صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" امروزه افزودن بر سطح تحصیلات به معنای پیشروی در مسیر پول و توفیقات مادی است و همین به تنهایی ما را از داشتن متفکر و روشنفکر محروم می کند. پس در جامعه ای که تفکر سرمایه و بنگاهداری سیر حرکت آن را مشخص می کند به روشنفکر نیازی نیست "

پرچم داران توسعه : غفلت ما از فرهنگ ، حقیقتی انکار ناپذیر است

مانی اسدی عراقی/ نماینده مجلس دانش آموزی

گروه دانش آموزی/

« مانی اسدی عراقی » دانش آموز و نماینده مجلس دانش آموزی از شهر تهران است .

اسدی در کنار تحصیل به هنر " نوشتن " نیز می پردازد.

چندی پیش یادداشتی از ایشان با عنوان " توسعه گذرگاهی به سوی فرهنگ " در صدای معلم منتشر شد . ( این جا )

« صدای معلم » از همه دانش آموزان و اعضای مجلس دانش آموزی که منتخب جامعه دانش آموزی کشور با سازوکار مدنی و دموکراتیک هستند برای انعکاس دیدگاه ها و مواضع برای حل مسائل این رکن از فرآیند آموزش دعوت به عمل می آورد .

روشنفکر و جامعه مدنی و توسعه فرهنگی

در جامعه ی امروز ایران فارغ از ناملایمات اقتصادی و سیاسی و با توجه ناهنجاری های فرهنگی نو ظهور  که ریشه طیف وسیعی از مشکلات امروز است .شاید به اقتضای تغییر نیازها و دغدغه های جامعه، مقصود افراد از روشنفکری دستخوش دگرگونی ها و کژفهمی ها و یا شاید دستمایه ی قدرت شده است؛ به گونه ای که روشنفکر برای عده ای به معنای یک کنشگر مدنی توام با مخالفت و انتقاد به عنوان یک چهره ی مروج نارضایتی و مخالف با تمامی اصول و ارکان است و برای گروهی دیگر به کسی اطلاق می شود که دچار غرب زدگی شده و از آنجا که به خاطر ناپختگی در شنیدن اندیشه های مخالفش به انزوا روی آورده و نمی تواند تاثیر موثری بر اقلیمی که اطراف خودش خلق کرده بگذارد، کلمات را سپر نموده و به ایده پردازی نامتعارف می پردازد. اما واقعا روشنفکر کیست و چرا جامعه ی امروز ایران توانایی پرورش روشنفکران برجسته را از دست داده است؟

روشنفکر و جامعه مدنی و توسعه فرهنگی

آنان که دود چراغ می خوردند و صاحب ایدئولوژی با تالیفات بسیار و قلمی شیوا و بدیع بودند و از پس ناملایمات اجتماعی و سیاسی نه تنها فائق بیرون می آمدند بلکه این مصائب به پیوست غبار روزگارچهره ی آنان را کدر و خاطر آنان را مکدر نمی کرد و موجب بلاغت اندیشه ی ایشان نیز می شد. اما اکنون که مدت هاست دوران پیش از مدرنیته در ایران به پایان رسیده است، روشنفکر بیرق دار مدرنیته به عنوان مشخص ترین چهره ی آن است و به اتفاق طیفی از اهالی علم مدرن و روحانیت ،رهبری دنیای مدرن را بر عهده دارد و وظیفه اصلی و رسالتش در نقد و تحلیل و ارائه ی بینش ها و اندیشه های تازه است. در جامعه ی مدنی بر خلاف جوامع سنتی توده وار که تنها قشر خاصی در آن دست برترند و با بحران هویت، سرگشتگی و القاء پذیری توده ها مواجه اند، نفوذ روشنفکران و گروه همراه از دیگر طیف های جامعه بیشتر است و آنها گروه های مرجع اجتماعی محسوب می شوند

روشنفکران به عنوان وجدان آگاه جامعه ی مدنی، به عنوان جامعه ای که در سازو کارهای مستقل از قدرت، بیانگر و مدافع اقشار گوناگون هستند، سخن می گوید و بی آنکه ضرورتا به ایدئولوژی معینی وابسته باشند به قلب مبارزه ی مدرنیته به عنوان گروهی از بافت جامعه تبدیل می شوند که در پرتو آرمان های اخلاقی و عدالت خواهانه، در برابر گستاخی های ساختارهای معاند دست به روشنگری می زند.

بر این اساس یکی از اصول متمایزکننده روشنفکر از اقشار هم مسیر، آن است که روشنفکر اهل مبارزه است زیرا جنس تغییر از جنس انقلاب است اما نه به معنای یک ساختارشکن که مقابل حاکمیت مشروع بایستد. ولی روشنفکر در هر جامعه ای ظرفیت خود را نشان نمی دهد، بلکه ظرفیت وجودی وی در جامعه ی مدنی معلوم می شود.

روشنفکر و جامعه مدنی و توسعه فرهنگی

لذا در جامعه ی مدنی بر خلاف جوامع سنتی توده وار که تنها قشر خاصی در آن دست برترند و با بحران هویت، سرگشتگی و القاء پذیری توده ها مواجه اند، نفوذ روشنفکران و گروه همراه از دیگر طیف های جامعه بیشتر است و آنها گروه های مرجع اجتماعی محسوب می شوند. اما مبانی روشنفکری در ایران فارغ از تعابیر غربی آن، نیازمند بستر و بنیانی قوی است و برای ما ایرانیان که پرورش، رشد و شکل گیری قالب ذهنی ما در فضا و محیطی دینی صورت گرفته است و به همین سبب همواره بخشی از ذهن و نظرمان معطوف به آن اندیشه هاست، دین این زمینه را فراهم آورده است.

اما در این بین غفلت ما از فرهنگ ، حقیقتی انکار ناپذیر است و نتیجه ای جز ایستایی فرهنگی که در آن جامعه نه جسارت پیشرفت و نه لیاقت حفظ گذشته خود را دارد، به ارمغان نمی آورد و در صورت استمرار به انحطاط فرهنگی منجر می شود. تغییر منفی نگرش ها نیز ناشی از همین است. به عنوان نمونه امروزه افزودن بر سطح تحصیلات به معنای پیشروی در مسیر پول و توفیقات مادی است و همین به تنهایی ما را از داشتن متفکر و روشنفکر محروم می کند. پس در جامعه ای که تفکر سرمایه و بنگاهداری سیر حرکت آن را مشخص می کند به روشنفکر نیازی نیست.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 22:43 خوانده شده: 90 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
امیر 1398/02/18 - 23:41
درود بر مسعولین دولت امید و تدبیر که چهار سال سرمایه و وقت ملت را جهت بستن قرارداد پربار و شیرین برجام نمودند و حال چهار سال می خواهند باقیمانده سرمایه و وقت ملت را صرف خروج تدریجی از آن نمایند تا در آخر دو هدیه یعنی جنگ و فلاکت را به این مردم همیشه در صف اهدا نمایند و ما دعا می کنیم که مانند همیشه در کارشان موفق و پیروز باشند در ضمن روز معلم گرامی باد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور