صدای معلم

نماینده استان زنجان در مجلس دانش آموزی و مشاور دانش آموزی مدیرکل آموزش و پرورش استان :

بیشتر ایده های دانش آموزان در مسیر طولانی نامه نگاری ها و نظرات عوامل اجرایی کم رنگ می شوند !

گروه دانش آموزی/

علی رغم انتشار گزارش های قابل توجه و البته قابل تامل در مورد سازمان دانش آموزی و مجلس دانش آموزی تاکنون مسئولان این نهادهای مدافع " حقوق دانش آموز " در موارد مطروحه پاسخ گو نبوده اند .

 مدیر صدای معلم در آخرین اظهار نطر در گفت و گو با انصاف نیوز گفته است :

" «این خبرگزاری ( پانا ) متعلق به سازمان دانش‌آموزی است. این سازمان هم با وجود اینکه اسم دانش‌آموز را یدک می‌کشد اما به دلیل ساختار بوروکراتیکی که پیدا کرده است، تبدیل به یکی از سازمان‌های زیر مجموعه‌ی وزارت آموزش و پرورش شده است. درحقیقت در این زمینه که صدای دانش‌آموزان باشد و مطالبات دانش آموزان را منعکس کند و به دنبال تعامل مناسب و سازنده با دانش آموز به عنوان یکی از ارکان مهم آموزش و پروش باشد، نتوانسته در رسالت خود موفق باشد.

برای اثبات این ادعا فقط کافی است که به نحوه‌ی انعکاس اخبار مجلس دانش‌آموزی در این خبرگزاری رجوع کنید. در انعکاس این اخبار به جای آن که همه‌ی گفته دانش آموزان چه موافق و چه مخالف گفته شود فقط تعدادی از آنها را  گلچین می‌کنند و پخش می‌کنند که از نظر خودشان چالش برانگیز نباشد.

این خبرگزاری همین طور بیشتر گفته‌ی مسوولان را منتشر می‌کند و بیشتر وزنه به سمت انعکاس صحبت مسوولان است.»پورسلیمان در ادامه افزود: «به نظر من اگر بخواهیم نمره‌ای به خبرگزاری پانا در مورد فعالیت آن بدهیم، این سایت نمره قبولی را حداقل در حوزه‌ای که در آن تخصص دارد و نام دانش آموز را با خود همراه می‌کند، نمی‌گیرد. "

مجلس دانش آموزی نیز وضعیت بهتری ندارد .

« صدای معلم » پیش تر در گزارشی از مسئولان ، برنامه ریزان و تصمیم گیران خواست تا " منشور حقوق ملی دانش آموز " و " منشور حقوق فرهنگیان " تعیین تکلیف شوند . ( این جا )

سوشیانت بیگلی نماینده استان زنجان در مجلس دانش آموزی و مشاور دانش آموزی مدیرکل آموزش و پرورش استان گفت و گویی را با پانای زنجان انجام داده است .

به نظر می رسد هنوز مسئولان ترجیح می دهند از واژه " صمیمیت " به جای " انتقاد و " تفکر نقاد " بهره ببرند !

نقدی بر کارکرد سازمان دانش آموزی و مجلس دانش آموزی

سوشیانت بیگلی نماینده استان زنجان در مجلس دانش آموزی و مشاور دانش آموزی مدیرکل آموزش و پرورش استان در گفت و گوی صمیمی با پانا از تجربه ی حضور خود در مجلس دانش آموزی می گوید.

سوشیانت بیگلی؛ با مرور چگونگی آشنایی خود با مجموعه سازمان دانش آموزی گفت: «من در پایه ی نهم دانش آموزی در مدرسه ی شهید بهشتی ناحیه ی یک زنجان وارد شورای دانش آموزی مدرسه شدم و با شرکت در انتخابات مرحله ای ناحیه و استان توانستم به عنوان نماینده ی استان زنجان در مجلس دانش آموزی برگزیده شده و در نهمین نشست این مجلس شرکت کنم. در ادامه توانستم با حضور مستمر در جلسات هم اندیشی سازمان دانش آموزی و اداره ی آموزش و پرورش به عنوان مشاور دانش آموزی فعالیت می کنم.

بیشتر موضوعاتی که در مجلس دانش آموزی مورد بررسی قرار می گیرد شامل بررسی بعضی نکات کتب درسی، شرایط تحصیلی دانش آموزان و راهکارهای بهبود آنها و همچنین بررسی آئین نامه ها می شود. البته به علت فشردگی کارها و زمان بسیار محدود برگزاری جلسات؛ عملا فرصت کافی برای ورود جدی به مباحث وجود ندارد.

بیگلی بیان کرد: از طرفی برنامه ریزی ها به شکلی انجام می گیرد که اندک زمان موجود هم صرف سخنرانی مدعوین که بیشتر از مسئولین دولتی و مجلس هستند، می شود به عنوان مثال در آخرین نشست مجلس دانش آموزی نطق برگزیدگان 150 نفر دانش آموز نماینده؛ تنها 40 دقیقه زمان در نظر گرفته شده بود که به طور متوسط هر نفر 3 الی 4 دقیقه فرصت سخنرانی یافت.

این در صورتی است که میهمانان نشست هرکدام نزدیک به نیم ساعت سخنرانی داشتند و بعضا بعد از اتمام سخنرانی بدون شنیدن نظرات دانش آموزان صحن مجلس را ترک می کردند.

او ادامه داد: البته به نظرم نمایندگان در جلسات استان می توانند حضور پررنگ تری داشته باشند. من و دوستانم در جلسات استانی ایده های زیادی مانند شهردار مدرسه، برنامه ی بازدید از مدارس و مجمع نوجوانان را مطرح کرده ایم. درست است بیشتر این ایده ها در مسیر طولانی نامه نگاری ها و نظرات عوامل اجرایی کم رنگ می شوند اما مسئولین فرصت کافی برای طرح مسئله و دفاع از ایده ها را به ما می دهند.

بیگلی تاکید کرد: فکر می کنم ما باید برای معرفی نقش شوراهای مدرسه و ارتباط صمیمانه با مسئولین تلاش بیشتری بکنیم. من از همین تریبون از همه ی دانش آموزان علاقه مند دعوت می کنم با جدیت در فعالیت های درون مدرسه ای و بالاتر از آن شرکت کنند تا از این تجربه ی شیرین و ارزشمند لذت ببرند.»

پایان گزارش/


نقدی بر کارکرد سازمان دانش آموزی و مجلس دانش آموزی

پنج شنبه, 12 دی 1398 14:59 خوانده شده: 328 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دانش آموز دکتر حسینی 1398/10/13 - 07:43
خخخخ. ایده های معلمان ما رو با خودشون دفن می کنند اونموقع شما انتظار دارید ایده ها و خلاقیت های ما رو ...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور