صدای معلم

" شادی های جمعی با چاشنی موسیقی به عنوان عبور از خطوط قرمز تلقی شده و مهارت های زندگی تحت سیطره محفوظات قرار گرفتند. نتیجه اما ظهور نسلی افسرده، بی آینده و ناامید است که حتی هنر گفت و گو و مدارای با یکدیگر را نیاموخته اند "

ساسی مانکن و واقعیت های آموزش و پرورش در ایران!

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

ترانه جنتلمن و ساسی مانکن و واقعیت های آموزش و پرورش در ایران  فقط کافی است معلم باشید تا بتوانید فاصله شگرف میان آرمان ها و واقعیت ها را در نظام آموزشی ایران با تمام وجود درک کنید.

آموزش و پرورشی که اکنون به یک بنگاه ورشکسته و ناراضی تراش تبدیل شده است. در روزهای اخیر رویداد دیگری پرده های توهم را اندکی از مقابل چشمان مخمور مسئولان کنار زد و واقعیت های این نهاد در ایران را عیان ساخت.

منظور همخوانی ترانه ای از یک خواننده زیر زمینی به وسیله جمعی از دانش آموزان مدارس ابتدایی و بازتاب گسترده آن در شبکه های اجتماعی بود که ناگهان موجب برانگیختن خشم در نایب رییس مجلس و وزیر آموزش و پرورش شد. پای پلیس فتا هم به میان آمد تا مدارس متخلف شناسایی و مدیران آنها برکنار شوند. آخرین پیشنهاد هم عبارت از دایر کردن هیات های مذهبی در مدارس است تا کودکان تغذیه مناسب روحی داشته باشند.

به نظر می رسد شگفتی و دستپاچگی مسئولان از رویداد مذکور به دلیل قطعی و الزامی دانستن چند پیش فرض درباره کارکرد آموزش و پرورش در چهاردهه گذشته بوده است:

داشتن انتظارات حداکثری درباره تربیت اسلامی( آموزش و پرورش مجرای حیات طیبه است)، لوح سفید پنداشتن دانش آموزان در امر تربیت، کتاب های درسی ایدئولوژیک، حاکمیت نگاه یک سویه مبتنی بر وعظ و نصیحت، بی اعتنایی نسبت به تاثیرات جامعه بر آموزش و پرورش و در نهایت غلبه افراطی تعهد بر تخصص در گزینش گری معلمان! همه این مفروضات نادرست را اگر در کنار نگرش بدبینانه نسبت به غرب وعلوم انسانی آن، داعیه تمدن سازی بدون فراهم آوردن الزامات اولیه و بالاخره فرمالیسم و شعارزدگی حاکم بر برنامه های آموزش و پرورش موجود قرار دهید نتیجه چیزی به جز این پریشانی موجود نخواهد بود.

در همه این سال ها برنامه های پرورشی در اشکالی بسیار کلیشه ای و بدون در نظر گرفتن نقشی برای دانش آموزان در طراحی و اجرای آنها پیاده شده است.

ترانه جنتلمن و ساسی مانکن و واقعیت های آموزش و پرورش در ایران   شادی های جمعی با چاشنی موسیقی به عنوان عبور از خطوط قرمز تلقی شده و مهارت های زندگی تحت سیطره محفوظات قرار گرفتند. نتیجه اما ظهور نسلی افسرده، بی آینده و ناامید است که حتی هنر گفت و گو و مدارای با یکدیگر را نیاموخته اند.

نسلی که مدارس را به محل نزاع خود بدل کرده و مدیریت و کنترل کلاس ها را برای معلمان به امری طاقت فرسا مبدل ساخته اند. دانش آموزانی که گاه و بی گاه شوخی های مبتذل برنامه های طنز صداوسیما را ابزاری برای شادی خود می سازند.

به نظر می رسد همخوانی ترانه ساسی مانکن در برخی مدارس می تواند فرصتی استثنایی برای شناخت نارسایی های جدی نظام آموزش و پرورش کشور تلقی شود. دستگاهی که نه تنها دانش آموزان را به سمت آرمان های بلندپروازانه برخی مسئولان رهنمون نساخته بلکه نتوانسته نسلی قانون گرا، میهن پرست و آینده دار هم تربیت کند.

فرصتی برای بازاندیشی در یک کارنامه چهل ساله!

کانال مهران صولتی

چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 15:54 خوانده شده: 640 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1398/02/18 - 16:48
این همه صدای انفجار تمامی غفلت ها و زورگویی های دیروز خود شما است. حال این چیزی نیست منتظر بدتر از این ها هم بمانید. پوشاندن واقعیت ها و قتل شادی برای کودکان چنین عواقبی ناخواسته برای شمای مدعی مسول را هم در پی خواهد داشت. چهل سال با ساز شما رقصیدیم اما کودک امروز ، کودک دیروز نیست که در برابر زورگویی خاموش بماند. او کودک امروز است .
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1398/02/18 - 16:52
و باز بجای قبول واقعیت و تجزیه و تحلیل رفتاری که بجز شادی در آن چیزی نیست ، دارید از قدرت خود علیه موضوع استفاده می کنید. شما مدیر نیاز ندارید ، شما برده ی دست و گوش بسته نیاز دارید تا در برابر دستورات تان بع بع کند و مطیع منقاد باشد. عواقب زوری را با زور دیگر پوشاندن یعنی در نهایت انفجار واقعیت پنهان شده.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/02/18 - 20:25
مگر اخراج کارکن در این مملکت بازی کودکانه
است که هر وقت امور بر وفق دوام میزتان
نرفت ، با آتش خاموش کن ، شعله های زندگی
او را به همراهی خانواده اش خاموش می کنید!!
حساب نابخردی خود را با اخراج مدیر و معاون
و زندانی کردن آنان ، پاک نکنید. شما در روز محشر
به دلیل قتل شادی این نعمت الهی بر روی مردم و
کودکان ، پاسخگو خواهید بود.
اگر شادی را طبق عرف و حقوق انسانی به کودکان
ندهیم ، پناه بردن به افراد و کارهای زیرزمینی
امری طبیعی و بدیهی است . شما در تمامی
گناهان مردم در هر سنی ، مسبب هستید. البته همخوانی و رقص کودک هشت ، نه ساله اگر در
باور شما گناه خوانده می شود.
شما باید تقاص انحراف کودکان و نوجوانان را از دین را بپردازید. زندگی فقط دین نیست. قدری
فهم و شعور بد نیست. شما نگران نان خود هستید
نه اعتقاد مردم.


و
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 20:15
بزرگوار قتل شادی چیه مگه اولین باره که فیلمی از یک مدرسه پخش میشود و دانش آموزان در حال رقص هستن مگه کسی واکنشی نشان داده بود آهنگ مستهجن مناسب دانش آموز ابتدایی نیست اونم معلم براشون پخش کنه و تشویقشون کنه البته جهان سومی هستیم دیگه نه شادی مون نرماله نه عزا مون نه نقدمون نه روشنفکرامون نرمالن
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 20:16
درضمن کسی رو اخراج نمیکنن بلکه منظور از اون پست یا سمت هست همیشه دنبال جنجال هستید الکی شلوغش کنید
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/02/19 - 15:19
روزی تو باغ طاغیان گر سبز بینی غم مخور .....چون بیخ های اصلشان از راه پنهان بر کنم ........ظلم پایدار نیست و نبوده و نخواهد بود ....
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 18:54
خدایی چرت و پرت چیه نوشتید بحث رقص دانش آموزان نیست طرف یه ترانه برای دوست دخترش گفته اونم برای ساعت ۱۲ شب به بعد ۱۸+ الحق که جهان سومی هستیم هر چیزی جای خودش سوال اینجاست آیا این ترانه برای کودک خردسال ابتدایی مناسب است واقعا شماها که بشید معلم جامعه ایران چه نسلی رو میخواید پرورش بدید اروپایی ها هم این عملکرد مارو ببینن هنگ میکنن من نمیخوام جا نماز آب بکشم ولی هرچیزی به جای خودش فیلم یا آهنگ باید مناسب سن خودش باشه معلم . فرهیخته. روشنفکر. جامعه شناس !!!!!!!
وضع شما و آموزش و پرورش اینه که سن جرم و جنایت و جرائم اخلاقی اینقدر اومده پایین . اینهمه آهنگ و موزیک چرا معلم فرهیخته ما باید این آهنگ و پخش کنه و دانش آموز و تشویق به رقص کنه
البته وقتی توی دانشگاه ها و تربیت معلم کیلویی نمره بدن تهش میشه این. البته فکر کنم شماها توی خونه هم هر فیلمی رو با بچه خردسالتون باهم میشینید و نگاه میکنید
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 19:13
اصن رقص اشکال نداره.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 21:46
البته این نظر شماست اگر معلم باشید که وا ویلا
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 21:48
آقای ناشناس رقص دوست داری؟؟؟
پاسخ + +3 0 --
ایران 1398/02/20 - 21:45
البته از نظر شما و بعضی از معلمان رقص اشکالی ندارد همینه دیگه نام شهید فهمیده رو از کتب دانش آموزان حذف کنید و رقص را جایگزین کنید در تمام دنیا به کشته های جنگ های متجاوزانه شان احترام میگذارند در ایران به کسانی که در هشت سال دفاع مقدس که فقط دفاع کردند توهین میکنند البته همه چیز مون بهم میاد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/13 - 11:18
اقای که راجب رقص انتقاد میکنی شما فضولی؟
پاسخ + +2 0 --
مُألّم 1398/02/21 - 09:30
آموزش وپرورش سیاست زده یعنی این که نماینده کج طبعی که با سیاست های نادرست خود اصل شادی و موسیقی را منکر شدن جز نوحه و مرثیه در ارتباط با شادی کودکانی اظهار نظر نسجیده ای می کند و وزیر هم از ترس استیضاح با او همنوا می شود
اشتر به شعر عرب در حالت است و طرب
گر ذوق نیست تو را کژطبع جانوری
وَ عِندَ هُبوبِ النّاشراتِ عَلَی الحِمی
تَمیلُ غُصونُ البانِ لا الحَجَرُ الصَّلدُ
هنگام وزش بادها بر مرغزار، شاخه های بان(درخت خوشبوی) به رقص در می آیند نه سنگ سخت.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/21 - 12:40
چی میگی هر جا رفتی یه نظر دادی آهنگ رو گوش کردی الفاظ رکیک ۱۸+ داره شما معلما چه طوری وجدانتون قبول میکنه بچه معصوم و بیگناه ابتدایی کلمات رکیک رو گوش بده واقعا برات متاسفم
پاسخ + +2 0 --
مُألّم 1398/02/22 - 08:22
الان بچه ها معصوم شدند؟ اون موقع که کوته فکران رای به ازدواج و طرح کودک همسری می دهند بچه ها معصوم و بی گناه نیستند اما هنگام شادی کردن دسته جمعی باچاشنی موسیقی بی گناه و معصومند و نباید معصومیت آنها با شادی و موسیقی به خطر بیفتد
گناهکار آنهایی هستند که با حذف شجریان و کلهر و علیزاده و تقوایی و بیضایی و... سلیقه مصرف کننده روبه انحطاط و مصرف آثار سخیف هنری می برند و ساسی مانکن و امثالهم هم هنرشان گل می کند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/22 - 13:56
مگر اولین بار است که فیلم رقص و شادی دانش آموزان در مدرسه با موسیقی منتشر شده است مگر کسی واکنشی نشان داده است چه کسی جز معلمان در مدرسه ابتدایی این موسیقی را پخش کرده سیستم صوتی مدرسه در اختیار چه کسی است ؟ شما آیا واقعا با بچه خودت میشینی و این آهنگ مزخرف رو با بچه ات گوش بدی خود ساسی مانکن توی اینستا به پخش این آهنگ توسط معلمان در مدرسه واکنش نشون داده و اساسا هنگ کرده و گفته این آهنگ به هیچ وجه مناسب دانش آموزان نیست حالا شما داری دفاع میکنی؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور