صدای معلم

" قدرت شادمانی و انگیزه فراتر از اخم و دستور است و با صدور بخشنامه و اعزام حراست و بازرس نمی توان دانش آموزان را به مدرسه آورد "

گزارش از یک دبیرستان روستایی در قروه کردستان‌ در روزهای پایانی سال

سید غیاث نعمتی/معلم و فعال صنفی

تعطیلی مدارس در پایان سال و گزارش از یک دبیرستان روستایی در قروه کردستان‌ در روزهای پایانی سال

( عکس مربوط به آرشیو است )

علیرغم حضور معلمان در مدارس و نیز دستورات و تاکیدات وزارت آموزش و پرورش مبنی بر دایر بودن کلاس های درس تا پایان اسفند، از اوسط هفته گذشته و -با شدت بیشتر- در دو روز اخیر، اکثر مدارس به حالت تعطیل درآمدند و کسی در کلاس حاضر نمی شد. اما مدرسه ما  یکشنبه ۹۷/۱۲/۲۶ مملو از دانش آموز بود. به محض ورودم به مدرسه دانش آموزان دختر و پسر با لباس های زیبا و رنگین کُردی به استقبالم آمدند. شادمانی و شَعَفِ خاصی در چشمهانشان برق می زد، آن قدر انرژی داشتند که کسی باور نمی کرد همان دانش آموزان کسل و بی انگیزه سابق اند.
     قضیه از این قرار بود که به پیشنهاد دانش آموزان و موافقت مدیر مدرسه امروز را جشن گرفته بودند. اداره مدرسه با خودشان بود، هر کلاس به طور ابتکاری سفره هفت سین متفاوتی چیده بود، صدای نواختن میزها و چوپی و رقص کُردی به آسمان می رفت، از تمام لحظات عکس یادگاری گرفتند، با پولی هم که قبلا جمع کرده بودند از خانه معلم شهر نهار را تهیه کرده و دور هم سرو نمودند.

امروز کسی غایب نبود، نه تنها دانش آموزانی که گاهگاه غیبت می کردند بلکه چند نفری هم که به دلیل ازدواج زودرس ترک تحصیل کرده بودند خودشان را رسانده بودند. حال و هوای مدرسه طوری بود که هیچ کس دوست نداشت زنگ بخورد و اکثراً عنوان می کردند امروز یکی از بهترین روزهای عمرشان است.
    این حضور خودجوش و سراسر انگیزه دانش آموزان روستایی در مقابل غیبت و تعطیلی مدارسی که لحظه به لحظه تحت رصد اداره هستند بار دیگر این حقیقت را اثبات کرد که قدرت شادمانی و انگیزه فراتر از اخم و دستور است و با صدور بخشنامه و اعزام حراست و بازرس نمی توان دانش آموزان را به مدرسه آورد. حتما دانش آموزان از مدارس پولی، ساختمانهای فرسوده، کلاسهای ۴۰ نفره، فضای استرس آور و کنکور زده مدارس فرار کرده و می کنند و اگر غیر از این باشد باید تعجب کرد.
اگر وزیر و مسولان تعلیم و تربیت کشور صداقت دارند و واقعا نگران بی رغبتی و گریزان بودن دانش آموزان از مدرسه هستند بهتر است به جای برخوردهای قهری قرون وسطایی به فکر رایگان نمودن مدارس و تجهیز مدرسه ها به امکانات و استانداردهای روز دنیا نظیر: آمفی تاُتر، سالن ورزش، استخر، سلف سرویس و... باشند.

کانال صنفی معلمان

دوشنبه, 27 اسفند 1397 10:32 خوانده شده: 558 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -1 --
میثم صفری 1397/12/27 - 11:11
معلمان خرید خدماتی شهرستان الیگودرز در استان لرستان وضعیت معیشتی خیلی بدی دارند و زندگی معلمان متاهل وخیم است. جناب وزیر آخر سال شد و مطالبات ما پرداخت نشد. ممنون از اینکه هوای معلمان خرید خدماتی را دارید
پاسخ + +2 -1 --
امامی 1397/12/27 - 11:58
سلام
سرکار خانم طباطبائی ،
دانش آموز را این گونه به مدرسه می کشانند نه با غل و زنجیر. قرار نیست تا ثانیه آخر روز مدرسه، آب با
با آموزش دهیم ، دانش آموزان شدیدا عطش نشاط و شادی دارند و چه روزی مناسب تر از این یک دو روز آخر سال. تلاش و کوشش برعهدۀ پدران و مادران آنها. شما را به خدا بگذارید نفس بکشیم. قاطعیت و جدّیت هم برای خود حد و اندازه دارد. ظاهرا سنی ها ی عزیز از ما شیعان بیشتر به تنفس روح معتقدند. ما همه چیزمان را با عبادت پُر می کنیم ، کودک از ظرفیت موجود لبریز می گردد و فراری می شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

" کیفیت آموزش " را در شبکه شاد و برنامه های تلویزیون چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور