صدای معلم

" اگر روان‌شناسی قصد دارد از دانش‌آموزانِ امروز بگوید، پیش از آن بایستی سازوکار ایدئولوگ آموزشی را افشا کند؛ فرآیندی که در تمام دوران ابتدایی؛ موسیقی و رقص، روزهای جهانی، جشن‌های ملی، آیین‌های جمعی، کار عملی و فعالیت‌های گروهی را از نفس انداخته است "

مصائب مدرسه در واقعیت فشارهای زیربنایی (سخنی با دلواپسانِ سلامت روانی دانش‌آموزان)

آرزو رضایی مجاز/ شاعر ، معلم و روزنامه نگار

مدرسه شاد در آموزش و پرورش ایران و سلامت روانی دانش آموزان

 معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: «۳۰درصد از دانش‌آموزان تمامی مقاطع تحصیلی در حوزه‌ی سلامت روان از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و یک‌درصد آن‌ها، نیاز به خدمات اورژانسی در حوزه‌ی آسیب‌های روانی دارند.»

مدرسه شاد در آموزش و پرورش ایران و سلامت روانی دانش آموزان


هر چند، استانداردهای "ما" که در "رؤیای زندگی" زندگی کرده‌ایم با "آن‌ها" که زندگی رؤیایی دارند، متفاوت است و آنچه در تمام این سال‌ها از ماشین روان‌شناسی مثبت‌نگر بیرون ریخته، بازتولید منافعی برای سیستم حاکم است؛ استانداردهایی که وضع‌موجود را روتوش کند، تا این بدنه‌ی ریخته سرپا شود، اما در این بین، واقعیتی در کلاس‌ها سال‌به‌سال، سر و گردن بیش‌تری نشان می‌دهد؛ مفهوم "آینده" در بچه‌ها رنگ باخته است!

 اگر نسل ما -دهه‌ی شصت- در مقابل موضوعاتی چون "علم یا ثروت؟"، "می‌خواهی چه‌کاره شوی؟" یک‌جور حاضرجوابی داشت، اکثر دانش‌آموزانِ امروز، چشم‌انداز ندارند. آن‌ها برنامه‌ریزی را نمی‌فهمند و کمتر می‌توانند به "فردا" فکر کنند. مسئله، "نگاه مصرفی" به وزارت‌خانه‌ است كه وظيفه‌ی آموزش‌ و پرورش را توليد سوژه‌ی تابع و قابل پيش‌بينی می‌داند؛ توابع مرکزی که به اصول بنیادین چسبیده و مهره‌های پاسدار ارزش‌های آن باشند.
نظام توتالیتر در تمام این سال‌ها، در کارِ تولید سوژه‌ی بی‌تخیل و نومید بوده است؛ سوژه‌ای که "حق" را نشناسد، "مطالبه" نداشته و در خط قصه‌ای که برایش نوشته شده، سربه‌زیر و رام پیش رود.
اگر روان‌شناسی می‌خواهد از منجلاب نهاد قدرت که آن را مسئول رواج خوش‌باشی و بی‌مسئله‌بودن کرده، رها شود؛ باید از استانداردهای سیستمی‌شده تن بزند، بایستی به این مسئله بیندیشد که چطور سوژه‌ی دست‌سازِ بی‌آینده را به‌عنوان "محصول تمامیت‌خواهی" بفهمد و راه‌های بیرون‌زدن از پیشنهاده‌ها مسئله‌اش شود.

 مسئله‌اش این باشد که مدام محتوای لاغر ادبیات در کتاب‌های درسی، مورد هجمه‌ی گفتمان رسمی قرار می‌گیرد و شاخه‌های برکشیده‌ی تخیل در انشاها، در موضوع‌نویسی‌های سفارشی اخته می‌شود.
مسئله‌اش این باشد که مسابقات کتاب‌خوانی حتی در طرح‌های جدیدی مانند "خوانش خلاق" به کتاب‌های مذهبی یا آشنایی با زندگی‌نامه‌ی شخصیت‌های علمی معطوف است؛ مسئله‌اش هَرَس شاخه‌های "شادی به‌مثابه‌ی امر اجتماعی" باشد؛ جریانی که آن‌چه باقی می‌گذارد، تنه‌ای در مراسم‌های تقویم محزون ماست؛ بدنه‌ای که چون دار، میانه‌ی میدان سرپا می‌شود و اندک‌نشاطِ مانده را آویزان می‌کند!

 اگر روان‌شناسی قصد دارد از دانش‌آموزانِ امروز بگوید، پیش از آن بایستی سازوکار ایدئولوگ آموزشی را افشا کند؛ فرآیندی که در تمام دوران ابتدایی؛ موسیقی و رقص، روزهای جهانی، جشن‌های ملی، آیین‌های جمعی، کار عملی و فعالیت‌های گروهی را از نفس انداخته است.

مدرسه شاد در آموزش و پرورش ایران و سلامت روانی دانش آموزان

اگر از "بچه‌های گل‌خانه‌ای" و "شادی آپارتمانی" دل‌نگران شده‌اید، فقط برای یک‌بار محتوای آموزشی را ورق بزنید و دانش‌آموز را در میانه‌ی میدان خون و جنگ فهم کنید!
ارزش‌هایی که در طول دوران ابتدایی برای دانش‌آموز ایرانی ساخته می‌شود، جز در درک یک فضای ترسناک و تاریک که مدام باید در آن حالت دفاعی و پاسداری از چیزی را داشت، چگونه قابل ارزش‌گذاری‌ست؟

 گفتمان رسمی که همواره تلاش می‌کند حضور تک‌گویانه‌ای داشته باشد، به بچه‌ها جز ابزاری در خدمت اهداف تعریف‌شده نگاه نمی‌کند.
اگر روان‌شناسی درصدد كنش‌گری‌ست، بايستی خود از اين گفتمان و بازتوليد آن در مدارس رهايی يابد.
مسأله‌ی اصلی این است که ساختارهای زیربنایی در مدارس، شادی را بیش از همه به‌عنوان مقوله‌ای سیاسی تعریف می‌کند و دانش‌آموزان باید با دلالت‌های ایدئولوژیک بخندند!

مدرسه شاد در آموزش و پرورش ایران و سلامت روانی دانش آموزان

 مسئله، "نگاه مصرفی" به وزارت‌خانه‌ است كه وظيفه‌ی آموزش‌ و پرورش را توليد سوژه‌ی تابع و قابل پيش‌بينی می‌داند؛ توابع مرکزی که به اصول بنیادین چسبیده و مهره‌های پاسدار ارزش‌های آن باشند. در عریان‌کردن همین واقعیت است که دل‌نگرانی برای سلامت روانی دانش‌آموزان مفهوم می‌گیرد.
در غیاب این نگاه، روان‌شناسی مثبت‌نگر جز حافظ وضع‌موجود نخواهد بود؛ بلندگوی نهاد قدرت که واقعیت را تحریف می‌کند و محتوای اخته و بی‌دردسری برای گفت‌وگو می‌خواهد.

صور ما


مدرسه شاد در آموزش و پرورش ایران و سلامت روانی دانش آموزان

پنج شنبه, 14 آذر 1398 22:25 خوانده شده: 992 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -4 --
آرزو رضایی مجاز 1398/09/14 - 23:14
درود و سپاس از انتشار دغدغه‌های ساختی-آموزشی معلم‌ها
به امید روز و روزگار روشن
پاسخ + +4 -1 --
معلم منتقد 1398/09/15 - 01:53
مدارس ما همچون کوره های آدم سوزی نازیسم و هیتلر، نه تنها جسم بلکه روح و روان نسل ها و کودکان ما رو می سوزونه.و ما معلمان عاملان این نسل سوزی سیستماتیک هستیم
پاسخ + 0 -6 --
ناشناس 1398/09/15 - 10:22
تندرست باشید ......چه زیبا و تاثیر گذار قلم زده اید .....درود بر شما ....این درد مشترک جز با ..........درمان نمیشود
پاسخ + +7 -1 --
ناشناس 1398/09/15 - 13:42
حودتان اصلا فهمیدی که چه مقصودی از این نوشته ات داشتی؟ روان شناسی مثبت نگر هدفش این است که به جای اینکه بیماری را ببیند و به آن به بپردازد جنبه های مثبت نظیر استعداد و توانایی افراد را ببیند و به ان توجه کند. از نگاه روان شناسی بالینی ادیسون یک دانش آموز دارای اختلال یادگیری و از نگاه روان شناسی مثبت نگر او یک نابغه است.
پاسخ + +3 -3 --
فریبرز 1398/09/15 - 14:35
آفرین.
آموزش و پرورش به طور مداوم در حال بازتولید نظام فکری موجود است. البته همین را هم ناقص اجرا می کند!
نه تنها 30 درصد، بلکه اگر همه دانش آموزان هم دچار مسائل روانی باشند مسأله ی عجیب و دور از انتظاری نیست...
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/09/15 - 21:25
نه تنها تمام دانش آموزان بلکه تمام ملت روانی هستند آمو
پاسخ + 0 -2 --
قاسمعلی 1398/09/15 - 16:31
بسیار زیبا. شنیدم ۴۵ هزار دانش اموز نیاز ارژانسی به روانشناس دارند. /
پاسخ + +2 0 --
حسن 1398/09/15 - 21:24
تا ما مسعولینی همچون رضوان حکیم زده داریم هیچ مشکلی برای بچه های ابتدایی نداریم زیرا امثال این مسعولین چیزی برای این بچه ها باقی نگذاشتند که بخواهند مشکلی داشته باشند بنابراین بترسید از روزی که این خانم با این چهره خندانش به خوابتان بیاید و شما از ترس سکته کنید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور