صدای معلم

نصراله خلیلی / معلم بازنشسته - تهران

از تخته سیاه های دیروز تا تبلت های امروز

آسیب شناسی استفاده از موبایل و تبلت در مدارس و در میان دانش آموزان  تصویر روز اول مدرسه یکی از تصاویر ماندگار در ذهن همه ماست ، تصویری پر از شگفتی ، اشک و لبخند .

تنهایی عمیقی که برای بار اول تجربه می شود ، نشستن روی نیمکت های چوبی و تخته سیاه و نوشتن برای دانش افزایی با مداد سوسمارنشان و مداد تراش شمشیر نشان که صفا و صمیمیت و یک رنگی دربین دانش آموزان را نشان می دهد .

اما امروزه با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی همه چیز تغییر کرده ، شاید دیروز تمام دلهره ما از شکستن نوک مدادمان هنگام نوشتن دیکته بود اما امروز نگران تمام شدن شارژ گوشی و تبلت تمان باشیم و از بغل دستی مان تقاضای شارژ کنیم  .

به هر حال با وجود این وسایل نوین ارتباطی بیشترین وقت دانش آموزان را به خود اختصاص داده و علی رغم ممنوعیت استفاده از این وسایل در مدارس، آنان با شگردهای مختلف از سد این منع ها گذر کرده و آن را به همراه خود دارند به طوری که ساعت ها بدون توجه به اطرافیان خود گذر زمان را احساس نمی کنند و حتی در خانه و سفرهای درون شهری و غیره مشغول بازی هستند .
دانش آموزان گوشی های همراه و تبلت خود را به عنوان ابزاری برای تقویت یادگیری عنوان می کنند در صورتی که این گونه نیست .

مدارس باید معلمان و دانش آموزان را در فرآیند یادگیری و استفاده از روش های نوین یاری کنند نه اینکه مانع ورود ابزارهای نوین یادگیری شوند.
باید استفاده صحیح از این ابزارها در مدارس « فرهنگ سازی » شود چرا که با ممنوع کردن این ابزارها در مدارس، دانش آموزان در بیرون از محیط مدرسه و منزل از آن استفاده خواهند کرد.
البته استفاده نادرست از تلفن همراه و تبلت در بین دانش آموزان مشکلات و معضلاتی را ایجاد کرده و در رفتار و اخلاق آنان تاثیرات منفی بسیاری برجای گذاشته است .
چون با توجه به پیشرفت فن آوری های جدید و آشنایی نسل جدید با این ابزارها، متاسفانه برخی دانش آموزان از آن استفاده درست و منطقی ندارند و گاه اطلاعاتی را رد و بدل می کنند که با توجه به سن و شخصیت آنها صحیح نیست و موجب انحطاط اخلاق و ضعف درسی می شود .
هم اکنون عصر ارتباطات است و استفاده از این نوع ابزارها، بسته به محیط پرورش و تربیت دانش آموزان دارد و در صورت استفاده نادرست باید از سوی والدین و مسوولان مدارس برخوردی جدی صورت گیرد.

برخی دانش آموزان نیز از این ابزارها به عنوان شیوه جدید یادگیری و سهولت در امر تحقیق، مقاله و پاسخ گویی به سوالات استفاده می کنند .
چون همه چیز با سرعت غیر باوری در حال تغییر است و این وسایل نوین ارتباطی برای سهولت انجام کارها و خدمات رسانی به انسان ها تولید شده ولی بعضی از ما طرز استفاده صحیح و به جا از آن را نمی دانیم و در هیچ جا نیز آموزشی داده نشده است ؛ امیدوارم فرزندان برومند این مرز و بوم درس را هدف اصلی و جاذبه و موفقیت بدانند و درس هندسه و شیمی را به شکل تصویری متوجه شوند .

 ما در عصر سرعت تغییرات هستیم  و استفاده بیش از حد از این ابزارهای نوین ارتباطی سبب اعتیاد دانش آموزان به تبلت و گوشی های همراه موجب افت تحصیلی می شود که خانواده ها را نسبت به آینده دانش آموزان نگران نموده است .
پدری هدف خود را از خریدن تبلت برای فرزندش کمک به تسهیل روند یادگیری بیان می کند . او می گوید مدتی است تعامل فرزندم با اعضای خانواده بسیار کم شده و مدام در حال کار با تبلت است که می ترسم در محیط بیرون و به دور از چشم ما، از آن استفاده نادرست کند و مدام فرزندم در حال تعویض گوشی و تبلت می باشد و به درسش توجهی ندارد . فقط در فکر مدل و رنگ و خرید و فروش گوشی و تبلت خود است و هزینه های گزافی را به خانواده تحمیل می کند . او اضافه می کند : اگر موبایل، تبلت و اینترنت برای اهداف آموزشی استفاده شود اثرات مثبتی را برای دانش آموزان به همراه دارد ولی با توجه به شرایط سنی و حس کنجکاوی نوجوانان برای استفاده های دیگر از این ابزار، ذهن آنان را به سوی موضوعاتی دیگر می کشاند که چندان خوشایند نیست و ممکن است سبب انحراف آنان شود .

البته استفاده از این ابزارهای هوشمند در کلاس درس، تمرکز دانش آموزان را به هم می زند که مسوولان مدارس باید در خصوص ممنوعیت استفاده از این وسایل تدابیری جدی بیندیشند و همین امر باعث آسیب های اجتماعی نوظهوری متوجه دانش آموزان می شود و آینده آنان را تهدید می کند.

 بعضی از مدارس در آستانه هوشمند شدن و استفاده از ابزارالکترونیک از جمله تخته های هوشمند هستند که کاری به جا و پسندیده ای است چون ما نباید از کشورهای پیشرفته و دانش جدید دنیا عقب بمانیم  .

 در زندگی همه چیز عادلانه است ، این ظرفیت های ماست که باهم تفاوت دارد. پس دانش آموزان، والدین و معلمان یک مثلث طلایی در حوزه آموزش و پرورش هستند که در خیلی از مسائل با توجه به اینکه نوجوانان به روز هستند، متاسفانه همکاران و والدین از آنان عقب می مانند و این خود یک معضل است.
کارشناسان می گویند اگر از تبلت، اینترنت و فضای مجازی استفاده صحیح نشود از جمله آسیب های اجتماعی دانش آموزان به حساب می آید .

مشکل ما در بحث تعلیم و تربیت این است که فکر می کنیم ممنوعیت بسیار بد است و محدودیت خوب است و حال آن که باید حد و مرز را تعیین و بچه ها را قانع و نحوه استفاده صحیح را به آن ها آموزش دهیم که از هر وسیله ا ی به جا و به موقع و با توجه به شرایط استفاده شود که بسیار مفید و موثر است .
 برخی با فرافکنی همه آسیب های اجتماعی را به سوی آموزش و پرورش می برند . نباید از آسیب ها فرار کرد، بلکه باید آموزش و فرهنگ سازی در جامعه شود و به دنبال این باشیم که چه آسیب های اجتماعی دانش آموزان را تهدید می کند .

خشونت، ماهواره و ارتباط با جنس مخالف را از مهم ترین آسیب های اجتماعی است  که اکنون دانش آموزان را تهدید می کند و هم اکنون این موضوع رو به افزایش است .

متاسفانه هنوز نحوه استفاده درست از ماهواره برای جامعه تبیین نشده و شیب آسیب ها به سن پایین رسیده به طوری که جامعه دختران ما هم درگیر این قضایا شده است.
اینکه استفاده از موبایل در مدارس ممنوع است ؛  نباید این اتفاق در مدارس بیفتد و حتی به معلمان هم گفته شده در ساعت آموزشی نباید از موبایل استفاده کنند که دلایل خاص خودش را دارد ، بالاخره بعضی چیزها به مرور زمان به موزه ها سپرده می شوند و تکنولوژی همچون برق و باد درحال پیشرفت و دگرگونی است .

ما باید نحوه استفاده درست ابزارها و ظرفیت این گونه وسایل را داشته باشیم و در جهت ارتقاء آموزش و پیشرفت جامعه در محیط خانواده و مدرسه استفاده بهینه و صحیح کنیم .

در این خصوص باید همه نهادهای مرتبط از جمله بهزیستی، نیروی انتظامی، دادگستری، استانداری و فرمانداری در کنار آموزش و پرورش برای فرهنگ سازی و آموزش نسل جوان که بیشتر در معرض وابستگی و خطر قرار دارند لباس خدمت به تن کنیم ، وارد عمل شویم و راه درست و منطقی و نحوه استفاده از ابزارهای نوین ارتباطی را به همه ی افراد جامعه آموزش دهیم .

آسیب شناسی استفاده از موبایل و تبلت در مدارس و در میان دانش آموزان


آخرین اخبار و تحلیل ها در حوزه آموزش و پرورش ایران و جهان در سایت سخن معلم
با گروه سخن معلم باشید .

https://telegram.me/sokhanmoallem


ارسال مطلب برای سخن معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 05 آذر 1394 16:13 خوانده شده: 3160 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1394/09/05 - 21:28
متاسفانه در کشورهای جهان سوم باب شده که عده ای برای بیگانه مزدوری کنند ، وظیفه این عده این است که خواسته ی دشمن را در بین آحاد جامعه فرهنگ سازی کنند ، ما نباید فراموش کنیم که دشمن خوبی مارا می خواهد ، گسترش شبکه های اجتماعی وطراحی انواع گوشی های همراه که به سهولت در اختیار جوانان یک جامعه قرار می گیرد از سر دلسوزی دشمن نیست بلکه این وسایل ارتباطی وسیله ی نفوذ دشمن ورخنه ی فرهنگی درآن جامعه است که متاسفانه مزدوران ونفوذی ها جاده صاف کن اربابان خود هستند. در حال حاضر جوانان کشورما که می بایست آینده سازان این مملکت باشند حسابی درگیر این شبکه ها ووسایل مخرب گردیده اند واگر آموزش و پرورش و والدین نتوانند این مشکل را مدیریت کنند در آینده دشمن است که از آن سود می برد.
پاسخ + +2 0 --
یاوری 1394/09/05 - 21:32
دانش آموزان هوشمند - کلاس ها دیوار ؟ یا کلاس های هوشمند - دانش آموزان دیوار؟
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1394/09/05 - 21:40
فن اوری در ایران فقط باعث سقوط اخلاقی جوانان کشور شده و بس

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا با تصاحب صندوق ذخیره فرهنگیان توسط دولت ( هر دولتی ) موافق هستید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور