صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

فاطمه سعیدی/ نماینده مجلس

رشد خشونت در ساختار آموزشي

چه اتفاقي افتاده كه هر روز نمونه‌اي از اين خشونت‌ها را شاهديم/ برخورد انضباطي با معلمان و مديران حاضر در نظام آموزشي و توبيخ و تنبيه آنها كه عليه دانش‌آموزان دست به خشونت مي‌زنند، البته لازم و ضروري است؛ اما به ريشه‌يابي اين موضوع هيچ كمكي نمي‌كند و تنها سرپوشي است بر عملكرد ما كه معلوم نيست چه كرده‌ايم كه امروز به اين نقطه رسيده‌ايم/ دانش‌آموزي كه معلم خود را با الفاظ ناپسند خطاب قرار مي‌دهد و والديني كه به بهانه دلسوزي براي فرزند خود كادر مدرسه را با ناسزاگويي آزرده مي‌كنند، برآمده از كدام فرهنگ هستند/ باليدن به فرهنگ و تمدن چند‌هزار‌ساله و افتخار به پيشينه فرهنگي ملت ايران البته درست است؛ اما اين پيشينه چرا امروز به كمك ما نمي‌آيد/ صدا و سيماي ما به‌عنوان مهم‌ترين رسانه چقدر توانسته نقش خود را درست ايفا كند/ در كشور ما نهادهاي فرهنگي و تربيتي متعددي وجود دارد كه از قضا بخش عمده‌اي از آنها در سيطره اختيار و وظايف دولت نيستند/ مديريت يكپارچه فرهنگي و اجراي سياست‌هاي مبتني بر اسناد بالادستي مي‌تواند كمك كند تا اين سيل ويرانگر ما را با خود نبرد

رشد خشونت در ساختار آموزشي

تنبيه بدني دانش‌آموز به وسیله كادر آموزشي مدارس، ديگر تنها نمود خشونت در ساختار آموزشي كشور ما نيست. اين روزها به لطف گسترش رسانه‌هاي مجازي كافي‌ است در گوشه‌اي از كشور اتفاقي بيفتد تا به‌سرعت همه شهروندان از آن خبردار شوند و تبديل به يك موج اجتماعي شود.

آنچه در اين ايام بيش از گذشته مي‌بينم، شيوع انواع ديگري از خشونت در محيط‌هاي آموزشي است. اگر پاي صحبت معلمان بنشينيم، برايمان خاطراتي از ادبيات دانش‌آموزان در مواجهه با خود بازگو مي‌كنند كه حيرت‌زده مي‌شويم.

نه‌تنها خشونت كلامي كه حتي خشونت فيزيكي دانش‌آموزان عليه كادر مدرسه نيز گه‌گاه در خبرها به چشم مي‌خورد. موضوع البته به اين هم محدود نمي‌شود. مواجهه والدين با كادر مدارس نيز نمونه‌هايي از خشونت كلامي و فيزيكي را به نمايش مي‌گذارد كه وقتي تمامي اين موارد را كنار هم مي‌گذاريم، يك پرسش پررنگ‌تر از هميشه در ذهن پديد مي‌آيد؛ چه اتفاقي افتاده كه هر روز نمونه‌اي از اين خشونت‌ها را شاهديم.

برخورد انضباطي با معلمان و مديران حاضر در نظام آموزشي و توبيخ و تنبيه آنها كه عليه دانش‌آموزان دست به خشونت مي‌زنند، البته لازم و ضروري است؛ اما به ريشه‌يابي اين موضوع هيچ كمكي نمي‌كند و تنها سرپوشي است بر عملكرد ما كه معلوم نيست چه كرده‌ايم كه امروز به اين نقطه رسيده‌ايم؟

در كشور ما نهادهاي فرهنگي و تربيتي متعددي وجود دارد كه از قضا بخش عمده‌اي از آنها در سيطره اختيار و وظايف دولت نيستند  دانش‌آموزي كه معلم خود را با الفاظ ناپسند خطاب قرار مي‌دهد و والديني كه به بهانه دلسوزي براي فرزند خود كادر مدرسه را با ناسزاگويي آزرده مي‌كنند، برآمده از كدام فرهنگ هستند؟

باليدن به فرهنگ و تمدن چند‌هزار‌ساله و افتخار به پيشينه فرهنگي ملت ايران البته درست است؛ اما اين پيشينه چرا امروز به كمك ما نمي‌آيد؟

صِرف اينكه گفته شود اينها استثنا هستند و نبايد پررنگ شوند نيز چاره كار نيست.

در هر ساختاري كه منجر به توليد مي‌شود، با سه عنصر اصلي روبه‌رو هستيم: مواد خام، دستگاه پردازشگر يا توليدكننده و محصول نهايي.

حال به نظام آموزشي خود برگرديم. دانش‌آموز همان ماده خامي است كه وارد مدرسه مي‌شود. مدرسه نيز به‌مثابه همان دستگاه توليدكننده است و در نهايت خروجي مدرسه دانش‌آموز فارغ‌التحصيل است.كجاي اين چرخه معيوب است كه شاهد بروز اختلال هستيم؟

ما به مدرسه چه ماده خامي تحويل مي‌دهيم؟

آيا انتظارمان از آنچه در مدرسه مي‌گذرد، مطابق با ظرفيت‌ها و واقعيات موجود است؟

رشد خشونت در ساختار آموزشي

آنچه دانش‌آموز در خانواده با آن رشد مي‌كند، چقدر مطابق با همان پيشينه فرهنگي و مذهبي ماست؟ گذراندن ساعت‌ها وقت دانش‌آموزان پاي تلويزيون، تلفن همراه و ساير ابزار ارتباطي از اين نسل چه ساخته است؟

صدا و سيماي ما به‌عنوان مهم‌ترين رسانه چقدر توانسته نقش خود را درست ايفا كند؟ خانواده‌ها درباره تربيت فرزندان خود در عصر كنوني چه آموزش‌هايي ديده‌اند؟  واقعيت اين است كه ميان ما و نسل امروز تفاوت‌هاي شگرفي وجود دارد. آنچه ما در خانواده گذرانديم و شيوه‌هايی تربيتي كه براي والدين دانش‌آموزان به كار بسته مي‌شد، امروز ديگر كارايي ندارد. پدر و مادر متولي تربيت فرزند هستند...

 اما اگر در عصري زندگي كنيم كه سرعت پيشرفت تكنولوژي و در‌اختيار‌گيري داده‌هاي متنوع و بعضا مخرب سرسام‌آور باشد، چه بايد كرد؟

نمي‌توانيم تنها از خانواده‌ها انتظار داشته باشيم كه همه چيز را كنترل کنند و فرزندان خود را در آنچه درست مي‌پندارند، محصور كنند.ريشه‌هاي اين نابه ساماني جدي‌تر از تصور ماست.

در كشور ما نهادهاي فرهنگي و تربيتي متعددي وجود دارد كه از قضا بخش عمده‌اي از آنها در سيطره اختيار و وظايف دولت نيستند.

مديريت يكپارچه فرهنگي و اجراي سياست‌هاي مبتني بر اسناد بالادستي مي‌تواند كمك كند تا اين سيل ويرانگر ما را با خود نبرد.

چهارشنبه, 17 آبان 1396 ساعت 11:36 خوانده شده: 1707 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +144 -4 --
ناشناس 1396/08/17 - 13:29
نادانی اولیا / فقر معلمان /بیکاری ///عدم توانایی والدین در تربیت مناسب فرزندانشان ////گرفتن قدرت تربیتی معلمان به دلیل نبود قانون آموزش وپرورش و دخالت بیش از حد ادلیا به دلیل فقر آموزش وپرورش در امور مدارس////عدم قدرت اجرای تنبیه از طرف معلمان چون همیشه محکوم هستند ///بی لیاقتی مدیران ///نادانان برصدر و دانایان در ذیل ////و هزاران دلیل دیگر که همکاران خواهند گفت
پاسخ + 0 0 --
ی.ت- همدان 1396/09/11 - 13:03
با عرض سلام و ضمن قدردانی از همه معلمین عزیز دلسوز
جناب ناشناس شما اولین حرکت را در بی تدبیری خود در امور فرهنگی و آموزشی نشان دادید،(متن پیام خود را مجدد بخونید) مسلما شما هم از والدین دانش آموزی هستید یا خواهید شد اگر معلم فرزند شما اشتباه کند شما عکس العملی نشان نمی دهید؟
از بزرگان در خصوص تعلیم و تربیت در زمان چوب و فلک بپرسید و فعالیت خود را، با معلمین آن زمان مقایسه کنید.
بعد همکاران شما برای چندین بار گفتند مدرسه پادگان نیست محل آموزش و پرورش است.
خیلی به دنبال یک کاریکاتوریست ماهر گردیدم تا کاریکاتوری با این مضمون بکشد تا به همه نشان بدهم معلم با بیش از بیست و چند سابقه چطور آینده دانش آموزان این مرز و بوم را تباه می کند.
پرسیدن سوال ممنون- اظهار نظر ممنوع و ....فقط از یک تا هزار هر شب تا چند روز بنویس و بیار
پاسخ + +39 -2 --
فریاد 1396/08/17 - 13:52
سرکار خانم فاطمه سعیدی.
1)حساسیت سرکار خانم در ایام نزدیکی به انتخابات مجلس قابل تقدیر است.
2)در پیامهای قبلی نیز عرض شد پرداختن به حواشی با توجه به جایگاه حضرت عالی بدور از شان جنابعالی است.
3)جایگاه شما میطلبد به اموری چون تکرم معلمین. معیشت معلمین.خواسته های معلمین. بودجه اموزش و پرورش مطالبات اموزشی دانش اموزان.مطالبات اجتماعی اولیا.و....
که اگر انجام گیرد بسیاری از موضوعات مطروحه حل می گردد.
که اگر این
پاسخ + +45 -1 --
ناشناس 1396/08/18 - 15:13
چرا از اصل و دلیل مشکلات و چگونگی پیدایش مشکلات چیزی گفته نمیشود؟ ؟؟؟شما خودتان قانونگذاری میکنید چرا برای آموزش وپرورش یک قانون مناسب وضع نمی کنید اگر هم وضع شود به ضرر معلمان و همه است
پاسخ + +55 -13 --
ناشناس 1396/08/22 - 12:05
در یکی از نشریات و روزنامه های کشور طی تحقیقاتی که در زمینه آموزش و پرورش شده عنوانی با این تیتر نوشته شده است :
"همان چوب و فلک بهتر بود"
که با جستجو در اینترنت با عنوان بالا دلایل آن را هم توضیح داده
پاسخ + +69 -3 --
ناشناس 1396/08/25 - 11:26
دلسوزی و مهربانی اکثر خانواده های ایرانی در قبال فرزندان خود و عدم تعلیم و تربیت صحیح فرزندان نازپرورده و بی اخلاق در خانه و مدرسه که اکثراً دارای اضافه وزن و تن پرور و تنبل هستندیاد آور ضرب المثل و حکایت دوستی خاله خِرسه هست،خدا آخرو عاقبت این نسل را بخیر کنه که با افراط و تفریط در هر نسل گاهی از این سوی پشت بام می اُفتند گاهی هم از آنسوی پشت بام
پاسخ + +131 -3 --
علی صادقی 1396/08/27 - 14:36
با سلام و سپاس
حاصل عدم برنامه ریزی صحیح و هدفمند در حوزه ی آموزش و پرورش و عدم آموزش اصولی و عملی مهارت های زندگی در مدارس، شیوع بد اخلاقی ها در سطح جامعه و حجم بسیار بالای پرونده های قضائی در کشور است. حال اینکه هر دانش آموز ایرانی از اوّل دبستان تا پایان دوره ی متوسطه ی دوّم و اخذ دیپلم، 16000 ساعت از بهترین دوران عمرش در مدارس سپری می شود و امروزه به اذعان مسؤولین دستگاه قضا، بالغ بر 16000000 پرونده در مراجع قضایی در حال رسیدگی است. اگر هر پرونده حدّ اقل دو نفر را درگیر کرده باشد می شود 32000000 نفر که از تعداد خانوارهای کشور هم فراتر می رود و این یک فاجعه ی بزرگ است.
به امید آموزش علمی و عملی مهارت های زندگی در تمامی پایه های تحصیلی از پیش دبستانی تا آموزش عالی و تغییرات مثبت در رفتار شهروندان و کاهش حجم پرونده های قضایی در کشور و بالا رفتن امید به زندگی در هموطنان عزیز و سربلندی همه ی ایرانیان در سرتاسر جهان.
پایدار باشید.
پاسخ + +42 -2 --
شهاب 1396/09/07 - 06:59
خانم سعیدی مسبب این مشکلات کاملا مشخص است از چه کسی انتقاد کرده اید دنبال کدام مقصر می گردید
پاسخ + +27 -1 --
معلم 1396/09/07 - 11:33
خانم سعیدی تامین معیشت پرسنل مثل سایر ارکان نظام باعث روحیه شاد در پرسنل خواهد بود که بدست دولت و مجلس عملی است اما صدافسوس که شماها فقط شعارمیدین وحرف بی عمل میزنید
پاسخ + +33 -2 --
امیری 1396/09/10 - 14:39
سلام سرکارخانم.
شمادرکوران انتخابات ازابلاغ افزایش 20درصدرونمایی حقوق معلمان رونمایی کردیدامافعلاخبری نشده،بهترنیست اول درزمینه آن دروغ بزرگ شفاف سازی کنیدوبعددرزمینه مسائل تربیتی نظریه پردازی کنید؟؟؟؟؟
پاسخ + +30 0 --
کریم بستانچی 1396/10/04 - 23:55
ضمن تشکر از خانم سعیدی; یادآوری این نکته لازم است که ایشان و تمام دلسوزان آموزش و پرورش بدانند تنها راه برون رفت آموزش و پرورش از این رخوت و سیر قهقرای آن, تزریق بودجه ایی کافی و چشمگیر هم در بعد آموزشی و هم در بعد معیشتی معلمان است و بس.درست همانند کشورهای به موفق در این زمینه.
پاسخ + +28 0 --
شایان 1396/10/26 - 19:10
خانم سعیدی شما یادته دروغ 20 درصدی گفتی/بازم شعار/
پاسخ + +16 0 --
الف.ج. 1396/11/15 - 14:18
سلام.لطفا خانم سعیدی بازنشستگی پیش از موعد با سنوات ارفاقی فرهنگیان موافقت کنید ودر این مورد بین فرهنگیان وسایل کارمندان دولت تبعیض قرار ندهید‌با توجه به نیروی مازاد و همچنین کاهش نیروی دانش آموزی و همچنین وجود جوانان تحصیل کرده بیکار، جویای کار.باتشکر.
پاسخ + +16 0 --
سعید 1396/11/29 - 22:45
خانم سعیدی همون کسی هست که قبل از انتخابات برای تبلیغ دولت گفت بیست درصد به حقوق فرهنگیان اضافه میشه احکامش هم صادر شده بعد خبری نشد خانم سعیدی امثال شما حناتون دیگه رنگی نداره مطمن باشه دیگه هم روی مجلس نمیبینید امثال شما و داردسته امیدی ها...

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

در مقایسه با وزرای آموزش و پرورش دولت های پس از انقلاب اسلامی ، میزان دخالت افراد و نهادهای غیرمسئول در وزارت سیدمحمد بطحایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور