صدای معلم

درخواست از سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش ؛

اندر احوالات حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان

معلم فعال در حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان/ تهران

وضعیت حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان

با توجه به اهميت بحث آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان، مطالبي در اين خصوص ارائه گرديده و از سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش درخواست عنايت و تدبير لازم دارد:
دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي با هدف پيشگيري از آسيب هاي جتماعي دانش آموزان حدود 6 سال پيش تشكيل و زيرنظر معاونت تربيت بدني و سلامت شروع به فعاليت كرد.

طبق چارت جديد اصلاح ساختار نيز دفتر مراقبت از معاونت تربيت بدني جدا و زير نظر معاونت پرورشي و در قالب دفتر مشاوره و مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي فعاليت خواهد كرد (كه در هر دو حالت به اين دفتر به عنوان وسيله اي جهت تشكيل يا حفظ يك معاونت نگريسته شد).
در حالي كه با توجه به روند افزايشي آسيب هاي اجتماعي انتظار مي رفت جايگاه اين دفتر (مخصوصا با اجراي طرح هاي ملي مثل طرح نماد يا نظام مراقبت اجتماعي دانش آموزان و يا همكاري با ستادمبارزه با مواد مخدر و وزارت كشور و ...) تقويت مي گرديد و به عنوان مركز مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي زير نظر شخص وزير فعاليت مي كرد تا بتواند گامهاي موثرتري در اين زمينه بردارد (همچنان كه در آذرماه 1397 اين جايگاه هم در چارت سازماني به سازمان امور اداري و استخدامي پيشنهاد و مصوب شده بود ولي به خاطر اعمال نفوذ برخي افراد محقق نشد تا به اين دفتر به عنوان وسيله اي جهت تامين اعتبار برخي بخش هاي ديگر نگريسته شود).
از سرپرست محترم وزارت استدعا دارد با توجه به وضعيت آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان و اين نگرش كه كار پيشگيري از آسيب ها نياز به همكاري همه همكاران، كاركنان، فرهنگيان، اوليا و دانش آموزان و نيز ساير ارگانها داشته و در يك بخش يا دفتر خلاصه نمي گردد و نيز نياز به اختيارات بيشتري در اين حوزه وجود دارد، در وهله اول مركزي مستقل و زير نظر وزير محترم به پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي اختصاص يابد و در وهله دوم اشخاصي كه رشته هاي تخصصي مرتبط داشته و نيز دلسوزي و احساس تعهد زيادي نسبت به بحث آسيبهاي اجتماعي دارند انتخاب و جايگزين گردند تا خون تازه اي در رگهاي اين حوزه جريان يافته و انگيزه هاي افراد را بيشتر نمايد.

به اميد كاهش روز افزون آسيب هاي اجتماعي در جامعه و علي الخصوص در بين دانش آموزان


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

وضعیت حوزه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي دانش آموزان

چهارشنبه, 29 خرداد 1398 15:31 خوانده شده: 204 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/03/29 - 16:26
من یه بار پرسشنامه ای به دانش آموزانم در چند کلاس در دبیرستان دادم که در آن بصورت مستقیم و غیر مستقیم با طرح سوالاتی که زیاد شک برانگیز نبود به تجارب و تمایلات شوک آور و قابل تامل آنها در باره سیگار و انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی و حتی سکس پی بردم. نکته مهم و اعتماد ساز در این پژوهش این بود که از دانش آموزانم خواستم به هیچ عنوان مشخصات فردی خودشان را ننویسند. و در پایان کلاس - همانطور که در ابتدا بچه ها را خاطر جمع کرده بودم - حینی که من در یه گوشه کلاس مشغول مطالعه بودم آنها پاسخهایشان را در آنطرف کلاس روی میز من میگذاشتند و نماینده چند بار ترتیب قرارگیری آنها را به هم زد. وزارتخانه میتواند همین نوع پرسشنامه را آنلاین انجام دهد و .... فکری بکند هنوز "فاجعه" گسترده تر و وحشتناکتر نشده. دانش آموزان من کسری از دانش آموزان ایران هستند و این مشکل مشکل ملی است.
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/03/29 - 17:38
طرحها و برنامه ها و همایشهای پیشگیری از آسیبهای اجتماعی نمایشی بیش نیست در مسابقه نوجوان سالم اکثر آثار توسط معلمان طراحی و به اسم دانش آموزان برنده می شود، ولی در کل سفره پربرکتی برای عده ای پهن شده ،بودجه خوبی به آن تعلق می گیرد و فاکتورهای پر برکت تری تولید می شود از ان سو روز به روز آمار دانش آموزان معتاد افزایش می یابد اگر همین بودجه صرف کم جمعیت شدن کلاسهای درسی می شد بهتر نتیجه می گرفتیم معلمی که در کلاس ۲۰ نفره تدریس کند حواسش به تغییر رفتار دانش آموز هست و می تواند با پیگیری کمکش کند اما در کلاسهای ۴۰ نفره اسم دانش آموزها را نمی توانیم حفظ کنیم
پاسخ + 0 0 --
عطار 1398/03/30 - 08:38
در خبرها خواندم که بیش از 20 درصد دانش آموزان ماده مخدر گل مصرف می کنند.....
پاسخ + 0 0 --
سایمی 1398/04/01 - 10:15
جراید داخلی دروغ میگن. بنظر من بیش از 50 درصد دانش آموزان پسر و دختر معتاد به انواع مواد مخدر و مشروب و سکس و ... هستند که سیستماتیک و برنامه ریزی شده به این سمت ها سوق داده میشن.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور