل تا الآن صورت گرفته است؟

گفت و گوی صدای معلم و سیدمهدی اکبری رئیس شورای دانش آموزی اسلامشهر در مورد جایگاه دانش آموزان

سید مهدی اکبری :

خیر تا الآن صورت نگرفته است و چنین همایشی تشکیل نشده است.

 

صدای معلم :

شما فکر می کنید جلسه امروز چقدر می تواند به این پرسش پاسخ بدهد یا می تواند الگویی باشد برای شما که بین نسلی هستید؟

 

سید مهدی اکبری :

بستگی به این دارد که چقدر به مطالبات دانش آموزان اهمیت داده بشود. این سوال برای دانش آموزان مطرح شده و آنها هم باید به این سوالات جواب بدهند و وقتی اهمیت داده بشود قطعا تاثیر خودش را دارد.

 

صدای معلم :

شما فکر می کنید در جلسه ای که امروزبرگزار شده و تمام صندلی ها پر است و همه آمده اند آیا فرصتی می شود که شما بتوانید نیازهای خودتان را مطرح بکنید مطالبات خودتان را مطرح بکنید یا گفت و گویی انجام بدهید؟

 

سید مهدی اکبری :

بله. باید دانش آموزان کمتری می آوردند تا فرصتی بشود همه حرفهایشان را بزنند ولی با این جمعیتی که آمده اند و فرصت محدودی هم داریم فکر می کنم که فرصت نشود.

 

صدای معلم :

نقش دانش آموزان با توجه به این کثرتی که الآن است چگونه است ؟

 

سید مهدی اکبری :

نقش دانش آموز بیشتر به صورت ناظر است. با توجه به سخنرانی وزیر محترم و خانم ابتکار شواهد نشان می دهد دانش آموز بیشتر نقش شنونده را دارد.

 

صدای معلم :

چه شواهدی نشان داده می شود؟

 

سید مهدی اکبری :

هم جمعیت زیاد است و هم محدودیت زمانی که وجود دارد.

 

صدای معلم :

یعنی در این یک ساعت و نیم شما قرار است فقط شنونده باشید؟

گفت و گوی صدای معلم و سیدمهدی اکبری رئیس شورای دانش آموزی اسلامشهر در مورد جایگاه دانش آموزان

سید مهدی اکبری :

بله من فکر نمی کنم فرصتی بشود.

 

صدای معلم :

شما فکر می کنید با نشستی که با عنوان گفت و گو انجام شده آیا نباید جای تمرین عملی باشد برای گفت و گو و شما نیازهایتان را بیان بکنید؟

 

سید مهدی اکبری :

چرا اتفاقا چیزی که امروز نسل ما کم دارد گفت و گو است. مسئولین بیایند و جلسه پرسش و پاسخ بگذارند. دانش آموزان مطالبات خودشان را بیان کنند و مسئولین رسیدگی کنند.

 

صدای معلم :

انتقاد شما صراحتا نسبت به جلسه امروز چیست؟

 

سید مهدی اکبری :

انتقاد خاصی ندارم ولی اگر زمانش بیشتر بود و جلسه خودمانی تر بود بهتر بود. یعنی جناب وزیر بنشینند و ما مطالباتمان را بگوییم و ایشان پاسخ بدهند.

پایان گفت و گو/

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


گفت و گوی صدای معلم و سیدمهدی اکبری رئیس شورای دانش آموزی اسلامشهر در مورد جایگاه دانش آموزان

دوشنبه, 12 آذر 1397 22:55 خوانده شده: 618 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -1 --
شاکی 1397/09/13 - 00:30
همه جا فقط گوش مفت می خواهند...یکسری افرادی که اگر پست رو ازشون بگیرن دو نفر هم پای صحبت های صدتا یه غازشون نمی نشینند...دائم تریبون های یکطرفه را در دست گرفته اند و "شعر"!! میگن فک میکنن درست میگن...!!
پاسخ + +1 0 --
معلم 1397/09/13 - 12:18
دانش آموز گرامی اگر روزی تریبون به شما رسید از وزیر مدافع حقوق دانش آموزان بپرس که استاندارد کلاس درسی 12 تا 16 نفر است چرا امثال شما در کلاسهای 40 نفره درس می خوانید الان به عینه ملاحظه فرمودید که کثرت دانش آموزان چطور به تعامل بین شما و وزیر لطمه زده هر چند در این جلسه نمایشی هدف تعامل نبوده از ایشان بپرسید آیا معلم هایتان باید مطالعه کنند و با انرژی سرکلاسهای درستان حاضر شوند و حال و حوصله حرف زدن داشته باشند ،مثل وزیر که شکر خدا مشکل مالی ندارد وپر انرژی است و چند ساعت سخنرانی می کند ، یا اینکه بروند دنبال مسافرکشی و شغل دوم و سوم ، حرفهای اینها را در مورد طرح دستورالعمل را به هیچ عنوان باور نکنید ، واقعیتهایی که در مدارس می بینید دستپخت این آقایان است خودشان می خواهند تحت این شرایط درس بخوانید و بعد با عوام فریبی و جلسات نمایشی برگزار کرده خود را حامی دانش آموزان نشان دهند

مثل ابر قدرتهایی که سلاح تولید می کنند و جنگ راه می اندازند بعدبا حرکات نمایشی فعالیتهای انساندوستانه خودشان را به رخ همه دنیا می کشند
پاسخ + 0 0 --
مهدی فرزین 1397/09/13 - 13:32
من از دوستان آقای اکبری هستم و به خود افتخار میکنم که همچون دوستی دارم،امیدوارم که سخنان ایشون تاثیر گزار باشد.
پاسخ + 0 0 --
مهرشاد ابوالحسنی 1397/09/13 - 17:58
سلام افتخار می کنم که همچین دوستی دارم . آقای اکبری یکی از بهترین دوستان من است .انشالله سخنان این عزیز مورد دستور و اجرا قرار بگیرد و همچنین این دوست من صلاح شما عزیزان و دانش آموزان سر تاسر کشور را گفت پس از ایشان حمایت کنید.
باتشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/14 - 12:55
براشون آرزوی موفقیت می کنیم ولی فعلا در نقش دو تا گوش برای شنیدن صحبتهای وزیر و خانم ابتکار ظاهر شده اند و انتقاد خاصی هم ندارند ! فقط وقت برنامه را زیاد کنید لطفا
پاسخ + 0 0 --
morteza 1397/09/15 - 07:44
تازه های فهمیده آید گوش شنوایی وجود ندارد .یک قدم به جلو پیشرفت داشته آید. پیروز باشید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور