صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

اجرای دستور رئیس‌جمهوری پس از دو سال ... حقوق شهروندی به مدرسه رفت !

جایگاه حقوق شهروندی در مدرسه   گروه اخبار /

سال 92 بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، پیشنهاد تدریس مسائل مرتبط با حقوق شهروندی در مدارس کشور را به آموزش و پرورش داد و بعد از گذشت دو سال، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام کرده است که امروز به مباحث مختلفی چون حقوق شهروندی، آشنایی با قانون، سیاست‌های جمعیتی و اقتصاد مقاومتی در کتب درسی پرداخته می‌شود.
رئیس‌جمهوری در همان سال‌ها تاکید زیادی بر این داشت که دانش‌آموزان باید حقوق سیاسی و نقش‌شان در اداره، مالکیت و آینده کشور را بشناسند و نحوه مناسبات میان دولت و مردم را کاملا لمس کنند. وظیفه آموزش و پرورش تربیت و هدایت دانش‌آموزان در جهتی است که آنها پس از فارغ‌التحصیلی بتوانند در جامعه حضوری ثمربخش داشته باشند.
اما وقتی صحبت از حقوق شهروندی می‌شود فکر بعضی‌ها به سمت دادگاه‌ها، دادسراها و نحوه رفتار با متهم می‌رود که این بخشی از حقوق شهروندی است نه همه آن.
در اصل همه افراد در جامعه حقوقی دارند که باید رعایت شود. آشنایی دانش‌آموزان با حقوق شهروندی‌شان و رعایت حقوق شهروندی دیگران، گام بزرگی در ارتقای آگاهی عمومی و رعایت حقوق شهروندی در سال‌های آینده است. محی‌الدین بهرام محمدیان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی می‌گوید: «آشنایی با قانون از مباحثی است که در کتاب‌های درسی آمده است و تلاش کرده‌ایم که به مباحث مختلفی اعم از حقوق شهروندی در کتاب‌های درسی پرداخته شود.»


  ضرورت آگاهی از حقوق
اینکه دانش‌آموزان از حقوق شهروندی خود بی‌خبر هستند، ظلمی است که به نظام آموزش کشور شده، نه به دانش‌آموزان.
محمد صفایــــی‌فر، حقوقدان در مورد لزوم آموزش حقوق شهروندی در مدارس کشور می‌گوید: «از زمانی که فرد وارد جامعه می‌شود باید با حقوق خود آشنا باشد و آشنایی دانش‌آموزان با حقوق‌شان یکی از موضوع‌های مهم و ضروری است که باید به آن رسیدگی شود.» او با بیان اینکه موضوع حقوق شهروندی که توسط رئیس‌جمهوری مطرح شده نشان‌دهنده این بود که دولت به حقوق شهروندی اهمیت می‌دهد، می‌افزاید: «اگرچه تاکنون کار جدیدی در مورد منشور حقوق شهروندی انجام نشده است اما دولت نشان داده که برای حقوق شهروندی، اهمیت قائل است.»
صفایی‌فر با اشاره به اینکه جای خوشحالی دارد که حالا در مورد رعایت حقوق شهروندی دانش‌آموزان صحبت می‌شود، تاکید می‌کند: «مبحث حقوق شهروندی اگر در کتاب‌های دانش‌آموزان جای داده شود، می‌تواند باعث پرورش دانش‌آموزانی با دید بالا و فکر بازتر شود.»
او عنوان می‌کند: «متاسفانه هر زمان بحث حقوق شهروندی می‌شود، تنها حقوق متهم به یاد می‌آید؛ این در حالی است که تمامی افرادی که در جامعه هستند از حقوقی بهره‌مند هستند که باید رعایت شود و اطلاع داشتن از آن یک ضرورت است. در این بین اگر بخواهیم به حقوق دانش‌آموزان اشاره کنیم باید بگوییم دانش‌آموزان از همان سال‌های اول باید با حقوق خود آشنا باشند.» صفایی‌فر تاکید می‌کند: «شاید اگر در سال‌های گذشته حقوق شهروندی در مدارس آموزش داده می‌شد ما شاهد تنبیه‌هایی که خبرش در رسانه‌ها پخش شد، نمی‌بودیم. زیرا زمانی که دانش‌آموز از حقوق خود مطلع باشد حداقل رفتار معلم را با خانواده در میان می‌گذارد تا مشکل حادتری به وجود نیاید.»
او با بیان اینکه جامعه‌ای که از حقوق شهروندی خود با خبر نباشد، دچار عقب افتادگی می‌شود، می‌افزاید: «دانش‌آموزان نباید از زمان و اتفاقات آن عقب باشند.»
صفایی‌فر تاکید می‌کند: «اگر هنوز مباحث حقوق شهروندی را در کتاب‌های درسی جای نداده‌اند می‌توانند آن قسمتی که مربوط به حقوق دانش‌آموزان است را بر دیوار مدارس نصب کنند تا حداقل خانواده‌ها و دانش‌آموزان از حقوق خود با خبر باشند.»

روزنامه فرهیختگان

دوشنبه, 06 مهر 1394 ساعت 11:30 خوانده شده: 1213 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
به جان رسیده 1394/07/07 - 18:36
برای معلمان هم کتاب چاپ کنید تا حق و حقوقمان را که باید با زور بگیریم را بدانیم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور