صدای معلم

" نگاهی به کارنامه شخصی و رزومه افتخارات ورزشکاران اروپایی و آمریکایی بیانگر پرورش این نسل در مدارس و باشگاه های ورزشی وابسته به نهاد مدرسه است اما مدال آوران ورزشی ما گل های خودرویی هستند که سیستم آموزشی ایران نقشی در پرورش و تقویت قوای جسمانی و آماده سازی آنان در مسیر کسب افتخارات ورزشی ندارد ؟

چالش بهینه سازی اوقات فراغت دانش آموزان

بهمن ویسی/ معلم نمونه کشوری

اوقات فراغت دانش آموزان و وظایف وزارت آموزش و پرورش

با پایان امتحانات و فرا رسیدن فصل تابستان و فراغت خیل عظیم دانش آموزان از تحصیل، بحث پرکردن اوقات فراغت و نحوه استفاده بهینه آنان از روزهای تعطیل داغ شده و اصولا بهینه سازی اوقات فراغت فرزندان در روزهای تعطیل به مهم ترین دغدغه اولیا بدل شده است.

جامعه انتظار دارد، متولیان آموزش و پرورش، دانش آموزان را در این بخش از سال نیز زیر پر و بال خود گرفته و در قالب  کلاس های هنری، ورزشی، تقویتی و سرگرمی،مانع سرگردانی، اتلاف انرژی و یا گرایش آنان به سرگرمی های مضر و مفسده انگیز شوند.

اعتماد اولیای دانش آموزان به قشر فرهنگی موجب شده که محیط مدرسه به فضاها و اماکن دیگر برای پوشش فعالیت های دانش آموزان ترجیح داده شود ، غافل از آن که سالن های ورزشی و کانون های فرهنگی، تربیتی وابسته به آموزش و پرورش به دلیل فقدان اعتبار مالی، فقر امکانات و تجهیزات و عدم بهره مندی از مربیان متخصص و مجرب رمقی برای جذب دانش آموزان نداشته و از سویی دانش آموزان نیز با مشاهده وضعیت حاکم بر فضاهای فرهنگی آموزش و پرورش، رغبتی به حضور در این اماکن نشان نداده و پرسه زدن در خیابان و پارک را ترجیح می دهند.

مدارس اکثر کشورهای خارجی به پیشرفته ترین سالن ها و وسایل ورزشی و سرگرمی های سالم مجهز هستند و اصولا ورزش مدارس زیربنا و پایه ی ورزش قهرمانی است.بسیاری از ورزشکاران و چهره های مطرح هنری و فرهنگی، تربیت یافتگان مدارس هستند.

اما مدارس و اماکن ورزشی، هنری وابسته به آموزش و پرورش ما با کمترین میزان سرانه که حتی قادر به تامین هزینه آب و برق خود نیستند چه نقشی می توانند در راستای  توسعه ورزش همگانی و تربیت قهرمانان ورزشی و معرفی نخبگان هنری ایفا نمایند؟

اوقات فراغت دانش آموزان و وظایف وزارت آموزش و پرورش

کدام مدرسه و یا کانون فرهنگی ما شرایط و ظرفیت پرورش استعدادهای هنری نسل نوجوان و جوان کشور را داراست؟
مقایسه امکانات مدارس و مراکز فرهنگی خارج کشور با داخل کشور عمق فاجعه را به خوبی به تصویر می کشد.

 نگاهی به کارنامه شخصی و رزومه افتخارات ورزشکاران اروپایی و آمریکایی بیانگر پرورش این نسل در مدارس و باشگاه های ورزشی وابسته به نهاد مدرسه است اما مدال آوران ورزشی ما گل های خودرویی هستند که سیستم آموزشی ایران نقشی در پرورش و تقویت قوای جسمانی و آماده سازی آنان در مسیر کسب افتخارات ورزشی ندارد.

با توجه به ظرفیت های کانون مدرسه، توقع از نهاد آموزش و پرورش برای پوشش اوقات فراغت دانش آموزان در وهله اول و شناسایی، جذب و تربیت نیروهای مستعد دانش آموزی با هدف درخشش در عرصه ورزش و هنر در وهله دوم، بیهوده است و ما هم چنان باید به تک ستاره های با اراده و متکی به خود، در عرصه افتخارات ملی چشم بدوزیم.

اوقات فراغت دانش آموزان و وظایف وزارت آموزش و پرورش

پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان و تربیت نسلی هنرمند، ورزشکار و قهرمان در سایه افزایش اعتبارات، تامین امکانات، ایجاد انگیزه، استفاده از مربیان مجرب و همکاری همه دستگاه های اجرایی با نهاد تعلیم و تربیت، محقق می شود و اگر تربیت نسلی با این خصایص، برای دولت،حائز اهمیت است باید زمینه و بستر آن را در چارچوب نهاد آموزش و پرورش و با برنامه ریزی دقیق در اولویت قرار دهد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اوقات فراغت دانش آموزان و وظایف وزارت آموزش و پرورش

سه شنبه, 28 خرداد 1398 15:20 خوانده شده: 184 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
محمدی 1398/03/28 - 16:08
کارشناسان تربیت بدنی ادارات شهر تهران موفقیت های ورزشی دانش آموزان و معلمان را به عنوان گزارش کار وافتخارات خود منتشر می کنند در حالی که هیچ نقشی در این موفقیت ها نداشته اند و عده ای نادان هم به به چه چه می کند که چه کارشناس فعالی در حالی که مدال آوران با هزینه و تلاش شخصی موفق شده اند
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/03/28 - 16:12
کدام مدرسه و یا کانون فرهنگی ما شرایط و ظرفیت پرورش استعدادهای هنری نسل نوجوان و جوان کشور را داراست؟

اینجانب به عنوان مدیر مسئول کانون فرهنگی فوق نمونه
که بعداً خاک تو سرش کردند
پاسخ + +3 -1 --
دانش آموز اسبق دکتر 1398/03/28 - 21:13
برگرفته از کانال تلگرام دکتر
drsmhhosseini73@

اگر میخواهید بچه هایتان اندیشمند بار آیند یک راه ساده این است که حداقل در این تعطیلات تابستانی برای شان داستانهای جالب و جذاب و آموزنده بخوانید یا بگویید و در حین و بعد از داستان از آنها سوالاتی راجع به داستان بپرسید و اگر لازم شد کمکشان کنید پاسخ دهند. مهمتر اینکه به آنها آموزش دهید و تشویقشان کنید راجع به داستان و شخصیت های آن سوال بپرسند و با حوصله زیاد کمکشان کنید در صورت امکان خودشان به پاسخ برسند. نتیجه ای که باید از داستان گرفته شود را از زبان او بیرون بکشید و یا خودتان با ظرافت آنرا به او یاد آوری کنید.
پاسخ + 0 0 --
دبیرم 1398/03/28 - 22:06
من کانال دکتر حسینی را به چند دانش آموزم برای یادگیری زبان معرفی کردم - خیلی راضی هستند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور