صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

پای صحبت دانش آموزان در گفت و گوی بین نسلی در دفتر وزیر آموزش و پرورش ؛

نماینده دانش آموزان : در مدرسه درس تفکر و سبک زندگی را حذف می کردند و جایش به ریاضی و حسابان داده می شد ؛ معلم هم اطلاعاتی در آن زمینه نداشت و کار ما روخوانی و حفظ کردن بود !

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ نشست هم اندیشی " گفت و گوی بین نسلی" با حضور « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش و «معصومه ابتکار » معاون  رییس جمهور در امور زنان و خانواده با حضور نمایندگان و روسای شوراهای دانش آموزی و مجلس دانش آموزی به همراه برخی از مسئولان این وزارتخانه با همراهی رسانه ها و اصحاب رسانه در دفتر وزیر  و با میزبانی « دفتر امور زنان » برگزار گردید .

در این بخش سخنان و انتقادات برخی دانش آموزان از مناطق مختلف تهران منتشر می گردد .

سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

زهرا صفایی ؛ منطقه  18 :

 به نظر من همه مشکلات همه جامعه ما وابسته به هم است. این که اولیاء مشکلات اقتصادی بسیار فجیعی دارند و یا شاید درگیری های فکری به آنها اجازه صحبت کردن با فرزندشان را نمی دهد . این دو موضوعی که شما مطرح کردید که یکی فضای دنیای مجازی و دیگری گفت و گوی دانش آموزان با والدین شان رابطه خیلی تنگاتنگی با هم دارند. پدر و مادر درگیر فضای مجازی اند، تک فرزندی رواج پیدا کرده و فرزند هم تنها راه کار برای رفع نیازش و پر کردن خواسته هایش استفاده از فضای مجازی است و این یکی از دلایل صحبت نکردن با پدر و مادر است. در جامعه یک شکلی از زندگی رواج پیدا کرده است و همان طور که خانم ابتکار فرمودند یا صحبت نمی کنند و یا شاید صحبت نکردن با آنها بهتر است چون مشکلات فرزندانشان را درک نمی کنند و خیلی چیزها روی آنها تاثیر می گذارد. پدری که از صبح بیرون می رود و مشکلات جامعه، رانندگی مردم ، مشکلات اقتصادی همه اینها روی او تاثیر می گذارد و دیگر توان صحبت کردن با فرزندش را ندارد.

سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

فاطمه ستاری ؛ منطقه 8 پایه یازدهم :

تحمیل سلیقه ها از طرف والدین گاهی با واکنش های تلخ و تند از سوی فرزندان مواجه می شود گرچه کوچکترین افی نباید به والدین گفته بشود. اما جوانانی که سرکش هستند و نافرمانی می کنند دارای اراده و لجاجت هستند با والدین وقتی توصیه ای از سوی والدین به آنها می شود حتی بدون این که زحمت فکر کردن به خودشان بدهند می آیند دقیقا راهی را انتخاب می کنند که مخالف و عکس گفتمان و نظر آنها هست  . برای رفع این مشکل باید خانواده احترام به شخصیت فرزندان بگذارند و در میان جمع آنها را کوچک نکنند یا آنها را  فرد بی خاصیتی جلوه ندهند ، به شخصیت آنها احترام بگذارند و هم این که عدم درک جوانان از طرف پدر و مادر است.

در مشکلات زمانه پدر و مادر در زمان جوانی خودشان در این مشکلات حضور نداشتند بنابراین نمی توانند شرایط ما را درک کنند. درست است که تجربه دارند اما نمی توانند ما را درک کنند چون در شرایط ما نیستند . موضوع دیگر عدم مقایسه کردن است. جوان متعلق به زمان حال است نه به بیست سال پیش. بنابراین نباید این انتظار را داشته باشند که مثل آنها رفتار بکنیم مثل آنها صحبت بکنیم مثل آنها لباس بپوشیم. قبل از این که بخواهند در جایگاه پدر و مادر برای ما باشند و تصمیم بگیرند یک دوست برای ما باشند. خودشان را جای ما بگذارند و در کنار ما باشند نه در مقابل ما باشند. موضوع دیگر زودجوشی والدین در برابر مشکلاتی است که برای ما پیش می آید. زمانی که مسئله ای برای جوان پیش آمده با واکنش تندی از پدر و مادر مواجه می شود و باعث می شود دیگر مشکلش را با پدر و مادر در میان نگذارد. یک مشکل اساسی دیگر این که امروزه والدین خیلی زیاد درگیر مشکلات دیگری هستند مانند مسائل کاری و دیگر مسائل در صورتی که جوان در این سن به بیشترین چیزی که نیاز دارد محبت است. نیاز به محبت دارد اما خیلی از پدر و مادرها حس می کنند که تمام نیازهای جوانان به این ختم می شود که کامل بودن از لحاظ مالی و رفاهی کافی است در صورتی که مهمترین نیاز، نیاز به محبت است.

سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

مرتضی مؤذن زاده ؛ منطقه 18 - پایه دوازدهم :

ما در جلساتی که قبلا برگزار می شد و حضور داشتیم اکثرا مقام های پایین تری حضور پیدا می کردند و ما اعتقاد داشتیم که این صحبت ها به گوش شما نمی رسد یا دانش آموزان نگران بودند که اهمیت شان آن قدر کم است که خود آقای وزیر حضور پیدا نمی کنند و امروز واقعا لطف کردید و از شما تشکر می کنم و این امید آن را می دهد که تحول بنیادی رخ بدهد. اگر معلمان ما واقعا اشخاصی باشند که آموزش دیده باشند و در آن حوزه تخصص و شایستگی داشته باشند و واقعا به آن عمل بشود

من این سیستم آموزشی قبل و بعد از آن را با تحولاتش پشت سر گذاشته ام. ما یک نسلی هستیم که به اصطلاح بین دانش آموزان به آن می گویند موش آزمایشگاهی. چون ایده های جدید روی ما اجرا شد و ما از این داستان ناراحت هستیم. در صحبت ها گفتند که فرزندان از طرف والدین درک نمی شوند چرا؟ چون والدین فقط به یک نقشه راه اعتماد دارند و آن چیزی است که در جامعه جا افتاده و عرف است که درست را بخوان و یک کنکور موفق داشته باش و برو دانشگاه. یعنی تنها موفقیت خروجی ما این است که از سمت دانشگاه به یک موفقیت برسید. مشکل این کجاست. زیرا پدر و مادر در این جامعه بزرگ شده اند و از این جامعه نشات گرفته اند. وقتی والدین تنها راه موفقیت فرزندانشان را تحصیل در یک دانشگاه خوب می بینند و بچه را تحت فشار می گذارند و بچه تا حد خودکشی پیش می رود که باید ریاضی ات را خوب بزنی در صورتی که ما انواع هوش را داریم. یک نفر هوش موسیقیایی دارد یک نفر هوش معنوی دارد ولی ما فقط روی هوش ریاضی تمرکز کردیم. اگر ما بخواهیم موفق باشیم باید زمینه ها و زیرساخت هایی در جامعه به وجود بیاوریم و وقتی این زیرساخت ها به وجود آمد پدر و مادرها اعتمادشان جلب می شود و بیشترین تاثیر گذاری را روی فرزند دارند.

تفاوت تفکر فرزندان با پدر و مادر در چیست؟ فرزندان نسلی هستند که ارتقا پیدا کرده اند که به آن غرب زدگی می گویند ولی من به آن می گویم مواجهه با تکنولوژی. وقتی ببینند توانایی ها و راه های جدیدی باز شده دوست دارند به آن سمت حرکت کنند. ولی آموزش و پرورش ما بر مبنای قدیم بنا شده است مانند تفکر پدر و مادرها که برگرفته شده از سیستم های کشورهای دیگر که فقط تحصیل کن و برو بیرون. این اشتباه نیست اگر من یک موسیقیدان خوب بشوم زمینه آن در کشور وجود ندارد ولی کم کم دارد ایجاد می شود ولی زیاد نقد هم نمی کنم و تشکر هم می کنم.

این نسل آزمایشگاهی که گفتم تفکر یک سبک زندگی بر روی ما اجرا شد و درس تفکر و سبک زندگی اکثرا کلاسش برای ما حذف می شد و داده می شد به کلاس ریاضی حسابان و معلمی که در کلاس حضور پیدا می کرد و خود معلمان هم می گفتند این همکار ما هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارد کتاب را برای ما روخوانی می کردند و ما علامت می زدیم و حفظ می کردیم. مگر این کتاب برای حفظ شدن است پس هیچ فرقی با مبانی نظری ندارد و به این عمل نمی شد .

سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

اگر معلمان ما واقعا اشخاصی باشند که آموزش دیده باشند و در آن حوزه تخصص و شایستگی داشته باشند و واقعا به آن عمل بشود. ما الآن کتاب مدیریت سبک زندگی داریم که سال دوازدهم اجرای آزمایشی آن روی ما است در صورتی که ما خیلی از مراحل زندگی مان را پشت سر گذاشته ایم اگر این کتاب در سال های گذشته برای ما تدریس می شد و طبق تجربه ای که از بچه ها شنیدم که می گفتند ما می توانستیم جلوی خیلی از اشتباهاتمان را بگیریم و پیش گیری می کردیم و اگر این اتفاق قرار بود که بیفتد و پیش آمدها را می دانستیم این کارها را انجام نمی دادیم.

سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

من یک انتقادی هم داشتم شما نسل ما را نسل آزمایشی کردید و سال ششم و دوازدهم به ما اضافه شد و پیش دانشگاهی حذف شد. ما سال آخریم و امتحانات نهایی داریم باید به صورت تشریحی مطالعه بکنیم. همچنین کنکور را هم پیش رو داریم. باید تست هم بزنیم. دانش آموزان سال قبل ما پیش از عید را مدرسه نمی آمدند و روزهایشان سه الی چهار روز در هفته بود. زنگ های کمتر با دروس اصلی. ما وقتی برای کنکور نداریم و تا اردیبهشت باید بیاییم اگر مبانی نظری را از دست بدهیم در امتحانات نهایی شکست می خوریم. ما در این بین باید چه کار کنیم. گیر کرده ایم.

ادامه دارد .

پیاده سازی و ویرایش : زهرا قاسم پور دیزجی


سخنان نمایندگان دانش آموزان زهرا صفایی و فاطمه ستاری و مرتضی مؤذن زاده در گفت و گوی بین نسلی

چهارشنبه, 14 آذر 1397 ساعت 22:19 خوانده شده: 285 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -3 --
دانش آموز دکتر حسینی 1397/09/14 - 23:09
خیلی خرید که "هنوز" بر این باورید که میخوان به شما تفکر کردن - که همانا تیشه زدن به ریشه های خودشون هست - رو به شما آموزش بدن. خخخخخ
پاسخ + +5 0 --
شاکی 1397/09/14 - 23:20
جای آن داشت وزیر محترم به جای برگزاری گفت و گوی نسلی در وزارتخانه با حضور دانش آموزان پایتخت نشین...به یک استان محروم میرفتند و با منتخبی از دانش آموزان یک استان محروم این گفتمان را برگزار می کردند...البته این گونه ایده ها را باید روابط عمومی وزارتخانه به وزیر بدهد...که متأسفانه در این زمینه ها غافل است...!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/15 - 11:52
سلام
آن وقت آیینه ، واقعیت هایی را نشان می داد که جناب وزیر،
در دیپرسیون فرو می رفتند. جایی رفته اند که در آن آیینه
تایید کند که توانمتدتر و با کفایت تر و شایسته تر از تو وزیری
در این کشور نیست.
پاسخ + +2 0 --
Voice of Teachers 1397/09/15 - 09:51
خانم ابتکار جاش اونجا نیست. کسی که مقاله جعل کرده و فرزندش ... شایستگی نشستن روبروی این بچه های معصوم و پاک را ندارد.
ایشان به ناحق به آن مقام رسیده اند انصاف نیست تنها با بالا رفتن از دیوار همسایه برای 40 سال مدیر این نظام باقی بمانند و رانت خواری کنند.
پاسخ + +1 0 --
LOLITA 1397/09/15 - 09:53
خانم ابتکار شما چه تخصصی دارید؟ چرا دست از سر این نظام دست نمی کشید. کافی است دیگه پیر شدید و رانت خواری در سرتاسر عمرتان کردید بس نیست؟
چرا فک و فامیلتان را به ان ور آب ها فرستادین و فقط پیر ئ پاتال های مثل خودتان که فسیل شده اند این ور آب مانده اند
پاسخ + +1 0 --
LOLITA 1397/09/15 - 09:55
حرف حرف حرف برای هزاران سال همین هیچ عملی نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/15 - 14:58
دوستان توهین نکنین لطفا خانوم ابتکار جنتی خانوماست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/15 - 19:24
شایدکاراموزگارتون دلیل یا علتی داشته که شما نمیدانی پسرجان.مانعت نمیشم بگو "".دیوارما معلمین کوتاهه توهم بگو.پسرجان"
پاسخ
ناشناس 1397/09/15 - 21:17
حقش همان استیضاح هست چرا به معلمان جلسه هم اندیشی نمیگذارد ؟؟؟؟اینکه وزارت را مهد کودک کرده چرا با آقایان پورسلیمان و هزاران نخبه دیگر صحبت نمیکند بخاطر میز ریاست چقدر هفت رنگ بازی بوقلمون بدبخت پرهاش ریخت در مقابل ایشان
پاسخ + +1 0 --
گرووووونی 1397/09/15 - 21:30
بابا اینهمه گرونی شده مخ ها پوکیده . نه مغز گردویی نه گوشتی نه فسنجونی. تفکر کجا بود؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
...م 1397/09/16 - 00:18
به امید برکناری او و اون ترکمن پاشا
پاسخ + 0 0 --
دبیر قرآن 1397/09/21 - 12:44
دوستان تفکر درس جدیدی است.
اگر شما از دبیران قرآن آزمون روخوانی بگیرید
خواهید دید که ....!!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

کدام یک از طرح های وزارت آموزش و پرورش در طی سال گذشته را بیشتر پسندیدید؟

تلاش برای حذف مدارس سمپاد - 13.9%
حذف مشق شب و جایگزینی تکالیف مهارتی - 4.6%
ایجاد اطاق بازی در مدارس - 3.2%
حذف پیک نوروزی - 4.9%
انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش - 1.9%
همه موارد - 9.1%
هیچ کدام - 62.5%

مجموع آرا: 1025

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور