صدای معلم

رضوان حکیم‌زاده، معاون ابتدایی آموزش‌ و پرورش در جلسه ساماندهی مد و لباس در دفتر معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش :

" باید ۴۰ سال بعد از انقلاب بنشینیم و از تجربه‌های گذشته درس بگیریم ؛ هرجا به سمت اشباع‌زدگی در بحث فرهنگ و ارزش‌ها برویم نتیجه عکس می‌گیریم ؛ صدای دانش آموز باید شنیده شود "

گروه اخبار/

به گزارش پانا جلسه ساماندهی مد و لباس در دفتر معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش برگزار شد.

در این جلسه علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی؛ رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی؛ علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری؛ اردوها و فضای پرورشی آموزش‌ و پرورش؛ محمد روشنی، قائم‌ مقام سازمان دانش‌‌آموزی؛ نورعلی عباسپور، مدیرکل اولیا و مربیان؛ سیدمجتبی هاشمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌پرورش شهرستان‌های استان تهران؛ اسماعیل بحری‌زاده، مشاور فرهنگی معاونت و اقدس باغستانی، معاون دفتر امور زنان و خانواده وزارت‌ آموزش‌ و پرورش حضور داشتند.

علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی هنری، اردوها و فضای پرورشی آموزش و پرورش، در ابتدای این جلسه گفت: «در بهمن سال ۹۵ قانونی تحت عنوان قانون ساماندهی مد و لباس وزارت ارشاد را مصمم کرد که آیین‌نامه اجرایی برای این موضوع داشته باشد. در کارگروهی موضوع این قانون که مسئولیت آن بر عهده معاونت هنری وزارت ارشاد است، نمایندگانی از چند وزارتخانه حضور دارند و معاونت پرورشی و فرهنگی به‌ عنوان نماینده تام‌الاختیار وزارت آموزش‌ و پرورش در جلسات حضور می‌یابد. همچنین شرح وظایفی برای وزارتخانه‌های عضو کارگروه از جمله وزارت آموزش‌ و پرورش نیز تعیین شده است.»

علیرضا کاظمی، معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌ و پرورش نیز در این جلسه گفت: «قانون ساماندهی مد و لباس مصوب مجلس شورای اسلامی است و آیین‌نامه آن از طریق هیئت وزیران به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شده است. در این کارگروه برای هر یک از دستگاه‌ها شرح وظایفی تهیه شده است که آموزش و پرورش هفت وظیفه دارد و از ما خواستند عملکرد خود را در این بخش‌ها ابلاغ کنیم.»

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌ و پرورش افزود: «از این هفت برنامه و شرح وظیفه، ۵ وظیفه جنبه تبلیغی، ترویجی و معرفتی و دو برنامه جنبه اجرایی دارد. در جنبه‌های بحث حجاب که یکی از دغدغه‌های مهم حوزه اجتماعی کشور است نیز بسته کاملی را برای توسعه فرهنگ این موضوع آماده خواهیم کرد.»

رئیس سازمان دانش‌آموزی گفت: «امسال وزیر آموزش‌ و پرورش لباس فرم مدارس را در یک نامه به سازمان دانش‌آموزی واگذار کرده است بنابراین باید سیاست‌ها را برای اجرای این موضوع تعیین کنیم. سرویس مدارس هم به سازمان دانش‌آموزی واگذار و در قالب تفاهم‌نامه‌ای سازمان مکلف به نظارت بر این موضوع شده است.»

کاظمی در ادامه به دستور جلسه یعنی مد و لباس فرم دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: «بنا داریم به این موضوع ورود حداقلی بر مبنای سیاست‌گذاری با چارچوب نگاه کلی داشته باشیم. قطعاً باید رنگ، نوع و مد را به سلیقه دانش‌آموزان واگذار کنیم تا براساس اقتضائات کلی، چارچوب‌ها و رویکرد مدرسه‌محوری باشد.»

کاظمی گفت: «باید بحث لباس فرم مدارس را با حضور نمایندگان معاونت‌ها آسیب‌شناسی کنیم و بر مبنای آن و کارهای پژوهشی، ورود حداقلی، بیان چارچوب کلی، مشارکت دانش‌آموزان و اولیا، منطبق با آیین‌نامه اجرایی مدارس داشته باشیم. لازم است مدرسان ویژه خانم را در بحث عفاف و حجاب داشته باشیم‌ بنابراین شبکه این مدرسان را در سطح کشور تربیت خواهیم کرد.»

نورعلی عباسپور، مدیرکل انجمن اولیا و مربیان هم در ادامه گفت: «لباس فرم مدارس در اولویت سیاست‌های کلان کشور است. آموزش و پرورش باید ورود حداقلی به این موضوع داشته باشد، کلیاتی برای آن تعیین شود و بخش تصمیم‌گیری آن به مدرسه برود. به‌ نظر بنده لازم است یک چارچوب کلی به مدارس ابلاغ شود تا مدرسه برای این موضوع تصمیم‌گیری کند و بحث اجرای این موضوع به دانش‌آموزان و خانواده‌ها واگذار شود.»

لباس فرم دانش آموزان و نقد عملکرد 40 ساله آموزش و پرورش و صدای دانش آموز

رضوان حکیم‌زاده، معاون ابتدایی آموزش‌ و پرورش نیز در ادامه این جلسه به برخی از وظایف آموزش‌ و پرورش در قانون ساماندهی مد و لباس و سیاست‌گذاری موضوع عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: «باید ۴۰ سال بعد از انقلاب بنشینیم و از تجربه‌های گذشته درس بگیریم در حقیقت یک واکاوی برای فعالیت‌ها داشته باشیم. لازم است به بحث‌های رشد و روانشناسی توجه کنیم. هرجا به سمت اشباع‌زدگی در بحث فرهنگ و ارزش‌ها برویم نتیجه عکس می‌گیریم.»

حکیم‌زاده در ادامه بر شنیده شدن صدای دانش‌آموز تاکید کرد و خطاب به معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: «تبلیغ فرهنگ عفاف و حجاب بسیار مهم است و خواهش دارم حضور آقایان را در مدارس برای ترویج مسایل دینی کم و از مشاوران و مربیان پرورشی خانم در مدارس استفاده کنید.»

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌ و پرورش گفت: «کارگروهی در مدارس تشکیل شود و براساس اقتضائات محلی و چارچوبی که ما به آنان می‌دهیم به دانش‌‌آموزان اجازه دهیم رنگ‌های لباس فرم خود را انتخاب کنند.»

لباس فرم دانش آموزان و نقد عملکرد 40 ساله آموزش و پرورش و صدای دانش آموز

اقدس باغستانی، معاون دفتر امور زنان و خانواده وزارت آموزش‌ و پرورش نیز بر احترام به لباس‌های محلی و استفاده از آن در مدارس تاکید کرد و گفت: «سیر رشدی پوشش را از دوره ابتدایی تا متوسطه رعایت کنیم زیرا لباس‌ها به‌لحاظ نوع و رنگ باید حاوی پیام باشند. اختیار انتخاب‌کردن لباس‌ها در مدارس از سوی دانش‌آموزان نیز مهم است لازم است برای تبلیغ فرهنگ عفاف و حجاب خانم‌ها به مدارس ورود پیدا کنند و ویژگی‌های سنی، روحی و روانی دانش‌آموزان را در این مسایل لحاظ کنیم‌.»

محمد روشنی، قائم‌ مقام سازمان دانش‌آموزی هم در این جلسه بر اجرایی‌ شدن تمام بحث‌های تعلیم و تربیت به‌ صورت پله‌پله تاکید کرد و گفت: «مد لباس آمدنی است و آموختنی نیست. لازم است پله‌‌پله وارد این مسائل و شرح وظایف شویم.»

سیدمجتبی هاشمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش‌ و پرورش شهرستان‌های استان تهران هم در ادامه جلسه به آسیب‌شناسی مسائل مد و لباس اشاره کرد و افزود: «به‌دلیل شرایط آداب و رسوم‌ متفاوت استان‌ها لازم است پیشنهادهای استان‌ها نیز برای تصمیم‌گیری دیده شود.»

او گفت: «در این زمینه استفاده از نمادهای بومی را که پذیرش عرفی و شرعی دارد باید ترویج دهیم و مواردی را که باعث می‌شود مدارس شاد شوند، باید تعیین کنیم تا بسیاری از مسائل در مدارس بهبود پیدا کند.»

اسماعیل بحری‌زاده، مشاور فرهنگی معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش‌ و پرورش، هم بر تعریف یک نقشه راه برای این موضوع تأکید کرد که بتوان در آن سهم‌ها و نقش‌ها را مشخص کرد.

پایان پیام/

لباس فرم دانش آموزان و نقد عملکرد 40 ساله آموزش و پرورش و صدای دانش آموز

سه شنبه, 07 خرداد 1398 21:46 خوانده شده: 204 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 -1 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/03/08 - 09:34
من در دانشگاه ماهاجانای هند که درس میدادم دانشجویان هر رشته ای لباس فرم خاص خود را داشتند. مثلا دانشجویان معماری شلوار جینز آبی و کت قرمز داشتند.
پاسخ + +1 0 --
نجفی 1398/03/12 - 07:07
دیدید چگونه بعد از 40 سال (57-98) به مرحله همسر کشی رسیدم.
اسلحه ام از غلاف درآمد.

این عرف و قانون پرستی بی توهّم بود که صلاحیت مرا قبول میکرد، اگر وزیر و شهردار نمی بودم چه کسی می بود؟ یک ریاضی دان و برنامه ریز بودم و غیرانتفاعی را معنا کردم.

دیدید آنچه را که هنوزه ندیدید

دانستید در بورسیه چه گفتم، از قانون گفتم و دانستید مخالفانم از بورسیه چه گفتند از قانون گفتند! کلماتی آمیخته به حق و باطل، گذر ایام را کند عاطل.

40 سالگی ! دروغی بزرگ ! جایی ارزش و جایی ضد ارزش ! 40 سالگی جرم است یا افتخار ؟

پروردگارا ! از عذابت می ترسم ! مبادا روزی خدشه دار شوم !

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور