صدای معلم

" امید است با "سپردن کار به کاردان "، لطفی در حق ما دانش‌آموزان شود تا مجبور نباشیم به طور آزمایشی، کتاب‌هایی را امتحان بدهیم که حتا از خط فکری منظم و متنی جذاب بی‌بهره‌اند و فقط صرفاً تألیف شده‌اند! "

اگر من معلم کتاب نگارش بودم

ف.م / دانش آموز دوازدهم تجربی

برنامه های یک دانش آموز برای کتاب نگارش

تألیف کتاب‌های درسی کار ساده‌ای نیست. شما باید در عین توجه به دبیران برای محتوای تدریس‌شان، به دانش‌آموزان نسل امروز هم توجه کنید. دانش‌آموزانی سخت‌پسند که از متن‌های تکراری و شعاری خسته شده‌اند و به‌ دنبال مضامین جدید و کاربردی هستند. این مسئله،  انتخاب متون و اشعار را سخت می‌کنند. یکی از مسائل تفاوت دیدگاه و آرمان‌های دبیران و دانش‌آموزان است که البته موضوع تازه‌ای نیست!

من به عنوان یک دانش‌آموز کتابی تألیف می‌کردم که در عین کامل بودن، دانش‌آموزان را به تفکر و تحقیق وا دارد. متن‌هایی که برای این کتاب بر می‌گزیدم، صرفاً داخلی نبودند. دانش‌آموزان را با ادبیات جهان نیز آشنا می‌کردم. در نحوهٔ چینش دروس، ابتدا موضوعاتی را قرار می‌دادم که کاربردی‌تر باشد؛ مثل خاطره‌نویسی، سفرنامه، نامه‌های اداری و از این دست موارد... برای هرکدام یک مثال داخلی و خارجی ارائه می‌دادم. در پایان هر درس، چند کتاب در همین راستا معرفی می‌کردم که ترجیحاً کتاب‌های بسیار معروف و مفیدی باشند. در پایین هر صفحه، یک یا چند نکته‌ی املایی یا نگارشی از کتاب‌های مختلف، از جمله «غلط ننویسم» می‌آوردم تا دانش‌آموزان هم با اشتباهات رایج در نوشتن آشنا شوند و هم اصول پایه ویراستاری را کم‌کم یاد بگیرند. در انتخاب حکایت و شعر که در پایان هر درس آورده می‌شود، دست دانش‌آموز را باز می‌گذاشتم؛ یعنی یک شعر سنتی، یک شعر نو و ترجیحاً یک شعر خارجی. در مورد حکایات هم همین‌طور.
در انتهای کتاب مسائل تخصصی‌تر، مثل قطعه‌ی ادبی، مقاله‌نویسی و اصول آن، انشای عینی و ذهنی و... که کاربرد کم‌تری هم دارند، قرار می‌دادم و البته فصل‌ها و درس‌ها را طبق روش بالا می‌چیدم.
نمایش‌نامه‌نویسی و زندگی‌نامه‌نویسی را هم به کتاب اضافه می‌کردم و به پیوست هر درس، شاهکارهای ادبی را قرار می‌دادم تا دانش‌آموز با اصول کلی این دو موضوع آشنا شود.

در آخر کتاب بخشی جداگانه با عنوان آشنایی با جوایز ادبی قرار می‌دادم و هر کدام را به‌طور خلاصه توضیح می‌دادم تا اشتیاق عاشقان نویسندگی را برانگیزانم. هم‌چنین بخشی از سرگذشت و زندگی‌نامه‌ی اساتید برجسته‌ی ادبیات. قبل از بخش منابع و خاستگاه نیز به معرفی کتاب‌هایی در حوزه‌ی پیشرفت شخصی می‌پرداختم و به شرح بهترین‌های جهان، هر چند مختصر می‌پرداختم و به  دانش‌آموز توصیه می‌کردم که حداقل شبی نیم‌ساعت کتاب بخواند.

امید است با "سپردن کار به کاردان "، لطفی در حق ما دانش‌آموزان شود تا مجبور نباشیم به طور آزمایشی، کتاب‌هایی را امتحان بدهیم که حتا از خط فکری منظم و متنی جذاب بی‌بهره‌اند و فقط صرفاً تألیف شده‌اند!

کانال انشا و نویسندگی

دوشنبه, 13 خرداد 1398 15:43 خوانده شده: 180 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/03/13 - 18:36
ادامه:
درگیر کردن فعالانه فراگیران در فرایند یادگیری و فعالیت‌های کلاسی باید از دیگر ویژگی‌های این مواد آموزشی باشد. چنین مواد آموزشی پروسه فراگیری مهارت‌های زبانی و استراتژی‌های یادگیری و به‌تبع آن کیفیت یادگیری را بهبود می‌بخشند. بنابراین مواد آموزشی در کلاس‌های این‌جانب باید جالب، متنوع، واقعی، محرک گفتمان، تعاملی، هدفمند و انگیزه آور باشند. نکته مهم این است که این نوع مواد آموزشی باید با تکالیف و فعالیت‌های کلاسی و سیستم ارزشیابی مناسب در محیط‌هایی که پایبندی فراگیران به اصول یادگیری این‌جانب (فصل 7) را تشویق می‌کنند ساپورت و حمایت شوند تا بتوانیم حداکثر بهره را از به‌کارگیری روش «یادگیری تیمی رقابتی» ببریم.
پاسخ + 0 0 --
همکار دکتر 1398/03/14 - 01:50
منبع: 17 همین کتاب دکتر حسینی که در وب سایتشون قابل دانلود هست: www.drelt.ir
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/14 - 08:18
با تشکر از دانش آموز ف.م جناب خانم یا آقای ف.م به نکات خوبی اشاره کرده بودید از جمله در درس ادبیات و کار گروهی .....کار تیمی را کمتر میتوان به اجرا در آورد به این دلیل که ملت ما به افراد تاسی میکنند نه افکار و آرمان و اصولا قهرمان پرور و اسطوره پرست هستند .......تمام فرهنگ ها دارای اسطوره و قهرمان هستند ...اما با کمی دقت در می یابیم که آنها قهرمان ها را بیشتر نقد و بررسی میکنند تا پرستش ....نمونه اش دیالوگ های عاملیت...است ویا متون ادبی دیگر کشورها ..اما ما بیشتر به دنبال گرفتن صله و جایزه از دست بزرگان و افراد سر شناس و معروف هستیم پس با این فکر و پیشینه تاریخی و فرهنگی ......دیر تر میشود به کار تیمی و گروهی رسید و در این مهارت .....ذوب شد اما میشود با تغییر نگرش تا حدود زیادی از این مرحله هم عبور کرد .........با امید سازندگی و اصلاحات برای نسل آینده.....در پناه خداوند باشید
پاسخ + 0 0 --
.... بنده هدا 1398/03/14 - 18:24
ما بیشتر به دنبال گرفتن صله و جایزه از دست بزرگان و افراد سر شناس و معروف هستیم پس با این فکر و پیشینه تاریخی و فرهنگی ......دیر تر میشود به کار تیمی و گروهی رسید!!!!!!؟؟؟؟؟
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/14 - 08:32
در باره ادبیات و ارتباط موثر با آن......اگر این اتفاق مبارک در مدارس و در جامعه ما رخ دهد و شروعی دوباره برای آشتی با مضامین عمیق و موثر این موضوع اتفاق بیفتد ....چه مبارک سحری باشد و چه فرخنده ......... و مستلزم آن آشنایی خود معلمان با نکات کلیدی و اساسی این درس مهم است ......به عنوان مثال با کمال تاسف و تاثر حداقل با بیست سال خدمت در میان همکاران عزیز و مشاهده ی اوضاع و احوال این عزیزان رغبتی برای آشتی و دوستی با این مبحث کارساز و احیا کننده ندیده ام و بارها سعی کرده ام تا با هدیه کتاب های ادبی و یا مطرح کردن موضوعات ادبی سر رشته این کلام را در ذهن این عزیزان باز کنم ....اما افسوس که هر بار نا امید تر شدم ........این تجربه من امیدوارم که تنها مربوط به من باشد ........ودر مجموعه های دیگر این سبک وجود نداشته باشد ........معلمان عزیز موفق و پیروز باشید ........***.ادبیات شاید نتواند جان کسی را نجات دهدمانند پزشکی ....‌اما میتواند افرادی را پرورش دهد که جان افراد را..نجات دهند و دنیای بهتری بسازند ( نقل قول از بزرگان )*******
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/15 - 16:34
منظور این است که کارها را دوست دارند تا منفرد انجام دهند و خودشان به تنهایی قهرمان شوند .........کار فردی مثل المپیادها و ....تک رویهای افراد در یک تیم ورزشی و قهرمان سازی از یک فرد ......برای مثال در جنگ بین ایران و عراق ۲۴۰ هزار نفر کشته شدند اما تنها نام افرادی خاص و معدود به عنوان قهرمان شناخته میشوند .......پس سهم بقیه چه ؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر ادبیات 1398/03/16 - 09:12
دانش آموز عزیز سخنان شما بسیار خوب و ارزشمند است اگر تمام جوانب کار سنجیده شود. وقتی همکار دبیر ادبیات من برای درس نگارش ارزش قائل نمی شود و به جای آن درس دیگرش فارسی یا علوم و فنون کار می کند ، وقتی همین همکار در مدرسه ای که کلاس نگارش با دبیر دیگر است و به تخریب دبیر و درس نگارشی که دبیر واقعا برایش وقت می گذارد و اهمیت می دهد ، می پردازد و می گوید در فلان مدرسه ما نگارش کار نمی کنیم و این درس بی فایده و الکی است و ..... وقتی مدیر مدرسه تمام فعالیتهای فوق برنامه مدرسه را با کلاس نگارش هماهنگ می کند که وقتش را بگیرد که مبادا به زیست و شیمی و فیزیک آسیب برسد و ...... من معلم احساس خوبی نخواهم داشت چه رسد به دانش آموز. محتوای آموزشی کتابهای نگارش بخصوص سال دوازدهم بسیار کاربردی و مفید است اما برای سال دوازدهم که دانش اموز درگیر کنکور و .... است قابل نقد است و حتی موارد موردنظر شما در کتاب گنجانده شود بازهم مشکلاتی خواهد بود .
پاسخ + 0 -1 --
معلم 1398/03/16 - 23:00
اگرمن کتاب نگارش را تالیف می کردم فقط فقط ازمتن صادق هدایت و همینگوی نظیر می آوردم تا دانش آموزان نهایت لذت را ببرندنه این چرت وپرت هایی که الان داره چاپ میشه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/23 - 17:36
از صادق هدایت مروج پوچ گرایی ؟ به به!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور